Modelism - RHC Forum: Robot utilitar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Robot utilitar

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 January 2016 - 11:57 AM

De data asta vrea sa intreb ceva legat mai direct de robotica decat CNC-ul. :)

Ma gandesc de mult sa realizez un mic robot utilitar pt. supraveghere video MOBILA, mici "actionari mecanice" (mutat obiecte de dimensiuni reduse etc.), comanda wireless / internet.
Nu am timp sa ma ocup exclusiv de un asemenea proiect insa in timp as tot face "bucati" din el.
Cu electronica (actionari motoare, senzori, microcontrolere etc.) ma descurc, cu realizarea mecanica SPER sa ma descurc, cu proiectarea mecanica NU ma descurc asa ca pot eventual sa copiez/adaptez ceva existent.

Pentru inceput vreau sa realizez sasiul acestui robot.
Ce ma intereseaza este ca oricum se rastoarna sa nu ramana imobilizat si sa poata urca/trece peste mici obstacole (de ex. sa poata trece un prag de cativa cm dintr-o incapere in alta).

Ma gandesc la ceva cu 4 roti "mari" actionate independent, avand "corpul" masinii cumva "intre" aceste roti. Ar fi OK asa ceva?
Cred ca oricum pica un asemenea mecanism, nu ramane imobilizat, avand cel putin o roata in contact cu solul. Pe ce "parte" sta rasturnat si ce roata si cum sa se invarta, aia pot sa deduc/comand din electronica.
Sau ar fi mai potrivit ceva cu senile? Care-s avantajele senilelor fata de roti "normale" (daca sunt)?
Ma tot uit la "roverele" selenare si martiene :), poate ma pot inspira de acolo da` sunt convins ca exista colegi care au facut ceva asemanator si cu mijloace mai modeste decat are NASA. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 January 2016 - 01:39 PM

Vezi postareainformer, la 13 January 2016 - 11:57 AM, a spus:

Ma tot uit la "roverele" selenare si martiene :), poate ma pot inspira de acolo da` sunt convins ca exista colegi care au facut ceva asemanator si cu mijloace mai modeste decat are NASA. :)

L.E. Prin "ceva asemanator" am vrut sa zic ceva asemanator cu ce vreau eu sa fac, nu cu roverele selenare/martiene. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 13 January 2016 - 03:04 PM

pai solutii sunt multe dar alegerea uneia dintre ele e ceva mai dificila
acum vreo 8-9 ani am avut ceva contacte cu cateva tipuri de roboti educationali cu tot felul de senzori pe ei si care puteau face si "surveilling"

unde anume trebuie sa se deplaseze individul? outdoor? indoor?
ce l-ar determina sa se dea cu cracii in sus?
ce autonomie trebuie sa aibe?
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 January 2016 - 03:24 PM

Vezi postareasebba, la 13 January 2016 - 03:04 PM, a spus:

pai solutii sunt multe dar alegerea uneia dintre ele e ceva mai dificila
acum vreo 8-9 ani am avut ceva contacte cu cateva tipuri de roboti educationali cu tot felul de senzori pe ei si care puteau face si "surveilling"

unde anume trebuie sa se deplaseze individul? outdoor? indoor?
ce l-ar determina sa se dea cu cracii in sus?
ce autonomie trebuie sa aibe?


Treaba e c-am facut destul de multe proiecte si proiectele electronice pt. altii sau chiar pt. mine si cre` ca as putea sa le pun "la un loc" intr-un robotel nu prea prost. :)

In principal l-as folosi indoor dar poate l-as scoate si afara, macar pe vreme uscata. :)
Habar n-am ce l-ar putea rasturna dar banuiesc ca daca as incerca sa cobor scari cu el, ar putea sa-si "dea in freza". Sau daca ar "incaleca" c-o roata sau cu ambele de pe o parte pe ceva prea inalt... zic si io....

Cat priveste autonomia, as vrea sa fac ceva util, nu didactic.
Nu vreau sa fac o masinuta teleghidata si atat, vreau ceva sa poata manipula obiecte (nu foarte mari, totusi) cu un brat din ala cum are MALP-u` din Stargate :), sa aiba conexiune permanenta la net, sa aibe cel putin o camera video orientabila, sa memoreze trasee, sa se "duca singur la incarcat" unde poate recunoaste si 1001 de alte "treburi"... la care m-am gandit da` aia nu inseamna ca o sa le si fac pe toate... da` de inceput vreau sa incep.
Ma gandesc la niste acumulatori LiIon cu capacitate mare, oricum zeci de A/h cumulat.
Sasiul nu trebuie sa fie prea mic, cam cat R2D2 da` nu asa inalt :). :lol: As cumpara ceva gata facut (roti + sasiu + "cutie viteze"/reductoare) daca as gasi ceva care sa semene cu ce-mi trebuie si sa nu coste o avere. Daca nu gasesc, incerc sa fac....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#5 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 14 January 2016 - 12:09 PM

Cred ca ceva de genul asta, chiar daca nu-i exact la dimensiunile la care m-am gandit ar fi OK pt. ceva teste de inceput:

http://www.lynxmotion.com/images/Products/Full/a4wd01.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 January 2016 - 02:24 PM

Foarte frumos. Am sa urmaresc evolutia.
Cred ca stii, dar, totusi, il mentionez:
https://www.servocity.com/
Am gasit multe ''bunatati'' acolo.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro