Modelism - RHC Forum: Nisip pentru diorame ... tratat ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Nisip pentru diorame ... tratat ? faceti ceva la nisipul pentru diorame ?

#1 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 15 December 2005 - 02:00 PM

Vreau sa ma apuc sa fac o diorama de desert . Si am o intrebare in legatura cu nisipul . Se trateaza cumva ? Vreau sa zic se spala , se da cu fixativ (parca am citit pe undeva asta) . Dar cel mai mult m-ar interesa cum se curatza , nu de alta , dar daca ar fi sa il iau din fata blocului ... ma gandesc ca mai sunt si caini prin jur ... :) ... intelegeti ce vreau sa spun . Ca ar fi cam ciudat sa am o diorama cu miros specific .
Si a doua intrebare e cum se lipeste ... ca sa stea lipit . Daca ar incepe sa zboare de pe diorama , mi-e frica ca si diorama ar incepe sa zboare ... pe geam :o .

Multzumesc anticipat
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#2 Useril este offline   patric 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-August 05

Postat 15 December 2005 - 03:08 PM

Pe vremuri demult apuse, spalam nisipul in mai multe ape (2,3), ceva in genul cum se pregateste pentru acvarii. De regula, preferam nisipul cuartos mai mare, iar liantul era prenandezul. Puneam un strat mai gros de adeziv, apoi presaram nisip din abundenta, presandu-l usor. Dupa cateva minute, se putea indeparta ce nu s-a prins. Cred ca merge si cu adeziv pentru PVC sau cu siliconul pentru instalatii sanitare, are consistenta mai mare si se poate aseza in grosimi diferite astfel incat sa-ti dea impresia de tridimensional. Parerea mea e ca materialele nefiind scumpe, poti sa faci niste incercari test. Bafta.
0

#3 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 15 December 2005 - 03:27 PM

patric, la 15 Dec 2005, 15:08, a spus:

Pe vremuri  demult apuse, spalam nisipul in mai multe ape (2,3), ceva in genul cum se pregateste pentru acvarii.

Asta este metoda.
Dupa spalare, nisipul se lasa la uscat sau se usuca in cuptorul aragazului.
Dupa uscare este bine sa fie cernut printr-un ciorap de dama usor intins.
Pentru diorama ai nevoie de acele particule mici de nisip. Particulele mai mari, intr-o diorama 1:35 sunt pietre, iar intr-una 1:72 ......
La lipire, pe langa ce a scris Patric, poti folosi aracet.
Se da plansa cu aracet si se presara nisipul fin. Dupa cateva minute se scutura usor plansa si se revine cu aracet si nisip in zonele "dezgolite" (unde nu a prins nisipul) si tot asa pana zona cu nisip a fost acoperita integral. Se lasa 24 ore dupa care nisipul ar trebui vopsit. De ce? Nisipul din desert nu are aceiasi culoare cu nisipul de pe la noi. Un "sand" de la Humbrol s-ar apropia cel mai mult ca tenta desi nici ala nu este chiar galbenul nisipului din desert.
Bafta!
0

#4 Useril este offline   patric 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 23-August 05

Postat 15 December 2005 - 10:20 PM

Scuze, am uitat sa spun de uscare. Dar cred ca era subanteleasa. Iar de faza cu "fixativul" nu am auzit. Despre vopsire, sunt cam sceptic, vopseaua nu inchide "porii", spatile dintre firele de nisip? Si apoi, in cazul unei lucrari pretentioase, se merita efortul de a-ti produce singur nisipul, prin spargerea unor roci de anumite culori, operatie nu din cale afara de grea, evident cu sitarea finala. Cum ar zice uni, parerea mea.
0

#5 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 15 December 2005 - 11:02 PM

Cu atata nisip ar fi bine sa tii pisica la distanta.. nu stii cand ii vine vreo idee: "..hrrrmm... are culoarea si mirosu cam ciudate. Dar e atata de curat.. merita sa-l incerc!"

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 15 December 2005 - 11:07 PM

0

#6 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 16 December 2005 - 09:18 AM

patric, la 15 Dec 2005, 22:20, a spus:

Iar de faza cu "fixativul" nu am auzit.

De unde ai scos-o p-asta ca n-o vad?

patric, la 15 Dec 2005, 22:20, a spus:

vopseaua nu inchide "porii", spatile dintre firele de nisip?

Aici depinde de mai multi factori.
Daca vopseaua este suficient diluata si se da cu un suflai sau aerograf, cu siguranta nu se va intampla lucrul la care te-ai gandit. Pana la urma se poate da si cu pensula dar, exact cum am spus - cu vopseaua diluata.
Daca se da si cu pensula si vopseaua este groasa atunci sigur se incarca spatiile dintre granulele de nisip si o sa arate de "cacao".

patric, la 15 Dec 2005, 22:20, a spus:

prin spargerea unor roci de anumite culori, operatie nu din cale afara de grea, evident cu sitarea finala

Operatinea n-o fi ea prea grea (in functie de tipul de roca care se sparge) doar ca vei optine mai mult pietricele decat nisip si efortul si timpul pierdut pentru aceasta operatie nu se justifica atunci cand nisip este mai peste tot.

Ceea ce am spus mai sus nu este simpla teorie si daca ar fi sa vorbim de teorie, nisipul din desert este un nisip foarte fin pe care vantul il ridica cu usurinta si la care daca te uiti de la 35 m n-o sa prea vezi spatiile intre granulele de nisip, iar de la 72 m nici atat.
Parerea mea! :D
Bafta!
0

#7 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 16 December 2005 - 09:26 AM

Ca metoda de vopsire eu am mai folosit peste ipsos vopsea foarte diluata pe care o aplic cu pipeta. Fiind foarte bun absorbant se intinde mai mult decat zona in care aplici. La fel cred ca se va intampla si cu nisipul.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#8 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 16 December 2005 - 07:10 PM

In legatura cu fixativul . Nu mai stiu pe unde citisem ca peste nisip , ca sa nu cada/zboare se recomanda se se pulverizeze fixativ de par (exista si alt fel ?) , teoretic ar lipi granulele mai bine .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#9 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 17 December 2005 - 09:42 AM

Mk_IX, la 16 Dec 2005, 19:10, a spus:

In legatura cu fixativul . Nu mai stiu pe unde citisem ca peste nisip , ca sa nu cada/zboare se recomanda se se pulverizeze fixativ de par (exista si alt fel ?) , teoretic ar lipi granulele mai bine .

Aracetul prinde bine nisipul pe diorama, iar vopseaua fixeaza suficient nisipul asa ca n-o sa "zboare".
Aia cu fixativul, m-a sarit pur si simplu. Nu l-am utilizat si nici n-am sa-l utilizez. Asta nu inseamna ca nu merita sa incerci sa vezi ce iese. Teoretic ar trebui sa mearga sa fixeze la suprafata, dar mai exista si problema luciului. Daca va da luciu nisipului atunci nu este bine. Nisipul este mat.
In final, esti singurul care va alege metoda de lucru.
Bafta!
0

#10 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 17 December 2005 - 11:31 AM

Multzumesc . O sa va anuntz ce mi-a iesit .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro