Modelism - RHC Forum: Tekno SCT410.3 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Tekno SCT410.3 Pareri cat mai multe... Evaluare topic: -----

#31 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 23 June 2016 - 11:56 AM

Vezi postareaaiurica, la 23 June 2016 - 11:41 AM, a spus:

Participi cu el la CN de la Tg Mures de anul acesta?

Deocamdata ma antrenez pe un SC10.2 cu care vreau sa particip. Cu Tekno ma mai gandesc daca voi veni anul asta, ca momentan nu am nici o pista prin imprejurimi unde sa ma antrenez si mai am destul pana sa-l pun la punct. Acum am improvizat un circuit pe un teren de tenis cu zgura, de langa Sibiu, ca sa ma dau cu SC10.2, dar daca as baga SCT410.3-ul acolo, as intoarce toata pista pe dos in 20 minute :D
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#32 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 23 June 2016 - 01:36 PM

Da....stiu.....
Hai cu ele la concursuri.
Acolo nici nu stii ce te loveste in 2 zile de concurs.
Sincer nu cred ca e asa mare diferenta de zici ca intorci pista pe dos. Inteleg entuziasmul insa e bine sa ramai cu picioarele pe pamant :)

Hai la concurs cu el. CN este o buna oportunitate sa compari cu toate modelele de pe piata.
0

#33 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 23 June 2016 - 02:57 PM

Vezi postareaaiurica, la 23 June 2016 - 01:36 PM, a spus:

Da....stiu.....
Hai cu ele la concursuri.
Acolo nici nu stii ce te loveste in 2 zile de concurs.
Sincer nu cred ca e asa mare diferenta de zici ca intorci pista pe dos. Inteleg entuziasmul insa e bine sa ramai cu picioarele pe pamant :)

Hai la concurs cu el. CN este o buna oportunitate sa compari cu toate modelele de pe piata.

Zilele trecute, dupa doua sedinte de aproximativ 1.5 ore fiecare, de dat continuu pe pista improvizata pe terenul de tenis cu zgura cu SC10.2 si Slash 2WD LCG, am reusit sa sapam santuri in stratul de zgura de 3 cm si am ajuns pe alocuri la stratul de prundis. Dupa care a trebuit sa uniformizam din nou suprafata si sa o tasam cu "tavalucul". Iti dai seama ce ar face un SCT 4WD de greutatea unui SCT410.3 si cu un motor de competitie pe el!!! Chiar am decis ca pe viitor sa ne echipam truck-urile cu motoare de 13.5T ca sa fie mai usor de intretinut suprafata de rulat.
Daca aduc SCT410.3-iul la nationalele de la Tg Mures in vara asta, nu voi vedea limitele truck-ului, ci limitele mele :D
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#34 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 24 June 2016 - 11:09 AM

Pana nu compari pe pista.....
E frumos....e fiabil.....e robust.....vorbe.
Hai la pista si sa vezi acolo cum sta, comparat cu alte modele si alti piloti.
0

#35 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 24 June 2016 - 10:35 PM

Vezi postarearadu94, la 22 June 2016 - 06:46 PM, a spus:

Kitty, la ce piulite te referi?
Referitor la brate, fiind pline sunt mai rezistente, iar legat se greutate, cred ca e ca un sc 10 4x4 cu sasiul exotek. Oricum, sunt cam singurele sc-uri 4x4 care sa nu fie dintr-o clasa 1/10 de buggy si alungita apoi.



Hexuri traznilear,ma incurc in stiinta :D

Aceasta postare a fost editata de Kitty: 24 June 2016 - 10:35 PM


Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#36 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 24 June 2016 - 10:38 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 23 June 2016 - 09:16 AM, a spus:

Daca se face referire la piulitele de pe axele rotilor, seamana cu cele de la Traxxas, dar au filet interior de 5mm si stau pe axele rotilor de 6mm, iar capetele hexagonale ale piulitelor sunt de 8mm. Nu-mi fac probleme ca ar ceda in vre-un fel! Sper totusi ca in viitor sa se treaca pe hexuri de 17mm, cu toate ca deja Tekno are acest kit de conversie ca si obtiune.
Despre greutate, inca nu am reusit sa-l echipez cu roti si caroserie, asa ca pot sa-ti dau doar specificatiile din manual:
Weight: ~2850g (6.3lb) out of the box RTR
(RTR weight equipped w/ Tekin RX8, Pro4 motor, 300g battery, rx, etc)
Dupa ce il voi termina de echipat, am sa-l cantaresc si revin cu informatii mai precise, greutatea depinzand si de electronica folosita. Estimez ca voi ajunge la 2800g, electronica mea fiind mai usoara.
Cardanul, desi lung spre fata, este din aluminiu 7075 si este foarte zdravan, pana acum nimeni nu s-a plans de el, oricat de mult a fost abuzat. Motivul este faptul ca transmisia este ceva mai diferit dimensionata: raportul de transmisie din casetele diferentialelor este de 1/4(adica coroana are de 4 ori mai multi dinti decat pinionul care intra in diferential) (spre desebire de celelalte automodele unde se gaseste rapoarte de 2.66), iar raportul de transmisie pinion motor/spur este de 2.93 -> 2.59, depinzand de pinionul folosit. Asta inseamna ca acel cardan se va invarti la o viteza mai mare si la un cuplu mai mic, iar cuplul este amplificat in diferentiale, fiind eliberat cat mai aproape de roti, unde este nevoie.
Am observat ca nu se vede in poze, dar bratele nu sunt pline. In partea de jos, fetele lor sunt plate, pentru a fi micsorat cat mai mult "drag-ul" in cazul in care ating ceva, dar partea de deasupra are o structura ramforsata cu nervuri, care ajuta sa se pastreze o greutate obtima, dar si sa creasca rezistenta la deformari si torsionari. Aceste brate au o geometrie aparte, care nu se observa nici chiar in manualul de utilizare, decat daca le ti in mana si te uiti la ele din profil. La majoritatea bratelor, dupa ce se ruleaza pe un teren cu denivelari, se observa fronturile si partile de dedesubt ale bratelor ca sunt zgariate din cauza ca intra in contact cu denivelarile. Bratele de pe Tekno SCT410.3 au corpul bratului inaltat si numai capetele sunt coborate ca sa refaca geometria. In felul asta, contactul bratelor cu pista, in urma aterizarilor sau a trecerii peste denivelari, este mult diminuat si "drag-ul" este redus semnificativ, dar fara a modifica COG-ul si geometria.
Sunt multe de povestit despre solutiile tehnice folosite pe acest truck, dar incerc sa ma rezum numai la a raspunde la intrebari si la afirmatiile de mai sus ;)


No asteptam un raport dupa ce mergi cu el la un concurs,ca altfel e frectie la picior

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#37 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 24 June 2016 - 10:48 PM

Vad ca voi doi, Kitty si aiurica, faceti o confuzie cam mare: daca un automodel care participa la un concurs de anvergura, oricare ar fi el si nu ocupa un loc fruntas, asta nu inseamna ca automodelul in sine este "slab", ci trebuie sa tineti cont si de experienta pilotului care conteaza cel mai mult. Ce vreau sa zic, voi va asteptati ca eu sa particip pentru prima oara la un concurs de SCT 4WD si sa pun in valoare performatele acestui truck? Cred ca ca glumiti!!! Acest truck, pus in mainile unui pilot experimentat, sunt foarte sigur ca va face "toti banii"! Dar inca de la inceputul topicului am spus ca nu-mi propun neaparat sa il scot la "bataie" in concursuri, ci sa ma bucur de el asa cum inteleg eu mai bine acest lucru. "Frectie" sau nu, vorbe "goale" sau nu, incercati sa puneti mana pe un SCT410.3 si atunci nu aveti decat sa spuneti ce vreti, despre comparatii si alte lucruri din astea...
Fara suparare, dar automodelismul nu se refera doar la concursuri si atat!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#38 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 27 June 2016 - 12:07 PM

E clar ca valoarea pilotilor conteaza.Insa daca nu ai participat niciodata la un concurs,sa traiesti acele emotii si supsnas sa nu fi prins din urma,astfel intervin greseli sau nu care pot duce la unele accidente,destul de spectaculoase,lucruri ce nu pot fi experimentate la o iesire pt fun ;)

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#39 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 27 June 2016 - 12:11 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 24 June 2016 - 10:48 PM, a spus:

"Frectie" sau nu, vorbe "goale" sau nu, incercati sa puneti mana pe un SCT410.3 si atunci nu aveti decat sa spuneti ce vreti, despre comparatii si alte lucruri din astea...
Fara suparare, dar automodelismul nu se refera doar la concursuri si atat!


Noah vezi ca aici te contrazici.Ne sfatuiesti sa punem mana pe unul ca sa putem face comparatii,desi tu nu ai avut un Durango,totusi faci comparatii.Pai ce facem aici?Fa ce zice popa,nu fa ce face popa.Sau cum?

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#40 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 27 June 2016 - 12:57 PM

Vezi postareaKitty, la 27 June 2016 - 12:11 PM, a spus:

Noah vezi ca aici te contrazici.Ne sfatuiesti sa punem mana pe unul ca sa putem face comparatii,desi tu nu ai avut un Durango,totusi faci comparatii.Pai ce facem aici?Fa ce zice popa,nu fa ce face popa.Sau cum?

Am participat la cateva concursuri, dar la clasa buggy stock, iar la SCT 2WD am facut doar "intreceri", in afara concursului.
Eu nu am avut nici un automodel de la Team Durango, dar am "pus mana" pe cateva modele de la ei, in special SCT-uri. De curand am avut placerea sa imi fie prezentat cel mai nou model de-al lor DESC10, care este o bijuterie si promite mult. Din pacate pe asta nu am putut sa-l conduc, deoarece inca nu avea montate cauciucurile si caroseria nu era definitivata. Poate ca data viitoare cand voi ajunge la Targu Lapus voi avea ocazia sa dau si o tura cu el.
In schimb, Losi marturisesc ca nu mi-a trecut "prin mana". Bani nu am destui sa pot detine toate modelele renumite, dar de vazut si probat, imi permit!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#41 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 27 June 2016 - 12:59 PM

Exact de aceea spuneam si eu. De comparatiile de la inceput. Robustetea, rigiditatea, electronica, pilotul ....toate sunt extrem de importante la un concurs. Ai sa ramai surprins cate se pot intampla la un concurs de o zi, cu cea mai fiabila masina posibila.
Deci daca faci comparatii legate de masini de competitie, fa din experienta ta personala. Creaza-ti una daca nu ai ;)
Este o masina ce arata f bine. Hai sa o vedem cu ia curbele si cum sare. Pana atunci....in parcare si ken block e bun. In wrc s-a dovedit ca cadrele repetate nu dau rezultate la impactul cu copacul.
Bucura-te de masina. Fie la concurs fie in parcari.

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 27 June 2016 - 01:02 PM

0

#42 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 28 June 2016 - 12:07 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 27 June 2016 - 12:57 PM, a spus:

Am participat la cateva concursuri, dar la clasa buggy stock, iar la SCT 2WD am facut doar "intreceri", in afara concursului.
Eu nu am avut nici un automodel de la Team Durango, dar am "pus mana" pe cateva modele de la ei, in special SCT-uri. De curand am avut placerea sa imi fie prezentat cel mai nou model de-al lor DESC10, care este o bijuterie si promite mult. Din pacate pe asta nu am putut sa-l conduc, deoarece inca nu avea montate cauciucurile si caroseria nu era definitivata. Poate ca data viitoare cand voi ajunge la Targu Lapus voi avea ocazia sa dau si o tura cu el.
In schimb, Losi marturisesc ca nu mi-a trecut "prin mana". Bani nu am destui sa pot detine toate modelele renumite, dar de vazut si probat, imi permit!



Eu am avut losi,dar toate piesele,orice surub trebuia sa il comand de afara.Plus de asta iti trebuie scule doar pt losi,o alta investitie destul de mare

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#43 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 28 June 2016 - 12:36 PM

Din fericire, desi multi spun ca daca iti cumperi un automodel de la Tekno, nu gasesti piese in Europa, eu am gasit distribuitorul lor in Germania si Austria, unde iti aduc cam tot de la Tekno si sunt si bine aprovizionati cu piese si isi actualizeaza stocurile destul de frecvent: http://www.ruddog-shop.com/
Plus ca Tekno foloseste marimi metrice. In schimb, din cauza geometriei fuzetelor supradimensionate, gasesti cam greu jante compatibile. Chiar daca, teoretic, toate jantele ce folosesc acelasi offset ar trebui sa mearga, practic, in interior fuzetele ating pe spitele jantelor. Se pot ajusta prin retusare spitele, dar eu nu sunt adeptul acestor modificari, caci modifica rezistenta jantelor.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#44 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 28 June 2016 - 01:29 PM

Vezi nu mai pune linkuri,ca baietii se simt ofensati,vezi doamne scad vanzarile de piese si modele din tara,desi nu gasesti piese pt acest model in tara,dar ma rog.....
E bine daca ai gasit,insa daca nu au pe stoc,e cam acelasi lucru ca si cand ai comanda tu direct de la producator,fara sa mai treci prin alti distribuitori care isi mai pun adaos.Daca au stocuri de piese si nu trebuie asteptat dupa ele,e ok

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#45 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 28 December 2016 - 12:27 AM

Pe cat de entuziasmat ai fost de model,pe atata de repede a murit si topicul.Ceva pareri?Ai iesit cu el?Cum merge?Cum se comporta?

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#46 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 28 December 2016 - 06:40 PM

Vezi postareaKitty, la 28 December 2016 - 12:27 AM, a spus:

Pe cat de entuziasmat ai fost de model,pe atata de repede a murit si topicul.Ceva pareri?Ai iesit cu el?Cum merge?Cum se comporta?

Salutare!
Entuziasmul de a continua topicul a scazut din cauza felului cum a fost primit acest automodel in randul entuziastilor.
Am terminat de echipat automodelul cu ceva timp in urma, i-am pictat o caroserie de SCT Ford Raptor de la Proline de iti este mai mare dragul sa te uiti la el la cat de bine arata combinatia de albastru Denim cu negru asortat la culorile de negru ce domina pe sasiu! Am iesit in cateva randuri cu el pana i-am nimerit setupul dorit pentru telescoape si am obtat pentru ulei 30WT pe fata si 25WT pe spate (Fastrax). La arcuri am ales cele roz all around pentru circuite cu sarituri joase si green all around pentru circuite cu sarituri mai inalte. Deocamdata am iesit numai o data pe asfalt si in rest l-am folosit pe un circuit indoor pe o suprafata de podea din lemn vopsit, unde aderenta nu este una chiar grozava.
Pana acum ce pot sa zic, automodelul este fantastic, este foarte constant in manevrabilitate si raspunde foarte liniar. Uneori poate pe spate are o aderenta prea mare, dar pe o suprafata mai aderenta, se poate regla si va fii un avantaj. Raspunde la stilul de condus foarte bine si sunt in asteptarea primaverii ca sa-l pun si pe piste mai aderente unde ma astept sa "straluceasca" si mai mult. Ca si uzuri, absolut nimic vizibil! ASta o spun in conparatie cu noua mea achizitie DEX8 de la Durango, care este o adevarata dezamagire pentru ce este si ceea ce promitea. La acest DEX8 folosit mult mai moderat, deja am urme de uzura in cupele de la iesirile diferentialelor, unde intra capatul planetarelor.
Dar reintorcandu-ma la Tekno SCT410.3, voi incerca sa fac niste poze cu noua lui infatisare si sa le pun pe forum, caci arata foarte bine ;)
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#47 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 28 December 2016 - 11:44 PM

Dar cum a fost primit acest automodel in randul entuziastilor?
0

#48 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 29 December 2016 - 12:03 AM

Pai se mai pune problema si cine sunt acei entuziasti?Eu desi l-am vazut prin poze,nu m-a dta pe spate

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#49 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 29 December 2016 - 04:36 PM

Vezi postareaaiurica, la 28 December 2016 - 11:44 PM, a spus:

Dar cum a fost primit acest automodel in randul entuziastilor?

Desi achizitia acestui automodel este ceva nou pentru Romania, sunt foarte putini care chiar ar vrea sa stie ceva despre detaliile tehnice si constructive. Iar despre performante, se cer doar niste impresii generale, tip "entuziasm/non-entuziasm" si cam atat. De aici si sentimentul meu de lipsa de interes.
Intr-un alt topic mi-ai zis sa nu ma mai amagesc cu acel Slash 4WD si sa pun mana pe un automodel facut special pentru competitii si atunci am sa inteleg "diferenta". Asta am si facut, am vandut toate Slash-urile si mi-am luat numai automodele competitionale, se vede si in semnatura. Am pus mana si pe automodelele detinute de prietenii mei cu care ies si cat despre Tekno SCT410.3, pentru toti este considerat deosebit din toate punctele de vedere. Si crede-me, impreuna cu ei, avem un "parc auto" destul de impresionant! Desigur, sunt oarecum subiectiv in aprecierile mele, deoarece inca nu am avut ocazia sa-l pun pe circuite de competitii, ci doar pe unele improvizate de noi aici in Sibiu.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#50 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 29 December 2016 - 04:41 PM

Vezi postareaKitty, la 29 December 2016 - 12:03 AM, a spus:

Pai se mai pune problema si cine sunt acei entuziasti?Eu desi l-am vazut prin poze,nu m-a dta pe spate

Am sa mai postez ceva poze cu ce am mai adaugat la el si cu noul design al caroseriei, care mie imi place mult. Din poze nu se vede mai nimic, decat un design robust si constructia foarte buna si inspirata. In limita timpului disponibil anul viitor, voi mai veni la concursurile organizate prin tara si il voi aduce cu mine sa il testez si sa impartasesc impresii si cu cei interesati de el.
Din punctul meu de vedere, este un automodel foarte performant si bine facut si reprezinta o buna alternativa pentru toti cei ce cauta ceva asemanator, atat pentru placere, cat si pentru competitii. Acum mai depinde si de "gusturile" fiecaruia, caci trebuie sa recunoastem, conteaza foarte mult.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#51 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 02 January 2017 - 01:19 PM

Vezi postareaOctavian_B, la 29 December 2016 - 04:36 PM, a spus:

Desi achizitia acestui automodel este ceva nou pentru Romania, sunt foarte putini care chiar ar vrea sa stie ceva despre detaliile tehnice si constructive. Iar despre performante, se cer doar niste impresii generale, tip "entuziasm/non-entuziasm" si cam atat. De aici si sentimentul meu de lipsa de interes.
Intr-un alt topic mi-ai zis sa nu ma mai amagesc cu acel Slash 4WD si sa pun mana pe un automodel facut special pentru competitii si atunci am sa inteleg "diferenta". Asta am si facut, am vandut toate Slash-urile si mi-am luat numai automodele competitionale, se vede si in semnatura. Am pus mana si pe automodelele detinute de prietenii mei cu care ies si cat despre Tekno SCT410.3, pentru toti este considerat deosebit din toate punctele de vedere. Si crede-me, impreuna cu ei, avem un "parc auto" destul de impresionant! Desigur, sunt oarecum subiectiv in aprecierile mele, deoarece inca nu am avut ocazia sa-l pun pe circuite de competitii, ci doar pe unele improvizate de noi aici in Sibiu.



Corect.Desis slashul poate sa fie un entry in lumea curselor,e foarte limitat la reglaje.Iar acel sasiu folosit de Traxxas mi se pare invechit.Eu chiar voi participa la curse anul acesta si abia astept sa pun mana pe unul sa vad cum sta treaba

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#52 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 03 January 2017 - 12:34 PM

Vezi postareaKitty, la 02 January 2017 - 01:19 PM, a spus:

Corect.Desis slashul poate sa fie un entry in lumea curselor,e foarte limitat la reglaje.Iar acel sasiu folosit de Traxxas mi se pare invechit.Eu chiar voi participa la curse anul acesta si abia astept sa pun mana pe unul sa vad cum sta treaba

Intentionezi sa achizitionezi un Slash pentru concurs?
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#53 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 03 January 2017 - 01:46 PM

AM avut unul si l-am dat.Vreau un SC pt concurss,pt ca din cate am auzit e clasa cea populara la momentul actual,insa nu stiu ce sa iau

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#54 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 03 January 2017 - 02:29 PM

Daca vrei sa intri in concurs la clasa SCT, cea mai populara clasa este 2WD. La 4WD nu prea se ingramadeste lumea... Daca vrei un SCT 4WD, nu ai multe variante din care sa alegi. Din ce este pe piata la momentul actual si din ce am experimentat eu, pot sa-ti dau cateva sfaturi:
1) Traxxas Slash 4WD LCG: trebuie sa investesti mult prea multi bani ca sa-l faci performant si tot nu vei putea sa repari niste erori de proiectare cu care m-am luptat destul de mult. De fapt nu se pot numi erori, deoarece producatorul nici nu a intentionat sa schimbe platforma si sa il transforme intr-un SCT dedicat pentru racing;
2) Durango DESC10: fiind prima varianta a noii platforme, are cateva erori de proiectare care dezamagesc si devine enervant sa tot rectifici manual niste lucruri prost facute. Eu am un DEX8 care are exact aceiasi platforma la baza. Plus ca elemente din drive train dau repede urme de uzura si te va costa frecvent bani sa sa-l tii "in forma". Plus ca este foarte greu si daca esti limitat in concurs la baterii 2S, nu faci fata pe circuite tehnice cu celelalte modele mai usoare si mai agile.
3) Tekno SCT410.3: de departe pentru mine este varianta castigatoare deoarece este foarte fiabil, robust, foarte performant si destul de agil si puternic. Piese de schimb gasesti usor in Germania si la preturi chiar bune, desi nu prea ai nevoie de ele :D Noi acum facem demersuri sa echipam o sala de sport cu o pista de 100m2 de mocheta si il voi testa si pentru acest circuit de aderenta mare. Din punctul meu de vedere, nu stiu ce neajunsuri poate sa aiba aceasta platforma SCT410.3 in comparatie cu ceilalti competitori, dar poate voi vedea ceva in timp si va voi povesti.
4) Sigur ca mai sunt si alte automodele de SCT 4WD, dar nu am detinut la aceasta clasa mai mult de atat si ii las pe altii sa isi spuna parerile...
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#55 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 03 January 2017 - 03:41 PM

la 2wd vreau sa ma bag,insa mai intai tre sa vad o cursa pe viu,sa vedem exact cu ce se manca

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#56 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 03 January 2017 - 04:02 PM

Vezi postareaKitty, la 03 January 2017 - 03:41 PM, a spus:

la 2wd vreau sa ma bag,insa mai intai tre sa vad o cursa pe viu,sa vedem exact cu ce se manca

Vad la tine in semnatura ca ai un DEX210. Vino cu el la concurs si ai sa vezi si clasa buggy stock si clasa SCT 2WD. Si daca participi la concurs, vei vedea exact cu ce se "mamanca" si sigur te va "prinde"!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#57 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 03 January 2017 - 04:24 PM

Da,dar din ce am inteles,clasa buggy a cam decedat

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#58 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 03 January 2017 - 04:51 PM

Vezi postareaKitty, la 03 January 2017 - 04:24 PM, a spus:

Da,dar din ce am inteles,clasa buggy a cam decedat

Daca vorbim de concursurile organizate de clubul FXracing, clasa buggy 2WD stock este cea mai spectaculoasa clasa de concurs si este chiar bine populata. Vad ca mai sunt si prin Bucuresti ceva concursuri care au clasa Buggy 2WD stock, dar pentru mine este prea complicat sa ajung pe acolo si prefer concursurile din Transilvania.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#59 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 06 January 2017 - 03:40 PM

Asa cum am promis, am pregatit cateva poze cu noua infatisare a automodelului SCT410.3 cu caroserie si cu cateva upgrade-uri care mi-au placut si le-am montat pe truck. Atentie: pozele contin din abundenta culorile albastru si negru, cei care nu suporta aceste culori, sunt avertizati sa nu sa se uite!!! :D

Link poze: https://postimg.org/gallery/2djexzg0u/
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#60 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 25 May 2017 - 01:38 PM

Dupa o lunga perioada in care nu am avut timp sa ies cu al meu SCT410.3 decat prin parcari si pe parchetul unei sali de sport, in cele din urma mi-am echipat SCT-ul cu niste cauciucuri bune pentru mocheta si l-am pus acum cateva zile pe circuit. Si WOW, incredibil!!! Automodelul este extraordinar de agil, vireaza mai bine decat un SCT 2WD pe viraje foarte stranse si gaseste grip in orice linie dreapta sau curba, sare incredibil de bine, cu conditia sa nu franez decat foarte putin in aer, caci are franele foarte puternice. M-am dat cu el in cele aproape doua ore de antrenament si m-a incantat la fiecare manevra, chiar si atunci cand reuseam sa il dau peste cap, era placut sa vezi cum se simtea toata greutatea acestuia. Vorbind despre greutatea lui, la aterizarile de pe rampa, sunetul aterizarii este incredibil de placut si se simte efectiv podeaua de lemn din sala de sport cum sa deformeaza local si vibreaza. Despre suspensii, ce sa mai zic? Isi fac treaba foarte bine, absorb socul la aterizare bine, totusi trebuie sa mai urc putin densitatea uleiului din telescoape, caci nu imi place caci la sfarsitul compresiei, sasiul inca atinge podeaua si loveste usor. Pentru rampa pe care o avem, amortizeaza foarte bine, dar la rampe mai mari, mai am nevoie de rezerve in amortizor. Daca nu sunt atent la pregatirea saltului si accelerez prea tare, truck-ul sare incredibil de departe si aterizeaza ca o pisica. Nu numai o data, eram sa sar in capul unui prieten care era la cel putin 4 metrii de varful rampei! Sunt decis sa il pregatesc pentru urmatoarea etapa al concursului TOC 2017 de la Targu Lapus si sa fac o comparatie cu SCT-ul lui Dinu. Nu ma voi masura eu cu el, caci nu am nici pe departe experienta lui Dinu, dar sunt curios cum se va comporta truck-ul meu acolo pe circuit.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro