Modelism - RHC Forum: Motoare brushless 13.5T clasa 540 recomandate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Motoare brushless 13.5T clasa 540 recomandate As vrea pareri din ce ati mai folosit sau ati testat

#1 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 02 March 2016 - 11:36 AM

Dat fiind ca se apropie sezonul competitional 2016, as vrea sa-mi echipez noul truck SC10 2WD cu un motor 13.5T clasa 540.
As vrea sa va cer si voua parerea despre ce motoare sunt suficient de performante pentru aceasta clasa, dar care nici sa nu "rupa buzunarul" prea tare?
Eu am tot cautat pe net diferite modele de motoare si supun discutiei urmatorele modele:
- HobbyWing Xerun 13.5
- TrackStar 13.5T Sensored

Aceasta postare a fost editata de aiurica: 02 March 2016 - 08:19 PM

Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#2 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 02 March 2016 - 08:21 PM

Daca tot faci referire la sezonul competitional, iti recomand sa nu faci rabat la calitate si sa mergi direct pe solutii dovedite castigatoare.

Acum LRP face niste motoare senzationale pt clasa stock.

Trebuie insa sa tii cont ca 13.5 poate fi un motor subdimensionat pentru cn Tg Mures sau concursuri Grand Arena
0

#3 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 02 March 2016 - 10:40 PM

Vezi postareaaiurica, la 02 March 2016 - 08:21 PM, a spus:

Daca tot faci referire la sezonul competitional, iti recomand sa nu faci rabat la calitate si sa mergi direct pe solutii dovedite castigatoare.

Acum LRP face niste motoare senzationale pt clasa stock.

Trebuie insa sa tii cont ca 13.5 poate fi un motor subdimensionat pentru cn Tg Mures sau concursuri Grand Arena

WOW, mi-ai editat topicul, in asa fel incat nu se mai intelege nimic din denumirile modelelor de motoare pe care le-am propus discutiei. Adica inteleg sa stergi link-urile, ca probabil este impotriva regulamentului, dar ai sters amanuntele esentiale din denumirile motoarelor, incat nu se mai stie despre ce am vorbit...
Stiu ca nu trebuie facut rabat la calitatea motoarelor, dar nici cele doua modele propuse de mine nu sunt de neglijat, mai ales modelul de la HobbyWing. Cei care au folosit acel model de motor de la ei, au spus ca au uitat de ceilalti producatori precum Tekin, Novak si altii! De asta intreb si pe altii daca au avut ocazia sa testeze modelele astea. Si daca nu au avut ocazia, ce modele de motoare au folosit si ce rezultate au obtinut? Ma refer la clasa SCT 1/10 2WD. Eu am avut modelul de la LRP Vektor V11 13.5T pe un buggy 2WD si pot spune ca se comporta foarte bine, dar cand l-am pus pe un SCT 1/10, hmmm, cam lasa de dorit la top speed si la acceleratie. Nu am avut ocazia sa testez celelalte modele de la LRP precum X12 sau X20.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#4 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 02 March 2016 - 10:44 PM

Cred ca primul rabat pe care nu-l mai voi face, este sa nu mai cumpar motoare folosite, decat numai de la anumite, foarte putine persoane... Pe cat posibil, vreau un motor nou, sau macar pe care sa-l pot reconstrui.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#5 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 18 March 2016 - 09:49 AM

Update:
Dorind sa nu investesc prea mult intr-un motor de 13,5T pentru clasa stock, dar totusi sa nu fie nici "no name", am cumparat un motor de la Speed Passion 13,5T MMM competition brusless. Acum as vrea sa impartasesc cateva prime pareri despre acest motor. La prima vedere, motorul arata bine, rotorul pare ca are un magnet foarte puternic si cu diametru mic, pana in 12.5mm. Inca nu l-am masurat, dar il aproximez pe la 12.3mm, de aici si 3300KV conform specificatiilor. Carcasa motorului are gauri de ventilare atat in partea de sus, cat si in partea de jos, ceea ce nu prea este bine pentru offroad, deoarece va intra multa mizerie inauntru. Un alt aspect care lasa de dorit sunt rulmentii. Inteleg ca rulmentul care tine rotorul in partea de jos nu are nevoie sa fie mai mare decat este, dar rulmentul care tine rotorul in partea de sus, este la fel de mic precum celalalt, ceea ce este foarte rau, caci la solicitarile in funtionare, mai ales offroad, va ceda destul de repede si va avea nevoie de mentenanta! Voi cauta sa schimb acest rulment macar cu unul mai calitativ, probabil cu bile ceramice, care sper sa reziste mai bine. In rest motorul pare in regula in urma testelor pe stand efectuate, dar voi reveni cu detalii dupa ce il voi testa si pe teren, sa vad ce poate!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro