Modelism - RHC Forum: Noul Rescue Mode de pe MSH Brain - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Noul Rescue Mode de pe MSH Brain

#1 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 03 March 2016 - 09:06 AM

Daca aveti aceasta unitate va sfatuiesc sa o pastrati. Inginerii de la MSH au oferit detalii despre upgrade-ul de firmware care va schimba total vechiul selflevel de pe consacrata unitate Brain (Ikon/Xbar/TracX). Brain are filtre antivibratie foarte bune active in modul normal de zbor insa inactive in modul selflevel din cauza felului in care accelerometrele care se ocupa de controlul nivelului lucreaza. Baietii au lucrat mai bine de un an la noul firmware si e surprinzator ca au reusit sa transforme o optiune slaba intr-una cu totul noua doar lucrand la algoritmi. Si mai suprinzator e ca s-au preocupat sa faca asta pentru o unitate relativ veche (4 ani) in conditiile in care nu a trecut prea mult timp de cand piata a inceput sa ofere unitati cu rescue mode complet functional.
Eu am reusit sa setez selflevel-ul pe Xbarul meu, dar cu ceva peripetii si dupa multe incercari de pozitionare a unitatii, amplasare a firelor, testare a diverselor foampad-uri si gelpad-uri.
Rescue mode-ul este util, dar daca zbori strans, cu schimbari de pozitie dese si la inaltime mica este destul de greu sa apuci sa te folosesti de rescue...de aceea, e foarte important felul in care setezi rescue mode-ul pe statie si switch-ul pe care il dedici acestei functii. Cel mai rapid il activezi folosind degetul aratator, insa problema e ca ambele aratatoare sunt de regula deja dedicate pentru switch-ul de idle up si respectiv cel de hold; pana cand am gasit varianta de compromis am patit nu doar o data sa apas throttle hold in mijlocul zborului in loc de selflevel :blush: In fine, mai multe pe aceasta tema pe viitor.
La mijlocul lui aprilie iese acest nou firmware, personal abia astept, au bagat baietii si auto pitch up :yahoo:

Quote de pe helifreak:
"The new Rescue will be a free firmware update along with a couple other awesome surprises. (-:

Some of the rescue features:
-Pulls you out of trouble, levels the helicopter and applies pitch to save the model at the flick of a switch or press of a button
-Advanced learning and dead reckoning algorithms. Constantly adapts to the model and flight conditions (i.e. works with models with extreme vibration)
-Plug and play setup. No tuning required.
-No bench calibration required
-Activated with a free channel or bank
-Optional pitch on rescue, pulls you out of trouble when you need it most

Coming to your brain soon.
"

Detalii aici

Demo:

SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2016 - 11:46 AM

Am citit si eu. Arata bine. Din ce am citit despre BavarianDemon (idiot nume)/Helicomand secretul nu sta in senzorul giroscopic ci in algoritmi. Ei au rescue de mult timp.

Evident ca un senzor mai bun/modern ajuta.

Faptul ca MSH da acest update moca e un lucru bun. Eu imi pierdusem orice incredere in firma dupa scandalul cu cel care a facut sistemul (si care face acum EzNov Neuron) si nu credeam ca vor supravietui. Partea de heli parea in degringolada, partea de FBL era in aer - eram convins ca trag obloanele.
0

#3 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 03 March 2016 - 03:00 PM

Vezi postareastiganas, la 03 March 2016 - 11:46 AM, a spus:

Am citit si eu. Arata bine. Din ce am citit despre BavarianDemon (idiot nume)/Helicomand secretul nu sta in senzorul giroscopic ci in algoritmi. Ei au rescue de mult timp.

Evident ca un senzor mai bun/modern ajuta.

Faptul ca MSH da acest update moca e un lucru bun. Eu imi pierdusem orice incredere in firma dupa scandalul cu cel care a facut sistemul (si care face acum EzNov Neuron) si nu credeam ca vor supravietui. Partea de heli parea in degringolada, partea de FBL era in aer - eram convins ca trag obloanele.

Da, chiar se parea ca vor trage obloanele, inclusiv viitorul lui Protos era incert... dar uite ca au revenit destul de bine cu Max V2 si inca au zburatori. Spre deosebire de nemti italienii sunt mai prietenosi si nu asa avari dupa bani -a se vedea costurile accesoriilor la BeastX, costurile de update la Vbar si la Bavarian Demon (nici mie nu mi-a placut numele si nici strategia de rebranduire). Ca sa nu mai zic cat de hoti au fost nemtii de la BD cand au scos pe piata HC3SX (actualul Demon) in doua versiuni, base si extreme, ele fiind identice ca hardware insa doar ce-a dea doua avand rescue. Update-ul versiunii base la extreme se facea initial trimitand unitatea la ei, iar ulterior au publicat softul care permitea update-ul de acasa si costa cam 50 de euro acest update.

Cred ca aceasta revenire a MSH-ului se datoreaza si unei colaborari stranse intre italieni si americani, foarte multi americani de pe HF sunt implicati activ in acest proiect.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro