Modelism - RHC Forum: Centru de prelucrare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Centru de prelucrare Pt mecanic fina

#1 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

Postat 03 February 2016 - 03:23 PM

Salutare!
Fara prea multa vorbaraie....mi s-a stricat aerograful pe care il folosesc frecvent in Modelism, dar si in meseria mea. Am vazut un altul la fel in stare foarte buna dar din nefericire are diuza rupta inauntru. Am incercat in fel si chip sa Scot bucata rupta dar fara succes. Mi-ar trebui un meserias, strungar sau lacatus care sa aiba tarozi si sa daca acest lucru. Diametrul diuzei este 3,90 dar pasul este marunt, mai mic de 0,5. Under sau pe cine pot contact in rezolvarea acestei probleme?
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 February 2016 - 12:05 AM

Vezi postareamaster, la 03 February 2016 - 03:23 PM, a spus:

Salutare!
Fara prea multa vorbaraie....mi s-a stricat aerograful pe care il folosesc frecvent in Modelism, dar si in meseria mea. Am vazut un altul la fel in stare foarte buna dar din nefericire are diuza rupta inauntru. Am incercat in fel si chip sa Scot bucata rupta dar fara succes. Mi-ar trebui un meserias, strungar sau lacatus care sa aiba tarozi si sa daca acest lucru. Diametrul diuzei este 3,90 dar pasul este marunt, mai mic de 0,5. Under sau pe cine pot contact in rezolvarea acestei probleme?


Salut. Nu ma pricep la aerografe, nu stiu cum arata, asa ca va trebui sa-mi spui ca unui novice: ce s-a rupt ? un surub/prezon/pin, intr-o duza filetata ? Pot doar sa deduc ca respectivul surub prin infiletare/desfiletare iti regleaza debitul de aer, e corect ? Poate fi pistolul prins rigid intr-o menghina fara sa se deterioreze (are vreun ''gat''/degajare ?)
0

#3 Useril este offline   master 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 03-September 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:interior design, pictura murala si de sevalet, ilustratie de carte, machete si modelism.

  Postat 08 February 2016 - 08:22 PM

Vezi postareasteelmind, la 08 February 2016 - 12:05 AM, a spus:

Salut. Nu ma pricep la aerografe, nu stiu cum arata, asa ca va trebui sa-mi spui ca unui novice: ce s-a rupt ? un surub/prezon/pin, intr-o duza filetata ? Pot doar sa deduc ca respectivul surub prin infiletare/desfiletare iti regleaza debitul de aer, e corect ? Poate fi pistolul prins rigid intr-o menghina fara sa se deterioreze (are vreun ''gat''/degajare ?)

Poate fi prins in menghina. S-a rupt diuza, partea cu filet. Am incercat sa o scot dar nu a mers. Am dat si gaura cu un spiral prin mijlocul bucatii ramase intepenite in speranta ca voi subtia carnea si astfel voi reusi sa o dezfiletez. Nimic....
In tara asta prost facuta,
Rahatii-is sefi in loc sa puta
Iar oamenii adevarati sunt sufocati de-acesti rahati....
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 February 2016 - 03:04 AM

Exista niste scule, ca un tarod, dar pe stanga, care se infileteaza in piesa cu pricina si astfel o poti scoate. Daca crezi ca te intereseaza caut sa vad cum le spune.
0

#5 Useril este offline   cosmin70 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 18-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 09 February 2016 - 07:31 AM

Vezi postareadan_mitea, la 09 February 2016 - 03:04 AM, a spus:

Exista niste scule, ca un tarod, dar pe stanga, care se infileteaza in piesa cu pricina si astfel o poti scoate. Daca crezi ca te intereseaza caut sa vad cum le spune.

EXTRACTOR se numeste si asa arata:
Imagine atasata: extractor.png
Stima!
Cosmin
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 February 2016 - 03:42 PM

Intr-adevat, extractorul este ceea ce trebuie ; daca nu merge, un arzator cu butelie mica pe standby. Ambele se cumpara din Hornbach etc; set extractor vreo 20-30 lei; arzatorul cam la fel.
0

#7 Useril este offline   TURAC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-March 12

Postat 27 February 2016 - 06:16 PM

Buna, cu extractor in cazul tau nu mai merge.Foloseste un burghiu ascutit drept si in momentul cand simti ca musca din material apasa tare si inverseaza sensul de rotatie al bormasinii. Cand ai dat prima gaura ai insurubat de tot restul de duza.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro