Modelism - RHC Forum: Catamaran de viteza de la zero - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Catamaran de viteza de la zero Feel free to help :)

#1 Useril este offline   Yany 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-May 09

Postat 22 January 2016 - 03:31 AM

Salutari! Sunt Ionut si sunt dependent de acest forum :rofl: ,de mult am “microbul” navomodelismului.Inca de mic am fost pe la ateliere de creatie si la palatul copiilor si m-a pasionat acest subiect. Eu sunt din Galati si, din pacate, ca in orice alt oras odata cu trecerea timpului unele lucruri dispar.
Acum nu mai e usor sa ai un hobby si sa fii ajutat local, nu prea mai gasesti ateliere sau pe cineva care sa te invete (profesori).Mare noroc cu internetul! Acum ceva timp am vazut un catamaran de viteza la malul marii (era perioada cand a fost concursul de f1 pe apa , pe partea celata de bulevard era un nene cu o barca f1 si a inceput sa se plimbe prin largul marii .. si zbura, cam ala a fost momentul cand a devenit modelul meu favorit.Am in plan sa imi construiesc unul asemanator, dar pana acum nu am avut timpul necesar.Acum ceva ani am gasit .pdf (marita.pdf) pe aici si am zis sa il salvez in calculator ca nu stiu cand o sa imi prinda bine si mi-a prins...am deschis autocandul intr-o zi si m-am apucat de treaba.A durat cam 2h dar s-a meritat. L-am pregatit de taiere pentru CNC (rezultatul .dwg trimit prin pm ca nu merge atasat ), am taiat lemn multistrat de 4mm( de la arabesque ca in alta parte in oras nu am gasit nimic de 1500x1500x3mm) mai ales balsa ce imi doream de la bun inceput , a trebuit sa rezolv cu multistratul de 4mm. l-am taiat la Cnc rezultatele nu sunt de nota 9 dar acceptabile (doua mari probleme 1-placajul este indoit si trebuie sa vad cum rezolv problema ,2-nu situ ce bit au folosit la taiere dar nu s-a potrivit nimic cu nimic si a trebuie sa fac cu dremelul largire la canalele de imbinare ) si cam la rezultatul asta am ajuns pana acum (poze atasate pe imgur.com ,erau prea mari pt forum).

Nu stiu cum sa rezolv problema cu plcajul indoit (ma gandeam sa fac suplimentar niste colturi de 90" si sa le lipesc unde vad ca e mai indoit dar trebuie sa tin cont si de greautate ).

Nu stiu care sunt urmatorii pasi(sunt bun la urmat pasi cand am de unde sa urmez ), dar vreau sa o invelesc in fibra

Imi doresc sa o fac pe jet .Am proiectat un jet si am de gand sa il fac la imprimanta 3d,dar nu stiu dimeniunile necesare pt marimea barcii. Am nevoie de niste formule etc

Ca motor (cel din poza) cam mare dar pare interesant (TF22 de la Kawasaki de la o motocoasa) am auzit ca s-au mai folosit si e si destul de puternic

O voi face controlata prin telefon am toata electronica (un rasbery pi2 ) imi este usor dar pana acolo mai am :yahoo:

Multumesc ca ati avut timp sa cititi postul si va astept cu orice ajutor si intrebare de ambele sunt in nevoie , Multumesc si succes la proiectele personale!

http://imgur.com/JXA8n7N

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Yany: 22 January 2016 - 03:33 AM

0

#2 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 22 January 2016 - 02:41 PM

nu e cam mica pentru motorul ala ? sa inteleg ca vrei sa o faci termica

eu zic sa iti iei o telecomanda tip pistol in 3 canale ...fara telefon

cu un motor outboard electric cred ca nu ai avea atatea batai de cap, regulator cu racire pe apa si un servo cu angrenaje metalice ...motorul seria 540 din cate imi dau seama de dimensiunile barcii

placajul daca il uzi un pic cu apa si dupa aia pui ceva greutate pe el sa stea pana se usuca

poti sa te uiti pentru diferite componente aici

Aceasta postare a fost editata de Tealk: 22 January 2016 - 02:46 PM

Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#3 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 22 January 2016 - 02:50 PM

eu am Hornetul F1 cu outboard 540 din link-ul de mai sus si performantele sunt de nota 9 ....se poate si mai bine
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#4 Useril este offline   Yany 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 17-May 09

Postat 27 January 2016 - 02:39 AM

Multumesc de raspuns ,


Da motorul e cam mare o sa optez pentru un brushless inbord daca ma poti ajuta unde sa gasesc barca are 90c ,

Si vreau sa il fac cu jet neaparat (daca stii de unde pot cumpara sau cum pot face)


Exteriorul merge invelit direct cu fibra fara sa mai pun lemn pe el ?




inafara de hobbyKing aclo am rasfoit , multumesc frumos .
0

#5 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 27 January 2016 - 02:39 PM

cu fibra nu ma pricep dar cred ca tre sa ai un suport pe care sa o pui ...de jet nu stiu ..trebuie sa mai cauti
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro