Modelism - RHC Forum: Masinuta (coletul) ce a facut "ocolul Pamantului" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Masinuta (coletul) ce a facut "ocolul Pamantului"

#1 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 17 February 2016 - 03:53 PM

Masinuta ce a facut ocolul Pamantului
Intr-o zi urata de decembrie, fara splendoarea anotimpului, plictisit si fara chef de vreo activitate in aer liber, am zis sa intru pe eBay sa imi caut o masinuta. Am gasit un minunat Team Durango DEX410 in Australia, ieftin si frumos. Am luat legatura cu proprietarul, bineinteles in scris, dupa sarbatoarea Craciunului glasul fiindu-mi consumat in totalitate. A spus ca este intr-o stare foarte buna si necesita doar un nou proprietar. Ei bine, el chiar vorbea cu noul proprietar fara sa isi dea seama. Dupa cateva zile de discutii mi-a facut o oferta foarte buna si am decis sa cumpar acest buggy. De ce am zis ca e masinuta ce a facut ocolul Pamantului? Sau inca nu am zis, dar sunteti pe cale sa aflati.
La sfarsitul anului 2015 masinuta mea a fost frumos ambala si pregatita pentru expediere spre Romania, prin curier express. Urma ca intr-o saptamana sa ajunga la mine. Nici o problema pana aici, am primit codul de tracking si am asteptat sa intra odata in 2016, nu pentru a bea, ca am uitat acea faza, ci pentru a primi masinuta. A ajuns la Cluj, apoi a trecut de vamuire si apoi a ajuns la mine. Pana aici era totul perfect, am dus-o acasa, pus la caldurica ca ii era frig si apoi desfacut. Aici, ce sa vedem, defapt masinuta nu era masinuta, ci o pereche de papuci. Am crezut initial ca era frauda, insa era prea putin probabil un om ca expeditorul sa faca asa ceva. Am sapat mai bine, am dat jos hartiile de pe colet si am verificat ce era acolo. Surpriza! Destinatia pachetului era spre Colombia, da Colombia. In acel moment m-am linistit putin, am luat legatura cu expeditorul sa ii spun cele intamplate, apoi sa deschid un caz spre eBay, iar in cele din urma sa iau legatura cu DHL, cei care au incurcat coletele pentru a-mi recupera pachetul. La inceput am fost grabit de ei spunand ca e imposibil o astfel de greseala, dar totusi sa deschid o reclamatie. Desi prima data am primit mailul gresit pentru reclamatii, am insistat si am reusit in aceiasi zi sa depun plangerea. Surpriza mare a fost ca in nici doua ore am fost sunat de catre un domn foarte amabil, desi era si interesul lui tot nu vezi asa ceva mereu, care surprinzator m-a inteles. Totusi, e vorba de un caz delicat unde se poate interpreta oricand ideea de frauda. Am trimis pozele si totul a decurs frumos, a inteles unde a fost facuta greseala intre doua colete, ambele cu tara de origine Australia. Speranta mea s-a cam spulberat cand am aflat ca pachetul meu era in Colombia. Dupa ce am stiut ca pachetul meu a stat in vama mai bine de o saptamana pentru ca nu am fost contactat din “diverse” motive, eram destul de sigur ca cineva se joaca in acest moment cu DEX-ul meu, iar eu ii port ghetele. Totusi, dupa scurte verificari s-a constatat ca persoana din Colombia nu a avut datele necesare pentru vamuirea coletului, care teoretic nici eu nu le avea, dar in Romania orice e posibil, si atunci putin mi-a fost ridicat moralul. Dar trecuse mult timp si pachetul din Colombia era deja spre destinatia de retur, inapoi in Australia. O zi mai repede era bine, dar am facut tot posibilul sa iau pachetul chiar din vama, sa nu mai astept dupa curier, dar tot degeaba, in acel moment nu ma gandeam deloc la vreo confuzie. Suparat ca deja se indrepta spre Australia, am zis ca totusi cel ce m-a ajutat cu cazul ma va ajuta s ail recuperez, acolo era interesul nostru. A trimis notificare spre Australia, insa fusul orar fiind cu mai multe ore decat programul de lucru, nu se putea raspuns in aceiasi zi. Dupa doua zile primesc un telefon de la DHL prin care imi spune ca nu au reusit sa ia legatura cu cei din Australia. Atunci, stiind ca deja pachetul era la ei si nu dureaza mai mult de doua zile sa il trimita spre livrare, orice speranta s-a pierdut. Am incercat sa ma resemnez ca nu voi mai avea masinuta, deoarece destinatarul de acuma era cel al ghetelor si nu al masinutei, cel putin asa credeam. Apoi am vazut ca defapt era totusi cel care mi-a trimis masinuta si o va primi inapoi. M-am bucurat, fiind vorba de retur imi voi recupera banii prin eBay, dar tot nu aveam masinuta. Nu imi era frica de teapa, pentru ca ghetele primite valorau mult mai mult decat masinuta, insa eu voiam masinuta cu orice pret. Chiar am inceput sa imi strang bani pentru alt transport dupa ce il va ridica. Miercuri, ziua in care trebuia livrat inapoi in Australia, era o zi frumoasa, linistita, dar parca prea linistita pentru mijlocul saptamanii. Spre amiaza am zis sa verific codul de urmaire al pachetului sa vad ce se intampla. Surpriza, pachetul nu a fost livrat pentru ca expeditorul nu a fost gasit acasa. Am discutat oricum cu el sa ii explic situatia sa o rezolvam frumos si nu ma asteptam sa nu fie acasa. A trecut ziua de miercuri, nici un update, normal aparea la citirea lui in depozit. Joi la fel nu este nici o notificare noua referitoare la pachet. M-am gandit deja ca a fost livrat, dar nu este actualizat. Spre dupamiaza primesc un telefon de la DHL, cu zambetul pe buze am raspuns, speram sa fie o veste buna si asa a fost. Mi-a spus ca pachetul s-a recuperat, chiar inainte cu nici o ora sa fie livrat, norocul meu a fost ruta soferului de la DHL, aparent fiind cea care m-a favorizat cel mai mult sic a urmeaza sa fie trimis spre Romania. Din pacate in Australia DHL lucreaza cu un partener si atunci mi s-a spus ca va dura putin mai mult sa primesc pachetul, insa era singura solutie. A trecut weekendul si luni deja am primit mail pentru datele de vamuire pentru coletul ce va urma sa ajunga. Dupa cum au promis, intr-o saptamana pachetul a ajuns la destinatie, putin mai sifonat, dar totul in perfecta regula. Bineinteles, actele fiind depuse inainte la vama, procesul de vamuire a fost foarte rapid. Dupa primirea lui am returnat pachetul ajuns la mine pentru a fi expediat in Colombia.
Si aceasta e povestea unei masinute care a fost prin Australia, Miami, Colombia, inapoi spre Australia, iar apoi spre Romania.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 February 2016 - 04:09 PM

Nu faci si un desen... :unsure:... ca sinapsele mele deja dau scurtcircuite serioase :)

Faina poveste, asa ramane fara poze cu modelul, doar o poveste :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 February 2016 - 04:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 February 2016 - 04:31 PM

Vreau si eu o excursie de asta :)) dar nu in colet :))
Parfenov Razvan
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 February 2016 - 05:03 PM

Se rezolva, un geamantan e bun ? :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 17 February 2016 - 06:44 PM

:)) Cel putin a ajuns, ei chiar s-au mirat de faptul ca nu am depus nici o plangere pentru recuperarea unei sume de bani si am inapoiat pachet primit de mine. Oare asa rai pot fi o seama de oameni?

Custom CNC parts GNS Racing
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 February 2016 - 08:51 PM

Asteptam pozele :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 17 February 2016 - 09:36 PM

http://i.imgur.com/B7yIQBl.jpg
Aici e masinuta, sa nu fie doar o poveste :blush:

Aceasta postare a fost editata de radu94: 17 February 2016 - 09:39 PM


Custom CNC parts GNS Racing
0

#8 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2016 - 10:48 PM

Sa o stapanesti sanatos. Bine ca intr-un final a ajuns la tine.
0

#9 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 17 February 2016 - 10:51 PM

Multumesc frumos!
Nu mi-am pierdut rabdarea cand mi-au spus ca e imposibil sa fie o greseala de la ei...iar dupa ce le-am aruncat cu dovezile in cap tot cu stimabile domn ma luau:))

Custom CNC parts GNS Racing
0

#10 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 February 2016 - 12:18 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 February 2016 - 05:03 PM, a spus:

Se rezolva, un geamantan e bun ? :D


in clasa a 9 intram perfect intr-un geamantan .. acuma trebuie unul mai mare :))
Parfenov Razvan
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro