Modelism - RHC Forum: Taranis X9E - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Taranis X9E frsky la tava, monsieur ?

#1 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 23 February 2016 - 10:36 PM

Imi venise mie asa cheful sa trec la alt stil de statie, ca forma, si anume tava. Initial ma uitam pe la graupner poate chiar si spektrum, este un dx10t pe lindinger la pret redus. Dar parca nu ma induram sa ma mut de pe frsky fiindca deja am mai multe receptoare si aproape toata telemetria existenta de la ei. Si am zis sa incerc cu X9E. Din recenziile citite pe net , pare ok. Nu are nimic special in afara de forma si un ecran secundar oled. Dar nu oled grafic, pacat ca nu poate afisa decat un numar limitat de informatii si in nici intr-un caz telemetria care trebuie citita tot de pe ecranul principal.
Mansele sunt mai mari decat la x9d si parca se misca putin mai fin. Dar e subiectiv. Sunt goale sau mai zis tubusoare mansele, nu stiu exact cum sunt construite dar se poate vedea in una din poze surubul imbus fara cap cum e infiletat pe mijloc. Nu stiu cum desfiletez mansa cu totul sa o ridic mai mult. Aflu, astazi abia a venit.

Cateva puncte de critica.
- Rotita selectoare nu pivoteaza exact pe centru si atunci cand o rotesc se misca putin sus jos.
- Bratele de suport cu care se ataseaza hamul sunt din plastic, desi nu am citit nicaieri sa se rupa as fi preferat sa fie din aliaj. Stiu ca sunt serii de x9e cu brate din aliaj dar nu erau si la HK.
- Antenele nu mai sunt rp-sma, sunt doar sma, asa ca toate antenele extra care le am nu se potrivesc.
- Husa sau geanta nu stiu cum sa-i zic, e foarte mica, se potrivesc toate inauntru o singura data. Anume cand am primit-o. O sa cumpar o geanta de policarbonat mai mare.
- Vine cu receptor X6R, nu stiu care e logica. Preferam un X8R.


Si inca o chestie ciudata... tot pachetul miroase a fum. Parca a stat in smog 50 de ani si a tras toata zeama atmosferica de china industriala. Am pus geanta afara pe balcon sa se mai zvante putin, poate o mai folosesc. Dar pana si plasticul de la statie miroase ca hainele unui fumator inrait. Foarte bizar.

Si cam asta e prima impresie. De maine o probez in lucru si poate fac si un zbor daca va tine vremea, voi mai reveni cu alte impresii dupa ce o mai folosesc.

Si poze : http://imgur.com/a/3MtvM
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 February 2016 - 07:17 PM

Din imbus se modifica lungimea mansei, slabesti, lungesti/scurtezi, stringi la loc.

Nu stiu de vreo serie la vanzare cu brate de aliaj, acelea de pe net care apar la Wayne in poze sunt prototipuri. Desi au promis brate disponibile separat, nu stiu sa fi scos inca pe piata.
Poate ti-a aparut in radar pe undeva bratele de la MC32 Graupner, carcasa e copiata partial dupa ei, si se pot folosi bratele Graupner la X9E.

Cu antenele nu am observat la cea care am avut-o eu, dar nici nu am incercat sa schimb vreo antena, pare cam ilegal ce au facut, in mod normal era motiv sa nu treaca de FCC/CE cu o asemenea modificare... :unsure:

Prefer receptorul X6R la toate capitolele fata de un X8R, atat timp cat nu ai nevoie de 7-8 ch.
Alegerea pare logica, in kit-uri nu pui un receptor care sa multumeasca cat mai multi, trebuie sa aiba motiv sa mai cumpere receptoare :D

N-am avut experienta ta cu fum-ul... iti dai seama cat a crescut poluarea in China in cele cateva luni cat au trecut de cand a aparut ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 06 March 2016 - 12:08 AM

Am reusit sa desfac mansele, trebuia sa aplic putin mai multa forta dar mi-era teama ca poate fac ceva gresit. Acuma e ok, se duc pana la o lungime bunicica. Dar avand gaura aia pe mijloc, tija e de alt diametru decat cel standard si nu se potrivesc alte manse. Oare nu gasesc undeva sa cumpar cum sunt alea de la graupner? Iar varianta cu brate metalice credeam ca e asta http://www.microtech...e8rtht0q4qul0m5 , fiindca acolo scrie ceva de CNC metal arms. Oricum era ridicol pretul asa ca am luat de la hobbyking. Si de fapt dedesupt mecanismul care leaga bratele alea de statie e metalic. Si nici plasticul ala nu e rau, pare sa fie policarbonat.

Ce m-a uimit e ca softul e un pic diferit fata de X9D. La telemetrie are o optiune de a descoperi senzorii de telemetrie conectati la receptor, plus adaugarea manuala cu niste optiuni mai avansate. Am sa fac poze si sa le pun aici maine. Nu stiu unde pot gasi mai multe informatii legate de programarea folosind script-uri LUA si sunt curios sa vad si codu sursa pentru statia asta, care deocamdata nu e pe site-ul de la frsky.
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 March 2016 - 12:30 AM

Pai nu la Frsky cauti codul, nu au treaba cu dezvoltarea lui.

Aici e baza:
http://www.open-tx.org/downloads.html
https://github.com/o...opentx/releases
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 April 2016 - 10:30 PM

Uite si bratze de Alu, la schimb:

https://alofthobbies...lever-arms.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 16 April 2016 - 08:37 AM

 renatoa, la 15 April 2016 - 10:30 PM, a spus:

Uite si bratze de Alu, la schimb:

https://alofthobbies...lever-arms.html

Cred ca alea sunt doar piesele mici de plastic menite sa schimbe putin centrul de prindere, ca sa nu mai atarne pe fata statia. La note scrie :These arms are designed for X9Es' equipped with CNC Aluminium arms.
Astea sunt bratele de aluminiu : https://alofthobbies...le-arm-set.html
Deocamdata raman cu astea de plastic, cred ca e plastic abs sau policarbonat , nu imi fac griji ca s-ar rupe. Mai bine iau un ham de calitate ca ala de la frsky e stramb si incomod .
Si o geanta mai incapatoare i-ar trebui, dar aici se gasesc mai multe variante. In varianta standard , asta cum zic ei soft case, dupa ce pui statia nu prea mai incape altceva. Nici nu stiu cum a incaput hamul prima data ca eu nu mai reusesc sa-l pun innapoi.
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 April 2016 - 08:16 PM

65$...ieftin ca braga.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 April 2016 - 09:15 PM

Acum ca sunt in liga mare... nici scump nu va place... :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 08 April 2017 - 11:43 PM

 TudorL, la 23 February 2016 - 10:36 PM, a spus:

- Rotita selectoare nu pivoteaza exact pe centru si atunci cand o rotesc se misca putin sus jos.
- Antenele nu mai sunt rp-sma, sunt doar sma, asa ca toate antenele extra care le am nu se potrivesc.


- La mine antenele sunt RP-SMA... si am cumparat o antena ca piesa de schimb pt x9e de +5dB care este identica cu una pe care o aveam de la un router din casa.
- Despre rotita... e cam naspa... uneori selectezi ceva, iar cand apesi pe ea, se muta alaturi si apoi apasa. Si tot despre rotita: incerca sa modifici limita la un sevou de la 100.0 la 50.0 = 500 pasi, dai de rotita de te plictisesti.
membru MODELEAST Iasi
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2017 - 08:26 AM

Nu au cum sa fie SMA, nu ar trece certificarile.
Poate s-a incurcat un set de pigtail-uri, la furnizori, nu cred ca e greu de inlocuit.
As reclama la vanzator sau Frsky, e sarcina lor sa furnizeze pigtail-uri noi.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 24 April 2017 - 06:27 PM

Pun si eu 2 vorbe de statia asta:
-bateria interna trebuie aruncata si pus lipo, un chin, trebuie hackuita ca sa o incarci
-spatele se da jos in 4 suruburi, o desfaci oricand sa-i mai pui un beculet sclipicios, a fost clar gandita sa fie customizata
-ecranul de telemetrie e placut, mai ales indicatia de rssi
-butoanele de meniuri sunt mult mai placute decat alea de taranis simplu
-hamurile sunt un chin de pus dar e foarte tare sa-ti tii mainile pe statie si nu langa ea
-antenele... meh preferam una singura ca la taranis, inglobata in maner ca la 9xr
-sliderele verticale sunt inutile si prost puse, sliderele laterale sunt arhisuficiente.

Mi-as cumpara pentru mine? Nu, ca-i prea scumpa, fac acelasi lucru si cu taranis simplu.
0

#12 Useril este offline   TudorL 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 01-April 15
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 24 April 2017 - 11:33 PM

 Ciprian97, la 24 April 2017 - 06:27 PM, a spus:

Pun si eu 2 vorbe de statia asta:
-bateria interna trebuie aruncata si pus lipo, un chin, trebuie hackuita ca sa o incarci
-spatele se da jos in 4 suruburi, o desfaci oricand sa-i mai pui un beculet sclipicios, a fost clar gandita sa fie customizata
-ecranul de telemetrie e placut, mai ales indicatia de rssi
-butoanele de meniuri sunt mult mai placute decat alea de taranis simplu
-hamurile sunt un chin de pus dar e foarte tare sa-ti tii mainile pe statie si nu langa ea
-antenele... meh preferam una singura ca la taranis, inglobata in maner ca la 9xr
-sliderele verticale sunt inutile si prost puse, sliderele laterale sunt arhisuficiente.

Mi-as cumpara pentru mine? Nu, ca-i prea scumpa, fac acelasi lucru si cu taranis simplu.

Am un Taranis X9E de vanzare la pret sub un X9d-plus, daca te intereseaza.
Singura problema care o vad eu, e ca nu ma pot obisnui cu forma asta de tava. Trebuie sa folosesc degetele mari. Nu pot altfel. De fapt de la o vreme dadusem jos manerele si o foloseam ca o statie normala.
“A mind is like a parachute. It doesn't work if it is not open.”
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 April 2017 - 07:14 AM

Prea mult gamepad :D
La mine e invers, vreau sa pun stick-uri lungi la un gamepad !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 May 2017 - 08:26 AM

Atentie pentru cine vrea sa-i puna gimbaluri hall... nu e deloc plug and play ca la x9d (plus).
Una la mana trebuie rotit magnetul N-S pe axa de pitch si throthle pe ambele manse si apoi trebuie taiate distantatoarele in care se infileteaza suruburi M3 din fata statiei spre interior, la asta sunt suruburi de pe interior si te incurca, plus ca daca nu le tai ramane spatiu intre baza mansei si carcasa. De mers merg.
0

#15 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 May 2018 - 06:52 PM

Salut baieti,
Ce modul imi recomandati sa montez intr-o Turnigy 9x?Vreau sa instalez pe ea opentx si un alt modul.In plus vreau sa-i montez gimbalurile de la Taranis deoarece la Taranis am comandat gimbaluri cu senzor Hall

Mentionez ca mai am un Taranis X9D si vreo 12 receptoare pentru el din seria D si XR dar poate m-as baga si la alte receptoare.
Daca ar fi dupa mintea mea , care poate patineaza uneori, as lua Un modul Multiprotocol https://hobbyking.co...er-module.html.
Astept sfaturile voastre.
Multumesc
Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 19 May 2018 - 06:54 PM

0

#16 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 May 2018 - 09:16 PM

Din greseala am postat aici, rog moderatorul sa sterga postarile asta si cea de mai sus.MultumescCiao Sorin

0

#17 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 21 October 2018 - 05:21 AM

Ce range ai cu statia ta X9E? La mine, cu receptor X8R, pe la 100m altitudine si aproximativ 200m distanta orizontala scade semnalul RSSI si intra alerta de critical (la 45 dB) (si asta se intampla la doua receptoare - unul cu antenele in afara - fuselaj din placaj si altul cu antenele in interiorul fuselajului din fibra de sticla), cu toate ca la verificarea la sol a rangeului intra safe modul la o distanta de aproximativ 70 m. Am incercat si cu antena de +5dB montata pe statie, dar nu obtin o imbunatatire decat cu putin a puterii semnalului (vreo 10-15 metri in plus de mers mai departe pana se pierde semnalul - vezi poza cu cele 2 incercari).
In poze, este telemetria RSSI si altitudinea de zbor pentru cele 2 receptoare. In momentul cand intra alerta de critical, modelul era readus mai aproape pentru a nu iesi din range. Logul cu doar 3 zboruri: distanta orizontala maxim 150 m (alerte putine), iar la logul cu 16 zboruri: distanta orizontala de maxim 300m (alertele au fost mult mai multe).
Ce solutii aveti pentru a creste range-ul? (receptor de long distance L9R, dar fara telemetrie sau emitator de R9 si receptor corespunzator pentru 868MHz)?

Colegii de zbor au alte modele de statii si se duc la distante si inaltimi mult mai mari... in cautarea termicelor.

Fisiere atasate


membru MODELEAST Iasi
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 October 2018 - 09:29 AM

Imprumuta un modul extern de la cineva cu 9X®, si vezi daca si cu acela face la fel... banuiesc modulul intern.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 22 October 2018 - 10:15 PM

 renatoa, la 21 October 2018 - 09:29 AM, a spus:

Imprumuta un modul extern de la cineva cu 9X®, si vezi daca si cu acela face la fel... banuiesc modulul intern.

multumesc renatoa pentru idee. dar nu am gasit in asa scurt timp un modul extern, dar aveam la cealalta statie un modul DHT pe ea, si am facut urmatorul experiment: 2 receptoare X6R (pe X9E si DHT) si inca un receptor G-RX8 (pe X9E). am lasat receptoarele sa fie tinute la 1 m de sol si am plecat cu masina la 500m si 1.1 km - in raza vizuala peste camp. rezultatul:
- Turnigy+DHT, antena in pozitie orizontala:
* X6R: la 5m de receptor semnal de 99dB, la 500m 49dB destul de stabil, la 1.1km un maxim de 45dB dar cadea si revenea in etape (valorile citite pe display si auzeam in telefon cand se misca sau nu servoul atasat)
- Taranis X9E (valori citite pe telemetria inregistrata, cu antena originala - cea scurta, in pozitie orizontala)
* X6R - la 5m: intre 90-66dB - functie de pozitia antenelor fata de statie); 500m - 51-45dB dar apar pauze in receptie; 1.1km - intre 42-12dB, dar mult mai multe intreruperi.
* G-RX8 - la 5m: intre 82-60 dB; 500m - 41-48dB dar sunt pauze in receptie, 1.1km - 45-41dB cu mai multe intreruperi.
Concluzia: se pare ca emitatorul functioneaza. ce a fost diferit intre masuratorile la zbor si testul la sol: receptoarele, in zbor am folosit X8R cu antenele acelea late, iar la sol receptoarele aveau antenele clasice.
Nu am utilizat in planorul de 3m receptorul G-RX8 in zbor pentru ca face ca toate servourile sa oscileze continuu si chiar cu mici socuri, fata de receptorul X8R la care servourile stau linistite, iar X6R este cu un canal mai putin fata de necesar - o sa cumpar module sbus-->4pwm ).
Urmatorul experiment o sa fie cu un model echipat cu autopilot si FPV, sa vad la ce distanta pierde semnalul si intra returntohome.
membru MODELEAST Iasi
0

#20 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 11 October 2020 - 06:58 PM

Azi am testat un modul nou cumparat XJT pus pe statia X9E din mesajele anterioare (toate updateurile la zi... 2.1.0 ACCST), montat dedesupt si cu capacul desfacut. Fata de emitatorul din statie, avionul se duce ceva mai departe, aproape dublu, dar nu depaseste 600-700m - nu poate fi comparat cu alte statii la care ai mult mai mult range! Nici noile receptoare RX4R nu m-au dat pe spate cu rangeul extins cu 40% din reclama... cam tot la aceeasi distanta ca si la X8R da mesajul de "critical signal" la 47dB.
membru MODELEAST Iasi
0

#21 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 12 October 2020 - 09:56 AM

am uitat sa spun ca acum o luna am testat comparativ 2 statii X9E (a mea si a unui coleg) si ambele au avut cam acelasi range: mic... sunt bune doar pentru "captive".
membru MODELEAST Iasi
0

#22 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 12 October 2020 - 11:03 AM

 anick, la 22 October 2018 - 10:15 PM, a spus:

multumesc renatoa pentru idee. dar nu am gasit in asa scurt timp un modul extern, dar aveam la cealalta statie un modul DHT pe ea, si am facut urmatorul experiment: 2 receptoare X6R (pe X9E si DHT) si inca un receptor G-RX8 (pe X9E). am lasat receptoarele sa fie tinute la 1 m de sol si am plecat cu masina la 500m si 1.1 km - in raza vizuala peste camp. rezultatul:
- Turnigy+DHT, antena in pozitie orizontala:
* X6R: la 5m de receptor semnal de 99dB, la 500m 49dB destul de stabil, la 1.1km un maxim de 45dB dar cadea si revenea in etape (valorile citite pe display si auzeam in telefon cand se misca sau nu servoul atasat)
- Taranis X9E (valori citite pe telemetria inregistrata, cu antena originala - cea scurta, in pozitie orizontala)
* X6R - la 5m: intre 90-66dB - functie de pozitia antenelor fata de statie); 500m - 51-45dB dar apar pauze in receptie; 1.1km - intre 42-12dB, dar mult mai multe intreruperi.
* G-RX8 - la 5m: intre 82-60 dB; 500m - 41-48dB dar sunt pauze in receptie, 1.1km - 45-41dB cu mai multe intreruperi.
Concluzia: se pare ca emitatorul functioneaza. ce a fost diferit intre masuratorile la zbor si testul la sol: receptoarele, in zbor am folosit X8R cu antenele acelea late, iar la sol receptoarele aveau antenele clasice.
Nu am utilizat in planorul de 3m receptorul G-RX8 in zbor pentru ca face ca toate servourile sa oscileze continuu si chiar cu mici socuri, fata de receptorul X8R la care servourile stau linistite, iar X6R este cu un canal mai putin fata de necesar - o sa cumpar module sbus-->4pwm ).
Urmatorul experiment o sa fie cu un model echipat cu autopilot si FPV, sa vad la ce distanta pierde semnalul si intra returntohome.


Poate ai binduit G-RX8 in varianta cu servo digitale si folosesti servo analogice de aia face figuri.

Bafta Ciao Sorin
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro