Modelism - RHC Forum: Blitz cu gyro - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Blitz cu gyro Informatii despre montarea directiei asistate

#1 Useril este offline   allkbob 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 04-January 16

Postat 04 February 2016 - 05:39 PM

Salutare tuturor, as vrea sa aflu impreuna cu alti colegi de forum, mai multe informatii despre ce presupune gyro pe un automodel, daca este util, ce sisteme cu gyro exista si cat de greu sunt de implementat pe un automodel. Ca si context, eu nu de foarte mult timp am un HPI Blitz, cu motorizare relativ puternica Castle 4800Kv, cu gearing de viteza ~70kmh, pe 2s 30c. Jucaria nu o folosesc momentan pentru concursuri, si este foarte distractiva. Ce nu imi place, este faptul ca este cam greu de controlat, adica aproape la toate accelerarile puterea este mare si se pierde aderenta chiar si pe asfalt. Recunosc ca rotile nu sunt din cel mai moale cauciuc, dar ma gandesc ca un sistem GYRO ar face mau facil controlul si pe suprafete mai alunecoase. Am vazut ca exist recievere cu gyro integrat (trebuie radiocomanda speciala? ) sau module separate (cred ca de elicopter- stiu ca exista si de auto) care cred ca se monteaza intre rx si servo. Merita un asemenea efort, sau gearing redus si cauciucuri moi?

Merci anticipat ;)
0

#2 Useril este offline   tavyc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 01-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 04 February 2016 - 08:00 PM

Salutare,

Gyro pe automodele sunt folosite la controlul tractiunii, pentru a stabiliza traiectoria vehiculului. Ai doua optiuni (de care stiu eu):

  • Traxxas TSM compatibil cu telecomenzile Traxxas TQi, e inclus ca optiune standard in automodelele mai noi de la Traxxas
  • Spektrum AVC compatibil cu telecomenzile Spektrum DX4


Amandoua sistemele se bazeaza pe un receiver special care include un gyro si care necesita o telecomanda compatibila de la acelasi producator.
Se seteaza de pe telecomanda controlul tractiunii (rata de astistenta), de la 0% (dezactivat) la 100% (mai mult incurca la virare decat ajuta).
Gyro-ul compara traiectoria actuala a vehiculului cu comenzile primite de la telecomanda si contra-vireaza servo-ul de directie ca sa corecteze traiectoria.

Sistemul acesta de asistenta este destinat mai mult vehiculelor cu tractiune spate dar functioneaza acceptabil si pe tractiune integrala.

Parerile sunt impartite, unora nu le place asistenta, altii o lauda, altii spun ca sistemul e bun doar pentru incepatori.

Eu initial am folosit sistemul TSM de la Traxxas (inclus pe Stampede) si mi-a placut asistenta oferita;
dar dupa ce am capatat mai multa experienta am inceput sa apreciez posibilitatea de a dezactiva TSM pentru controlul 100% de catre pilot :D

Ti-as recomanda sa inveti sa conduci masina fara sa ai nevoie de asistenta, cu timpul vei deveni tot mai precis.
Controlul foarte fin al acceleratiei si al franei este secretul pilotilor RC :p
1/10 Offroad: Associated B6, SC5M :: Axial Yeti, Wraith, SCX10-II :: Traxxas Slash, Slash 4x4 :: Tamiya XV-01, CC-01 :: Basher RZ-4
1/10 Onroad: MST RMX-D VIP, Tamiya TT-01E, M-05
1/8 Offroad: Kyosho Inferno MP9 TKI3 :: Axial Yeti XL :: Traxxas Summit
Small: Turnigy Nitro Buggy 1/16 :: Basher PitBull 1/18 :: Losi Micro SCTE 1/24
0

#3 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 05 February 2016 - 08:36 AM

Salut,

Vezi ca exista varianta de la HPI - D-BOX 2... o gasesti si la noi in Romania.

O zi buna !
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#4 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 05 February 2016 - 11:33 AM

Un gyro este folosit in automodelism pentru controlul directiei: corecteaza traiectoria automodelului atunci cand traiactoria acesteia este diferita fata de traiectoria comandata/ceruta de la radiocomanda.
O varianta ieftina si foarte buna este acest model: TrackStar D-Spec Drift Gyro V2. Are gain control si funtie ON/OFF comandate remoute, din canalul 3 al radiocomenzii. Personal il am si sunt foarte multumit de cum functioneaza. Costa numai 16.5 euro.
Un gyro te ajuta mult la inceput si ulterior, in timp ce inveti sa pilotezi un automodel 2WD, ii reduci gain-ul pana spre 0, moment in care poti sa renunti la gyro. Eu am invatat destul de mult de la acest gyro, care mi-a aratat pe viraje cum si cat trebuie sa contrabrachez rotile.
Dar chiar si folosind un gyro pe automodel, tot trebuie sa adaptezi corect raportul de transmisie, cauciucurile folosite, unghiurile rotilor, suspensiile, etc. Gyro trebuie doar sa te ajute, nu sa-ti corecteze un prost setup al automodelului.
Numai bine!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro