Modelism - RHC Forum: Prelucrare otel cu CNC hobby... :) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Prelucrare otel cu CNC hobby... :)

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 January 2016 - 05:53 PM

Din start trebuie sa spun ca nu-i vorba de nu stiu ce prelucrare, nu e ceva de precizie si nu trebuie sa se faca in timp scurt. :)
Problema pe care o am este in felul urmator: am o "celula de sarcina" (load cell) compusa dintr-o bucata de tabla de otel de 40 x 8 x 3mm, putin ingustata la mijloc si un "timbru tensiometric" lipit pe una dintre suprafete in zona acestei gatuiri. Celula este supusa unui cuplu de forte ce actioneaza la capete si prin deformare (in zona elastica) modifica rezistentele de pe acel timbru tensiometric... s.a.m.d. Celula de sarcina accepta o incarcare maxima de 40Kg.

As vrea sa subtiez aceasta tabla de 3mm in zona de mijloc pt. a cobora sarcina maxima dar in acelasi timp pentru a mari sensibilitatea.
Nu vreau sa obtin o sarcina maxima/sensibilitate precise, nu am o aplicatie ce implica precizie mare, doar ma intereseaza sa obtin valori mai apropiate de ce am nevoie.

Retin ca un coleg spunea mai demult ca a indreptat niste bacuri de menghina din otel (daca tin bine minte) fara sa supuna masina la nu stiu ce chinuri, folosind DOC foarte mic.
Intrebare: credeti ca as putea subtia tabla asta pe o latime de cativa mm folosind un DOC minuscul? Cam cat ati recomanda sa fie DOC-ul si avansul (motor de frezare de 750W)? (nu ma grabesc, poate sa dureze 1 ora pt. a indeparta jumatate de mm de pe suprafata asta de cativa mm patrati, nu-i problema :) ) Alternativa e sa folosesc polizorul... :).

Aproximativ asa arata celula de sarcina:

http://i.imgur.com/bnmV7Pd.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 10 January 2016 - 10:14 PM

salut,
cnc-ul tau este destul de solid pentru a freza cu doc mic in otel. problema e doar la motor - cate rotatii pe min. are? daca depasesti 8000 rot/min cu freza de 4mm, sar scantei.
0

#3 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 January 2016 - 10:59 PM

Vezi postareaflorinhome, la 10 January 2016 - 10:14 PM, a spus:

cate rotatii pe min. are?

Motorul merge pana la 18.000 rot/min dar e alimentat dintr-un convertizor de frecventa si pot sa-l fac sa se invarta si cu o rotatie pe secunda. :)
In mod sigur la turatii din astea super mici nu are cuplu insa cred ca de la cateva sute de rot/min in sus ar trebui sa fie OK.
Cam ce turatie ai recomanda la o freza de 3mm cu 4 taisuri? Sau daca crezi ca alta dimensiune/taisuri ar fi mai potrivite...
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#4 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 11 January 2016 - 07:59 AM

nu stiu ce motor ai dar nu cred ca va avea cuplu utilizabil sub 6-8000 rpm asa ca ar trebui sa pui o freza cat mai mica
am frezat ceva asemanator acum ceva vreme cu o freza de 2mm insa nu mai retin cu ce parametrii...
tinand cont ca nu ai de facut multe piese si ca nici timpul nu te preseaza, baga si tu un DOC cat mai mic, 0.1mm sau chiar mai mic in caz ca vezi ca arde

daca ar fi sa incerc ceva acum, as pune ca parametrii initiali - la o freza de 2mm - un rpm de 8000, doc de 0.1 si avans de vreo 500-1000mmpm
daca arde sau rupe freza, reduci doc-ul
eventual pune masina sa inceapa frezarea cu 0.1mm deasupra materialului, chiar daca vei freza un strat de aer, vei elimina eventualele erori de pozitionare pe Z in care freza ar intra in material mai mult decat doresti
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#5 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 11 January 2016 - 08:53 AM

Multzam Sebba.
Ma gandeam la un DOC de 3 - 5 sutimi, sa fiu sigur ca nu rup freza... la suprafata de pana-n 100mm patrati n-o sa dureze chiar o vesnicie. :)
Da, o sa dau probabil 2-3 ture "in aer" ca ce-i sigur ii sigur.
Personal cred ca-i suficient cuplu` si la turatii mai mici, am dat ceva gauri cu burghie de 3-4mm la turatie mica dar apreciata "ochiometric", nu am avut cu ce s-o masor.
Incerc... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 January 2016 - 08:59 AM

Pila ?!?
0

#7 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 11 January 2016 - 09:26 AM

Vezi postareasteelmind, la 11 January 2016 - 08:59 AM, a spus:

Pila ?!?

:)
Ziceam totusi de polizor.
Treaba e ca folosind CNC-ul grosimea indepartata ar fi cumva mai uniforma si "controlabila".
As putea face teste intermediare sa vad la ce sensibilitate sa ma opresc (n-as vrea sa scad prea mult sarcina maxima).
Altfel, ai dreptate, merge si cu pila.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#8 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 11 January 2016 - 10:59 AM

nu ar trebui sa ai probleme daca mergi cu doc 0.1mm federate 400mm si 7500-8000 rpm freza carbura 3mm 4 taisuri.

Aceasta postare a fost editata de florinhome: 11 January 2016 - 11:00 AM

0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 11 January 2016 - 11:14 AM

Multzam fain, Florine.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 23 March 2016 - 12:51 PM

Revin cu doua intrebari de incepator, motiv pt. care n-am deschis un topic nou. :)

1. Vad ca in general discutiile privind frezarea metalelor pe CNC-uri hobby se poarta referitor la posibilitatea de a freza si otel pe langa aluminiu. As vrea sa intreb cum stam la frezat alama, de exemplu? Se poate freza pe un CNC cu structura de aluminiu? Exista freze speciale pt. alama sau merg cele pt. aluminiu? Sau cele pt. otel? Cam ce turatii si avans ar merge, comparabile cu aluminiu? Mai mari? Mai mici?

2. As vrea sa incerc sa frezez filete interioare si exterioare, in plastic / aluminiu. Pe langa frezele specializate cu mai multi dinti, care-s la pret de cocaina si pt. un singur tip/marime/pas de filet fiecare, am vazut acest filmulet care mi s-a parut interesant: https://www.youtube....h?v=T4ZVoHei1uE
Ati vazut pe undeva, de vanzare, astfel de freze? M-ar interesa diametre mici, pt frezari de M3 - M6 de exemplu.

Multzam fain! :drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#11 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 23 March 2016 - 01:17 PM

Salut,

Eu am frezat Inox, cu o freza de 10mm, 4 taisuri, carbura cu doc de 0.2-0.4, 8500rpm, si 200mm/min si n-a "tusit". Motorul are 750W.E drept ca i-am dat ceva emulsie de racire, dar si WD40 merge brici. Nu trebuie sa te sperie chiar asa tare.

Alama am frezat cu freza de 1mm, dar am fost super conservator, DOC 0.1mmm, turatie 10k... nu mai stiu feed-ul. Am folosit o freza normala, 3 inceputuri de carbura. Si toata piesa era intr-o baie de ulei... nu stiu daca e necesara, dar asa m-am gandit eu atunci. Pun o poza cu ce am mesterit, diametrul piese este de 10mm. E un locas de cheie cu 7 colturi. https://www.dropbox....130514.jpg?dl=0

Freze pentru filete... si eu m-am gandit, dar m-am zgarcit deocamdata sa dau banii. Datron face, dar sunt de pe la 50 de euro in sus si se gasesc si la noi. Am cautat odata, si am ajuns la concluzia ca iti trebuie doua marimi, una merge pana la filete de 3.. si cealalta de la 4 la 10 parca. Cauta catalogul lor si gasesti sigur.

Spor,
Bogdan
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#12 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 23 March 2016 - 02:20 PM

Multzam Bughy.
Ai dreptate, frezele alea pt. filet mi se par si mie mult prea scumpe.
Nu prea inteleg ce-i asa special la ele in afara de faptul ca probabil cererea-i mai mica. :)
Mai ales ca n-am nevoie sa filetez in materiale foarte dure, poate incerc sa confectionez una dintr-o freza de lemn cu tais drep... acu` daca n-or fi exact 60 grade acolo, n-o fi asa tragic, ma gandesc... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#13 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 24 March 2016 - 09:22 AM

:) Eu o sa ma incumet sa fac una... Am acces la EDM si cand ma voi "plictisi" o sa incerc sa mesteresc ceva :). O sa te tin la curent daca vrei!
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 March 2016 - 09:48 AM

Vezi postareaBughy, la 24 March 2016 - 09:22 AM, a spus:

:) Eu o sa ma incumet sa fac una... Am acces la EDM si cand ma voi "plictisi" o sa incerc sa mesteresc ceva :). O sa te tin la curent daca vrei!

Chiar te rog. :)
Am mai gasit ceva firme in afara de Datron care fac freze pt. filetare dar pretul e tot foarte sus. (Carmex, Vargus/Vardex).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 March 2016 - 10:57 AM

Pana una alta am comandat o freza d-asta de la Proxxon si o sa incerc s-o "ascut" la 60 grade... poate iese ceva. :)

http://i.imgur.com/NlEOdYs.png
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#16 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 24 March 2016 - 04:43 PM

Am gasit p-acasa o freza asemanatoare dar cu diametru mai mic asa ca... :)
Acu` daca mai si merge bine pe freza, imi dau singur o bere. :)

http://i.imgur.com/gOSaI2c.jpg

http://i.imgur.com/OVTeTdu.jpg

http://i.imgur.com/2x32M7J.jpg

http://i.imgur.com/6cjSS1g.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#17 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 26 March 2016 - 12:40 PM

Felicitari. Arata promitor. Ce ma ingrijoreaza e ca nu ai acel relief angle pe dinti... si cred ca o sa frece. Sa ne tii la curent cu ce iese.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#18 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 26 March 2016 - 09:32 PM

Se confirma din nou ca multe lucruri ce par relativ simple la prima vedere se dovedesc in realitate mult mai complicate. :blush:
Ca sa n-o lungesc, scula asta artizanala face (sau mai precis facea...) un filet grosier in textolit si POM-C (astea le-am incercat) insa in aluminiu a taiat groaznic inainte de a se rupe la un DOC de 0.1mm... :(.
Am incercat aceeasi "smecherie" dintr-o freza pt. lemn cu doua taisuri si un burghiu, ambele de 6mm... acelasi rezultat... era clar ca-mi lipsesc ceva cunostinte in domeniul asta, acum e si mai evident. :angry:
Poate se pricepe cineva mai bine... :drinks: .
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 March 2016 - 11:50 PM

Buna seara. Nu-ti lipseste nimic. Imi pare rau ca n-am trimis mesajul la care am muncit ieri multa vreme. In mod sigur ti-ai dat seama ca o freza modificata cum ai facut tu, nu va fi OK. Era un bun inceput, dar trebuia sa iei fiecare dinte in parte, sa-l prelucrezi... Stii la ce ma refer. Era ca un fel de detalonare a dintilor frezei, facuta artizanal.
Pentru teste, lasand lucrurile savante la o parte, ti-as recomanda sa iei un tarod rupt si sa incerci urmatoarele operatii:
- pastrezi intregral coada tarodului.
- pastrezi un singur "dinte" de pe acel tarod, si anume unul complet. Adica nici de la inceput si nici de la sfarsit.
- polizezi scula astfel incat sa nu te incurce nimic la prelucrari. Nu intru in detalii, sigur intelegi ce vreau sa spun. Prinzi coada tarodului in mandrina, il rotesti si obtii o traiectorie frumoasa, cu un dinte tocmai scos din ceva de filetat. Ramane sa-l rotesti unde e cazul si obtii profilul dorit. Nu este nevoie de o freza completa cu toti dintii, e suficient un dinte rotit la locul potrivit.

In final vei avea o scula de aschiere cu un dinte ascutit la 60 grade, undeva excentric pe o coada de scula. E suficient pentru inceput. Adevarata problema este ca scula originala nu are unghi exact de 60 grade dar despre asta vorbim doar cand o fi cazul.
PS. Stiu ca o freza dedicata este destul de scumpa, dar cu putin noroc gasesti in talcioc si astfel de freze la pret de 5 lei bucata. Ca nu le cumpara nimeni. Sunt cu un singur dinte, trebuiesc mai multe pentru o gama larga de filete si nu o sa fii bucuros de achizitie. Iti spun din experienta. Iti poti face extrem de usor. Inceputul pare greu.
Am mai vrut sa-ti scriu. Te felicit pentru modificarea frezei dar stiai din start ca nu va functiona. E un fel de inceput, dar trebiue ascutit fiecare dinte in parte. Sper sa ai noroc...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 March 2016 - 11:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 27 March 2016 - 07:15 AM

Multzam fain pt. sfaturi bitex, foarte buna ideea cu tarodul, am sa fac asa. :drinks:

In ce priveste scula ce-am incercat s-o manufacturez, m-am comportat exact ca-n vorba aia: "si sarac si cu pretentii". :)
Mi-am zis io ca daca fac o freza cu un dinte triunghiular echilateral si intru in material mai mult sau mai putin, o sa frezez filete metrice de la M3 la M10 si chiar filetu` ala ciudat folosit in pescuit (BSF 3/8" - 20tpi, in unghi de 55 grade). Dupa cum am constatat, nu-i asa simplu. :blush:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2016 - 11:44 PM

Buna din nou!
Povestea cu tarodul modificat pare frumoasa la inceput, dar si acolo sunt probleme. Cand ramai doar cu un dinte o sa observi ca materialul care-l sustine nu-i tocmai ce ar trebui. Sa intri in otel cu ala asa firav, parca nu-i simplu. Cel mai corect ar fi sa construiuesti un "dinte" din bara de otel rapid, exact cum faci un cutit de interior mic. E mai sfant asa. De fapt e mai rezistent.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 28 March 2016 - 07:10 AM

Vezi postareabitex, la 27 March 2016 - 11:44 PM, a spus:

Sa intri in otel cu ala asa firav, parca nu-i simplu.


Asta nu-i nici o problema in cazu` meu, intentionez sa filetez cel mult aluminiu.
Am gasit mai demult, cred ca pe eBay, o firma care facea asemenea freze (cu un singur rand de dinti) la preturi mai umane. Tin minte ca asa si suna cumva anuntul, ca fac ce fac si altii mai mari da` la preturi decente. Din pacate nu-i mai gasesc nicicum... poate "le-au inchis gura"... :rofl: .

Oare nu merge la tarod sa las un rand de dinti in loc de unul singur? Ar fi mai echilibrat da` nu stiu daca-i problema cu nivelul la care sunt pe circumferinta... .

Aceasta postare a fost editata de informer: 28 March 2016 - 07:12 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#23 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2016 - 08:02 AM

Mai echilibrat nu stiu daca ar fi. Poate ceva mai rezistent. Ar fi bine si asa...
Partea rea este ca are pasul deja stabilit pentru un anumit filet si n-o sa te incadrezi la multe altele.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#24 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 28 March 2016 - 10:23 AM

Vezi postareabitex, la 28 March 2016 - 08:02 AM, a spus:

Mai echilibrat nu stiu daca ar fi. Poate ceva mai rezistent. Ar fi bine si asa...
Partea rea este ca are pasul deja stabilit pentru un anumit filet si n-o sa te incadrezi la multe altele.

De ce are pasul stabilit?
Poate nu m-am exprimat bine, nu ma refer la un rand de dinti in lungul tarodului ci la un rand de dinti transversal.
Am luat un tarod de 10 "de sacrificiu" si asta are patru canale de evacuare a aschiilor adica ar avea 4 dinti triunghiulari pe "un rand".
Da` banuiesc ca aia nu-s toti la acelasi nivel ca atunci n-ar mai fi o spirala... d-aia ma intrebam daca-i OK sa-i las pe toti 4 sau doar 1.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#25 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 28 March 2016 - 11:55 AM

nu e ok sa ii lasi pe toti 4, practic va taia un sant egal cu pasul tarodului - in cazul asta 1.5mm ,
iar santul rezultat va fi drept nu in forma V .
0

#26 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 28 March 2016 - 12:03 PM

Vezi postareaflorinhome, la 28 March 2016 - 11:55 AM, a spus:

nu e ok sa ii lasi pe toti 4, practic va taia un sant egal cu pasul tarodului - in cazul asta 1.5mm ,
iar santul rezultat va fi drept nu in forma V .

mai exact va arata ca un v cu varful retezat iar acolo va avea latimea egala cu pasul tarodului

Aceasta postare a fost editata de florinhome: 28 March 2016 - 12:03 PM

0

#27 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 28 March 2016 - 12:47 PM

Multumesc.
OK, atunci fac asa cum mi-a zis bitex la inceput, las un singur dinte... ma gandesc ca la turatii nu prea mari n-or sa fie probleme ca-i asimetric distribuita masa, nu? :huh:
Cu filetul exterior mi-e aprox. clar insa cel interior M10 ar trebui facut dintr-o singura trecere datorita diametrului tarodului... aici se poate sa nu fie prea OK.
Daca ma gandesc sa filetez M12 de exemplu, ca sa incapa tarodul si sa nu fac doar un pas, atunci nu-mi mai ajunge inaltimea dintelui... cum o dai, tot nu iese bine... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro