Modelism - RHC Forum: adezivi utilizati in modelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

adezivi utilizati in modelism

#1 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 March 2005 - 11:21 AM

Salutari!

M-am gandit sa incepem un subiect cat de cat structurat pe materiale si tehnici de constructie. De exemplu, dupa experienta extrem de faina cu aripa zburatoarea subsemnatul a inceput lucrul la un trainer electric (Aeronca). Achizitionat materiale, rabdare si vointa... ca adezivi pana acum am folosit epoxy si super glue (cu succes as zice eu...).

Ce adezivi folositi voi in constructie? Folositi adezivi diferiti pentru fuselaj/aripa/directie/stabilizator orizontal ?
Ma refer la lipituri pentru nervuri de aripa, lonjeroane etc.; piesele de rezistenta.
Intr-o vreme la palatul copiilor foloseam aracet si inca o chestie transparenta (imi sta pe limba numele adezivului respectiv dar nu pot sa-l pronunt din cauza de lapsus.. daca-si reaminteste cineva e binevenit sa scrie denumirea).

Am inclus fotografia modelului (e aeromodel "clasic"... de fapt versiunea electrica a trainer-ului pe care am zburat deja). In acest moment am planurile, baghetele (lonjeroane, intarituri etc.) taiate, nervurile in proces de taiere. Kit-ul a sosit sub forma de materiale brute (placi balsa, baghete, placaj), materiale "utile" (roti, elice, suruburi etc) si planurile aeromodelului.
Trebuie sa aleg insa adezivi si materialul pentru impanzire (probabil voi merge pe monocot).

http://www.rc-dymond.com/Electric/SportScale/61300aero1.jpg

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 26 March 2005 - 11:35 AM

0

#2 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 26 March 2005 - 12:26 PM

Hai s-o luam cu adezivii:
1. BISON MONOCOMPONENT POLIURETANIC
Eu am folosit MUUULT atit pentru lipire dar si pentru reparatii un adeziv poliuretanic pentru "cherestea" lemn dar care lipeste foarte bine si styrofoam, polistyren, lemn, placaj, PAL, metal, piatra, beton, diferite mase plastice, fibra de sticla.
Prezentare: sticlute 75 grame / galbene

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1111832803.jpg

0

#3 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 26 March 2005 - 12:32 PM

2. Adeziv EPOXI bicomponent:
Se prezinta sub forma de serigi cu cei 2 componenti la 10 grame seringa! Avantajul e ca dozarea celor 2 componente se face uniform. Dezavantaj PRET MARE de cost! (120 mii/ set)
Se gasesc in schimb si de la JAMARA flacoane cu epoxi la 160mii cu 50 grame/flacon :huh:
Se poate lipi lemn plastic si sub diverse forme chiar METAL (aluminiu)
Dezavantajul e la DOZARE ca tre sa fii foarte atent la cantitati!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-2-1111833145.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 26 March 2005 - 12:46 PM

0

#4 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 26 March 2005 - 01:21 PM

pentru aripa am folosit...

la imbinarea celor doua planuri- 3M 77 Multipurpose Adhesive (e un spray care se da pe portiunea de lipit, se lasa 3-5 minute la uscat si apoi se imbina bucatile...). In cazul meu am folosit aripi din polistiren extrudat- este incredibil de rezistent si elastic... in acelasi timp as putea spune ca este incredibil de greu comparativ cu polistirenul expandat. Totusi nu e dracu` chiar asa de negru si cum pe aici se gaseste extrudat... de ce sa nu-l folosim? :huh:
Despre adezivul 3M77, cel putin din ce am vazut pana acum, pot spune ca este al dreq de rezistent... initial nu am avut succes (si chiar am scris lui Zod intrebandu-l ce a folosit) din cauza ca nu am respectat durata de uscare- am incercat sa unesc bucatile imediat fara semi-uscare prealabila.

Apoi mai folosesc Shoe Goo (un soi de adhesiv transparent) care merge pentru lipituri dar nu neaparat de mare rezistenta (mai corect spus pentru lipituri de rezistenta de gen nervuri, lonjeroane, structura fuselaj) am folosit doar rasina epoxidica. As incerca ceva aracet... chiar as fi curios de gasesc ceva de calitate pe aici.

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 26 March 2005 - 01:24 PM

0

#5 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2005 - 01:52 PM

MIG-29, la 26 Mar 2005, 11:21, a spus:

... daca-si reaminteste cineva e binevenit sa scrie denumirea)...

AGO
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#6 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 March 2005 - 12:08 AM

Valteras, la 26 Mar 2005, 13:52, a spus:

MIG-29, la 26 Mar 2005, 11:21, a spus:

... daca-si reaminteste cineva e binevenit sa scrie denumirea)...

AGO

asta-i! :D

ceva ca AGO e Shoe Goo... dar eu il folosesc de putin timp si n-as incleia aripi sau fuselaje cu asta. Astazi prin magazinu` de modelism mi s-a lipit de mana un adeziv Sig-Cement... zic ei ca-i fuel proof si ca-i perfect pentru structuri, fuselaje, lonjeroane si mai stiu eu ce... doar ca dureaza mai mult pana se usuca desi pe ambalaj scrie fast drying... si nici nu-i scump... 1.2 dolari tubul de 113.4 grame... acum sa vedem ce rezultate are. Am hotarat sa incep cu el incleierea avionului de mai sus. Kip in taci.

MIG-29
0

#7 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 07 December 2005 - 01:31 PM

Aia cu cleiul ago... hai sa facem un sodaj adevarat si e foarte important sa fie asa: Cati dintre noi folosesc clei ago si ATENTIE la ce modele . Am vazut ce rupturi vin pe camp si am vazut si ce modele adevarate zboara. Ma indoiesc ca Focke, Victor, sau John sau AB17LUK folosesc clei ago. Domnii anteriori mentionati fac modele!! EXTRA de 2.6m Yak de 2.6 m .. ati vazut si acrobatu cu care a castigat John campionatu , Funtana care a iesit pe locul 2 Epsylonul de pe locul 3 , extra lui Victor ... vorbesc de modele. Poate iesim din evu mediu si scoatem capu din cutie sa vedem ca lucrurile au evoluat.
... poti sa folosesti cat clei ago doresti si repet poate intelegi, poti sa pui poze cu trainerul de hartie lipit cu scuipat atata timp cat aduce a model.

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 15 December 2005 - 11:49 AM

DT
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 December 2005 - 02:24 PM

Vineri primim Ago-ul :) . Va povestesc cum miroase versiunea germana.
Cred ca ar fi mult mai raspandit daca nu ar fi asa de scump.
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 December 2005 - 05:27 PM

AB17LUK, la 7 Dec 2005, 14:35, a spus:

Zoade: de unde stii ca eu nu folosesc clei ago (ce draq e ala?)

Este UHU-HART din link-ul de mai jos:
http://www.hobby-lob...om/adhesive.htm
Ciudatii aceeia spun ca:
"Absolutely clear, ultra lightweight and strong when dried. This is the best selling model airplane cement in Germany. It dries so fast on balsa joints its almost like using CA. It is extremely strong and light. It slightly melts ABS plastic so it makes both a glue bond and a “weld” on ABS parts like boat hulls and airplane plastic fuselages."
Singura lui vina este ca se produce de peste 60 de ani deci nu-i cool.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 07 December 2005 - 05:30 PM

0

#10 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 14 December 2005 - 01:36 PM

Valteras, la 14 Dec 2005, 11:07, a spus:

Si daca stie cineva o sursa, sa-mi zica si mie, ca taaaare-mi mai trebe, la o structura clasica, unde CA e prea rapid si epoxi e prea greu si incomod de lucrat cu el.
Aici Zoade, ai cam sarit nitzel peste martzoaga...

Exista CA care nu se intareste repede si exista accelerator ca sa il intaresti tu la momentul X
DT
0

#11 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2005 - 04:42 PM

Scump, doamna! Scump!
Pe langa pret, mai sunt de paregzampli si situatii cand mai e nevoie de oarece repozitionare a pieselor.
Cum ziceam, fiecare carmaz are utilitatea lui. Nu incerca sa-mi bagi pe gat CA cu kicker cand mie-mi face treaba perfect Ago-ul sau chiar aracetul.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#12 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 14 December 2005 - 04:54 PM

Valteras, la 14 Dec 2005, 16:42, a spus:

Scump, doamna! Scump!
Pe langa pret, mai sunt de paregzampli si situatii cand mai e nevoie de oarece repozitionare a pieselor.
Cum ziceam, fiecare carmaz are utilitatea lui. Nu incerca sa-mi bagi pe gat CA cu kicker cand mie-mi face treaba perfect Ago-ul sau chiar aracetul.

Nu incercam sa bag nimic nimanui.. mai ales tie... ;) fiecare e liber sa foloseasca ce vrea. Treaba a inceput de la un funfly 3d electric la care cineva a dat un sfat " sa lipesti cu aracet sau clei ago ca sa fie lipitura elastica" sau ceva de genul asta mai mult la 200 de g, 20 de g de lipici se simt si adica cum sa fie lipitura elastica ?

Am avut lipit fuselaju de aripa cu faimosul clei ago si nu a tinut . Am pus CA in loc si a tinut.

Oricum a fost buna discutia asta pentru ca m-am saturat de explicatii de genu : Asa faceam io pe vremea cand tu nu erai sau ce stii tu ... sau aia "ti s-a suit funtana la cap " ... oricum chiar daca zici tu ca e fiecare cu utilitatea lui vad io ca acolo unde am avut nevoie de asa ceva am inlocuit cu succes cu epoxy si cu CA .
DT
0

#13 Useril este offline   AB17LUK 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 03-December 04

Postat 14 December 2005 - 05:54 PM

ZOD, la 14 Dec 2005, 13:36, a spus:

Exista CA care nu se intareste repede si exista accelerator ca sa il intaresti tu la momentul X

Si mai exista CA subtire, mediu, gros, pt polistiren, pt balsa, etc...

Citeaza

Scump, doamna! Scump!

La 2 euro / sticluta (20g) n-as zice ca e scump.
Luci
0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 December 2005 - 07:57 PM

Uite, cred, ca l-am descoperit si aici:
http://www.sigmfg.com/cgi-bin/dpsmart.exe/...arch_02Index_01

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 15 December 2005 - 11:51 AM

0

#15 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 December 2005 - 10:26 AM

Se poate si asa ?, la 14 Dec 2005, 19:57, a spus:

Imi calc principiile in picioare si scriu la tomberon doar de dragul lui Valteras.
Uite, cred, ca l-am descoperit si aici:
http://www.sigmfg.com/cgi-bin/dpsmart.exe/...arch_02Index_01

Esti sigur ca ala e clei ago ? Am mai intrebat si super cleiul ago era o chestie bulgareasca sau era facu acasa din mingii de pingpong si acetona sau diluant si polistiren sau combinatii din astea fantastice.


ma bucur ca exista "se poate chiar asa" sa ne puna cate un link la fiecare mesaj de parca noi suntem tampiti si nu avem net. E ca si cum el nu ar trai o viata reala si tot ce vede, simte , traieste el e de acasa din fotoliu din fata computerului. Orice intreaba oricine nu conteaza daca ne pricepm sau nu.. bagam un google si postam pe forum primele 2-3-4 linkuri.


Si cum fiecare intelege ce vrea io inteleg din fraza asta "dries so fast on balsa joints its almost like using CA " ... adica e APROAPE ca si cum am folosi CA !!! NU echiar ca CA-ul dar e pe aproape (almost ).
DT
0

#16 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 15 December 2005 - 10:58 AM

Ago sau Uhu hart au avantaje garantate fata de Ca unde este vorba de lipire de lemn de balsa sau placaj si tin mai bine si cu durata. CA este prea dur si crapa usor, oricat ai pune. Un model lipit cu Ago , garantezi eu tine 20-30ani, unul lipit cu CA tine 2-3 ani si totul este crapat.
Avantajul CA este greutate redusa si viteza la maxim la cost de durata de folosire la avion finit.
Daca vrei ceva de durata si greutate nu conteaza, folosesti oricum aracet mai elastic pentru lemn sau macar epoxy.

Aceasta postare a fost editata de Yak 52: 15 December 2005 - 10:58 AM

0

#17 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 December 2005 - 11:04 AM

Yak 52, la 15 Dec 2005, 10:58, a spus:

Avantajul CA este greutate redusa si viteza la maxim la cost de durata de folosire la avion finit.

Daca ai face un FunFly 3D electric mic ceva care sa mearca cu AXI 2212 sau cu 2208 ce ai folosi ?
CA , Aracet , Clei ago , Uhu hart ?
DT
0

#18 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 15 December 2005 - 11:42 AM

ZOD, la 15 Dec 2005, 11:26, a spus:

Esti sigur ca ala e clei ago ? Am mai intrebat si super cleiul ago era o chestie bulgareasca sau era facu acasa din mingii de pingpong si acetona sau diluant si polistiren sau combinatii din astea fantastice.

Si cum fiecare intelege ce vrea io inteleg din fraza asta  "dries so fast on balsa joints its almost like using CA " ... adica e APROAPE ca si cum am folosi CA !!! NU echiar ca CA-ul dar e pe aproape (almost ).

Zod, se pare ca am inteles in sfarsit de unde confuzia ta: nu e vorba de clei de bucatarie sau bulgaresc...se gasea probabil si in Bulgaria, se fabrica la Policor si in Romania (se poate face si in baie, daca ai cu ce, nu numai in bucatarie) si este comercializat in intreaga lume sub diferite denumiri! Acum, probabil, te-am lamurit si ai inteles ca este un produs folosit si in modelism si care se gaseste pe piatza inca in toata lumea...poate chiar si in fabricile romanesti...aplicatii a avut chiar in aviatia reala, in industria incaltamintei (bombeurile de la bocanci se intaresc cu asa ceva, dar probabil ai sa folosesti exemplul meu ca sa sa ironizezi in continuara produsul in discutie) si probabil si in alte domenii necunoscute mie...dar in modelism il gasesti mereu alaturi de balsa!
In ceea ce priveste exemplul tau din limba engleza, eu inteleg din context ca nu calitatea lui e aproape ca cea a CA ci durata de uscare! Ca sa mai raspund la ultima ta intrebare, la care chiar si Valterasu ti-a mai raspuns inainte sa o pui, cleiurile isi au rostul lor, fiecare la locul lui...nu exista un clei panaceu care sa faca treaba tuturor treburilor. Poate ca la aeromodelul exemplificat de tine, CA-ul e bun (dar vezi si descrierea facuta de Yak, referitor la tenacitate), insa nimeni nu poate afirma ca ago sau alti adezivi sunt interzisi sau nu-s buni...si mai mult chiar, aeromodelismul nu se limiteaza la aeromodelul exemplificat de tine! In afara de CA, ago, aracet, epoxiuri, poliesterice, fenolice si mai stiu eu care, mai gasim o multitudine de adezivi despre care nu stim nimic dar care sunt fezabil si in modelism!
Parerea mea...!
Si tot ca o parere personala: evit sa folosesc utilizarea CA la lipirea lemnului de balsa subtire (de la 1.5mm in jos)...transforma local lemnul intr-o masa casanta...isi pierde elasticitatea si se farama ca sticla, nu lipitura ci chiar materialul. Cleiul ago (sau nitrocelulozic, ca sa vorbim geeral de el, nu ca denumire de produs specifica unui fabricant) nu face asa ceva...are insa si nitrocelulozicul un dezavantaj; este inflamabil!!! Aracetul pe balsa? Incovoaie neplacut la udare, se usuca greu, nu se slefuieste bine, dar are calitati bune de aderenta! si asa mai departe!
Zod, sa nu intelegi gresit: eu folsoesc si CA...si inca ceva...din mesajul tau de mai inainte, reiese ca nu ai inteles ca ago sau Uhu Hart e acelasi lucru...si la fel, exemplul dat de "SePoatesiAsa" este tot un clei ago...

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 15 December 2005 - 12:32 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#19 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 December 2005 - 12:04 PM

Marineru... cleiu ago ala din bucatarie sau ala facut acum 10-15 ani e la fel de bun ca Uhu Hart ala sau cu astea facute acum ?
DT
0

#20 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 15 December 2005 - 12:12 PM

ZOD, la 15 Dec 2005, 13:04, a spus:

Marineru... cleiu ago ala din bucatarie sau ala facut acum 10-15 ani e la fel de bun ca Uhu Hart ala sau cu astea facute acum ?

De ce nu?!...din moment ce este acelasi produs de baza: nitroceluloza!!! Ca solventul unuia e mai parfumat decat al altuia sau culoarea e mai deschisa sau mai bruna, sau mata, opaca sau translucida, asta nu schimba cu nimic proprietatea lui principala, cea de adeziv! Raspunsul meu este CATEGORIC DA, are aceleasi calitati ca cel din trecut...probabil ca daca acu omie de ani exista nitroceluloza si acetona, cleiul de atunci era la fel de bun ca cel de azi! Si mai zic: nimeni nu vorbeste de clei ago de acum 15 ani ci de cleiul ago generic, comparat cu restul produselor de pe piatza...! Iar UHU HART se fabrica cel putin de 10-15 ani la randul lui!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 15 December 2005 - 12:18 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#21 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 15 December 2005 - 12:15 PM

ZOD, la 15 Dec 2005, 11:04, a spus:

Yak 52, la 15 Dec 2005, 10:58, a spus:

Avantajul CA este greutate redusa si viteza la maxim la cost de durata de folosire la avion finit.

Daca ai face un FunFly 3D electric mic ceva care sa mearca cu AXI 2212 sau cu 2208 ce ai folosi ?
CA , Aracet , Clei ago , Uhu hart ?

La deproane folosesc UHU Por. La celealte nu folosesc de cat epoxy la reparatii , pentru ca demult numai am construit ceva de la zero. Dar daca faceam acum un aeromodel din balsa care vroiam sa folosesc cativa ani asi folosi UHU hart si aracet.
Daca stiu ca oricum nu tine mult model, atuns CA.

AGO sau UHU Hart banuiesc sint lafel. Clei ce am gasit prin kituri foarte vechi de la Gruapner din ani 60 aveau ceva gen UHU hart sub alta denumire si lipea lafel cu miroaza similar. Nu-s eu chemist, dar cred ca formula de baza este lafel.
0

#22 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 December 2005 - 12:21 PM

M-am lamurit .

Discutia asta a inceput de la subiectul cu fun fly-ul in care cineva recomanda aracet pentru un model care avea aripa de 98 de g !!

Oricum daca suntem la lipici pentru deproane mai foloses Bison Hobby Glue .. e cam ca Uhu por dar paca un pic mai slab.
DT
0

#23 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 15 December 2005 - 12:42 PM

Bison este gen poliurethan si UHU por este gen de clei de contact(nu stiu chemia)
Adica UHU por este elastic si de exemplu poate fi folosit la depron sa faci balamale de el,
Bison devine tare.
La o aripa de 98 de grame ar fi pacat sa bagi aracet de cat numai cu dozator sau siringa.

Aceasta postare a fost editata de Yak 52: 15 December 2005 - 12:44 PM

0

#24 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 15 December 2005 - 12:58 PM

Yak 52, la 15 Dec 2005, 12:42, a spus:

Bison este gen poliurethan si UHU por este gen de clei de contact(nu stiu chemia)
Adica UHU por este elastic si de exemplu poate fi folosit la depron sa faci balamale de el,
Bison devine tare.
La o aripa de 98 de grame ar fi pacat sa bagi aracet de cat numai cu dozator sau siringa.

Bison Hobby glue nu e ala galben care expandeaza. E la fel ca uhu por, le-am avut pe amandoua in mana. E la fel de clar are acelasi miros .... lipeste la fel.
DT
0

#25 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 December 2005 - 05:50 PM

Urmaream cu interes discutia din exterior. Era interesanta.
Cleiul AGO nu-i nici pe departe ce s-a spus pe aici si are unele proprietati care-l fac greu de inlocuit in unele aplicatii.
Cine foloseste lemn nu cred ca gaseste ceva mai bun ca AGO. Adica foarte rezistent in timp, foarte USOR, care sa intre in adancime si sa se usuce bine, mai putin toxic decat altele, nepretentios si multe altele.
Nu se mai foloseste ca in trecut din doua-trei motive:
1. ca nu se mai gaseste;
2. daca se gaseste e foarte scump (stiam ca e e un produs natural, dar poate gresesc. In mod sigur nu-l fabrica oricine);
3. s-au produs oarece schimbari in "moda" modelistica. Nu se mai poarta planoarele adevarate ca pe vremuri si cine le mai poarta le face din materiale aproape incompatibile cu cleiul AGO. Fibra, polistirenul, foliile sintetice nu se lipesc bine cu AGO. Pentru alea sunt cele mai bune rasinile sintetice, de toate tipurile pe care le stie toata lumea.

Nu vreau sa supar pe nimeni cu interventia asta. AGO a fost si este un clei foarte bun dar nu mai face fata la ce materiale de constructie exista acum pe piata. Cred ca avantajele lui majore sunt masa redusa dupa uscare si rezistenta in timp. Nu se contracta mult si nu introduce tensiuni in materialele lipite. Daca as gasi de cumparat, pentru construirea unei aripi de planor, din lemn, as prefera AGO. Doar din cauza ca nu gasesc usor, folosesc CA. Pentru ceva de viteza (sau unde cateva grame in plus nu conteaza), cu motor, din carboane sau alte alea as folosi orice altceva fara nici o retinere.
Pe undeva discutia a fost tensionata dar sper sa gaseasca cineva niste materiale documentare care sa clarifice situatia. Nu cred ca e un conflict intre generatii... Aproape sigur numai cei care folosesc lemn cunosc bine si AGO.
Ca tot e discutia asta aici, imi spune cineva daca si unde se gaseste clei AGO? Ca pingpoange si polistirene dizolvate in acetona stiu sa fac dar nu-i acelasi lucru.
Spor la treaba.

PS. Am modificat putin textul ca m-am trezit cu mesajul pus la loc de cinste, intr-un subiect adevarat.
Bafta si sa avem ce lipi!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 December 2005 - 08:20 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#26 Useril este offline   Flightaddicted 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 16 December 2005 - 08:27 AM

Se poate si asa ?, la 16 Dec 2005, 04:56, a spus:

Crezi sincer ca un model RC de 10g ca sa nu zic despre unul de 1g este usor de facut?

Si tu folosesti la un model de 10g sau de 1g clei ago? :D
0

#27 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 16 December 2005 - 08:27 AM

DMC, la 16 Dec 2005, 09:27, a spus:

Se poate si asa ?, la 16 Dec 2005, 04:56, a spus:

Crezi sincer ca un model RC de 10g ca sa nu zic despre unul de 1g este usor de facut?

Si tu folosesti la un model de 10g sau de 1g clei ago? :D

DA!...vezi micromodelele de salina: cantaresc 1 gram si sunt lipite cu ago! Ca produs solidificat chiar, greutatea nitrocelulozei este mult mai mica decat a CA, raportata la acelasi volum!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 16 December 2005 - 08:36 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 December 2005 - 06:38 PM

MIG-29, la 27 Mar 2005, 00:08, a spus:

Astazi prin magazinu` de modelism mi s-a lipit de mana un adeziv Sig-Cement... zic ei ca-i fuel proof si ca-i perfect pentru structuri, fuselaje, lonjeroane si mai stiu eu ce... doar ca dureaza mai mult pana se usuca desi pe ambalaj scrie fast drying... si nici nu-i scump... 1.2 dolari tubul de 113.4 grame... acum sa vedem ce rezultate are. Am hotarat sa incep cu el incleierea avionului de mai sus. Kip in taci.

MIG-29

Cum s-a comportat pana la urma?
Dar modelul?
0

#29 Useril este offline   Spaceone 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 261
  • Inregistrat: 14-October 05

Postat 21 December 2005 - 08:52 PM

eu folosesc mai nou, Bison Uninersal Hobby....lipeste de toate:ceramica,portelanul,pielea,textilele,hartia,cartonul,lemnul,sticla,metalul
, diverse materiale sintetice, si polistirenul expandat
eu l-am testat deja pe hartie, lemn si polistiren..lipeste chiar super,...nu se umfla ca BISON MONOCOMPONENT POLIURETANIC...este incolor, si se livreaza la flacoane de 200 ml la 12 Rol, din pacate nu am poza pt el si nici nu am cand sa mai fac pt ca plec din bucuresti, si nu am net.....se gaseste la Bricostore aici langa Carrefour Orhideea




salutari
0

#30 Useril este offline   Spaceone 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 261
  • Inregistrat: 14-October 05

Postat 21 December 2005 - 09:32 PM

uite o poza

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1135193561.jpg

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro