Modelism - RHC Forum: Acumulator alimentare receptor Futaba 7003 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Acumulator alimentare receptor Futaba 7003 servo Savox digitale

#1 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 December 2015 - 10:19 PM

Se dau cele de mai sus , vreau sa alimentez un model benzinar fara a mai fi nevoit sa folosesc ubec etc pentru a micsora curentul de intrare in receptor , din datele de aici https://www.lindinge...pakt-und-leicht mentioneaza ca poate fi alimentat cu pana la 7,2v , asta inseamna cam life 2 celule , dar servo-urile pot duce 6,6volti ?? e vrba despre acest servo https://www.lindinge...sa-1256tg-servo , pentru aprindere voi folosi un ubec / bec cu iesire de 5volti dar pentru servo ????
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2015 - 11:04 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 06 December 2015 - 10:19 PM, a spus:

Se dau cele de mai sus , vreau sa alimentez un model benzinar fara a mai fi nevoit sa folosesc ubec etc pentru a micsora curentul de intrare in receptor , din datele de aici https://www.lindinge...pakt-und-leicht mentioneaza ca poate fi alimentat cu pana la 7,2v , asta inseamna cam life 2 celule , dar servo-urile pot duce 6,6volti ?? e vrba despre acest servo https://www.lindinge...sa-1256tg-servo , pentru aprindere voi folosi un ubec / bec cu iesire de 5volti dar pentru servo ????


Si nu poti cauta si pentru servo fisa la fabricant ?
Nu prea merge, poate cu o dioda sa reduca un pic tensiunea
Rated Voltage : 6.0V
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 December 2015 - 11:08 PM

Vezi postarearenatoa, la 06 December 2015 - 11:04 PM, a spus:

Si nu poti cauta si pentru servo fisa la fabricant ?
Nu prea merge, poate cu o dioda sa reduca un pic tensiunea
Rated Voltage : 6.0V


am gasit ceva http://www.savoxusa....savsa1256tg.htm ,spun ei 6v , deci mort copt imi trebuie un ubec sa micsoreze tensiunea de intrare in servo , ai ideea cat consuma un servo modelul acesta ??? sai mi fac idee de ce beci mi trebuie cred ca 10A este suficient sa poata face fata la 5 servo
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2015 - 11:10 PM

Scrie acolo negru pe alb in pagina de dadusi link, nu ajunge 10A, 5x5=25A :D

Running current (at no load): 100 mA @ 4.8V
Running current (at no load): 120 mA @ 6.0V
Stall current (at locked): 4000 mA @ 4.8V
Stall current (at locked): 5000 mA @ 6.0V
Idle current (at stopped): 5 mA @ 4.8V
Idle current (at stopped): 5 mA @ 6.0V

Nu merge BEC sa reduca asa putin, doar 0.6V, nici macar un LDO de curent mare, are 1.5V cadere la 5A:
http://www.ti.com/li...link/lm1084.pdf

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 December 2015 - 11:14 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 December 2015 - 11:14 PM

cred ca voi merge pe asa ceva , parca este mai sigur cu doi acumulatori https://www.lindinge...5-5-8-4v-12-20a
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2015 - 11:20 PM

Inainte de a va baga la chestii din astea de nu va tin curelele, un pic de documentare ?

Nu are rost sa te bagi la asemenea cheltuieli, dar vad ca iti place sa dai cu banii...
Pune naiba sursa LiFe duala, ca oricum la marimea asta e musai redundanta, si aia are doua diode care vor reduce tensiunea cu 0.7-0.8V, pana pe la 5.8V.
Iar cu curentul pur si simplu nu lasi sa intre in stall, pui pe fiecare servo polyfuse de 2-3A, sper ca nu voiai sa bagi caramizile astea direct in receptor ?!!! :angry:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 December 2015 - 11:30 PM

Vezi postarearenatoa, la 06 December 2015 - 11:20 PM, a spus:

Inainte de a va baga la chestii din astea de nu va tin curelele, un pic de documentare ?

Nu are rost sa te bagi la asemenea cheltuieli, dar vad ca iti place sa dai cu banii...
Pune naiba sursa LiFe duala, ca oricum la marimea asta e musai redundanta, si aia are doua diode care vor reduce tensiunea cu 0.7-0.8V, pana pe la 5.8V.
Iar cu curentul pur si simplu nu lasi sa intre in stall, pui pe fiecare servo polyfuse de 2-3A, sper ca nu voiai sa bagi caramizile astea direct in receptor ?!!! :angry:


ideea era sa bag acumulatorul direct in receptor si deci si in servo , sursa life duala ??? cum arata ??si pe urma polyfuse ??? ce naiba sunt si astea ??? cred ca deja complic sistemul pe care il vroiam cat mai simplu
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2015 - 11:55 PM

La nivelul asta nu se mai poate simplu... ce ti-am insirat eu este solutia minimala... asta ca sa nu iti zic sa iei un powerbox.
Nici un receptor nu duce curentii trasi de 5 servo de marimea aia, crezi ca daca ai pus mare scula de BEC ai rezolvat ? Prin ce da ala 20A in servo-uri, prin mufe de servo de 2A ?

E clar ca nu cunosti cerintele si cum se abordeaza asa ceva mare, ma mir, la voi exista modele de marimea asta, ai de la cine invata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 08 December 2015 - 07:10 PM

Vezi postarearenatoa, la 06 December 2015 - 11:55 PM, a spus:

La nivelul asta nu se mai poate simplu... ce ti-am insirat eu este solutia minimala... asta ca sa nu iti zic sa iei un powerbox.
Nici un receptor nu duce curentii trasi de 5 servo de marimea aia, crezi ca daca ai pus mare scula de BEC ai rezolvat ? Prin ce da ala 20A in servo-uri, prin mufe de servo de 2A ?

E clar ca nu cunosti cerintele si cum se abordeaza asa ceva mare, ma mir, la voi exista modele de marimea asta, ai de la cine invata.


Daca mufa nu tine decat maxim 2A de ce sunt montate ???? fiecare servo trage in mod normal 1A in functionare normala , nasol atunci cand se blocheaza , vrea sa traga 5-6a
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 09:10 PM

Bine, viseaza dumneata frumos... daca nici in 50cc nu pui powerbox, probabil ca au fost facute pentru 1:1...
Si nici de receptoare topite ca s-a tras din servo prea multe nu ai auzit...

Aha, deci esti constient ca blocatul e buba... atunci de ce le lasi sa se blocheze ?
Oriunde exista un potential de depasire a unui curent care poate produce pagube, se pune o siguranta. este cel mai elementar criteriu de proiectare. Ai sigurante in orice aparat, nu sunt puse degeaba...
Asta inseamna orice servo care poate trage mai mult de 2A cat este cotata mufa lui, sau orice receptor prin care pot trece mai mult de 5-10A, depinde de specificatiile fabricantului, orice astfel de model cere un powerbox, ca ne place sau nu...

In fine, astea s-au discutat de nu stiu cate ori, chiar acum cateva zile au fost reluate intr-un topic al lui bogdan motrici, sunt chestii de abc pentru avioane mari, voi n-aveti decat sa le tratati ca pe jucarii, si sa sperati ca nu o sa se razbune pe voi. Ce ma mira este ca aveti acolo de la cine invata si vad ca nu se prinde...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 08 December 2015 - 09:21 PM

Eu pentru sukhoiul meu de 50cc, intradevar sunt prea zagrcit sa dau banii pe un powerbox, dar am deschis eagle-ul si mi-am proiectat un powerbox sa il pun intre receptor si un ubec jeti, dar din acela simplu cu mufa infipta nu cu switch magnetic. Clorura ferica am, imprimanta laser am, textolit placat am, deci powerbox ieftin si sigur, mai ales ca il pot proiecta sa reziste si la 100 amperi.
Fly it, like you stole it!
0

#12 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 08 December 2015 - 09:25 PM

Eu unu am bulit cateva servo in ideea ca merge asa cu live 2s si norocul meu ca au cedat la sol dupa ce facusem sute de reglaje acasa .Cand am ajuns la camp am facut cateva probe si au cedat pe rand 3 servo .Sfatul meu daca vrei sa mergi pe direct sa treci la servo high voltage si atunci lucrurile sunt cat mai simple.
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#13 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 08 December 2015 - 10:40 PM

De 3 ani folosesc doar LiFe 6,6V pe receptie fara probleme pe o gama larga de servo-uri
Chiar pe benzinarul de 2.1 m un LiFe pentru servo , fara mufe intermediare..... totul cositorit.
Trebuie bineinteles reglaj de cursa pentru e evita blocarea in orice configuratie
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 08 December 2015 - 10:42 PM

0

#14 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 08 December 2015 - 11:05 PM

jeti maxbec2 - cu doi lipo 2S1600mah, îmi asigura cam o oră de zbor fără probleme...(modelul TOC Yak 54 30%). Servourile direct în Optima 6 (nu am altul cu mai multe canale deocamdată) Cablu Y pe eleroane. Am mai văzut pe un Su-29 servourile direct în receptor...şi Jetimaxbec2...deci nu sunt singurul...

E de ştiut si de calculat cei 5 A, posibili la un servo...
Eu folosesc aceleaşi servouri (5 buc plus unul mai mare pe direcţie).., şi, la un zbor de 6 minute, descarcă cei doi lipo cu, aproximatv, 100mah fiecare. Şi mai e ceva...nu zbor orizontal, şi nu am setat chestia aia cu low rate...ci doar expo mult şi cursele la maxim.

Mai e ceva - de văzut cum s-a comportat Katana lui Andraş, când s-a belit un servo pe eleron - Emocotecul şi-o făcut treaba....dar la clasa aia, chiar merge un powerbox serios.
0

#15 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 09 December 2015 - 08:43 AM

La Copaceni cred ca 99% folosesc Jeti 2max2d varianta cu mufa MPX. Nimeni nu s-a plans pana acum.Asta pentru benzinare de 50 cc. Eu la ambele avioane folosesc acelasi UBEC atat pentru SU26 cat si pentru YAK55SP. Cu toate ca receptorul MPX suporta 2S fara probleme sunt limitat de servo-uri, iar din ce am mai discutat la camp nu prea a trecut lumea la HV pe motiv ca nu ar fi mai longevive decat cele normale. Probabil kestie de gust.
Pe Su26 am 5 servo Bluebird DMS660 parca de 14 kg iar pe directie XQ Power 4020, iar pe Yak am 7955 pe toate suprafetele si Savox 1258 pe acceleratie si un Tower pe soc.
In ambele variante folosesc 3 acc 2S de 2200mAh. Asta deoarece pentru SU am nevoie si de greutate in fata (greu de coada) iar pentru YAk am nevoie de greutate pe coada, motor mai mare si mai greu (MVVS58, plus un fuselaj mai scurt :pardon: ).
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#16 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 09 December 2015 - 09:50 AM

Vezi postareaoachidori, la 09 December 2015 - 08:43 AM, a spus:

La Copaceni cred ca 99% folosesc Jeti 2max2d varianta cu mufa MPX. Nimeni nu s-a plans pana acum.Asta pentru benzinare de 50 cc. Eu la ambele avioane folosesc acelasi UBEC atat pentru SU26 cat si pentru YAK55SP. Cu toate ca receptorul MPX suporta 2S fara probleme sunt limitat de servo-uri, iar din ce am mai discutat la camp nu prea a trecut lumea la HV pe motiv ca nu ar fi mai longevive decat cele normale. Probabil kestie de gust.
Pe Su26 am 5 servo Bluebird DMS660 parca de 14 kg iar pe directie XQ Power 4020, iar pe Yak am 7955 pe toate suprafetele si Savox 1258 pe acceleratie si un Tower pe soc.
In ambele variante folosesc 3 acc 2S de 2200mAh. Asta deoarece pentru SU am nevoie si de greutate in fata (greu de coada) iar pentru YAk am nevoie de greutate pe coada, motor mai mare si mai greu (MVVS58, plus un fuselaj mai scurt :pardon: ).

Ai pus servo pe soc? :( de ce? Stiu ca nu este indicat in multe situatii.
0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 December 2015 - 10:46 AM

Ma bucur ca toti ati pus surse super potente, sa aiba de unde sa dea curent gramada, atunci cand servo-ul o cere, adica la stall :)
Iar masuri de limitare a cresterii curentului tras de servo, cioaca... va e frica sa puneti sigurante, ca de...

Va pot da cel putin doua exemple in alte domenii unde s-a facut aceasi greseala, echipamente alimentate cu surse mai capabile decat era nevoie, si care isi bazau protectia tocmai pe faptul ca se stia ca sursa nu poate da curent suficient ca sa se intre intr-un regim de suprasarcina.
Cand fabricantul a scous noul model, avand printre alte "imbunatatiri" si o alimentare bazata pe lipo, echipamentele au inceput sa pice pe capete, ducand la retragerea solutiei "moderne".

Sa stall-ati bine !

PS: un servo HV, pentru aceeasi tractiune consuma mai putin, de unde atata experienta acumulate in 2-3 ani de cand au aparut, ca sa si tragem concluzii de longevivitate... :unsure:
De ce sa nu recunoastem mai cinstit ca strugurii sunt acrii ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 09 December 2015 - 11:15 AM

Vezi postareabogdan.motrici, la 09 December 2015 - 09:50 AM, a spus:

Ai pus servo pe soc? :( de ce? Stiu ca nu este indicat in multe situatii.

Pentru ca aprinderea mea de la MVVS gestioneaza servo-ul de soc.La SU nu am ca asa e in tenis, cu toate ca as putea pune ca sa il operez direct din statie.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#19 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 09 December 2015 - 05:54 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 09 December 2015 - 09:50 AM, a spus:

Ai pus servo pe soc? :( de ce? Stiu ca nu este indicat in multe situatii.

Uite de ce. https://m.youtube.co...h?v=PHJQ0Gnbjmo
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro