Modelism - RHC Forum: Aeromodel Atlas 25 - prima zi- crash... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Aeromodel Atlas 25 - prima zi- crash...

#61 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 April 2016 - 01:25 AM

P.S. Receptorul nu mi se pare a fi în regulă. Demontează-i carcasa și verifică firul de antenă la ieșirea prin carcasă să nu aibă tresa secționată. Verifică și lipiturile de pe placă. La capăt, nu văd partea dezizolată - antena propriu-zisă. Hm. :unsure:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#62 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 April 2016 - 02:01 AM

Este un pic cam calda, sper sa fie, totusi, ok.
Uite cum se alege bujia:
http://www.osengines.com/glowplugs/
Sa ai doar zboruri line.
0

#63 Useril este offline   mi-o 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 146
  • Inregistrat: 17-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Automodelism, Aeromodelism

Postat 02 April 2016 - 06:57 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 02 April 2016 - 01:25 AM, a spus:

P.S. Receptorul nu mi se pare a fi în regulă. Demontează-i carcasa și verifică firul de antenă la ieșirea prin carcasă să nu aibă tresa secționată. Verifică și lipiturile de pe placă. La capăt, nu văd partea dezizolată - antena propriu-zisă. Hm. :unsure:



La capăt, la antena receptorului, nu am nici o parte dezizolata, dar nu au nici alte receptoare de acest model.
Receptorul e ok (l-am verificat când se uscau lipiturile la aripa)

Vezi postareadan_mitea, la 02 April 2016 - 02:01 AM, a spus:

Este un pic cam calda, sper sa fie, totusi, ok.
Uite cum se alege bujia:
http://www.osengines.com/glowplugs/
Sa ai doar zboruri line.



Merci ;)
0

#64 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 02 April 2016 - 05:04 PM

Vezi postareami-o, la 02 April 2016 - 06:57 AM, a spus:

La capăt, la antena receptorului, nu am nici o parte dezizolata, dar nu au nici alte receptoare de acest model.
Receptorul e ok (l-am verificat când se uscau lipiturile la aripa)

Merci ;)


Am ceva experiență cu crash-uri datorate antenei de la tipul ăsta de receptor. La intrarea în carcasă este un moț de plastic care strânge firul de antenă și de obicei în zona respectivă apar întreruperi pe ecranare ceea ce duce la scurtarea drastică a distanței de operare. În mod normal ar trebui să fie antenă coaxială și după cum arată așa și este. Ai un ”fir cald” la interior (miez) izolat, peste care este trasă o tresă de ecranare/filtrare paraziți, de jur împrejur, și încă o izolație. Capătul antenei, la ieșirea din tubul termocontractabil roșu ar trebui să aibă, pe o distanță de aproximativ cel puțin 2,5 cm (nu mai știu exact), numai firul cald și izolația lui fără tresă.
Ce am făcut eu ? Am tăiat ciocul de plastic din carcasă și am mărit puțin gaura încât să strângă firul de antenă peste care am tras un tub termo-contractabil. Am refăcut, cu grijă lipiturile pe placă și am închis carcasa. Ce ar mai fi trebuit făcut ? Controlate și refăcute toate lipiturile de la pinii pe care vin mufele de servo, iar la cuplarea servo-urilor și a alimentării, să fac o siguranțare suplimentară a lor, să nu le dea posibilitatea să se miște. Ar mai trebui să verifici și în stație lipiturile antenei de pe modul, mai ales dacă ai luat stația second.
Îți spun astea pentru că sunt mai mult ca sigur că ce s-a întâmplat arată ca o ”ieșire” din raza de acțiune. Am pățit același lucru și cu o stație Futaba la care mi-a cedat finalul imediat după decolare și am distrus un model la care am lucrat destul. Daună totală.

Spor la meștereală.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 02 April 2016 - 05:06 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro