Modelism - RHC Forum: Aditivi pentru rachete - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Aditivi pentru rachete

#1 Useril este offline   Ene Silvian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-December 15

Postat 03 December 2015 - 07:11 PM

Ce pot face cu:

Oxidul de fier III, dioxidul de titan, sulfocromatul de Plumb Galben, oxidul de fier II, toluenul, metanolul, Polisulfura de Aluminiosilicat de Sodiu, Cr2O3, Amestec 1:1 de Oxid de Fier (III) si Oxid de Fier (II), xilen si glicolul monopropilenic ? :huh:
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 December 2015 - 07:30 PM

Metanolul gasesti sa-l vinzi daca ai pret bun, cu oxizii te apuci de pictura daca stii sa-i "amesteci" corespunzator, pentru toluen sigur gasesti clienti ca merge folosit cel putin la lipit niste plastice interesante pentru modelisti si nu numai...
Sa zicem ca poti dizolva multe si cu xilenul, da' mie personal nu-mi place denumirea lui si cu glicolul poti sa improvizezi cate ceva sau prin metoda veche iti da o mana de ajutor la impaierea unui caine.
Daca ai mai avea si alte substante, poate te-ai apropia de partea inflamabila a lucrurilor, dar oricum ramai departe de motoarele de rachetomodele. Poate ar fi ceva sanse sa incerci motoare cu combustibil lichid, da' la nivel de hobby e mult de invatat.
Am uitat sa-ti urez: "Bine ai venit printre noi!" Stai pe aproape, dar pe subiect!
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Ene Silvian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-December 15

Postat 03 December 2015 - 09:31 PM

Vezi postareabitex, la 03 December 2015 - 07:30 PM, a spus:

Metanolul gasesti sa-l vinzi daca ai pret bun, cu oxizii te apuci de pictura daca stii sa-i "amesteci" corespunzator, pentru toluen sigur gasesti clienti ca merge folosit cel putin la lipit niste plastice interesante pentru modelisti si nu numai...
Sa zicem ca poti dizolva multe si cu xilenul, da' mie personal nu-mi place denumirea lui si cu glicolul poti sa improvizezi cate ceva sau prin metoda veche iti da o mana de ajutor la impaierea unui caine.
Daca ai mai avea si alte substante, poate te-ai apropia de partea inflamabila a lucrurilor, dar oricum ramai departe de motoarele de rachetomodele. Poate ar fi ceva sanse sa incerci motoare cu combustibil lichid, da' la nivel de hobby e mult de invatat.
Am uitat sa-ti urez: "Bine ai venit printre noi!" Stai pe aproape, dar pe subiect!
Spor la treaba!




Multumesc, am sa stau pe subiect ! ^_^
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 December 2015 - 11:07 PM

Buna din nou. Am sa incerc sa nu exagerez cu glumele, dar uneori nu rezist... Multe substante din lista ta pot fi folosite ca pigmenti, solventi, poate la lustruire...
Daca e sa discutam despre subiect, suntem in sectiunea de rachetomodelism si nu cred ca vom discuta chiar despre rachete. Ca sport, ar fi de respectat niste regamente stricte si e greu de reinventat apa. Ca hobby, ne cam incurca legislatia cand ajungem la capitolul combustibil de motoare. Putem face tot felul de teste dar nu e simplu. Sunt cateva cai batatorite cu rezultate mai mult decat excelente. Poate s-ar obtine mai mult, dar cred ca e nevoie cel putin de multa experienta.
Dupa cum ai pus problema, n-am idee cum stai la capitolul chimie. Ori a fost o intrebare de test pentru noi, ori ai acele substante si ai vrea sa faci ceva cu ele.
In principiu se poate face cate ceva cu tot ce ai in lista, dar mai ai nevoie de fiecare data de inca ceva ce nu-i in lista. De exemplu, o pulbere de aluminiu pe langa oricare din oxizii de acolo ar face treaba buna. Obtii preponderent ori fum, ori temperatura, ori volum mare de gaze. Daca poti controla reactiile scoti cate ceva util din ele, care te-ar ajuta in continuare. Da-i tare pe ocolite. Adica o sursa de temperatura mare in recipient cu substanta foarte volatila ar face destule. Dar pana sa ajungi sa spui ca ai obtinut un motor e cale lunga.
Poate revii cu detalii sa nu batem campii aiurea. Adica poate spui concret ce te pasioneaza sau ce doresti sa faci.
Spor la treaba.
Urarea de bine ai venit printre noi nu-i o gluma, daca esti pasionat de domeniu.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 December 2015 - 11:09 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   Ene Silvian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-December 15

Postat 05 December 2015 - 12:41 PM

Vezi postareabitex, la 03 December 2015 - 11:07 PM, a spus:

Buna din nou. Am sa incerc sa nu exagerez cu glumele, dar uneori nu rezist... Multe substante din lista ta pot fi folosite ca pigmenti, solventi, poate la lustruire...
Daca e sa discutam despre subiect, suntem in sectiunea de rachetomodelism si nu cred ca vom discuta chiar despre rachete. Ca sport, ar fi de respectat niste regamente stricte si e greu de reinventat apa. Ca hobby, ne cam incurca legislatia cand ajungem la capitolul combustibil de motoare. Putem face tot felul de teste dar nu e simplu. Sunt cateva cai batatorite cu rezultate mai mult decat excelente. Poate s-ar obtine mai mult, dar cred ca e nevoie cel putin de multa experienta.
Dupa cum ai pus problema, n-am idee cum stai la capitolul chimie. Ori a fost o intrebare de test pentru noi, ori ai acele substante si ai vrea sa faci ceva cu ele.
In principiu se poate face cate ceva cu tot ce ai in lista, dar mai ai nevoie de fiecare data de inca ceva ce nu-i in lista. De exemplu, o pulbere de aluminiu pe langa oricare din oxizii de acolo ar face treaba buna. Obtii preponderent ori fum, ori temperatura, ori volum mare de gaze. Daca poti controla reactiile scoti cate ceva util din ele, care te-ar ajuta in continuare. Da-i tare pe ocolite. Adica o sursa de temperatura mare in recipient cu substanta foarte volatila ar face destule. Dar pana sa ajungi sa spui ca ai obtinut un motor e cale lunga.
Poate revii cu detalii sa nu batem campii aiurea. Adica poate spui concret ce te pasioneaza sau ce doresti sa faci.
Spor la treaba.
Urarea de bine ai venit printre noi nu-i o gluma, daca esti pasionat de domeniu.



Sunt pasionat de domeniu, dar nu prea pot gasi salpetru si ma gandeam ca as putea sa folosesc alte chimicale de care pot face rost, lucrez de cateva zile la o moara cu bile pentru a face aluminiu pudra, este posibil sa se construiasca o racheta din termit :D, sau alt combustibil de tip oxid-aluminiu (poate alte proportii de aluminiu si de oxid de fier pentru a nu fi asa de multa caldura emisa + un corp invelit in ceramica << lut >> dar dupa nu vor mai fi gazele de evacuare necesare nu ?), pana la urma se poate obtine (prin electroliza sau alte procese) h2 si O2 chiar daca nu sunt chiar asa de spectaculoase am sa incerc o racheta pe hidrogen si oxigen nu ca la nasa, ci doar un recipient din plastic in care pun h2 si O2.
Pe scurt, as vrea sa fac o racheta dar care nu merge pe kno3, ci pe unele din substantele listate mai sus + altele daca mai trebuie.

Apropo, se poate extrage salpetru din praful de pusca ? (petarde) Oricum nu este eficienta metoda, dar de curiozitate, nu se poate dizolva doar azotatul de potasiu din praful de pusca, si apoi lasat intr-un vas de evaporare pentru a scapa de dizolvant si pentru a obtine cristale de KNO3 cu puritatea de peste 90% ?

La capitolul chimie nu sunt expert dar stiu cate ceva, oricum de chimicalele acelea pot face rost, de aceea v-am intrebat.

Multumesc pentru raspuns :good:
0

#6 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 06 December 2015 - 07:33 PM

Aluminiul produce prin oxidare foarte multa caldura ce topeste tubul motor si foarte putine gaze utile la propusie. Trebuie cautat un amestec care prin ardere degaja mai mult gaz decat particule solide. Petardele pot contine praf de pusca dar nu neaparat. Pe langa acesta contin oxizi (pentru culoare) si au viteza mare de ardere ceea ce poate duce la explozia motorului. Praful de pusca modern nu se mai fabrica din Kno3, sulf, carbune care sa poata fi separate ci este sinterizat din nitroceluloza sau alte astfel de substante cu aditivi pentru a stabiliza viteza de ardere si sa nu fie higroscopice
In God we trust, all others must pay cash!
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 December 2015 - 09:52 PM

Din nefericire nu va pot ajuta cu nimic. Abia daca am modeste notiuni legate de rachetomodelism. Sa trec la altceva parca nu m-as incumeta. Si din experienta mea pe forum, mare ajutor nu stiu daca puteti primi de la ceilalti pasionati de domeniu. Depasim latura sportiva si nu se complica nimeni. Practic, face fiecare pe acasa ce poate. Lucrurile nu-s atat de simple pe cat par la prima vedere.
Spor la treaba!

PS. Daca tot vrei sa incerci ceva, nu incerca sa extragi din amestecurile gata facute, care pocnesc, substante aparent utile. Ca tot iti faci moara cu bile, cauta substante cu care sa temperezi viteza de ardere a acelor amestecuri din pocnitori, in speranta ca POATE vei reusi sa obtii o ardere controlabila.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 December 2015 - 02:29 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   Ene Silvian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-December 15

Postat 08 December 2015 - 02:24 PM

Vezi postareabitex, la 06 December 2015 - 09:52 PM, a spus:

Din nefericire nu va pot ajuta cu nimic. Abia daca am modeste notiuni legate de rachetomodelism. Sa trec la altceva parca nu m-as incumeta. Si din experienta mea pe forum, mare ajutor nu stiu daca puteti primi de la ceilalti pasionati de domeniu. Depasim latura sportiva si nu se complica nimeni. Practic, face fiecare pe acasa ce poate. Lucrurile nu-s atat de simple pe cat par la prima vedere.
Spor la treaba!

PS. Daca tot vrei sa incerci ceva, nu incerca sa extragi din amestecurile gata facute, care pocnesc substante aparent utile. Ca tot iti faci moara cu bile, cauta substante cu care sa temperezi viteza de ardere a acelor amestecuri din pocnitori, in speranta ca POATE vei reusi sa obtii o ardere controlabila.


Multumesc, am sa incerc. ^_^
0

#9 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 December 2015 - 06:22 PM

In lista ta sunt mai multi oxizi ceea ce inseamna ca deja niste substante au fost oxidate (arse) ca sa ajunga oxizi si pe principiul "ce arde nu putrezeste" sigur nu vor arde din nou, cel mult pot colora flacara. O alta parte sunt hidrocarburi , alcooli, etc. care sunt combustibile dar trebuie spus ca un amestec de propulsie in mediu lipsit de oxigen din teava pustii sau tubul motor de racheta trebuie sa-si procure oxigenul necesar arderii cumva si acest lucru se produce prin incalzirea azotatului / cloratului de K sau Na (higroscopic) ori cu eliberarea oxigenului din perhidrol (rachetele V2 daca nu ma insel erau cu combustibil lichid ,perhidrol si alcool). Cat despre sulfocromatul galben de plumb (C.I. Pigment galben 34) îndeplinește criteriile de clasificare ca substanță carcinogenă (categoria 1B) și toxică pentru reproducere (categoria 1A)... in rest numai de bine.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#10 Useril este offline   Ene Silvian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-December 15

Postat 12 December 2015 - 08:31 PM

Vezi postareaH7-25, la 08 December 2015 - 06:22 PM, a spus:

In lista ta sunt mai multi oxizi ceea ce inseamna ca deja niste substante au fost oxidate (arse) ca sa ajunga oxizi si pe principiul "ce arde nu putrezeste" sigur nu vor arde din nou, cel mult pot colora flacara. O alta parte sunt hidrocarburi , alcooli, etc. care sunt combustibile dar trebuie spus ca un amestec de propulsie in mediu lipsit de oxigen din teava pustii sau tubul motor de racheta trebuie sa-si procure oxigenul necesar arderii cumva si acest lucru se produce prin incalzirea azotatului / cloratului de K sau Na (higroscopic) ori cu eliberarea oxigenului din perhidrol (rachetele V2 daca nu ma insel erau cu combustibil lichid ,perhidrol si alcool). Cat despre sulfocromatul galben de plumb (C.I. Pigment galben 34) îndeplinește criteriile de clasificare ca substanță carcinogenă (categoria 1B) și toxică pentru reproducere (categoria 1A)... in rest numai de bine.



Multumesc ! :rolleyes:
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro