Modelism - RHC Forum: Comportament servo - normal sau nu? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Comportament servo - normal sau nu?

#1 Useril este offline   szilyd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 02-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aeromodelism - Acrobatie, Elicopter
    Mecanica
    Electronica
    Tot ce este in miscare! :)

Postat 18 February 2016 - 03:42 PM

Salut colegi.

Ma confrunt cu o problema care nu stiu daca este normal sau nu, de aceea apelez la pilotii de heli mai experimentati decat mine.
Am 3 servouri Align DS510 pe un T-rex 500 FBL, doua din ele au "problema" din video, adica la o forta mica aplicata ele incearca sa gaseasca centrul:

https://youtu.be/LyXZCHQYbP8

Recent am luat un frame T-rex 500 de rezerva care are pe ea servouri GOTECK GS-D9257, despre care am auzit ca folosesc multi pe cyclic pe clasa 500 in ideea sa-mi schimb servourile, dar surpriza, cam aceeasi fenomen la doua din ele, una mai accentuata, alta mai rezonabila (vezi video mai jos):

https://youtu.be/MERUF_MzCi0

Se vede ca la aplicarea unei forte mai mari fenomenul dispare.

Intrebarea este, s-a confruntat cineva vreodata cu asa ceva. Este un comportament normal?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
0

#2 Useril este offline   szilyd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 02-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aeromodelism - Acrobatie, Elicopter
    Mecanica
    Electronica
    Tot ce este in miscare! :)

Postat 18 February 2016 - 04:18 PM

Am uitat sa precizez ca servourile super ieftine de pe HK450GT (HXT900) nu au acest fenomen.

La rezolutie si acuratete sunt toate bune din servourile mai sus mentionate, doar la aplicarea unei forte mici se observa fenomenul prezentat.
0

#3 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2211
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 18 February 2016 - 04:55 PM

As tinde sa spun ca este "dead band" -ul mare. La servo programabile, poti sa-l schimbi tu. In cazul unor servomecanisme obisnuite, am avut situatia prezentata de tine pe un Futaba S-143 si pe un Volz Wingmax (care este servo de 60 Euro), ambele micro din clasa 18 grame. S-a rezovat prin demontarea servomecanismului si injectarea de WD-40 in potentiometru. Deci, cred ca un potentiometru murdar da si la tine comportamentul asta.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#4 Useril este offline   szilyd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 02-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aeromodelism - Acrobatie, Elicopter
    Mecanica
    Electronica
    Tot ce este in miscare! :)

Postat 18 February 2016 - 05:36 PM

Multumesc de raspuns. Si eu am banuit potentiometrul, dar ca fiind defect, nu murdar. Din cate imi amintesc am incercat sa curat potentiometrul dar fara rezultate. Voi mai incerca odata, poate ma lasa memoria. :)
Dar din cate stiu, potentiometrul trebuie sa fie curat complet (adica fara unsoare si ulei), deci WD-40 nu ar fi recomandat.
Dar daca ziceti ca ati incercat si a dat rezultate, voi incerca si revin cu rezultate. :)
0

#5 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2016 - 06:21 AM

Cred ca mai bine incerci cu spray de contact
0

#6 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 24 February 2016 - 06:10 PM

Ia frate si zboara-le, nu are nici un rost sa le impingi cu degetul, mai rau faci. DS510 sunt servouri bune, chiar daca mai pot avea unele comportamente aparent ciudate, in zbor ar trebui sa fii ok, unitatea flybarless se ocupa de ele.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#7 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 24 February 2016 - 06:33 PM

Functionarea servoului se bazeaza pe pulsul primit din rx/unitate fbl. In clipa in care tu aplici la bratul servoului o forta externa de o anumita durata obligi potentiometrul sa sara in banda de la punctul pe care il primeste el din comenzi. Or, in aer, mecanismul servoului actioneaza asupra suprafetelor/tijelor de control, nu actioneaza suprafetele asupra servoului. Desigur, sunt o gramada de forte care se transmit din suprafete catre servo dar aceste forte sunt atenuate de actualizarile frecvente de puls pe care le primeste servocomanda. Tu cand impingi cu mana pe servoul in repaus nu faci decat sa il obosesti, el in zbor poate zbura perfect. Exista servouri si servouri, unele pot sa aiba simptomele descrise mai sus, altele nu, si cu toate astea sa zboare bine deopotriva.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#8 Useril este offline   szilyd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 02-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aeromodelism - Acrobatie, Elicopter
    Mecanica
    Electronica
    Tot ce este in miscare! :)

Postat 27 February 2016 - 11:49 AM

Bine eu in zbor cred ca aveam o probleme multiple: rulment unisens cu joc mare -> vibratii, unitatea align 3g -> proasta, sau defecta tot tindea sa incline heli spre dreapta (chiar si stand in repaus pe masa, fara sa-i faac nimic de la initializare; iar problema asta cu servourile. Incet incet le elimin pe toate. Si motorul mi se pare ca are vibratii (Align 500MX), stiu ca este un motor bun, dar se pare ca sunt ghinionist. Anyway am deviat de la topic.
ma
Am desfacut un servo, i-am desfacut complet potentiometru l-am curatat cu alcool izopropilic, l-am montat inapoi, dar se pare ca la demontarea potentiometrului (foarte greu) s-a dezlipit un pic un trace de pe placa, l-am lipit frumos inapoi, dar acum servoul functioneaza doar intr-o singura directie... asa ca momentan ma dau batut, cand am timp mai mult voi incerca un troubleshooting pe el.

Multumesc pentru sfaturi. :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro