Modelism - RHC Forum: surub cu bile sau cremaliera - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

surub cu bile sau cremaliera cnc si pt metale neferoase

#1 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 19 January 2016 - 11:55 PM

As vrea sa construiesc un cnc (inca unul) cu care sa pot decupa si
aluminiu, alama, cupru, etc.si nu stiu ce sa aleg surub cu bile sau cremaliera. :pardon:
Pentru axa Z oricum ramine surub cu bile dar pentru axele X si Y is cam nehotarit. :wacko:
Daca aveti ceva pareri sau idei.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 January 2016 - 12:00 AM

Daca doresti sa obtii dimensiuni precise ale pieselor, ti-as recomanda surubul cu bile. Poti si cu cremaliera, dar trebuie sa inlaturi jocul de flanc si sa te bazezi doar pe performantele cremalierei (la precizie ma refer). Teoretic poti cu orice, sunt si transmisii pe pinion-cremaliera foarte precise.

Ca tot ai adus vorba, cum a fost ce ai construit pana acum? Esti multumit, face treaba buna?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 January 2016 - 12:01 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 20 January 2016 - 10:48 AM

daca te hotarasti sa mergi pe cremaliera, iti recomand sa mergi pe cele cu dinti oblici(helical)
http://www.ebay.com/...P8AAOSwHnFVzuAr
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 20 January 2016 - 12:03 PM

Acum vreo 4 ani am frezat 2,5 D un reper din rasina pe un router chinezesc profesional (util 3m/2m) care era pe cremaliera. Routerul era al unei agentii de productie publicitara si a costat 15.000 euro+Tva. Era ca nou, avea vreun 1 vechime. Lungimea reperului de rasina era de 250 mm iar latimea 40 mm; abaterea in lungime nu era critica dar abaterea pe latime era critica. In loc de 40 mm am obtinut 40,3 mm . RASINA ! Freza deget era noua. Ca eroare de pozitionare, 3 zecimi la 40 mm mi s-a parut inaceptabil. Imprimanta mea 3D scotea 4 zecimi si era plastic incalzit si lipit. Acum, tu decizi ce erori ai nevoie pt proiectele tale. Daca esti ok cu cateva zecimi eroare (si acum si peste 5 ani) atunci cremaliera este cea care trebuie. Altfel, surubul cu bile.
0

#5 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 20 January 2016 - 08:00 PM

Mersi de raspunsuri.
Momentan am cursa utila cam 400X550mm si e cu suruburi trapezoidale
piulite de poliamida(cumparat din tara) dar dupa aproximativ 6 luni apar jocuri
intre surub si piulita acum am vreo 3-5 zecimi si m-am saturat sa tot schimb piulitele.
Pe axa X am 2 suruburi legate intre ele cu curea dintata, pe Y si Z am cite un surub.
Trebuie sa demontez totul si sa remontez reglat etc <_<
Acum pot prelucra lemn, plastic, sticlotextolit, plexi dar nu merge in aluminiu sau alama.
Ca precizie nu vreau sa fac pinioane pentru ceas de mina, mai mult in modelism imi trebuie
un batiu de motor la avioane din aluminiu sau un sasiu de auto un brat la suspensie etc.
Deci pe la o zecime ar fi ok. Cu suruburile cu bile chinezesi as ajunge la precizia respectiva?
Sint bune pentru cnc hobby in timp ?
acum an o freza DC de 300W la cel nou vreau sa cumpar de 1.5KW cu invertor de frecventa si racire cu apa.
Deci nu vreau sa lurrez cu el in regim industrial numai pt mine si eventual pt prieteni modelisti.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 January 2016 - 08:17 PM

Este buna transmisia cu suruburi, chiar daca ele sunt chinezesti. Au si ei mai multe clase de precizie si banuiesc ca si preturi sunt corelate cu precizia. La o utilizare corecta, cu reglarea jocului, o sa obtii rezultate foarte bune. Chiar daca prin specificatii o sa gasesti erori de cate 0,1 mm (sau si mai mari) pe o anumita lungime, ele sunt constante si stii cum sa procedezi. Daca le-ai potrivi pe X si Y cam la fel, te scoti binisor cand declari scula ca dimensiune. Tot asa poti rezolva si cu bataile radiale ale "mandrinei". Nu-i metoda ortodoxa, dar iti garantez ca merge.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro