Modelism - RHC Forum: Probleme functionare CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme functionare CNC

#1 Useril este offline   MarianH 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 09-February 15

Postat 08 December 2015 - 01:20 PM

Salutari,
Am achizitionat de curand un cnc cu urmatoarele caracterisitici:
- curse utile 850x600x70 mm;
- actionarea axelor este asigurata de 4 motoare pas cu pas de 3A (2 pe y,si cate un motor pe celelate axe);
- motoarele sunt legate la o placa electronica de comanda pe 4 axe CNC4X45A (http://magazin.dioda...r-cnc4x45a.html);
- softul utilizat este MACH3.

CNC-ul a fost achizitionat de la cineva care le produce in serie.

La achizitionare am primit masina setata, dar imediat ce am inceput sa lucrez cu ea am observat ca pierde pasi pe axa X. Chiar daca faceam o revenire la 0 masina devia de la punctul de unde pleca initial.
M-am sfatuit cu producatorul si mi-a recomandat niste motoare mai bune si o sursa mai puternica. Zis si facut, am achizitionat motoare Sanyo Denki pentru toate axele, iar sursa a fost updatata la la 24V/10A la 24V/15A.
Nici dupa acest upgrade problema nu a disparut.

Am inceput atunci sa fac niste reveniri la 0 dar pe cate o axa pe rand. Cand masina se deplaseaza doar pe o axa, functioneaza impecabil, dar in momentul cand se deplaseaza pe toate cele 3 axe simultan apare functionarea zgomotoasa si se aude cum pierde pasi.

Initial vitezele din Mach 3 au fost setate la 700 cu o panta de acceeleratie de 250, parametrii indicati de producator.
Dupa mai multe incercari de a varia acesti parametrii, am gasit o solutie de compromis. Am redus viteza la 300 cu o panta de 150, dar in acest mod masina se misca foarte incet si duce la incalzirea excesiva a motoarelor.

Ar mai fi doua lucruri de verificat: softul si driverul motoarelor, dar inainte de a face asta astept si alte pareri.



Multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 08 December 2015 - 03:03 PM

salut si bine ai venit pe forum!
e prima ta interactiune cu un cnc sau ai ceva experienta ?
in ce priveste problemele pe care le intampini la cnc-ul tau, principalul vinovat e modulul cu driverele integrate.
apar interferente/perturbatii intre drivere - e o problema des intalnita cand driverele sunt inghesuite toate pe aceeasi placa.
daca te pricepi putin la electronica, poti incerca sa remediezi cat de cat problema si sa il faci functional dar nu vei optine rezultate foarte bune.

renunta la acest modul, cumpara drivere modulare - diferenta in functionare este imensa. http://www.ebay.com/...cEAAOSw9mFWKH~n
si daca ai un buget mai bun, cumpara drivere digitale - am montat la cineva pe un cnc, drivere digitale Leadshine si de la 600-700mm/minut a ajuns la 5000mm/minut si zgomotul si vibratiile au disparut. http://www.ebay.com/...4cAAOSwuMFUdVYz
0

#3 Useril este offline   Marius Titulescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-January 16

Postat 27 January 2016 - 09:23 AM

Subscriu la ce a spus Marian.
Ai pe cineva in zona care sa se priceapa?
_________________________________________
Marius
Prodima confectii metalice
0

#4 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 27 January 2016 - 10:13 AM

confirm si eu varianta modulului cu drivere.
mai incearca si varianta cu schimbarea computerului,
cu setarea standard pc,
incearca un computer mai vechi si mai stabil,
faci obligatoriu " test driver " in mach.
windows curat si nimic altceva instalat decat mach3.
toate informatiile necesare tb cautate in postarile vechi de pe forum.

Aceasta postare a fost editata de ionutb71: 27 January 2016 - 10:13 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro