Modelism - RHC Forum: producatori - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

producatori panouri de lemn compozit

#31 Useril este offline   zahei 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 05-February 03

Postat 28 January 2006 - 07:54 PM

Skyspy multumesc pentru sugestie, dar imi doresc sa construiesc singur barca. oricum, vreau una de tip "displacement hull", nu "planning hull" (scuze, nu stiu termenii romanesti).

apropo, un dictionar de termeni navali englez-roman se gaseste pe undeva?

Aceasta postare a fost editata de zahei: 29 January 2006 - 12:12 PM

0

#32 Useril este offline   gabby 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 344
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 13 August 2007 - 11:50 AM

sall vreau si eu skyspy te rog planuri pentru phantom te rog repede. daca poti dale te rog pe buiban_sergiu_2007@yahoo.com
0

#33 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 27 February 2008 - 12:35 PM

Salutare baieti... vad ca e cam mort forumul.. ma bag si eu in seama.. vroiam initial sa vorbesc cu constructori de barci.. vreau si eu sa imi constriesc o barcuta... nu stiu ce sigur..ma gindeam la un skif de vo 5m sau chiar si un mouse.. ceva ieftin si cu care sa pot iesi pe lacuri (Razelm) si prin delta... cautam o solutie ieftina.. si vreau sa o construiesc eu.... mi-ar face o mare placere si as tine mai mult la barca si as cam sti si ce limite are.. plus ca o sa coste si mai putin dar in primul rand ar fi un hobby nu o cumparatura (@zahei,cam asta vad ca e si la tine..apropo,ai mai facut proiectul?).. Dupa 3 ani se mentine intrebarea: gasim plywood pe la noi? epoxy de calitate este ? si cam ce preturi sunt (adica am gasit niste prezentari de proiecte si estimarea materialelor era in jur de 300$..la noi sigur o sa fie mai scump dar procentual cu cat (sunt student...nu am nici macar bicicleta da vreau vapoare.. stiu ca e hilar ca o sa ma rog de taica-mi sa imi taraie barca cu masina dar dupa barci gonflabile si caiace de palstic cu care am tot iesit in delta in ultimii ani a inceput sa imi curga ochii la barcutele astea din lemn.. frumoase mai sunt.. (nu mai zic de Aquarama.. aproape ca nici nu ma mai intereseaza lipsa de ergonomie si utilitate....classy )

Mda.. practic intreb daca mai e vun incepator care incearca sa faca sau a facut o ambarcatiune mai micuta (nu cum vrea Zahei sau Skipper.. ceva ce poate fi utilizat de o singura persoana (dar sa poata duce si 2 sau 3) si care sa fie in principal row/sail powered (motor dac ii pun o sa fie unul de putere mica care sa inlocuiasca vaslitul nu pt viteza (eventual electric) vreau sa pot admira natura, nu sa trc in mare viteza Tl-Sulina si sa traiesc cu impresia ca am fost in delta... deci utilizare la plimbat si pescuit)

Daca lucreaza careva la un proiect ( MihaiF ,mai construiesti caiace pt SUA ?) pot sa asist la constructie/eventual sa mai dau si o mana de ajutor -sa vad si eu cam cum se procedeaza..(stiu sa tin un orbital in mana,sa dau o gaura cu bormasina ,o pensula stiu sa int in mana..etc..)-in Bucuresti ca aici stau (daca o sa ma apuc si eu de construit o sa se intample In Tl la ai mei ca am loc acolo si e si aproape de apa)

Pt o ambarcatiune de pana in 7 m cu un motor de max 5 cai intelesesem ca nu e nevoie de permis sau de inmatriculare.. mai e asa?

Si nu in ultimul rand , exista la noi o comunitate de constructori amatori?(modele 1:1)

Multumesc
0

#34 Useril este offline   zahei 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 05-February 03

Postat 27 February 2008 - 12:46 PM

din lipsa de materiale pe piata autohtona, pana la urma am cumparat o barca. intentia mea de a construi una ramane in picioare, amanata pe termen nedefinit.
0

#35 Useril este offline   Malibu Fish 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 22-January 08

Postat 06 April 2008 - 07:25 AM

Unde se gaseste skiff-ul ala????
Mi-ar place si mie ceva asemanator??
Malibu twin
Hammer Aquacraft
Traxxas Nitro4tec
Katana S50 10cc OS61FX
Cessna 182 - EP
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro