Modelism - RHC Forum: F3K " Alpha " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F3K " Alpha " un DLG pe platforma Synergy II

#1 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 19 March 2016 - 09:30 PM

Am demarat , dupa multe framantari si munca de documentare , constructia unui DLG bazat pe ultima generatie de profile dedicate , dezvoltata de neobositului Gerald Taylor .
Noua platforma , numita “ Synergy II “ aduce la nivel teoretic ( demonstrat si in practica deja de mai multi constructori ) multe imbunatatiri in ce priveste inaltimea de lansare , penetrarea , precum si “ plutirea “ in regim de croaziera , deci creste raspunsul la termici slabe, usureaza si asigura revenire la locul de lansare mult mai facil chiar si contra vantului si ofera un nou standard pentru competitorii din clasa F3K .
Desigur asta s-a rezolvat principial prin reducerea grosimii maxime a profilelor ,incadrarea intr-un plan eliptic odata cu reducerea corzii si inducerea de torsiuni aerodinamice pe toata suprafata aripilor , lucru care face destul de dificila constructia aripilor in sistem “ vacuumare intre sabloane de mylar “ fara ca pe parcursul vidarii semiaripile sa nu fie sprijinite pe mulaje corespunzatoare … adica musai sa construiesti niste suporti care nu ai alta solutie decat sa-i modelezi prin frezare cnc ..
Daca esti nevoit sa faci aceasta investitie , de la confectionarea unor mulaje necesare sprijinirii “ pungii de vacuumat “ si pana la crearea unui set de matrite care sa permita laminarea aripii e un pas mic ( frezarea cnc costa aproximativ la fel indiferent ca e vorba de mulaje de sustinere sau de prelucrare de precizie pentru matrite - cea de precizie are timpul de masina cu aprox 35 - 40 % mai lung) .
Urmare am decis sa ma alatur celor care au inceput constructia acestui tip de aripa , in prima faza cu cateva seturi de aripi vacumate si in paralel cu frezarea si finisarea unui set de matrite executate din corian care dovedit face fata la laminarea catorva serii de aripi vs aluminiu care costa aproximativ apropiat( ca material ) …dar la care timpul de prelucrare e de 2,5 ori mai lung ..deci de tot atatea ori mai scump ..

Date , informatii si amanunte ... pe parcurs ….

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 19 March 2016 - 09:34 PM

0

#2 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 19 March 2016 - 09:37 PM

Super ! Mult succes si astept cu interes poze .
0

#3 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 19 March 2016 - 09:42 PM

Programul de azi … “ slefuitorie “

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  top 1.jpg (52.24K)
    Number of downloads: 152
  • Fisier atasat  top 2.jpg (47.76K)
    Number of downloads: 155
  • Fisier atasat  top 3.jpg (45.33K)
    Number of downloads: 140
  • Fisier atasat  top 4.jpg (52.18K)
    Number of downloads: 183

0

#4 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 March 2016 - 01:40 PM

O sa slefui de o sa-ti vina rau,

trebuiau frezate cu un pas mai des, (mic ) io asa as fi facut, pas de 2 sutimi de mm

Ciao Sorin
0

#5 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 March 2016 - 02:00 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 20 March 2016 - 01:40 PM, a spus:

O sa slefui de o sa-ti vina rau,

trebuiau frezate cu un pas mai des, (mic ) io asa as fi facut, pas de 2 sutimi de mm

Ciao Sorin


Asa e, am optat pentru pas de 0,6 mm cu freza de 3mm... din constrangeri financiare , si asa a luat cate 165 min timp de masina pentru fiecare piesa in parte ,cnc-ul meu inca nu e gata, asa ca nu am avut incotro si am apelat la servicii oferite de o firma de prelucrari prin aschiere .
Cu toate ca am negociat la sange si am ales varianta sa-i spunem cea mai simpla, suma finala mi-a dat ameteli, nemaivorbind de costul corianului... dar ce nu face omul macinat de pasiune :pardon: una peste alta important e ca am depasit cu bine si pasul asta !

Aceasta postare a fost editata de OcsiRC: 20 March 2016 - 02:03 PM

0

#6 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 20 March 2016 - 04:35 PM

Succes Ocsi pentru curaj, e un proiect scump dar facut ca la carte.
Lustruirea si mie imi da fiori, nu stiu cum se prelucreaza corianul si cat de fina poate sa iasa suprafata la final, dar pana acum toate bune. :good:


Ca sa completez cele spuse mai sus, torsiunea geometrica se poate da si la vacuum bagging, de ex eu am taiat sabloanele cu unghi pentru fiecare plan, astfel patul rezultat peste care va fi presata aripa la final, are deja unghi -1.1 grade de la primul plan pana pe capat.
Astfel nu mai trebuie suporti si alte artificii, aripa se preseaza in cojile rezultate care au deja unghi din faza de taiere cu fir cald.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 20 March 2016 - 04:38 PM

0

#7 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 March 2016 - 09:27 PM

Multumesc pentru incurajari , o sa iasa foarte bine, o sa dureze ceva timp dar rezultatul final conteaza !

Nu sunt la prima intalnire cu corianul, doar ca nu am avut de slefuit / lustruit asemenea arii , e un material tare simpatic, cu duritatea apropiata de a durAl-ului, dar care se preteaza mult mai bine la prelucrari prin aschiere / slefuire ( nu isi modifica duritatea,e mai degraba casant si nu se topeste) , in plus e foarte stabil chimic, nu e afectat de solventi uzuali (diluant pe baza de nitroceluloza, acetona,benzen etc)
Nu e chiar usor de slefuit, dar asta imi confera si un sentiment de siguranta (curburile si perimetrele nu ar trebui sa iasa afectate dupa aceste interventii ) si poate fii polisat pana la obtinerea de suprafete cu luciu “ oglinda ” utilizand abrazivi, paste si solutii de lustruit uzuale .

Relativ la completarea adusa , folosesc varianta de reutilizare al “ exterioarelor “ din blocul de spuma debitata , mai mult mi-am creat un set pe l-am si armat cu 2 straturi de tesatura de sticla ca sa-i cresc rezistenta la presare (pentru varianta de aripi vacuumate), atata doar ca in debitarea cu fir cald folosesti maxim 4 sabloane din a caror orientare fata de orizontala incerci sa induci torsiunea aerodinamica ( cea geometrica face referire la planul aripii, adica la forma din “ vedere de sus “ si deplasarea bordurilor fata de mediana aripii ) care e o pacaleala mica , practic modifici incidenta in jurul liniei mediane a profilului …si asta in cel mai bun caz
Pentru a obtine torsiunea proiectata , asta trebuie sa se intample in jurul axei flaperoanelor, lucru dificil daca nu chiar imposibil de executat utilizand sabloanele de taiere .

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 March 2016 - 05:26 PM

Aspect dupa " tratament umed " cu granulatie 1500 :good: :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#9 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 21 March 2016 - 05:32 PM

Super ! Si daca ii mai dati si polish cu pasta de la 3 m ,verde ,iese oglinda !!!felicitari!
0

#10 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 21 March 2016 - 05:33 PM

Daca iese bine matrita merita turnat aripi si cu airex ,vacumate .
0

#11 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 March 2016 - 05:42 PM

Vezi postareafly, la 21 March 2016 - 05:33 PM, a spus:

Daca iese bine matrita merita turnat aripi si cu airex ,vacumate .


Multumesc Mugurel !

Asta e si strategia mea , in sensul ca pana nu imi termin cnc-ul ... NU VREAU SA STIU care ar putea fi pretul pentru care cineva mi-ar freza miezul " solid " din spuma .... :pardon:
0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 March 2016 - 06:15 PM

Pina la airex eu as face vreo 2-3 aripi de proba cu urmatoarele materiale (ca si airexul e o idee mai ieftin decat rohacelul, la inceput tot XPSul e de bza pentru teste):
1. http://www.dedeman.r...mm-1-1x15m.html
la chestia de mai sus e deranjant faptul ca are niste santuri pe o parte si cred ca si niste gauri pe partea cealalta...deci posibil sa intre multa rasina; dar daca treci o data cu slefuitorul (sau aplatizezi cu o rola) cred ca e numai bun de material de proba
2. FG de 25 g/mp ...pentru teste ar merge si asa ceva, o fibra tip C si care va ingloba mai multa rasina
http://polydis.ro/sh...ibra-tip-c.html
3 Carbo UD sau
http://phoenixmodels...018-p-3483.html
Primele aripi au doar menirea sa "invecheasca"" ("season") matrita si sa usureze demularea la aripile viitoare, trebuie sa aplici constiincios ceara in cateva straturi si sa pensulezi bine cu PVA. Si tot acum trebuie sa iti "faci mana" la asezarea cat mai precisa dar si rapida a componentelor in sandwich ...si sa stii exact cata rasina faci...
Eventual marginile LE si TE daca nu le slefuiesti suplimentar macar trebuie sa le aplatizezi bine cu o rola.
Instalatia de vacuumare iti permite sa pui 4 matrite de aripi / stabilizatoare in acelasi timp?
Dupa cum am vorbit la telefon te pot ajuta cu 1 (eventual chiar 2 ... ca nu ma vad facand aripi compozite prea curand ) electrovalve pneumatice industriale cu actionare la 220 V pentru pastrarea vacuumului in saci (sa eviti perderea prin motorul de frigider).
0

#13 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 March 2016 - 06:46 PM

Cam asa arata folia de XPS de 1.6 mm ... cu gauri pe o parte si cu striatii pe cealalta...
Pentru gauri nu prea ai ce face, vor "manca" ceva rasina dar vei avea o aderenta foarte buna a GF/CF la exterior .. pentru striatiile din interior iti recomand o slefuire grosiera / aplatizare cu rola / aspirare resturi ...asta ca sa nu te mai complici cu taiere felii de XPS de 1 mm grosime...

Fisiere atasate


0

#14 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 21 March 2016 - 09:04 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 21 March 2016 - 05:42 PM, a spus:

Multumesc Mugurel !

Asta e si strategia mea , in sensul ca pana nu imi termin cnc-ul ... NU VREAU SA STIU care ar putea fi pretul pentru care cineva mi-ar freza miezul " solid " din spuma .... :pardon:



Pot eu sa va ajut cu airex pentru o aripa ,am de 2 mm ! Nu va costa nimic !!
Eu am mai probat cu balsa dar cu airex este mare diferenta .😊
0

#15 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 March 2016 - 09:14 PM

Vezi postareafly, la 21 March 2016 - 09:04 PM, a spus:

Eu am mai probat cu balsa dar cu airex este mare diferenta .😊

Pentru cei care cred ca "DLG / compozite / balsa" e o asociatie un pic fortata:
http://www.pcm.at/Rookie/index.html
Asta e un planor facut de Podivin pe aceasi platforma ca un model de top FW5 Flow (cu profil Zone 52-21) dar facut cu balsa in loc de materiale mai scumpe .. faptul ca are totusi un pret "consistent" reflecta manopera semnificativa ce intra intr-un DLG ...si mai ales valoarea ei "europeana".


0

#16 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 March 2016 - 10:55 PM

Gata cu distractia... s-au terminat si matritele de intrados, de acum doar timp sa am cat mi-as dori....

Fisiere atasate


0

#17 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 March 2016 - 11:16 PM

Multumesc pentru sugestii si implicare :drinks:

@ ender67 - cred ca am discutat tangential despre solutia de start , am " aprovizionat " necesar pentru 2-3 aripi , polistiren extrudat " feliat " la 1,1-1,3 mm , cred ca am sa o utilizez pentru inceput

@ fly - iti multumesc pentru intentie , daca iti prisoseste airex-ul pentru o aripa , o primesc cu incantare , pun eu restul de materiale iar aripa propun sa o oferim " premiu " pentru juniorul care v-a iesi castigator la prima competitie F3K , Sanpetru 10-12.06 , asta daca vor fii juniori , altfel, sper ca nici seniorul sa nu se simta jignit :drinks:

Am o coala de airex , pentru primele serii v-a fii acoperitor .

Fisiere atasate


0

#18 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 March 2016 - 11:26 PM

Ca sa mai descretim putin fruntile: HK a "comis-o" din nou la capitolul DLG:
http://www.hobbyking...Warehouse_.html
Greutatea pare a fi OK.. balsa infoliata ...si mai are si o coada cu design "revolutionar" :)

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3371
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 22 March 2016 - 06:11 AM

Vezi postareaOcsiRC, la 21 March 2016 - 11:16 PM, a spus:

Multumesc pentru sugestii si implicare :drinks:

@ ender67 - cred ca am discutat tangential despre solutia de start , am " aprovizionat " necesar pentru 2-3 aripi , polistiren extrudat " feliat " la 1,1-1,3 mm , cred ca am sa o utilizez pentru inceput

@ fly - iti multumesc pentru intentie , daca iti prisoseste airex-ul pentru o aripa , o primesc cu incantare , pun eu restul de materiale iar aripa propun sa o oferim " premiu " pentru juniorul care v-a iesi castigator la prima competitie F3K , Sanpetru 10-12.06 , asta daca vor fii juniori , altfel, sper ca nici seniorul sa nu se simta jignit :drinks:

Am o coala de airex , pentru primele serii v-a fii acoperitor .


😊😉 cunosc placile albastre !
Sa imi dati dimensiunile aripi sa va trimit airex ul !
0

#20 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 March 2016 - 02:41 PM

Vezi postareafly, la 22 March 2016 - 06:11 AM, a spus:

Sa imi dati dimensiunile aripi sa va trimit airex ul !


Dimensiune acoperitoare e 180 x 800 , 4 bucati, dar nu e nici o graba , in ritmul actual am nevoie de minim o saptamana de slefuit /lustruit :rolleyes: apoi mai sunt si alte manopere pana la a le putea utiliza , cand e comod pentru tine...
0

#21 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 March 2016 - 03:37 PM

As folosi Rohacell de 1.mm.
Greutatea creste rapid. O solutie este sa folosesti blasa de .8mm mulata intre doua straturi de Fibra de sticla de vreo 25g pe metru patrat. Multi au ales solutia asta pentru primele aripi mulate.
0

#22 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 March 2016 - 03:38 PM

Vezi postareaender67, la 21 March 2016 - 11:26 PM, a spus:

Ca sa mai descretim putin fruntile: HK a "comis-o" din nou la capitolul DLG:
http://www.hobbyking...Warehouse_.html
Greutatea pare a fi OK.. balsa infoliata ...si mai are si o coada cu design "revolutionar" :)


Da geniile alea au pus coada invers. Se pare ca au copiat Fling care nu este un model nemaipomenit.
0

#23 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 March 2016 - 04:39 PM

Vezi postareaF2B, la 23 March 2016 - 03:37 PM, a spus:

As folosi Rohacell de 1.mm.
Greutatea creste rapid. O solutie este sa folosesti blasa de .8mm mulata intre doua straturi de Fibra de sticla de vreo 25g pe metru patrat. Multi au ales solutia asta pentru primele aripi mulate.


Balsa suna tot mai atractiv , avand in vedere ca nu “ inghite “ atat de mult epoxy ca polistirenul extrudat , apoi am Airex de 1,2 mm … Tinta e rohacell frezat dar pot bugeta si proiectul de CNC in paralel cu cheltuielile actuale …
Rohacell ar putea fi solutia intermediara, mai ales ca R&G are o solutie dedicata pentru dlg-uri :rolleyes:
0

#24 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 March 2016 - 05:33 PM

Solutia dedicata e cam scumpa la aripa bagi 60 Euro doar pentru Rohacell si pentru +- 0,1 mm nu stiu daca se merita.Crezi ca per total aia +- 0,1mm te ajuta asa de mult?

Mai bine cu balsa as zice , dar fiecare face cum vrea.

Nu cred ca ai sa poti freza Rohacell de 1mm dar poate ai putea sa-l slefuiesti cu un dispozitiv cu cilindru cu smirghel ceva gen abricht dar cu smirghel iti dau detalii pe PM daca vrei.


Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 23 March 2016 - 05:36 PM

0

#25 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 March 2016 - 05:35 PM

Experienta acumulata in slefuirea matritelor , manifestata sub forma febrei musculare :angry2: m-a constrans la schimbarea registrul , urmare am trecut la fuzelaj …

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Fuz 5.jpg (62.26K)
    Number of downloads: 85
  • Fisier atasat  Fuz 4.jpg (69.18K)
    Number of downloads: 86
  • Fisier atasat  Fuz 3.jpg (88.91K)
    Number of downloads: 80
  • Fisier atasat  Fuz 2.jpg (52.19K)
    Number of downloads: 67
  • Fisier atasat  Fuz 1.jpg (84.66K)
    Number of downloads: 88

0

#26 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 March 2016 - 05:43 PM

La slefuit mergi pana la 2000 cu apa apoi la lustruit iti trebuie masina de slefuit altfel mori langa matrite. S-ar putea sa nu poti intra cu masina peste tot si atunci iti trebuie niste discuri de pasla sau carpe cusute la masina de cusut intre ele care se fixeaza pe un ax si le invarti cu masina de gaurit. s-ar putea sa-ti trebuiasca mai multe diametre ca sa intri peste tot, din poze nu se vad asa clar matritele si nu ma pot pronunta 100%

Ciao Sorin
0

#27 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 March 2016 - 05:46 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 23 March 2016 - 05:33 PM, a spus:

Mai bine cu balsa as zice ...



Foarte probabil balsa va da tonul .. ieftin , accesibil, iar cel de 0.8 mm cum zicea si Traian sigur se muleaza si pe curburile mai " stranse " ...

Desi nu am gandit fuzelajul pentru 4 servo-uri , pare ca ar incapea totusi , la o adica , cele de 8 mm incap la " limita " in aripi si sunt curent folosite ... :rolleyes:

Fisiere atasate


0

#28 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 March 2016 - 06:11 PM

Cateva dimensiuni ... toate " critice" deci nu e recomandat sa le modific .... mai putin " bordura " care protejeaza BA in timpul " prelucrarilor " de finisare , care apoi e slefuita in planul de " inchidere " a matritelor :pardon:

Fisiere atasate


0

#29 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 March 2016 - 06:21 PM

OcsiRC,

Stai linistit si balsa de 1mm se pliaza daca ai o pompa de vid corespunzatoare, sunt de vanzare pompe profi pe la 140 E cu tot cu transport, second hand, dar cu reparatie capitala deci ca noi daca te intereseaza da-mi PM.
Aceste pompe functioneaza 24de ore din 24, 7zile pe saptamana deci nu sunt de de hobby si scot cam 90 de litri /min si fac depresiune de - 0,92 bar. In plus functioneaza uscat fara ulei si nu fac miros ca alte pompe mai sunt si silentioase.
poti sa-ti cumperi la ea separat un regulator de vacuum cost vreo 600 de Ron si ai deja o instalatie cu care poti face orice.
Si io am una aceesi marca dar a mea e mai mare de 140 litri /min.
Iti pot indica magazinul, daca vrei da-mi PM.

Ciao Sorin
0

#30 Useril este offline   F2B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 921
  • Inregistrat: 30-November 11

Postat 23 March 2016 - 11:11 PM

Am o intrebare.
Daca tot ai acces la CNC de ce nu ai frezat si fuselaju? Pune pe masina dai bataie lustruieste si gata.
Am Rohacell de 1mm daca vrei. Pentru mulat hollow.
0

Arata acest topic


  • 18 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro