Modelism - RHC Forum: prosti dar multi sau multi dar prosti ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

prosti dar multi sau multi dar prosti ? sau ..

#1 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 10 February 2016 - 07:14 PM

Incep prin a-mi cere iertare daca cineva se regaseste si se supara..

Mica mea experienta( de aprox 2 ani ) pe care in mare parte o datorez reno-ului, eba si cip Gl, asa pe scurt pentru a-i enumera doar pe cei " mari" a dus la evitarea multor erori de incepator. Nu ca n-as fi vesnic un incepator si departe de mine gandul ca le stiu pe toate sau ca sunt mai cu mot. Doar ca..pe bune, nu e adevarat ce se intampla.

Printr-un concurs de imprejurari am "re"venit phantomist (3).
Pentru ca mai uitasem din " probleme" m-am pus pe citit, forum-uri, liste pe faceboci,. Atat d'alea noastre de Ro cat si de "afara". Usaci la greu.

Azi m-am dezabonat de la ele.

De ce ?

Simplu - este un val de sa ii zicem, ignoranta ( cu iertare, rautate si prostie cronica ) pe care nu mi l-am putut imagina.
De aici la catastrofa e doar un pas.. pe cale sa se intample.
Noi (si zic aici noi astia..cu bac-ul luat !) ne tragem pe cur cu unde sa zburam, stres, banuti de baterii si altea alea, ne straduim sa ne facem un hobby ( poate unii si o profesie..nu stiu zic si eu ) si majoritatea "zburatorilor" sunt "tamaie". Dar tamaie de aia grava. Nici de 8 clase si fizica de generala nu e loc.

Dar de ce ma revolt ( virtual ) - nici macar bunul simt de a raspunde / urma sfaturile primite ( linkuri, tutoriale, manual )nu mai exista - si cand vezi asta iti amintesti de toate accidentele alea stupide care s-au terminat prost..

Ca motociclist vad acelasi "trend"- cumparare de chestii care "rup capul" , folosirea lor improprie si apoi blamarea oricarui posesor de 2 roti ( De la bicicleta la supersport )si tratarea lui ca un criminal.

Cand vad ca isi ia lumea p3p ( o caruta de bani , ba chiar 2 carute ) si nici nu stiu sa incarce o baterie pana se sting alea 4 leduri..dupa care sar de c.. in sus cand le spui ca au zburat cu suportul de camera montat !( stiti la ce ma refer ) chair ca nu stiu ce mai e de facut.

Cred ca nu mai exista varsta ca si parametru ( cip de ex este doxa pe partile astea tehnice si e foarte tanar ) pur si simplu nu mai exista un numitor comun pe care sa l poti elimina incat sa reduci riscurile/ignoranta. Legea nu poate sa controleze tot si nu asta e scopul.

Cand stai si te uiti la un retard de 150 de kile care da cu phantom'u in copac si se lauda pe grupurile ( care pareau serioase..) de discutii postandu-si isprava ( am pus ala cu 150 de kile pentru ca se si filmeaza duap ce face duda si mai si zice ceva ca s-au dus 1500 usd.. ca si cum ar trage apa si se glizeste de numa numa..) pur si simplu..ramai blocat.

10 % si asta cu indugenta este informatie utila ( pe fb de ex ..paote 5 % ) iar 90 % este TOXICA !
daca nu aveam norocul sa am un pic de carte pe partea asta tehnica eram total debusolat de toate tampeniile citite ( descarcari de baterii cu "becul", antene" carpite", oprit motoare in aer..etc. ). Le-am enumerat pe unele "groase",pentru cine e "taticul lor" poate sunt ok..pentru majoritate duc la catastrofe.

na.m-am usurat.

sa fugim de prosti si sa ne aiba Dumnezeu in paza..
0

#2 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 10 February 2016 - 07:45 PM

Intamplator, ieri pe grupul utilizatorilor de S900 un nene se plangea ca a dat de pamant cu el, ca i-a pocnit un motor si-a facut in secunda doi gaura in pamant de la 100 de footi. Apare un altul, tot utilizator de S900 si dealer DJI din ce am vazut pe pagina lui, in care spunea ca "am vazut intr-un tutorial ca A2 ar avea redundanta in cazul unui motor pierdut, am impresia ca daca faci combinatia x cu IOC revine acasa".

La intrebarea daca a citit manualul si cum dracu de nu-si cunosc sculele dar ei o ard pro, omul a sarit de cur in sus ca de ce-i trollez, ca am impresia ca pe grupul asta de posesori de scule scumpe nu se citeste manualul ?

Un alt gagiu care trage pro pentru niste documentare difuzate pe Netflix cu S900 intreba ce tensiune are la bornele XT60 de pe pcbul copterului. La fel, cum dracu de nu-ti cunosti sculele ? Parea ca i-am salvat viata cand i-am recomandat un UBEC (recomandat mie de catre renato :D) sa-si alimenteze camera FPV.
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 10 February 2016 - 10:21 PM

Fantoamele sunt foarte similare ifoanelor.
Sunt achiziționate, adesea, din această cauză.

Ați uitat cozile din fața magazinelor Apple și filmele postate pe tub cu băiețași care cumpărau două ca una s-o poată da de pământ în timp ce filma cu cealaltă?

Și no... e o selecție naturală.
Acu' vreo lună, un pițiponc a venit la firma la care lucrez, rugându-ne să-l lăsăm pe acoperiș că și-a pierdut drona. O fantoamă #2 din descriere că dumnealui nu prea își amintea.
Și-amintea însă că mai are acasă niște drone dar asta era "d-aia scumpă"

Cert e că m-am plimbat de două ori pe acoperiș și m-am uitat și în zonă dar, se pare, fu un RtF.
Return to Factory.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 11 February 2016 - 12:14 AM

Salut, am citit si eu , mai mult aici pe forum de multe intamplari cu DJI Phantom-urile astea, cu fly-away, cazaturi, probleme la senzori, etc; si ma mir ca o scula atat de scumpa(1000E+) si desteapta nu e mai fiabila si sigura(fail-safe), intradevar si operatorii poate nu stiu multe despre cum se zboara, ceva fizica si orientare. Eu abia am 1 an de cand zbor drone si nu vreau sa zic ca sunt expert, dar nici macar la primele zboruri nu am dat de pamant cu drona sau vreo aterizare fortata sau ceva eveniment prea nefericit(am zburat inainte un Syma X1 si probabil cu asta am invatat mult) acum am doar un hexa S550 cu motoare si ESC Multistar si un Multiwii+GPS si zboara stabil si frumos fara probleme. Intradevar am chiar bune cunostinte de electronica si programare si deobicei citeam instructiunile si documentatia care o gaseam online. Am si zburat in vant f puternic(evindent in mod full manual doar ACC si Gyro) ,ca trebuia sa fac poze la un eveniment atunci) si tot timpul rezista f bine, deobicei zbor fara vreun assist mod activat(doar ACC si Gyro); GPSul, Baro sau compas-ul le tin oprite si le folosesc rar pt GPS-hold sau RTH ca interfereaza cu controlul meu asupra dronei, iar oricand face figuri sau se intampla ceva(obstacol) o trec repede in modul manual(Horizon) si atunci simt ca am control total si o aduc la mine fara probleme. La DJI nu este ceva mod manual de control fara vreun assist in caz de probleme? lafel fiabilitatea motoarelor si ESC ma astept sa fie maxima la DJI la acel pret si fara vreun defect. Si cum zicea @Sandel mai sus, sunt exact ca ifoanele si lumea se asteapta sa fie simplu si usor de controlat, ca doar e de "marca" si la pretul ala....
Andrei
0

#5 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 11 February 2016 - 12:37 AM

Acum vreun an, un nene pe facebook, pozar si filmograf de nunta, iesit la pensie din armata, intreba de ce phantoma lui nu a venit acasa cand nu mai stia ce sa-i faca ca doar asa scria pe cutie; s-a oprit intr-un copac. Al doilea test l-a facut dar cu phantoma legata cu sfoara. A recunoscut totusi ca nu a citit manualul si nu stia ce reprezinta semnificatia ledurilor.

Si nu, nu glumea, din felul in care povestea patania, inocent, te prindeai ca era disperat ca a facut o investitie care vroia sa fuga.

"Plug-n-play"

Aceasta postare a fost editata de Andrei.N: 11 February 2016 - 12:38 AM

0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 February 2016 - 09:05 AM

... and pray ;)

Andrei, exista mod manual la DJI, este modul in care unul care il incearca prima oara, planteaza fantoma instant in brazda. :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 11 February 2016 - 09:54 AM

Vezi postareaandrewbt, la 11 February 2016 - 12:14 AM, a spus:

La DJI nu este ceva mod manual de control fara vreun assist in caz de probleme? lafel fiabilitatea motoarelor si ESC ma astept sa fie maxima la DJI la acel pret si fara vreun defect.


Au mod semi-manual (gyro) dar, de la un cetăţean care n-a zburat nici măcar avioane de hârtie, te aştepţi să mai manevreze copterul când acesta e cu elicea faţă/stânga spre el?

Iar cu fiabilitatea... e doar un fel de auto-sugestie a proprietarilor şi subliminală din partea producătorului - exact ca Apple. :D

Unii chirăie ideea următoare ca stil de viaţă: ”Dom-le, pe mine nu mă interesează detaliile astea tehnice! Ce-mi povesteşti tu mie de toate prostiile astea? Eu vreau doar să-mi zici pe care buton trebuie să apăs ca să facă ce vreau eu!”
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#8 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 11 February 2016 - 10:19 AM

inca odata. cu iertare sa imi fie
nu (mai)conteaza ce " nume" zboara. ( dji sau altele ).
e vorba de CALITATEA umana !! de rautate, ignoranta, prostie cronica degenerativa.
nu vorbesc de erori, greseli sau accidente. se intampla fiecaruia si de asta ne sfatuim, sa invatam si sa nu mai inventam roata.

insa cand ajung sa fiu direct afectat de masa de "ignoranti", ma apuca batzu.

eu nu vad solutii. de nici un fel.
voi aveti idei ? ( eutanasierea nu i legala...) la "uameni".
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 February 2016 - 10:35 AM

La prima serie au folosit motoare chiar jalnice, si ce-i mai rau, service-ul si garantia au fost nule.
Altigator, care veteranii il stiu ca primul shop care a contat in multicoptere, si care in continuare vinde platforma mikrokopter, care azi a ajuns o curiozitate antica, au fost si primii care au taiat-o cu DJI, denuntand lipsa de raspuns la cererile de service si calitatea jalnica a motoarelor 2212, acelea rosii din prima seria cu F450.
Pana la setul E300 chiar nu au avut o propulsie peste ce isi poate incropi oricine de la un site de profil, nu HK :)
Daca au revolutionat ceva, a fost Naza, pe fondul lenei intelectuale a majoritatii de a intelege cu ce se mananca un controller. :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 11 February 2016 - 11:42 AM

Vezi postarearenatoa, la 11 February 2016 - 10:35 AM, a spus:

La prima serie au folosit motoare chiar jalnice, si ce-i mai rau, service-ul si garantia au fost nule.
Altigator, care veteranii il stiu ca primul shop care a contat in multicoptere, si care in continuare vinde platforma mikrokopter, care azi a ajuns o curiozitate antica, au fost si primii care au taiat-o cu DJI, denuntand lipsa de raspuns la cererile de service si calitatea jalnica a motoarelor 2212, acelea rosii din prima seria cu F450.
Pana la setul E300 chiar nu au avut o propulsie peste ce isi poate incropi oricine de la un site de profil, nu HK :)
Daca au revolutionat ceva, a fost Naza, pe fondul lenei intelectuale a majoritatii de a intelege cu ce se mananca un controller. :)

nu e vorba de dji..ci de ..ce am scris mai sus

eu stiu asa - atunci cand nu mai ai ce invata de la cei din jurul tau..si realizezi ca esti cel mai " erudit" inseamna ca te-ai oprit din crescut si trebuie sa te duci in alta parte..unde poti sa inveti de la altii care" zboara " mai sus

oare in asa hal s - a ajuns ca toti se "prabusesc"?!!!
0

#11 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 11 February 2016 - 01:02 PM

Cum spuneam, se intampla in timp de noi discutam aici.

"All pictures taken by my spotter today in flight. I can't quickly recall what the light colors mean in flight....anyone care to enlighten me? These are all within the same minute as I was returning to land...I see two red, also four red, and also what appears to be yellow and red....
Anyone help?
"

Pe bune, e asa de greu sa citeasca in pdf-ul descarcat online de pe siteul DJi sau de pe cartonasul care vine prins de telecomanda cu semnificatia culorilor ?
0

#12 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 11 February 2016 - 04:07 PM

Auleu, chiar ca sunt multi, saracii aia care n-au GPS.

"Maybe I'm wrong but a bad compass calibration in a Phantom could also effect flight in ATTI mode, as it doesn't know which motor(s) to throttle up or down and by how much when you give it an input, if it doesn't even know it's own correct attitude relative to the horizon. It constantly recalibrate its own angular accelerometers to what it thinks the attitude with the horizon is, based on the angle (with the horizontal plane) of magnetic flux. At the equator that angle is nearly parallel to the horizon. At both poles that angle is nearly vertical."
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 February 2016 - 06:07 PM

O explicatie poate fi si asta... nu chiar on topic, dar adevarul e ca aia nu mai suporta sa fie criticati, intra in depresie rapid...

"It's 2016 where anyone can claim they was offended and get someone else in trouble, just because they can't handle the truth. It's obvious that kids these days are so overly protected and spoon fed because of their sensitive nature in which they was raised"

http://www.rcgroups....675&postcount=2
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 11 February 2016 - 06:09 PM

o sa insist in a detalia - sunt multi " necititi" dar care dupa primul" indemn" , rup cartea si mai si multumesc pentru ca au fost indrumati. si ei la randul lor vor ajuta cand va fi cazul.

eu vorbesc de prostia si RAUTATEA aia coroziva, lipsa de ELEMENTAR bun simt,meltenismul in cea mai pura forma ( pe care l-am intalnit cu precadere la bmmisti, apoi in lumea moto si in final aici, in "zbor". unde mi s-a parut cel mai grav tinand cont de lipsa de "miza" ( nu f..ti daca ai phantoama :) ) si respectiv impactul pe care il are pentru noi cei care pur si simplu ne bucuram de o pasiune " de nisa", in liniste si discretie.
0

#15 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 11 February 2016 - 06:10 PM

de la o vreme nu mai pot intra pe rcgroups, connection timeout, iasi, piatra, nu conteaza.

Fisiere atasate


0

#16 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 11 February 2016 - 06:13 PM

Vezi postareafoxbat, la 11 February 2016 - 06:09 PM, a spus:

( nu f..ti daca ai phantoama :) )


Mica si alba cui ii place ? Freud avea dreptate cu preocuparea pentru lucruri mari :D Coptere mari, Extre mari etc
0

#17 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 11 February 2016 - 06:26 PM

Vezi postareaAndrei.N, la 11 February 2016 - 06:10 PM, a spus:

de la o vreme nu mai pot intra pe rcgroups, connection timeout, iasi, piatra, nu conteaza.

sunt pe el acm ( 18:25, bucalre, rds )
ok

http://www.rcgroups....84430&page=3336

pagina 3336, bug de framerate la 4k in fw. .de ex
0

#18 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 11 February 2016 - 06:32 PM

:(

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 11 February 2016 - 07:13 PM

Vezi postareaAndrei.N, la 11 February 2016 - 06:32 PM, a spus:

:(

poti sa incerci de pe un telefon sau de pe alt calculator ? ( paote ti s-a banat contul, poate clasa de uip-uri, poate ai un program de securitate ce considera site-ul periculos.)
chiar merge. sunt pe al si acum, ( 19:13)
0

#20 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 16 October 2016 - 09:49 PM

Si eu am fost "crescut" de Maestrul Renato. Am avut marele noroc sa-l intalnesc pe net si recunosc, fara ajutorul dumnealui, Bebopul meu era de mult la gunoi.
La randul meu am incercat si eu sa impart cateva sfaturi, sugestii, experiente dar am fost luat la misto, ignorat.
Am intalnit personaje care au distrus 2 Bebopuri, au dat cu ele de pamant, si le-au mai ramas 2 conuri/ nasuri pe care cer 100 lei buc "ca sa-mi scot cheltuiala", imi zice cu cinism...Apoi il intreb ce isi propune de la viata si imi zice:" pai gata, trecem la treburi mai serioase, imi iau Phantom"!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro