Modelism - RHC Forum: Router CNC 3 axe - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Router CNC 3 axe

#1 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 21 January 2016 - 07:23 PM

Salut, as dori sa construiesc un router CNC cu 3 axe pentru frezat lemn (natur inclusiv esente tari si mdf) si plastice (poate si aluminiu dar nu am idei deocamdata) fara a fi nevoie de precizie la nivel industrial.

Am gasit pe internet un proiect din care m-as inspira, atasez cateva poze din proiect.

Am 2 rail-uri de 108cm lungime de 35 si 2 patine Rexroth pt baza (axa X) si 3 rail-uri de 20 Rexroth de 65cm (2 pt axa Y si a treia ma gandeam sa o tai pe jumatate pt axa Z). Trebuie sa cumpar 4 patine de 20 pentru Y si Z, de care sa cumpar normale, lungi, cu flansa ? Cu flansa mi se pare ca nu sunt ok ca se lateste mult profilul pt Y (in proiectul acela e un profil U de 80mm si patinele cu flansa au 66mm latime fiecare).

In proiectul original autorul freza aluminiu deci ar trebui sa fie suficienta cate o patina pe rail ? Ma uit in fisa tehnica a patinelor si cele de 20 suporta intre 130 si 240 Nm cele normale si 225-330 Nm cele lungi.

Pentru laturile bazei pe care se vor monta railurile de 35 as putea folosi un profil L de aluminiu 100*100*10mm, pe capete profile de aluminiu industriale 80*40 si o structura patrata din profile in interior ca in ultima poza. Vi se pare ok? Sunt bine montate sinele asa lateral? sau ar fi mai bine sus sau jos ?

As cumpara surub cu bile 1605 (am gasit la un magazin in romania cu 150 ron /m TBI) iar piulite de pe ebay la 14$ bucata ? sunt ok acestea ? sau sa cumpar totul de pe ebay ?

Ca rulmenti pt capetele surubului se pot folosi rulmenti normali cu un singur rand de bile ? sau trebuie ceva special ? Coduri ? BK12 si BF12 mi se par foarte scumpi.

rulmentii acestia sunt ok ?

http://www.ebay.com/...EYAAOSwT5tWLzU5

Ca motoare si electronica am gasit:

http://www.ebay.co.u...=item4add941262

sau

http://www.ebay.co.u...jMAAOSwBLlVPetQ

sunt ok acestea ?


Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru alte idei si recomandari (solutii constructive, preturi, de unde sa cumpar etc)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post-250943-0-04786300-1452600153.jpg
  • Imagine atasata: post-250943-0-32662300-1452600153.jpg
  • Imagine atasata: post-250943-0-75196200-1452600152.jpg
  • Imagine atasata: post-250943-0-93448700-1452600140.jpg
  • Imagine atasata: post-250943-0-23723800-1452600490.jpg

Aceasta postare a fost editata de furygreen: 21 January 2016 - 07:26 PM

0

#2 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 21 January 2016 - 09:06 PM

salut,
am studiat si eu proiectul asta de pe "instructables".
pare ok si usor de realizat.
la axa x daca mergi cu cate o patina pe ghidaj, iti recomand ca sa pui doua suruburi. Daca pui doar un surub pe mijloc, forta de forfecare este foarte mare si o sa iti faca probleme.
Daca totusi vrei doar un surub pe mijloc, pune cate doua patine si un profil lat/solid care face legatura pe dedesubt.
0

#3 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 21 January 2016 - 09:24 PM

cand cumperi kitul de motoare si drivere, uita-te la specificatiile motoarelor - motoarele care au inductanta mai mica(Phase Inductance), sunt mai bune(rezoneaza/vibreaza mai putin).
la kit-urile puse de tine , au 9mH - cam slabute.
uite un kit cu motoare mai bune:
http://www.ebay.co.u...h0AAOxyUrZSwjj9
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 January 2016 - 09:27 PM

Salut. Trebuie mai multe informatii: ce arie utila (x,y,z), ce abateri (gen intre 1-3 zecimi), serie foarte mica/mica/medie (asta spune timpul de lucru al motoarelor, adica cat de indelungat se incing). In nici un caz doar o patina pe sina. Sinele sunt prea groase pt ce vrei tu; fa-ti socotelile poate iesi mai bine sa le vinzi si sa iei altele mai potrivite cu ce vrei tu. Valorile pt sinele de 20 pe care le citezi cred ca sunt eronate. Oricum nu asta este problema in cazul tau, caci chiar si sinele de 16 ajung. Ce solutie pe axa lunga, 1 sau 2 suruburi ? La o cursa utila pe X de aprox 800 mm suruburile de 16 vor flamba, trebuie de 20 sau 25. Pasul lor daca este de 5 (am vazut ca ai ales 1605) o sa-ti creasca barba frezand , motiv pentru care o sa dai avans mare iar Wantai si Longs au ceva istorie cu incinsul. Sugerez pas de 10 iar la lemnul tare, daca este foarte t1are, dai avans mic ( precizia va fi oricum de 2-3 zecimi). Rulmentii aia uita de ei.

Dincolo de toate, te intreb: este primul cnc ? Este primul pe care-l construiesti ? Ai sculele necesare pentru alinieri, colturi, debitari, gauriri de precizie (adica acces la alt router pe care sa-l folosesti in constructia acestui router ? Stii CAD, CAM, Mach 3, ceva electronica ? Si inca multe intrebari. Pentru ca daca este primul cnc si nu ai nici un fel de scule (doar ruleta, flex si bohrmasina) s-ar putea sa regandesti demersul. Poate il comisionezi cuiva care stie si a mai facut cnc-uri si-ti face si o strategie mai corecta de compozitie (materiale). Tu decizi.
0

#5 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 21 January 2016 - 11:27 PM

 florinhome, la 21 January 2016 - 09:06 PM, a spus:

salut,
am studiat si eu proiectul asta de pe "instructables".
pare ok si usor de realizat.
la axa x daca mergi cu cate o patina pe ghidaj, iti recomand ca sa pui doua suruburi. Daca pui doar un surub pe mijloc, forta de forfecare este foarte mare si o sa iti faca probleme.
Daca totusi vrei doar un surub pe mijloc, pune cate doua patine si un profil lat/solid care face legatura pe dedesubt.


profilul care face legatura pe dedesubt cat de lat/solid ? lat de 10cm ? gros de 5mm ? 10mm ? profil industrial ?
patinele de pe X mi se par f solide, dimensiuni si la ce forte rezista in pdf atasat (am evidentiat cu galben modelul).

Fisiere atasate


0

#6 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 21 January 2016 - 11:46 PM

eu am pus un profil gros de 28mm si 160mm latime
0

#7 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 22 January 2016 - 12:05 AM

 steelmind, la 21 January 2016 - 09:27 PM, a spus:

Salut. Trebuie mai multe informatii: ce arie utila (x,y,z), ce abateri (gen intre 1-3 zecimi), serie foarte mica/mica/medie (asta spune timpul de lucru al motoarelor, adica cat de indelungat se incing). In nici un caz doar o patina pe sina. Sinele sunt prea groase pt ce vrei tu; fa-ti socotelile poate iesi mai bine sa le vinzi si sa iei altele mai potrivite cu ce vrei tu. Valorile pt sinele de 20 pe care le citezi cred ca sunt eronate. Oricum nu asta este problema in cazul tau, caci chiar si sinele de 16 ajung. Ce solutie pe axa lunga, 1 sau 2 suruburi ? La o cursa utila pe X de aprox 800 mm suruburile de 16 vor flamba, trebuie de 20 sau 25. Pasul lor daca este de 5 (am vazut ca ai ales 1605) o sa-ti creasca barba frezand , motiv pentru care o sa dai avans mare iar Wantai si Longs au ceva istorie cu incinsul. Sugerez pas de 10 iar la lemnul tare, daca este foarte t1are, dai avans mic ( precizia va fi oricum de 2-3 zecimi). Rulmentii aia uita de ei.

Dincolo de toate, te intreb: este primul cnc ? Este primul pe care-l construiesti ? Ai sculele necesare pentru alinieri, colturi, debitari, gauriri de precizie (adica acces la alt router pe care sa-l folosesti in constructia acestui router ? Stii CAD, CAM, Mach 3, ceva electronica ? Si inca multe intrebari. Pentru ca daca este primul cnc si nu ai nici un fel de scule (doar ruleta, flex si bohrmasina) s-ar putea sa regandesti demersul. Poate il comisionezi cuiva care stie si a mai facut cnc-uri si-ti face si o strategie mai corecta de compozitie (materiale). Tu decizi.


Arie utila: pai nu stiu exact, cat iese din: sine pe X 108cm, pe Y 65cm, pe Z 32cm minus lungimea patinelor respectiv 11cm, 7.5cm, 7,5cm nu? imi imaginez ca asa se calculeaza,nu? :)
Abateri: nu stiu, cat de precis poate iesi cu componentele acestea; nu am proiecte care necesita precizie, am (deocamdata...)idei mai mult artistice decat industriale .
Serie: nu am planuri de serie, e un proiect personal pentru hobby.
Patinele si sinele sunt primite de la o firma cu care colaborez, ramase de la un proiect... Am atasat pdf cu valorile pt sinele de 20 si 35.
Surub cu bile: in proiectul initial era un singur surub pe dedesubt 1605, o sa ma uit de 20 sau 25 cu pas de 10. (2010 si 2510 astea sunt codurile ?)
Rulmentii: ok uit de ei :) dar de care sunt buni ? Lagare cred ca pot sa imi faca cei de la firma... timp sa aiba...

Dincolo de toate: da, e primul cnc din tot neamul meu de la maimuta la i7 Skylake.
Eu nu am sculele necesare... dar firma de care ziceam mai sus are dotari industriale freza, strung, masina de rectificat plana, masini de masurat 3d etc. CNC-uri n-au.Si daca aveau, aveau dalea industriale de n-au nici o legatura cu astea de hobby...
Nu stiu CAD, CAM, Mach 3 etc doar cred ca inteleg niste idei de principiu.
Electronica - nu sunt guru, dar sa leg motoarele, sa citesc o documentatie sper ca ma descurc (si cu ajutorul vostru :)). NU o sa ma apuc sa construiesc BOB si controllerele din componente.

Multumesc

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 22 January 2016 - 12:37 AM

cel mai important lucru este sa il construiesti, sa duci proiectul pana la capat.
ulterior, o sa iti dai seama singur unde ai gresit, si vei face(reface) altul mai bun.
nu te opri, esti pe drumul cel bun!
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 January 2016 - 02:18 PM

 furygreen, la 22 January 2016 - 12:05 AM, a spus:



Dincolo de toate: da, e primul cnc din tot neamul meu de la maimuta la i7 Skylake.
Eu nu am sculele necesare... dar firma de care ziceam mai sus are dotari industriale freza, strung, masina de rectificat plana, masini de masurat 3d etc. CNC-uri n-au.Si daca aveau, aveau dalea industriale de n-au nici o legatura cu astea de hobby...
Nu stiu CAD, CAM, Mach 3 etc doar cred ca inteleg niste idei de principiu.
Electronica - nu sunt guru, dar sa leg motoarele, sa citesc o documentatie sper ca ma descurc (si cu ajutorul vostru :)). NU o sa ma apuc sa construiesc BOB si controllerele din componente.

Multumesc


Bine ai venit in zona Homo Ceneceus-veriga lipsa a lui Darwin ! Stai aproape de baietii astia de la firma de care spui, caci dupa catel si cal, freza si strungul sunt cei mai buni prieteni ai omului.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 22 January 2016 - 02:19 PM

0

#10 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 January 2016 - 02:36 PM

Hmm...

Proiectul e relativ OK ... nu stiu ce sa zic de prelucrari in neferoase , dar probabil in lemne , plastice si alte asemenea n-o sa ai probleme .

Este clar ca n-ai nevoie sa construiesti tu electronica , e mult mai ieftin sa cumperi un kit complet ( motoare stepper , drivere , BOB , sursa alimentare )

E foarte important sa stii cam cat vrei sa cheltuiesti ... si mai important e sa-ti faci un proiect de principiu , ca sa stii cam ce-ti trebuie in
materie de materiale ( profile , placi aluminiu , etc ) . Studiaza grabcad.com , gasesti acolo multe proiecte destul de bune .

Cumpara suruburile cu bile de pe bay , set complet , cu prelucrarea la capete facuta ... d-aia e bine sa ai proiectul , ca sa poti comanda suruburile
la cotele necesare . Sau , gasesti un set de suruburi care sa-ti convina ( sa zicem ...800mm + 600mm + 300mm ) si faci masina dupa ele ... scapi de
multe belele ...

Kiturile de miscare ( electronica + motoarele ) sunt cam la fel peste tot ... nu prea are importanta de unde le iei , atata timp cat sunt suficient de
puternice sa-ti plimbe masina corect , fara sughituri ...

Problema ta nu va fi constructia in sine ... mai degraba alinierea corecta si setarile ... plus eliminarea pe cat posibil a vibratiilor si montarea
corecta ( respectarea unghiurilor de 90 de grade ) .

Sa cumperi un motor de frezare cat mai bun ( HERTZ 0,75Kw / 18.000rot/min / ER16 ar fi o alegere foarte buna pentru lucrul in regim hobby ) .


Va trebui sa inveti CAD , CAM si Mach3 ... fara astea , nu prea ai ce sa faci cu cnc-ul . Nu-i mare lucru , mai ales daca intelegi principiile de baza .


succes.
0

#11 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 27 January 2016 - 01:24 AM

Suruburile cu bile trebuie sa fie egale ca lungime cu rail-urile ? sau mai lungi ? sau egale cu rail minus patina ?
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 January 2016 - 09:06 AM

De regula suruburile sunt mai scurte decat ghidajele. In functie de prinderea piulitei si de rezerva de cursa pe care ti-o lasi, determini cursa utila. Ghidajul trebuie sa-ti asigure deplasarea caruciorului pe acea cursa. Ca sa iti faci o idee despre lungimea ghidajului, masori dimensiunea caruciorului pe directia ghidajului si o adaugi la cursa utila. Sau daca e o singura patina, iei in calcul doar lungimea patinei, La fel, nu strica putina rezerva de sina. Zic de rezerve la toate elementele ca nu-i neaparat indicat sa-ti limitezi miscarea blocand piulita de lagarele surubului, caruciorul de capetele ghidajului sau daca n-ai limitatoare mecanice, sa scoti caruciorul de pe ghidaje in timpul functionarii.

De multe ori, cu cateva schite bine facute si ceva vointa, te incadrezi in gabaritul sinelor si cu motorul.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 January 2016 - 09:08 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 31 January 2016 - 08:14 PM

Ce rulmenti e bine sa folosesc pe capetele surubului cu bile ? Ceva care sa preia socuri ? presupun ca de turatie nu trebuiesc sa fie...
multumesc
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 February 2016 - 12:57 AM

Nu ai turatii mari acolo, dar ar trebui sa eviti socurile mari. Cel mai des se folosesc 2 rulmenti radial-axiali la capatul filetat si unul radial la capatul liber. Din ce am observat, pretul celor doi amintiti la inceput este destul de mare dar cu putina strangere de inima, poti folosi doi radiali, daca-i pretensionezi corect. Ca marime, dupa cum te lasa constructia ca de multe ori e mare inghesuiala acolo... Oricum ai face, ar trebui ca toti rulmentii sa fie de calitate, sa fie protejati impotriva impuritatilor si sa fie montati bine.

Mai asteapta ceva sfaturi de la cei cu experienta ca e posibil sa existe si alte pareri.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 February 2016 - 12:01 PM

Parerea mea este ca merita sa "umbli" putin la definitia lui "scump". Eu asa am facut deseori, spre exemplu constientizand ca scump poate fi ceva recurent, precum fumatul. BK este rulmentul fix, de forta,rand dublu, radial axial, si are rolul de a prelua cuplul motorului. BF este rulmentul flotant si este radial, el lasand surubul sa se dilate fara sa-i opuna forta axiala. De aceea fac buna pereche in folclorul cnc. Daca vrei sa folosesti altceva mai ieftin, trebuie sa faca acelasi lucru la bani mai putini. Uzual asta obtii cautand cel mai bun furnizor fara a altera solutia. Pentru ca surubul se va dilata indiferent de unde iei tu rulmentii, iar flambajul surubului va avea un cost mai mare decat costul rulmentilor. Oricat ar fi de nesuferita reflectia, exista costuri care nu merita taiate.
0

#16 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 February 2016 - 12:40 PM

Eu am achiztionat un bk , si un bf , la bf rulmentul nu culiseaza , este fix , oare trebuie sa il fac sa culiseze un pic ?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#17 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 02 February 2016 - 05:36 PM

concret ce coduri de rulmenti ati folosit ? de exemplu: 608zz, etc. Sau ce rulmenti sunt in BK si BF ?

multumesc
0

#18 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 02 February 2016 - 08:23 PM

astea-s blocurile BK/BF uzuale
http://www.ebay.de/i...xsAAOSwgQ9V3tOF

insa ce gasesti la pretuile alea sunt ca**turi, cu rulmenti simpli, radiali

ceva mai "rasarit" ai aici: http://www.ebay.de/i...nq7XiVl17-bX0uw
si documentatia aici: http://www.romani-gm...windetriebe.pdf
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 February 2016 - 11:22 PM

 furygreen, la 02 February 2016 - 05:36 PM, a spus:

concret ce coduri de rulmenti ati folosit ? de exemplu: 608zz, etc. Sau ce rulmenti sunt in BK si BF ?

multumesc

Nu exista o regula universala pentru rulmentii din lagare. Ar fi bine sa pleci cu proiectarea transmisiei, cat mai bine de la inceput. Adica sa-ti alegi dimensiunile rulmentilor radiali-axiali si a celor radiali din capatul opus, in functie de surub, de sarcini, de cotele de acolo. O sa constati cu surprindere ca sunt mari diferente intre rulmentii similari dar cu cote pentru arbore de 10 sau 12 mm. E o enorma munca de documentare si alegere a solutiei optime. Trebuie sa recunosc, poate tocmai din motivul asta ne ajutam intre noi si cand gasim ceva gata facut de o firma, cumparam... Adica uneori cautam cuplul surub si piulita buna, alteori cautam ceva rezonabil dar bine lagaruit. Degeaba am surubul bun, piulita ieftina daca nu pot face prelucrarile precise, daca nu pot gasi rulmentii potriviti, sau daca ma incurc la executarea carcaselor. Uneori cumpar surub gata prelucrat de firma, complet, cu toate maruntaiele in interior. Si redimensionez routerul cu poate 100 de mm pe fiecare axa, in functie de ce gasesc. Daca ma dau banii afara din casa, comand surub dupa desen si nu stau pe ganduri. Dar asta inseamna spre 1000 euro/axa sau aproape ajungem la cnc-urile lui katran. Sincer, parca m-as opri la jumatea bazinului si as mai face si o sauna pana sa se termine ora... Ca nu ma prea tine buzunarul. Adica as incerca si eu ceva profi, dar cum "tai" doar lemne, presimt ca o sa raman rupt in fund pentru rumegus, si nu se merita. Pe de alta parte, traim intr-o tara libera si poti alege ce vrei. Sper ca pricepi ca incerc sa glumesc, dar ceva nu-mi iese bine data asta.
Spor al treaba!
Cu respect, Ovidiu.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 February 2016 - 11:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 February 2016 - 12:29 PM

In linie cu ce spune Ovidiu, e bine sa stii ca prelucrarile la capete ale suruburilor este bine sa le "cumperi" odata cu suruburile. Alternativa este sa gasesti un strungar care sa-ti faca treaba. Posibil ca stii ca tolerantele la rulmenti sunt pe clase, adica intre 8 microni (tight fit) si 1,2-1,5 sutimi (loose fit). Sper ca intelegi ca un strungar "care sa-ti faca treaba" inseamna: 1) strungul lui sa nu aiba abatere mai mare de 1,5 sutimi, ceea ce este putin sf; 2) daca strungul are abatere mai mare de 1,5 sutimi, el ca meserias trebuie sa fie suficient de bun incat sa compenseze aceste abateri din "arcuirea"surubului, asta daca nu are disc de rectificat pe strung; 3) trebuie sa ai si tu o scula cu care sa masori ce spune strungarul ala, (un micrometru cu 3 zecimale ). Pot baietii aia de la firma de ziceai sa faca asa ceva ? Plus riscul de a-ti "buli" macar un capat iar tu sa nu stii, caci buleala poate sa insemne 1 sutime in plus. Cotele in otel sunt mai neiertatoare decat cotele in aluminiu, motivul fiind dilatarea-contractarea termica. Spre exemplu un lagar de aluminiu tinut in mana 10 minute "pierde" vreo 5-10 sutimi din cota doar la prima strigare.

Daca esti pe buget foarte strans, fie astepti pana se mai mareste bugetul, fie schimbi suruburile cu bile cu unele Acme si eventual ghidajele liniare cu role; vor fi abateri de 5- zecimi la final, dar macar nu bagi prea multi bani. Ce vreau sa spun este ca trebuie sa alegi o varianta care sa NU fie struto-camila (ori cost mai mic si abateri mai mari ori cost standard si abateri standard). Exista o vorba care spune ca un lant este la fel de puternic precum cea mai slaba veriga a lui. Adica bagi 2000 euro in cnc cu ghidaje si suruburi cu bile cu abateri de , sa zicem, 3 sutimi si cumperi rulmenti de 20 euro in loc de 70. Atunci toti cei 2000 euro valoreaza cat valoreaza rulmentii de 20 euro in comparatie cu cei 70 euro (vezi epitet Seba-sugestiv de altfel). Sper ca esti familiar cu diferenta intre pret si valoare. Trebuie economisit cu cap , iar lucrul asta va trebui sa-l decelezi de unul singur.
0

#21 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 03 February 2016 - 06:27 PM

 Elicopter, la 02 February 2016 - 12:40 PM, a spus:

Eu am achiztionat un bk , si un bf , la bf rulmentul nu culiseaza , este fix , oare trebuie sa il fac sa culiseze un pic ?


nu trebuie sa faci nimic, rulmentul trebuie sa fie fix - surubul trebuie sa poata culisa axial prin rulment.
0

#22 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 22 May 2016 - 08:02 PM

Salut, in locul coltarelor 80x80 se pot folosi placi ca cea din atasament (sus si jos) pentru prinderea profilelor la 90 de grade?
Creeaza probleme ?

Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: item_0041123_Angle_Bracket_8_80x80_Zn_1_ISOMETRIC.jpg
  • Imagine atasata: PIC_PRD_VBT_64255a__SALL__AIN__V1.jpg

0

#23 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2016 - 08:39 AM

 furygreen, la 02 February 2016 - 05:36 PM, a spus:

concret ce coduri de rulmenti ati folosit ? de exemplu: 608zz, etc. Sau ce rulmenti sunt in BK si BF ?

multumesc

In BK se gasesc rulmenti din seria 7000 (7200 , 7201 etc...)constructiv sunt cu contact angular iar in BF se gasesc rulmenti radiali . Ma folosesc de prilej sa intreb in ce consta diferenta dintre rulmenti ieftini si scumpi (tehnic vorbind ) . Avand in vedere ca la un cnc nu vorbim de turatii ridicate la motoare
0

#24 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 May 2016 - 10:35 AM

 florianmro, la 23 May 2016 - 08:39 AM, a spus:

In BK se gasesc rulmenti din seria 7000 (7200 , 7201 etc...)constructiv sunt cu contact angular iar in BF se gasesc rulmenti radiali . Ma folosesc de prilej sa intreb in ce consta diferenta dintre rulmenti ieftini si scumpi (tehnic vorbind ) . Avand in vedere ca la un cnc nu vorbim de turatii ridicate la motoare


Ma gandesc la 2 posibile explicatii: 1) compozitia aliajului; probabil stii ca sunt in jur de 3.000 de formulari de aliaj de otel in lume. Firmele mari fac teste de rezistenta la oboseala si au aparatura sofisticata de masurare a deformatiilor; 2) Fabricarea. In aceeasi hala in care monteaza rulmentii , chinezu ' mai toarna si niste pavele in acelasi timp, ca daca nu-i iese cu rulmentii poate-i iese cu pavelele. Iar in fata halei are magazin de leacuri naturiste. Revenind la o nota mai sobra, seriozitatea si know-how-ul sunt si ele pe lista motivelor.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 23 May 2016 - 10:37 AM

0

#25 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 May 2016 - 02:08 PM

 florianmro, la 23 May 2016 - 08:39 AM, a spus:

In BK se gasesc rulmenti din seria 7000 (7200 , 7201 etc...)constructiv sunt cu contact angular iar in BF se gasesc rulmenti radiali . Ma folosesc de prilej sa intreb in ce consta diferenta dintre rulmenti ieftini si scumpi (tehnic vorbind ) . Avand in vedere ca la un cnc nu vorbim de turatii ridicate la motoare


Pe langa cele doua explicatii de mai devreme, as adauga inca una, chiar tehnica. Ignoram calitatea materialului si perfectiunea formelor geometrice.
Dupa cum stii rulmentul este un produs de masa. Nu sta nimeni sa verifice bucata cu bucata.
Are doar cateva cote importante pentru ultimul utilizator, restul fiind strict legate de procesul de productie si asamblare a lui. Nefiind rentabila producerea cu extrem de mare exactitate a fiecarui reper, ele se obtin in niste cote destul de largi, se sorteaza in mai multe categorii dimensionale si in final se imperecheaza elementele componente. Vorbim in special de bile si cele doua inele. Pana la urma si procesul de sortare are pretul lui si intra in cel al produsului final. Diferenta de pret o da calitatea sortarii si corectitudinea imperecherii celor 3 elemente. Poti avea cotele exterioare perfecte, daca doar 3-4 din 7 bile sunt egale ca diametru n-ai rezolvat nimic. Sau daca lantul de cote nu se "inchide" asa cum trebuie, rulmentul nu este de calitate. Ori este prea strans si inseamna uzura prematura, ori este prea "larg" si o sa te incurce la capitolul jocuri. Tot la uzura prematura ajungi.
O sortare de slaba calitate si o imperechere imperfecta a componentelor inseamna un rulment de slaba calitate si se vinde ieftin. Poti fie cumpara cativa rulmenti de calitate dar mai scumpi, fie extrem de multi rulmenti ieftini si-i sortezi tu bucata cu bucata, daca ai experienta. Foarte probabil ca gasesti buni si in cei ieftini, dar nu te poti baza pe asta ca o regula. Adica nu stiu daca merita sa risti. Poate daca e vorba de jucarii, dar nici atunci nu-i cazul. La cotele mici, simti totul la mana si la ureche. Eu nu de putine ori am ajuns sa folosesc rulmentii pe post de distantiere sau de saibe, noi fiind.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 May 2016 - 02:11 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#26 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2016 - 02:17 PM

 bitex, la 23 May 2016 - 02:08 PM, a spus:

Pe langa cele doua explicatii de mai devreme, as adauga inca una, chiar tehnica. Ignoram calitatea materialului si perfectiunea formelor geometrice.
Dupa cum stii rulmentul este un produs de masa. Nu sta nimeni sa verifice bucata cu bucata.
Are doar cateva cote importante pentru ultimul utilizator, restul fiind strict legate de procesul de productie si asamblare a lui. Nefiind rentabila producerea cu extrem de mare exactitate a fiecarui reper, ele se obtin in niste cote destul de largi, se sorteaza in mai multe categorii dimensionale si in final se imperecheaza elementele componente. Vorbim in special de bile si cele doua inele. Pana la urma si procesul de sortare are pretul lui si intra in cel al produsului final. Diferenta de pret o da calitatea sortarii si corectitudinea imperecherii celor 3 elemente. Poti avea cotele exterioare perfecte, daca doar 3-4 din 7 bile sunt egale ca diametru n-ai rezolvat nimic. Sau daca lantul de cote nu se "inchide" asa cum trebuie, rulmentul nu este de calitate. Ori este prea strans si inseamna uzura prematura, ori este prea "larg" si o sa te incurce la capitolul jocuri. Tot la uzura prematura ajungi.
O sortare de slaba calitate si o imperechere imperfecta a componentelor inseamna un rulment de slaba calitate si se vinde ieftin. Poti fie cumpara cativa rulmenti de calitate dar mai scumpi, fie extrem de multi rulmenti ieftini si-i sortezi tu bucata cu bucata, daca ai experienta. Foarte probabil ca gasesti buni si in cei ieftini, dar nu te poti baza pe asta ca o regula. Adica nu stiu daca merita sa risti. Poate daca e vorba de jucarii, dar nici atunci nu-i cazul. La cotele mici, simti totul la mana si la ureche. Eu nu de putine ori am ajuns sa folosesc rulmentii pe post de distantiere sau de saibe, noi fiind.

Interesante si foarte pertinente explicațiile. In cazul unei sortari personale , pentru a pune in evidenta diferentele presupun ca trebuie folosit un instrument de masura cu trei zero-uri dupa virgula .
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 May 2016 - 02:43 PM

 florianmro, la 23 May 2016 - 02:17 PM, a spus:

Interesante si foarte pertinente explicațiile. In cazul unei sortari personale , pentru a pune in evidenta diferentele presupun ca trebuie folosit un instrument de masura cu trei zero-uri dupa virgula .

Am avut in dotare sortatoare de ace pentru rulmenti si stiu bine care erau problemele la rulmentii cu role cilindrice. Intuiesc doar ca e cam la fel si la rulmentii cu bile, si de aceea am incercat un raspuns.
As inclina sa spun ca nu prea exista scule dedicate sau la nivel de "persoana fizica"sa poti determina calitatea rulmentului ca ansamblu. Merge ceva improvizat, dar nu-s sigur ca-i simplu. Scos de pe linie, un rulment cu 3 bile corect alese si la locul lor puse intre inele iti da senzatia de rulment de calitate, ca celelalte bile nu ating ambele suprafete. Dupa scurt timp de functionare, ies la iveala toate problemele, dar deja e tarziu si nu prea poti aprecia exact cauza defectarii. Cel mai vizibil este la rulmentii prea stransi din fabricatie. Practic, ei sunt gripati de noi. Sunt si astfel de gunoaie printre produsele ieftine.
Din nefericire la rulmentii mari defectele se simt greu si as merge doar pe increderea in producator. Asta inseamna deja alt ordin de marime al pretului.


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 May 2016 - 02:46 PM

Un link pe Youtube despre cum se fabrica rulmentii.

https://youtu.be/ONz6S48QgEk
0

#29 Useril este offline   furygreen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 20-January 16

Postat 23 May 2016 - 10:09 PM

Se pot folosi in locul coltarelor 80x80 placi ca acestea ?
A folosit cineva ?

Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_PRD_VBT_64255a__SALL__AIN__V1.jpg
  • Imagine atasata: GRA_PMA_VBT_64255z__SALL__AIN__V1.png

0

#30 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 May 2016 - 11:31 PM

 furygreen, la 23 May 2016 - 10:09 PM, a spus:

Se pot folosi in locul coltarelor 80x80 placi ca acestea ?
A folosit cineva ?

Multumesc

Eu n-am folosit, dar am curajul sa-ti raspund ca poti folosi astfel de placi.
Ca sa revin cu o idee la link-ul postat de steelmind, pe la minutul 2.00-2.04 si 2.35-2.38 se observa clar bilele sorate dupa dimensiuni, in cutiutele lor. Restul este cum ziceam, conteaza imperecherea lor, dupa dimensiuni, resturi de serie si alte fleacuri. De acolo pornesc pretul si calitatea...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 May 2016 - 11:32 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro