Modelism - RHC Forum: EclipsAR9X, sa dam o viata noua, "deschisa", statiilor clasice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

EclipsAR9X, sa dam o viata noua, "deschisa", statiilor clasice

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 January 2016 - 09:10 PM

Avand eu prin preajma o statie a lui BIG, un Hitec Eclipse 7, care sta la reparat de cateva luni, si care a fost diagnosticata ca fiind iremediabil dusa, nici un semn de viata prin procesor, m-am gandit sa ii mai dau o sansa, era pacat de hardware-ul de buna calitate care era acolo, si aspectul statiei, un mare succes la vremea ei.
Mai ales ca aveam prin preajma cam toate cele necesare ca sa o fac, fara sa mai astept dupa "un surub" din China.

Dupa o perioada de masurat si evaluat toate aspectele implicate in conversie, mi-am luat inima in dinti si aproximativ acum o luna, in ultimele zile ale anului de trecu, am inceput macelul, care s-a terminat cu bine zilele acestea, rezultatul il puteti vedea in imaginile atasate.

Pentru conversie am folosit o placa aparuta relativ recent, in noiembrie, proiectata ca upgrade direct plug and play pentru populara statie 9X, si care a fost gandita ca sa transforme un 9X practic intr-un 9XRPro, ca sa nu zic Taranis, la un pret ultracompetitiv, numai 30$.
Placa se numeste AR9X, si, desi am fost printre cei 10 beta testeri, nu am botezat-o eu asa, sa nu credeti ca vine de la initialele mele :)
Spre deosebire de placile de Taranis sau 9XRPro, care ar mai fi putut fi folosite pentru aceasta conversie, pe langa pret, care este la jumatate, aceasta are particularitate ca este gandita pentru experimente, avand o extensibilitate deosebita, o privire la nivel macro asupra placii dezvaluind zeci de puncte de conectare dispozitive suplimentare cu care putem extinde si mai mult capabilitatile statiei cu switch-uri, potentiometre, giro/accel, gps, encoder rotativ, doar lipsa de imaginatie putand fi o limita in acest sens.
Evident ca setul minimal contine elementele obligatorii care definesc o statie moderna, si anume: difuzor pentru partea audio, port USB pentru conectare PC, slot microSD card pentru stocat fisiere de voce si ce va mai veni.
Placa poate rula atat OpenTx, dar preferabil ersky9X, mult mai flexibil, si singurul dintre cele doua in care exista acces la extensiile hardware de care am scris mai sus, OpenTx fiind dezvoltat mult prea rigid mulat pe placa de Taranis.
Inca un aspect pozitiv, daca nu erau destule pana acum, placa este proiectata si produsa in Coreea, nu e marfa China.
Site-ul de unde se pot afla mai multe, inclusiv cumpara, este acesta: http://ar9x.net/, iar topicul dedicat pe rcgroups il gasiti aici: http://www.rcgroups....d.php?t=2479552

Provocarile care le-am intalnit in procesul de conversie, o scurta enumerare:
- potentiometrele - este primul lucru care trebuie verificat la orice statie care intentionati sa o convertiti. Acesta a fost si cel mai simplu, din fericire, Eclipse avand exact aceleasi tipuri de potentiometre ca 9X, de 5k si 60 grade. Daca ar fi fost altfel, lucrurile se complicau cu necesitatea unui montaj de translatare de nivel si expandare de cursa, care nu se gaseste facut, era o placa de facut de la zero. Sau, alternativa, acceptat pierderea a aproximativ 2 biti de rezolutie pe stick-uri;
- modalitatea de montare a placii in statie - evident ca picioarele si gaurile de montare vor fi cu totul altele...
- modalitatea de montare a ecranului, si extindere a cablului de la placa la ecran. Acest aspect era o necunoscuta la data inceperii conversiei, am apelat la o panglica si un sistem de conectori de inseriere a celor doua panglici. Intre timp solutia a fost deja adaugata si pe site-ul AR9X, acum se poate gasi de cumparat impreuna cu placa si panglica de extensie necesara;
- regandirea sistemului de operare, astfel incat sa se poata folosi butoanele deja existente ale statiei in locul celor specifice 9X...
- conectica, placa folosind conectori cu pasul de 2mm, nu foarte uzuali...
- si cea mai mare bataie de cap din punct de vedere al prelucrarilor mecanice, deschizaturile pentru port-ul usb si slot-ul cardului uSD.

Cum au fost acestea rezolvate va fi descris in postarile urmatoare, maine, motiv pentru care voi inchide topicul si il voi deschide doar cand voi termina prezentarea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: EclipsAR9X.jpg
  • Imagine atasata: EclipsAR9X inside.jpg

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 January 2016 - 09:13 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 January 2016 - 10:38 PM

Revin cu un post scurt, ca sa raspund unor PM, paradoxal, partea cea mai simpla a fost cea de conectare a tuturor firelor de la switch-uri/stick-uri la placa, de asta nici nu am amintit-o ca o provocare.
Aveti atasata schema de conexiuni a placii, ca sa va convingeti, totul este clar si fara nici o complicatie.

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/1/9/8/5/0/a8623071-120-ar9x_io_v11.PNG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ar9x_io_v11.PNG

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 09:28 AM

Reluam povestea...

Montarea placii a presupus ruperea pilonilor de sustinere a placii originale, ajustarea lor la o noua inaltime si relipirea in nou pozitie.
De asemenea, cele 4 gauri au fost largite cu un alezor.
Intr-una din imagini se pot vedea placile originale cu trim-urile si panoul de operare original Eclipse, care au fost pastrate.
Imaginile au fost realizate pe masura ce lucram, asa ca scuzati mizeria :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: montare placa.jpg
  • Imagine atasata: placa pe suporti.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 09:30 AM

Ecranul a necesitat o manopera mai mare, inca nefinalizata, dupa cum se vede marginile ramei sunt inca in stare bruta.
Sagetile indica locatiile in care s-a sfredelit, iar chenarul interior dimensiunea ramei initiale, cam cu 2mm mai mica pe fiecare latura.
S-au eliminat doua din picioarele pe care statea placa cu ecranul original, in partea de jos a imaginii, iar cele doua din partea de sus au fost numai partial retezate, servind ca ghidaj pentru panoul LCD 9X.
Cei doi piloni laterali au trebui pastrati, ei servind la prinderea capacului spate. Pentru ca dimensiunile panoului LCD impunea frezarea lor partiala, mai intai au fost lipiti de peretii laterali.

Pentru conectarea LCD s-a folosit o extensie care se poate vedea in imagine, si care acum se poate cumpara de pe site-ul AR9X:
http://ar9x.net/inde...6&product_id=56

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ecran.jpg
  • Imagine atasata: ext30pin.JPG

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 09:31 AM

Pentru operarea statiei s-a ales solutia pastrarii intacte a butoanele originale, pentru ca inscriptionarea lor permitea remaparea functiilor conform 9X.
S-au efectuata cateva operatii de taiere trasee si strapari pe placa originala cu butoane, apoi s-au indepartat push-urile de pe placa AR9X si in locul lor s-a conecta panoul de operare original Eclipse cu ajutorul cablului care se vede in imagine, evident detasabil.
Cablul provine din vechiul Eclipse, cel dintre placa de baza si ecranul original.

Mapare butoanelor originale pe logica 9X s-a efectuat dupa cum urmeaza:
- up-down - functie identica cu up-down 9X
- left-right - functie identica cu left-right 9X, si, in plus, pentru ca in er9X tastele left-right se folosesc si pentru modificari de valori prin incrementare/decrementare, au fost dublate cu butoanele Eclipse originale +Increase/-Decrease
- Clear - preia functia tastei Exit din 9X
- Engine - ambele taste activeaza tasta Menu din 9X, poate ca aici ar fi discutabil, unii ar putea prefera ca tasta Cut sa aiba functionalitatea tastei Exit din 9X.
Nimic ce nu se poate rezolva cu un fir mutat de pe un switch pe altul :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: keyboard map.jpg
  • Imagine atasata: kbd inside.jpg

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 January 2016 - 09:34 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 09:32 AM

Conectica folosita a fost din seria ZL265 de la Adelaida, exista mai multe marimi, dar varianta cea mai ieftina este sa se ia 3 conectori ca cei din link, de 20 pini, si sa se taie din ei la lungimile necesare: 1x12, 2x9, 2x6, 1x5
http://www.adelaida....zl265-20sg.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 09:40 AM

Atata deocamdata, daca sunt intrebari... critici... ce or fi :) stiu eu doi mosi de la Muppets care de abia asteapta :)

Si pentru ca este sezonul Oscar-urilor, dedic aceasta realizare celor care vor incepe sa isi scoata statiile de la naftalina si vor indrazni sa viseze la ceva frumos :)
BIG sa nu mai viseze la ea sa si-o recupereze, pentru ca m-am atasat sentimental :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 January 2016 - 09:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2016 - 11:33 AM

Foarte tare, felicitari. Cum la o statie cea mai dificila parte e mecanica se pot aduce astfel la viata statii vechi si bune (ma gandesc la Graupnere tava) in care e loc berechet.

Hitec-ul asta a venit la fix. Banuiesc ca potentiometrii sunt buni.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 12:00 PM

Cu pot-urile poate sa ne spuna cine a tras o viata de una, eu am avut doar vreo doi ani... :unsure: Mai proaste ca la un 9X nu au cum sa fie... :)

Referitor la conversia altor statii, creatorul acestei placi are in curs de proiectarea alta, pe care o considera el universala, diferenta fiind de aspect, nu e asa lunguiatza, ci mai rectangulara, posibil sa fi analizat unele statii clasice si sa stie mai bine ce spatii sunt in interior.
Ce aduce cu adevarat radical placa universala este posibilitatea de utilizarea a trim-urilor analogice ca si cele digitale, intr-un concept unitar ;)
Topicul acestei placi pe rcgroups este mai jos, inca nu a aparut nici macar prototipul, acum se face o proiectare colectiva, puteti veni cu sugestii.

http://www.rcgroups....d.php?t=2570260
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 28 January 2016 - 05:10 PM

Eu unul sunt impresionat! Cand Renato mi-a propus transplantul am avut o banuiala ca e vorba de un proiect complex. Dar nu ma asteptam la un rezultat atat de spectaculos! Acum ramane sa vad cum stau cu munca de convingere ;-) cred ca incep cu o propunere de cafea la care stiu eu ca e mester deasemenea ;-)
FROGS CAN FLY!
0

#11 Useril este offline   foxbat 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 05-September 14
  • Gender:Male
  • Location:Un Bucuresti Prafuit
  • Interests:Moto

    Zburatoare

    Bulgaria

    IT-istice

Postat 28 January 2016 - 05:31 PM

wtf ca sa zic asa.

bravo man. la mai multe :!
0

#12 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 28 January 2016 - 05:59 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 January 2016 - 09:30 AM, a spus:

Ecranul a necesitat o manopera mai mare, inca nefinalizata, dupa cum se vede marginile ramei sunt inca in stare bruta.
Sagetile indica locatiile in care s-a sfredelit, iar chenarul interior dimensiunea ramei initiale, cam cu 2mm mai mica pe fiecare latura.
S-au eliminat doua din picioarele pe care statea placa cu ecranul original, in partea de jos a imaginii, iar cele doua din partea de sus au fost numai partial retezate, servind ca ghidaj pentru panoul LCD 9X.
Cei doi piloni laterali au trebui pastrati, ei servind la prinderea capacului spate. Pentru ca dimensiunile panoului LCD impunea frezarea lor partiala, mai intai au fost lipiti de peretii laterali.

Pentru conectarea LCD s-a folosit o extensie care se poate vedea in imagine, si care acum se poate cumpara de pe site-ul AR9X:
http://ar9x.net/inde...6&product_id=56



Buna treaba,care sunt dimensiunule ecranului LCD?
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 January 2016 - 06:15 PM

Sticla are 77 x 48mm
Portiunea cu pixeli, care se vad, este 67mm x 34mm - 2.9" diagonala
Imaginea nu este centrata in panoul de sticla, are o zona neagra pe una din laturile lungi, unde este mumificata electronica de control in rasina.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lcd_3-800x500.png

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 January 2016 - 06:15 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 31 January 2016 - 08:38 PM

Servus
Cum am mai spus .... jos palaria .....bricolaj de bricolaj
O intrebare.....
Placa accepta si mesajele vocale?
Multumesc
Numai bine
Horja

Aceasta postare a fost editata de Horja: 31 January 2016 - 08:43 PM

0

#15 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 31 January 2016 - 09:59 PM

Servus
Apropo de Eclipse 7 am considerat-o tot timpul o radiocomanda inovativa pentru timpul ei, si chiar si astazi chiar inca mai face o buna prezenta.
A aparut acul 14 ani si daca aruncam o privire.......
Imagine atasata: P1.jpg
Lipseste din poza Futaba T9CP care e departe de mine in acest moment dar ....
Nu va mai spun ca la momentul respectiv, Intre T9 si Eclipse pretul era de *3.
Testul timpului este clar pentru mine. Am un T9 care functioneaza impecabil si am avut un Eclipse care nu ma dezamagit niciodata si acum am o alta cu o lunga istorie de functionare impecabila pana cand a fost inlocuita cu un Taranis.
Va las sa va faceti propria impresie
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 31 January 2016 - 10:04 PM

0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 January 2016 - 10:12 PM

Vezi postareaHorja, la 31 January 2016 - 08:38 PM, a spus:

Servus
Cum am mai spus .... jos palaria .....bricolaj de bricolaj
O intrebare.....
Placa accepta si mesajele vocale?
Multumesc
Numai bine
Horja


Accepta in sensul ca trimite in difuzor mesaje preinregistrate stocate pe SD, nu sa cred ca te referi ca microfon si recunoastere comenzi vorbite... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 31 January 2016 - 10:30 PM

Servus mestere
Merci pentru raspuns.
Si DA despre mesaje preinregistrate am vrut sa ma refer ca si in Taranis sau 9XR pro
In schema de mai sus nu am vazut o conectare de difuzor si ce ar insemna acest lucru.
Daca da chiar ca mi-ai dat o problema grea :blush:
Intre 9xrpro 71 euro si Eclipse cu munca en gros de modificare si investitie de 100 tot spre Eclipse inclin...... :pardon:
Din aceasta dilema nu pot iesi ..... am zis ....... inca
:blink:
0

#18 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 31 January 2016 - 10:39 PM

Trebuie sa recunosc ca a doua varianta ar fi bestiala :rolleyes:
Sa soptesc dulce .... "coboara trenul, draga si te rog si o tzara de flaps"..... <_<
UAUUUU :rolleyes:
Cinstit nu cred ca este un pas imposibil si nici complicat avand in vedere ca un telefon mobil de acum 13 ani deja recunostea comenzi vocale preinregistrate.
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 31 January 2016 - 10:44 PM

0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 January 2016 - 11:20 PM

Vezi postareaHorja, la 31 January 2016 - 10:30 PM, a spus:

Servus mestere
Merci pentru raspuns.
Si DA despre mesaje preinregistrate am vrut sa ma refer ca si in Taranis sau 9XR pro
In schema de mai sus nu am vazut o conectare de difuzor si ce ar insemna acest lucru.
Daca da chiar ca mi-ai dat o problema grea :blush:
Intre 9xrpro 71 euro si Eclipse cu munca en gros de modificare si investitie de 100 tot spre Eclipse inclin...... :pardon:
Din aceasta dilema nu pot iesi ..... am zis ....... inca
:blink:


In imaginea din postul #3, mufa mica alba cu 2 pini, care nu se regaseste la placa 9X, este de difuzor.
Am dat conectica doar pentru elementele existente in statia care se migreaza, si montate pe carcasa, difuzorul, ca si backlight-ul si vibratorul, sunt elemente noi fata de un 9x, fiecare cu mufa proprie dedicata.

Pentru mine alegerea este simpla intre cele doua :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 February 2016 - 06:37 PM

Am revenit dupa ceva plimbareala, si reiau lucrul, ca sa finalizez conversia.

Unul din punctele ramase in suspensie a fost sa gasesc un loc difuzorului...
Dupa ce l-am plimbat prin diverse locuri, care nu m-au satisfacut, am gasit un loc aproape optim, dar inghesuit rau... undeva sub masca frontala, intre trim-urile verticale si placa cu butoanele panoului de control/operare, vezi imaginile atasate.
In acel loc Eclipse-ul original avea o deschidere in care se afla infipta vertical in placa de baza o placuta cu firmware-ul statiei, intr-o memorie de tip ROM sau PROM, si care era ascunsa sub un capacel pe care scrie "Touch Your Dreams". Asemanator cu CAMPAC-ul de Futaba, dar mai mare.
Multi nici nu au stiu vreodata ca acolo se afla asa ceva, l-au considerat decorativ.
Acea deschidere este acum iesirea sunetului, care se aude insa foarte bine si cu capacelul pus.

Maine voi evalua ultimul task, oportunitatea, si posibilitatea, de a adauga un slider lateral, folosind unul de Taranis, vandut ca piesa de schimb.
Cu aceasta operatie voi termina conversia, va urma inchiderea statiei si expedierea la vechiul proprietar, nu fara regret insa :).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC02095.JPG
  • Imagine atasata: DSC02097.JPG

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 February 2016 - 06:38 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 17 February 2016 - 07:13 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 February 2016 - 06:37 PM, a spus:

Am revenit dupa ceva plimbareala, si reiau lucrul, ca sa finalizez conversia.

Unul din punctele ramase in suspensie a fost sa gasesc un loc difuzorului...
Dupa ce l-am plimbat prin diverse locuri, care nu m-au satisfacut, am gasit un loc aproape optim, dar inghesuit rau... undeva sub masca frontala, intre trim-urile verticale si placa cu butoanele panoului de control/operare, vezi imaginile atasate.
In acel loc Eclipse-ul original avea o deschidere in care se afla infipta vertical in placa de baza o placuta cu firmware-ul statiei, intr-o memorie de tip ROM sau PROM, si care era ascunsa sub un capacel pe care scrie "Touch Your Dreams". Asemanator cu CAMPAC-ul de Futaba, dar mai mare.
Multi nici nu au stiu vreodata ca acolo se afla asa ceva, l-au considerat decorativ.
Acea deschidere este acum iesirea sunetului, care se aude insa foarte bine si cu capacelul pus.

Maine voi evalua ultimul task, oportunitatea, si posibilitatea, de a adauga un slider lateral, folosind unul de Taranis, vandut ca piesa de schimb.
Cu aceasta operatie voi termina conversia, va urma inchiderea statiei si expedierea la vechiul proprietar, nu fara regret insa :).


Ce difuzor e asta? vad ca ar avea 1w? caut sa upgradez difuzorul la taranis dar nu gases sa iau ceva de 8ohmi si 1-2w! ala de 0.5W din taranis e jalnic.
Fly it, like you stole it!
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 February 2016 - 07:21 PM

Cel cu care vine placa AR9X, face parte din pachet, vezi la ei pe site daca este si separat.
Desi... sa stai dupa un difuzor sa vina din Coreea... vezi aici daca nu gasesti ceva: http://www.adelaida....oare-miniatura/
Nu conteaza watti, si un sfert ajunge daca sunt curati. As lua asa ceva: http://www.adelaida....ld-sp-2808.html

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 February 2016 - 07:23 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 February 2016 - 11:18 AM

Sunt intr-o dilema... cum dau o gaura perfect rotunda, si curata pe margini, cu diametrul de 14mm, in carcasa laterala a statiei ? :unsure:
Prin ea va trebui sa treaca gulerul care se vede in imagine, iar capacul nu are diametru mai mare, sa acopere eventualele imperfectiuni, ar trebui sa fie fara cusur gaura...
Am un reamer de 9mm doar, si din pila nu am curaj sa fac largirea la 14mm... :unsure: un reamer mai mare oricum nu ar incape in statie ca sa scobeasca, atinge in mecanica stick-ului stanga, ar trebui scos tot ansamblul stick ca sa pot opera in siguranta... :unsure:

Alternativa ar fi sa scot potentiometrul (vernil) din montura de plastic (negru) si atunci ar fi de dat doar o gaura de 7mm, fara probleme de estetica, gaura fiind acoperita integral de capac.
In acest caz problema ar fi ca nu as mai avea limitarea cursei de aprox 75 grade, care se face mecanic, in interiorul monturii negre a potentiometrului.

Pana nu gasesc o solutie la problema asta nici nu ma apuc de dat gaura de inceput, care sa marcheze centrul celei mari.
Idei ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: frsky-slider.jpg
  • Imagine atasata: frsky-slider2.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 February 2016 - 02:22 PM

Ai putea utiliza ceva in genul celor din atasament...zic si eu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg

0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 February 2016 - 02:29 PM

Vezi postareadan_mitea, la 18 February 2016 - 02:22 PM, a spus:

Ai putea utiliza ceva in genul celor din atasament...zic si eu.


Reamer am doar pana la 9mm, din celelalte nu am :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 February 2016 - 07:31 PM

Primul nu este un alezor, ci un burghiu in trepte, ''Step Drill Bit'' iar al doilea, ''Hole Saw'', este, de fapt, o panza de fierastrau pusa circular.



0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 March 2016 - 10:05 PM

Horror, revitalizarea statiilor vechi folosind noua placa AR9x explodeaza...
Aceasta este apocalipsa zombie in RC :)

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/5/7/9/4/0/a8827255-107-a6817743-57-futa8_2.jpg

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/3/1/9/8/5/0/a8826283-127-MC3030_lcd128x64.jpg

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/4/0/3/2/3/0/a8823764-77-IMG_5148.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 23 March 2016 - 11:04 PM

Frumos si elegant.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 March 2016 - 11:07 PM

Un Optic sta la coada ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 24 March 2016 - 12:14 AM

Daca gasesc unul defect sau o carcasa ma bate gandul si pe mine.


PS. Al meu decocamdata merge si nu am de gand sa il desfac.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro