Modelism - RHC Forum: EZNOV Neuron - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

EZNOV Neuron Unitate FBL cu bailout

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2015 - 09:35 AM

http://neuron.eznov.com/

In sfarsit am comandat-o (in chip de cadou de Craciun). Direct de la producator.

Home / Commande / Order Received
Order Received
Thank you. Your order has been received.

ORDER NUMBER:
000116
DATE:
20 December 2015
TOTAL:
153.30 €
PAYMENT METHOD:
Bank transfer

Cu noroc vine pana in anul nou. Abia astept sa o testez. E prima mea unitate cu bailout.
0

#2 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 21 December 2015 - 10:07 AM

Nice, pe ce o montezi?

Eu n-am inteles niciodata bucata asta de bailout, la mine cel putin. Crash-urile cand se intampla, sunt atat de rapide si confuze incat sunt sigur ca n-as avea timp de apasat bailout.
Nu mai zic ca un procent marisor din crash-uri sunt datorate problemelor tehnice:)
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 21 December 2015 - 10:09 AM

Sa mai zic ca diferenta de pret dintre unitatea asta si una normala e cam cat un crash pt clasa 500 si 2-3 pt clasa 450? Asta in cazul te scapa bail-out, poate nici nu apuci sa-l dai sau il dai prea tarziu ca sa mai faci ceva.
PS: Stefan, protosul de la tine e cel mai tare heli care l-am avut. Nici pana in ziua de azi nu m-am atins de un surub din el, si am trecut de 4 ore de zbor cu el.:)

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 21 December 2015 - 10:10 AM

0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2015 - 10:55 AM

De cativa ani buni nu am facut nici un fel de progres la zborul cu heli. Cu bailout sper sa ma aventurez in pozitii/figuri noi din care in clipa asta nu sunt in stare sa ies fara sa ma pierd.

Pretul este foarte mic, de fapt e cea mai ieftina unitate cu bailout si este foarte ieftina pur si simplu daca ne gandim la unitati normale nu furaciuni. Am comandat si interfata bluetoth de la HobbyKing. Unitatea merge numai cu sateliti sau single line RX.

Creatorul/patronul firmei EzNov este francezul care a facut si Brain/Ikon.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 21 December 2015 - 11:12 AM

0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2015 - 11:13 AM

Nu stiu inca pe ce o montez. Am destule :)

Probabil pe HK500.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2015 - 06:48 PM

A plecat din Franta. Sunt sanse sa ajunga anul asta. Am platit prin transfer bancar cu transferwise si am iesit bine si ca timp si la curs valutar.
0

#7 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 24 December 2015 - 09:17 PM

Nu iti pune prea mari sperante in bailout, nu e asa wow pe cat ar parea. Cel putin la Brain e jale de setat autolevel-ul, la care e practic totuna cu bailout, ai 3 flight modes din care unul cu autolevel-ul activat; cand esti in impas dai de switch in modul care are autolevel activ si din orice orientare heli se duce rapid la orizontala… teoretic. Zic teoretic pentru ca e destul de inconsistent… in primul rand Brain are filtre antivibratie folosite in mod normal, care sunt insa dezactivate in autolevel, ceea ce face autolevel-ul extrem de sensibil. Daca nu ai heli-ul cat mai vibration free cel mai probabil la prima tentativa de a activa autolevel te alegi cu un tip over sever. Eu la Brain-ul meu am obtinut un autolevel acceptabil abia dupa ce l-am montat cu "Milton mod" (banda gelatinoasa dedesubt, unitatea stransa bine cu ziptie bagat in furtun de silicon). Chiar si asa, rezultatele variaza, la un zbor autolevel poate fi perfect la prima activare, il opresti si il activezi iar si te trezesti cu drift, uneori chiar nasol. Sau, probezi autolevel si e ok, agiti oleaca modelul, niste tictocs etc si cand bagi autolevel nu mai sta la orizontala ci pleaca cu inclinare pe o directie aleatorie, inclinare cu care te lupti doar daca nu e severa, daca e rea severa scapi doar dezactivand la timp autolevel-ul. Din cate am vazut Neuron nu e deloc strain de astfel de comportamente, o ia si el pe aratura. Probabil e aceeasi tehnologie ca la Brain, un pic upgradata, nu total revizuita.
Si eu aveam sperante in legatura cu bailout-ul, dar efectiv dupa ce mi-am satisfacut curiozitatea am ajuns la concluzia ca nu e chiar asa life saver, ba mai rupi si modelul pana faci bailout-ul sa mearga. Revenirea la orizontala e agresiva si problematica, pentru ca e aleatorie, poti avea surpriza ca ai nevoie de o secunda-doua sa "reiei" legatura mentala cu modelul dupa ce erai in inverted si a revenit la orizontala cu coada intr-o pozitie diametral opusa. Ar fi fain ca aceste unitati sa aiba si busola si sa inregistreze directia in care se afla pilotul astfel incat la bailout sa duca si coada spre tine, sau intr-o orientare cat de cat comfortabila. La brain problema e mai evidenta pentru ca nu are si auto pitch up, eu i-am adaugat auto pich up folosind un mix in statie.
Legat de Neuron, ca design exterior e oribil, iar mufele amplasate la 90° le detest. As fi gata sa pariez ca are un ciclic excelent dar nu si o coada excelenta. Asa e la Brain, iar unitatile sunt frati… la Brain coada este excelenta, dar numai dupa un serios "dial in" si o calibrare buna a gain-urilor PID si a altor parametri avansati.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2015 - 01:29 AM

Eu am sperante mari legate de bailout. Au mai trecut niste ani, au aparut niste senzori noi, algoritmi, etc.

Mufele la 90° sunt naspa dar au o justificare, nu cred ca o sa ma deranjeze.
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2016 - 10:25 PM

Si a venit. Greu dar a venit. E foarte mic. Modulul Bluetooth de la HobbyKing e pe drum. Am muncit ceva sa-l leg de statie dar in final am reusit.

M-ai mult am reusit sa-l fac sa vada cele 8 (la inceput am reusit doar 7) canale (are trei canale de gain programabile: coada, 3 seturi de parametrii si bailout) si am reusit chiar sa cuplez doi sateliti.

Unul pe direct si unul cu un adaptor (de Robird31 primit cadou de la emilemir, multam).

Nu e inca pus pe heli, nici un fel de setari, doar legat de statie.

Softul pare foarte destept, foarte secolul 21.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5034.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5036.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5038.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5041.JPG

0

#10 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 04 February 2016 - 02:53 PM

Ne zici si noua ceva noutati cu neuronul asta?
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2016 - 06:09 PM

Inca nu :)

Vezi postareaoptyqus, la 04 February 2016 - 02:53 PM, a spus:

Ne zici si noua ceva noutati cu neuronul asta?

0

#12 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 22 February 2016 - 05:33 PM

A pus mana si tareq pe Neuron, pare sa fie de bine :)





0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2016 - 07:21 PM

Nu numai Tareq. Si eu am zburat azi cu Neuron. A fost cu multe aventuri dar zborul a mers fara incidente.

Functioneaza si bailout-ul. Revin cu poze si amanunte.
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2016 - 10:10 PM

Dupa ce l-am setat cu greu am descoperit ca pierdea legatura cu statia cand miscam din stickuri mai cu viata.

Am tras concluzia ca BEC-ul din ESC-ul Turnigy e dus. La mare graba am scotocit prin cutii si am gasit un BEC Align cu pakul de 1800mah aferent.

Am scos firul rosu de la ESC si am pus BEC-ul Align (pe extensia ramasa de la Robird - poveste lunga si plicticoasa)

Un peste alta merge. Are de toate - doi sateliti pentru redundanta, comunicare pe bluetooth, gain la gyro din statie, selector de bancuri (3 bucati din statie), bailout (switch cu 2 pozitii din statie) - am folosit toate canalele. Softul e beton.

Cateva poze

Imagine atasata: IMG_5274.JPGImagine atasata: IMG_5275.JPGImagine atasata: IMG_5277.JPG

si un film cu initializarea meseriasa


0

#15 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 23 February 2016 - 11:05 PM

Astept sa ne spui cum se simte fata de alte unitati consacrate.

Aceasta postare a fost editata de daniel_ionut: 23 February 2016 - 11:08 PM

0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2016 - 09:32 PM

Ieri am fost din nou si am bagat 6 pakuri legate.

Unitatea merge foarte bine - cu parametrii pe default e aproape fara cusur. Nu opreste perfect pe elevator si are tail bounce dar banuiesc ca problema e din servo slabe. De pilda nu pot sa fac o pirueta cand heli e in miscare - pur si simplu nu are forta sa invarta coada.

Altfel tine linia dreapta foarte bine, nu delfineste, piro compensation e perfect, sta in hover foarte bine si nu da din coada (precum vbar/kbar).

Softul de pe tableta e usor de folosit.

Batea vantul destul de tare asa ca nu m-am aventurat sa fac nimic (din putinul pe care il stiu). O sa comand un ESC nou, YEP 60A - in cel de pe heli nu am incredere deloc. Adevarul e ca acest heli e cel mai slab din tot ce am da cumva mi-a fost frica sa pun pe unul mai bun. Cred ca o sa o transplantez dupa ce-l busesc.
0

#17 Useril este offline   optyqus 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 25 February 2016 - 11:24 AM

Pune unitatea pe un elicopter serios si da-i bataie. Pierzi timpul cu 450-ul ala. In mod normal in clipa in care l-ai setat basic pe un 500 sau un 600 ar ramane de tunat ceva la coada eventual, eu nu am avut niciodata surprize neplacute cu unitatile puse direct pe modele mari... verific de 10 ori compensarea la platou si coada si ridic.
SAB Goblin Kraken 700 | Scorpion 4530 540KV Limited Edition | Hobbywing 160 Platinum V4 |
Align DS820M | Scorpion Backup Guard | VBAR Neo Pro Rescue | T-Rex 600N Pro | Spirit GT | TT 53 Redline
||| || | Spektrum iX
12 | || ||| Radiomaster TX16S MAX
0

#18 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 25 February 2016 - 12:55 PM

Vezi postareastiganas, la 24 February 2016 - 09:32 PM, a spus:


De pilda nu pot sa fac o pirueta cand heli e in miscare - pur si simplu nu are forta sa invarta coada.



Asta nu e ok deloc. Nu poti sa faci pirueta nici stanga nici dreapta?
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2016 - 02:40 PM

Pe stanga (sens orar), acolo unde e mai greu. Nici cu alte controlere FBL nu reusea.

Vezi postareadaniel_ionut, la 25 February 2016 - 12:55 PM, a spus:

Asta nu e ok deloc. Nu poti sa faci pirueta nici stanga nici dreapta?

0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2016 - 09:56 PM

Un servo a murit in aer si unitatea a facut fata cu brio.

S-a batait, a tremurat dar l-am aterizat fara emotii:


0

#21 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 29 March 2016 - 10:33 PM

Crezi ca are unitatea vreun merit? eu zic ca a fost noroc ca s-a blocat intr-o pozitie mediana, din ce vad pe film si ca heli a putut fi recuperat.


P.S. initializarea e tare de tot.

Aceasta postare a fost editata de daniel_ionut: 29 March 2016 - 10:33 PM

0

#22 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 March 2016 - 09:06 AM

Salut,

Si mie anul drecut mi-a murit un servo in zbor de pe aileron, k-barul a tinut heliul ok dar am observat ca se misca aiurea heliul si nu prea raspundea la comenzi cum trebuie, cand am aterizat frumos fara emotii un servo mort, dar mort. Acesta cred ca este meritul unor unitati inteligente!
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2016 - 01:41 PM

A fost noroc cu carul dar zic ca si unitatea a facut treaba buna. Acu trebuie sa sap dupa un servo de rezerva (sau mai cumpar unul)
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2017 - 11:03 AM

Am cumparat anul trecut un servo nou, identic (GoTech), si azi l-am pus pe heli. La initializare surpriza, se misca invers.

Am sapat dupa tableta cu softul si i-am dat revers. Dau sa-i pun surubul de fixare din cap (care tine bratul) si iar surpriza, surubul vechi (mic) nu mai e bun, in punga e un surub mult mai lung. Asadar cei de la Gotech au facut ceva schimbari la servo in timp.

Daca tot m-am legat la unitate dau si un firmware update, dupa update unitatea pierde setarile. Din fericire se pare ca facusem un save pe vremuri caci gasesc o configuratie veche. O incarc si pare ca e ce trebuie.

Acum trebuie sa-l verific la zbor.

M-am minunat ca aveam BEC separat, pakul Align era inca acolo, mort total, nu mai stiam de ce am BEC separat. Noroc cu forumul, am recitit si am aflat.

Concluzie, trece un timp (nu mult) fara sa te ocupi de ele, uiti tot.
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2017 - 11:23 AM

Asa arata servo mort. Foarte bine lucrat.

Imagine atasata: IMG_7491.JPG

Si asa se misca


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro