Modelism - RHC Forum: 2 receptoare la un avion - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 receptoare la un avion

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 July 2016 - 07:18 PM

Acum am vazut postarea cu parasuta in topicul dedicat... si inteleg ca dumneata o declansezi bazandu-te pe zbor orizontal, si nu incet... ci 80 km la ora... care fac extragerea intr-adevar rapid si pare ca mai salveaza ceva...
Nu este cazul la multicoptere sau la o prabusire verticala nu asa rapida, gen vrie/spirala datorata unui eleron blocat de exemplu, cand miscarea de rotatie iti va incurca suspantele rapid... :unsure:

Tot nu m-am lamurit ce e cu cele 200 ... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 July 2016 - 08:30 PM

Alea 200 se refera la cazuri din aviatia 1:1, unde se justifica caci in fond e viata ta. Pe un model RC...
Keep it simple, keep it reliable. 10 packuri, 10 perechi de conectori, 10 receptoare... multe lucruri care pot merge prost.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 17 July 2016 - 08:32 PM

0

#33 Useril este offline   sacalu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 185
  • Inregistrat: 25-August 04

Postat 18 July 2016 - 11:59 AM

Renatoa:
Ar fi bine sa vii cu detalii, pentru ca eu nu am gasit pana cum argumente ca aceasta abordare pe jumatati de avion ar mai salva ceva la o adica...

Uite cateva din persoanele care folosesc acest sistem, fiecare aliniat este alta persoana, citez:

- Been running a dual rx setup in my 100cc planes for 7 years now and never a glitch. Just make sure you cross your elevator/ailerons on each rx so if one craps out you have a little better chance of getting down in one piece!

-Have had three 40% on dual 955's for over five years. No problems except when a crystal cracked inside one of the 955's on one side. Got the plane back with very little extra effort. It would have been lost if I had one receiver. I run two batteries and two switches. Two completely seperate radios in there. No cross-over wire.

-Yes those are 2 - 2.4G 608FS receivers. I have had no issues . Left reciever left side of plane with rudder and throttle. Right reciever right side of plane with ignition kill...
Also to add, I run two seperate batteries and the recievers are powered independantly, with no connection between them. I did not want a case of a shorted lead or battery on one reciever to drain the power system from the adjacent reciever.

-Thus the question about binding on 2.4. And, yes you can bind any number of RXs on Spektrum and the IMAC/Giant guys are doing this.

-I also had the dual set up save my 35% Edge 540, when 1 rudder servo failed: it ran to one end and stalled, which over amped the battery on that receiver and fried the wiring,switch, battery, etc. The other receiver, which had the other side of the airplane and the second rudder servo, saved the airplane. But because the second rudder servo was fighting the stalled servo on the other receicer, they were linked together, it too over amped, and was very hot when i finally landed and checked everything. But, no doubt, the dual receivers saved the plane.
-I also agree;I am using duals in my 1/4 scale Ziroli Skyraider and I would not change that set up for anything
Aceste postari pot fi gasite pe unul din cele trei forumuri gigant Rcuniverse, Flyinggiants, Rc groups dupa un search la cuvintele Dual receiver setup. Sper ca e destul de clara problema acum. Eu nu fac de capul meu ceea ce fac, urmez sfatul sau idea care o intalnesc la MAI MULTE personae. Daca cineva imi spune ca nu se poate, nu se merita, sau e o prostie e parerea lui si nu ma influenteaza cu nimic. Daca mai multe persoane sustin acea parere si prea putine au alta parere atunci e cu totul altceva. La fel cum nu obisnuiesc sa folosesc expresia “parerea mea” ci folosesc expresia “am citit acolo si dincolo, am vazut si video si/sau documentar”. Pentru ca parerea mea sau a altuia e…o parere, ideea sustinuta de mai multe persoane conteaza.

Renatoa:
Solutia corecta este cu comutator de receptoare, desi nu pot pricepe de ce s-ar teme cineva ca i-ar pica receptia in raza vizuala... doar daca nu zboara cu un anume system

- Nu exista o solutie corecta! Daca ar exista atunci cei care trantesc jeturi de 20 mi euro/buc ce le vedem in videouri, nu le-ar mai tranti caci banuiesc ca la asemenea modele au considerat si ei ca merg pe “Solutia corecta”! Exista mai multe solutii si fiecare o adopta pe cea pe care vrea sa o adopte, si eventual se documenteaza inainte de a comenta solutia altuia care, pana sa o adopte s-a informat despre ea.
- Cred ca cei de mai sus au explicat ce se poate intampla “in raza vizuala”. Nu stiu ce are raza vizuala cu aparatura care ca orice aparatura strabatuta de current se poate arde fie ea si Futaba sau Hitec. Asa cum ti se poate arde tv.ul Samsung ti se poate arde si receptorul Futaba, cablurile, intrerupatorul.

Renatoa:
Aceasi curiozitatea o am si la parasuta, ar fi bine daca unul din cele 200 de incidente a fost filmat, din documentarea mea a rezultat ca sub 30m nu ai nici o sansa sa mai salvezi ceva, si asta daca ai sistem de ejectare parasuta, altfel, daca te bazezi doar pe curentul de aer ca sa o extraga... poate nici 100m nu ajung...
Recitind postarea... ma intreb cu cata "rautate" poti sa zbori, ca sa ai 200 de zboruri (cat zbor eu intr-un an...) terminate cu apasarea butonului de catapultare...

- Aici le-ai facut varza, eu cred ca m-am exprimat destul de clar: “Inspirat si de avionul Cirrus care are montata parasuta balistica..”. Hai sa ne hotaram daca vorbim de avion sau aeromodel. Eu nu degeaba am scris cuvantul avion Cirrus si nu aeromodelul Cirrus caci am dat exemplu de un avion, care nu are treaba cu ideea mea despre extragere prin curentul de aer, ideea apartinand unui aeromodel. Chestia legata de 30m si 100m, in cazul avioanelor 1:1, precum spui asa o fi, eu nu imi dau cu parerea daca nu stiu! Dar acest lucru nu ma intereseaza pe mine la proiectul de pe aeromodel! Parasuta mi s-a deschis si la 30km/h(alergat plus o adiere de vant) nu doar la 80. Si au fost filmate nu unul ci o gramada de incidente cand avioane precum Cirrus au cazut din cer cu o parasuta. Da un search pe youtube la cuvintele “plane parachute”.

Tu chiar ai crezut ca am actionat de 200 de ori parasuta? Mai oameni buni hai sa nu ne mai grabim sa postam fara a intelege, de dragul acumularii de postari, ci sa citim, sa verificam ore si zeci de ore cum fac eu si apoi sa comentam ca: Nu am auzit nicaieri, nu se poate pentru ca asa cred eu, nu renteza ca la fel asa cred eu din moment ce imi iau un benzinar la fiecare doua luni si nu vreau decat sa le zbor si daca pica iau altu etc. Eu am 176 postari in 12 ani, pentru ca citesc, verific si scriu cand, dupa cautari aflu ca chiar nu s-a pomenit nicaieri de asa ceva sau, pe cealalta parte ca s-a mentionat si sustinut ideea de multe persoane. Ambele idei atat de parasuta cat si doua Rx intereseaza foarte multe persoane, la nivel mondial,caci sunt zeci si zeci de topicuri pe seama aceasta. Dar evident ca in ambele cazuri, am pus proiectul dovedind ca DA se poate face, l-am testat dovedind ca DA, sunt situatii cand functioneaza, am mentionat de ce pentru multi care au un singur model dintr-o categorie si tin la el SE MERITA facut si tot sunt care il tin pe NU in brate. Si pana la urma chiar daca nu ar functiona, simplu fapt ca-l sti acolo te ajuta, cel putin pe mine m-a ajutat, cu atat mai mult dupa ce am vazut ca si functioneaza. Si asta o vor intelege doar cei care pana sa-si permita un aeromodel au citit si s-au uitat la poze ani de zile, cand au avut primul model l-au pilotat singuri pentru ca ..citisera destul ca sa stie ce si cum, si pentru ca neavand o caruta de modele se gandesc ce pot face la cele existente iar cand aude unul care nu si-a dedicat un minut macar acelei idei noi, alta decat cumparat, asamblat si zburat sare in sus ca pentru ce? Pai pentru ce isi pune si un pasionat de masini halogene cand si cele standard emit lumina? Pentru ce apar idei inovatoare daca oricum lumea functioneaza si asa cum este?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro