Modelism - RHC Forum: Sistem de Propulsie Electrica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

• 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Sistem de Propulsie Electrica Motor, Controller, Display, Baterie, Incarcator

#61 Useril este offline   stiganas 

• MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8000
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 18 October 2020 - 09:57 PM

Cool, primul clip pe canalul de youtube.
0

#62 Useril este offline   Mihai_F 

• Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 28-January 08

Postat 20 October 2020 - 11:22 AM

Am atasat cateva poze cu motorul display-ul si controlerul in varianta finala.
Numai bine si sanatate.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: cont4.JPG
  • Imagine atasata: cont5.JPG
  • Imagine atasata: cont6.JPG
  • Imagine atasata: dsp1.JPG
  • Imagine atasata: mot1.JPG
  • Imagine atasata: mot2.JPG

0

#63 Useril este offline   Mihai_F 

• Membru
  • PipPipPipPip

Postat 01 November 2020 - 08:33 PM

Buna ziua, am revenit cu putin progres, am asamblat final motorul pe suport motor si controllerul pe suport motor, e gata de pus pe aeronava, daca vremea permite in curand voi face cateva teste cu rulaj si posibil "mici" desprinderi. Am facut modificarile la incarcator pt a permite incarcarea la max 1Kw, acum voi incepe lucrul la cablaje pt varianta finala si o cutie pt incarcator, bine inteles tot in stilul Display-ului (din tabla de aluminiu din 2 piese).
Am atast cateva poze.
Numai bine.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: IMG_20201023_104449.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20201023_104458.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20201023_104505.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20201023_104513.jpg

0

#64 Useril este offline   Mihai_F 

• Membru
  • PipPipPipPip

Postat 08 November 2020 - 11:35 PM

A fost SUPERB!!!, revin cu complectari in scurt timp.

Thumbnail atasat

• Imagine atasata: Zb SyGoat p1.jpg
  • Imagine atasata: Zb SyGoat p2.jpg

0

#65 Useril este offline   Mihai_F 

• Membru
  • PipPipPipPip

Postat 10 November 2020 - 07:05 AM

Buna ziua, am revenit cu detalii.
A fost un zbor excelent, la apus, vant calm, atmosfera calma, nu se puteau conditii mai bune. Aeronava sa comportat bine, centru de greutate e putin cam in fata, in rest nici o tendinta neobijnuita, directia are efect mai pronuntat acum (propwash). La decolare am crescut puterea treptat pana la max (16kw -21CP) 2400rpm corespunde pe graficul elicei undeva la 78kg tractiune, aeronava a inceput rulajul, in scurt timp (am fost surprins cat de repede) la 30km/h sa desprins de sol, apoi a acelerat pana la 40km/h unde am inceput urcarea, apoi am redus putin puterea pana la 14kw, dupa ce am ajuns la o innaltime confortabila am redus puterea la 7kw si a inceput zborul la orizontala, cu puterea la max (16kw) in zbor orizontal viteza de zbor creste pana la 50km/h. Cu putera la max si cu o viteza de 40km/h urca destul de bine, nu am date concrete inca, cu putera la 0 si fara frana la motor, se infunda destul de bine, mai tare decat in varianta planor, elicea care se roteste libera franeaza mult, cand reduc puterea de la max la 0 se simte foarte tare incetarea tractiunii, mai tare decat cand se rupe cablu in remorcaj cu masina (da, am avut caz special de rupere a cablului de tractare la 20m innaltime). Aterizarea am facut-o cu puterea la 0 de la innatime pana la sol, la aprox 32km/h sa asejat usor pe sol, viteza de decolare si aterizare sa mentinut fata de varianta planor, in ciuda faptului ca are cu 40 de kg in plus varianta motorizata. Nivelul de zgomot nu a crescut semnificativ, in schimb se simte o usoara crestere a vitezei aerului pe casca (imi sufla elicea direct in casca), dar nu e inconfortabil. Voi reproiecta ansamblul rotii de bechie, sa fie mai solida, momentan e cam fragila (arcul e cam moale) si facand-o mai solida va iesi putin mai grea, lucru favorabil ca sa mut centrul de greutate mai spre spate, alta varianta simpla si eleganta sa mut centru de greutate mai in spate nu prea am. Controllerul va avea si el cateva modificari interne la hardware, dar si la software, una din ele fiind sa obtin o crestere liniara de putere in functie de pozitia manetei de acceleratie, deoarece elicea are o crestere a puteri absorbite exponentiala fata de turatie, ceea ce inseamna ca aceleratia la 75% ofera cam 50% putere, raspuns neliniar si e putin cam scurta plaja de 25% din cursa ca sa am control fin pt restul de 50% din putere. E o aeronava docila si previzibila si cel mai inportant zboara incet, e perfecta pt recreatie (pt mine cel putin), putin cam incomod partea cu montatul si demontatul dar nimic exagerat avand in vedere ca incape intr-un garaj.
Numai bine!
0

Arata acest topic

• 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro