Modelism - RHC Forum: Power distribution board - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Power distribution board Pareri

#1 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 26 February 2016 - 09:38 AM

Salutare...

A mai folosit cineva PBD-ul http://www.goodluckb...b-fa410034.html ?

L-am avut un un tarot 680 in 4S si a fost ok.. nu saream de 50A in Load
Acum vreau sa-l pun pe un 960 (hexa) cu motoare tarot 5008 340KV in 6S... consumul maxim al unui motor este de 24A... placa tine 100A, pe langa mai am cativa consumatori gimbal, leduri, camera TX-FPV sa zic ca nu sar de 1.5A.. deci neglijabil.
In mod normal nu sar de 80A la incarcarea care o am, in hover/zbor usor, dar am un sentiment de nesiguranta, dat de calitatea ieftina a placii.. am folosit un PBD la un racer de 250 (aceiasi calitate) si s-a ars bec-ul in 10 minute in conditiile in care setam controllerul pe birou, nici vorba de zbor.

A mai folosit cineva aceasta placa la incarcari de 80-100A ? Nu ma lasa inima sa bag 70 de dolari intr-un gryphon... mi-am corodat eu din textolit una dar ma zgarie pe ochi cand ma uit la ea.
Voi ce ma sfatuiti ?

Multumesc,
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2016 - 10:13 AM

Mi se par sariti in aer rau curentii de care vorbesti... de unde ti-a iesit asa ceva, nu ar trebui sa zbori nici 10 minute cu 10.000 la asa curenti :unsure:
La marimea asta orice care consuma peste 100W per kg necesita investigare. Adica asta ar veni 15A la 2kg din 4s.

Si ce treaba are PDB-ul, cu BEC-ul ? :unsure: sunt lucruri diferite, nu are rost sa le amesteci, cum se amesteca osd-ul cu autopilotul...

Cel mai bun PDB este format din firele de la ESC la mufa acumulatorului, nici o placa !
Sa concentrezi toti curentii mari in centru, ca pe urma sa te plangi ca ai probleme cu magnetometrul, este anti design...
Du frumos firele de la ESC pe conturul placii centrale, cat mai departe de centru, pana la mufa de alimentare, si gata.
Nu ai siguranta cu un singur BEC? Pune doua, de 6V, legate simplu prin diode, si la iesire vei avea 5.3V
Unii nu au siguranta nici cu un singur pack :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 26 February 2016 - 10:32 AM

Cred ca o sa renunt de tot cum spui tu.. este cel mai corect...
Curentii i-am tras de par.. am pus incarcare maxima cu accelerari bruste... Asa sunt un pic sub 3kg cu gandacul si am 2 6s-uri de 16000, fiecare la 1.9kg... cu totul sta sub 7kg... la un load de 9kg am 6.6A pe fiecare motor... e safe.. pe 12V am bec serios.. eu foloseam din acest pdb, becul de 5 V pentru niste module led si pentru a incarca gopro-ul si de asta imi convenea.. mai curat, mai putine fire.

Multumesc pentru raspuns.
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2016 - 10:45 AM

7kg ?! :o

Frate, chestia aia cu pus plumb de ai citit pe undeva e valabila numai la planoare ! :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro