Modelism - RHC Forum: Inregistrarea UAV... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Inregistrarea UAV... ... Task Force Recommendations Final Report

#61 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 15 December 2015 - 12:55 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 December 2015 - 11:32 AM, a spus:

Mai citeste ce inseamna inregistrarea... dat cu subsemnatul ca ai luat la cunostiinta de: inaltime maxima 400ft, 5 mile aeroport, nu in locuri publice si peste oameni/proprietati, afara din localitati, si ca incalcarea lor se lasa cu amenzi de 27500$... ultimele mai ales doare...

Man, fix asta pusesem si eu in link-ul ala!
400 ft inseamna ~130m, no problem dpmdv, 5 mile a.k.a 8 km, am vreo suta pana la cel mai apropiat aeroport, in locuri publice/peste oameni/in localitati nu zbor (parca fix tu erai impotriva chestiei asteia btw...) si bani nu scot din povestea asta, zbor just for fun!
Prefer niste reguli clare si bine definite, iar astea mi se par de bun simt, decat tampeniile ambigue de la noi...
0

#62 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 15 December 2015 - 01:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 December 2015 - 12:53 PM, a spus:

O chestie care macar e de apreciat la americani este... kiss ;)

Chiar nu se putea face acest document mai usor de inteles, fara atatia termeni parca intentionat introdusi sa te confuzeze si sa te faca sa o lasi balta cu cititul dupa primele 2-3 pagini ?

Este armonizat acest document cu cel emis de EASA, in a carui consultare a fost implicata si ARA ? Autorii macar stiu de documentul EASA ?
Daca da, de ce nu creeaza ceva la acelasi nivel de inteligibilitate, si perpetueaza metodologia asta de documente lemnoase ?
Daca nu, ar trebui adusi in EU, la zi...


Reglementarea a fost realizata pe baza informatiilor mentionate la pagina 12-13 din reglementare.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#63 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 15 December 2015 - 01:15 PM

Deci, sub 7kg no problem pentru zboruri recreationale? Fara inregistrare, fara nimic, nu?
0

#64 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2015 - 01:16 PM

Stai ca nu citisi inca documentul AAFR, la care posta xorg link mai adineauri... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#65 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 15 December 2015 - 01:19 PM

Vezi postareaGarett, la 15 December 2015 - 01:15 PM, a spus:

Deci, sub 7kg no problem pentru zboruri recreationale? Fara inregistrare, fara nimic, nu?

Corect dar poti zbura doar in zone G si la 120m h si 500m orizontala...pagina 15

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 15 December 2015 - 01:20 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#66 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2015 - 01:22 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 15 December 2015 - 01:12 PM, a spus:

Reglementarea a fost realizata pe baza informatiilor mentionate la pagina 12-13 din reglementare.


Adica din surse una singura de acum doi ani, majoritatea chiar mai vechi de 5 ani, multe din anii 90... cum pot reflecta acestea problemele actuale ?

Si daca EU zice 1kg si Garrett citeste 7kg, cum ramane ?
Ar fi misto, vom avea o dezvoltare a turismului de zburat, aparent fara limite, in Romania :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#67 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 15 December 2015 - 01:56 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 December 2015 - 01:16 PM, a spus:

Stai ca nu citisi inca documentul AAFR, la care posta xorg link mai adineauri... :)

Pai asta spun, intr-o parte scrie ceva in alta altceva! :huh:
0

#68 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 15 December 2015 - 10:35 PM

Cred ca va pot demonstra capacitatea mea de a fi RPIC al unui RPA cu un RPAS Phantom de tip aripa rotativa...
0

#69 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 December 2015 - 10:53 PM

Bruce rant about registration :)


... cu picioarele pe pamant ...
0

#70 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2015 - 07:32 AM

Intrebare: in Bucuresti, unde este spatiul de clasa G? Intreb ca nu stiu...
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#71 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 December 2015 - 12:14 PM

Vezi postareaRower, la 16 December 2015 - 07:32 AM, a spus:

Intrebare: in Bucuresti, unde este spatiul de clasa G? Intreb ca nu stiu...


Mai la vale... in Bulgaria :)

Asta semnala si Wabo la aparitia ord.8, aceste spatii sunt aproape inexistente in RO... cu siguranta nu in jurul oraselor mari cu aeroport international.

Am mai postat asta acum cateva zile, mergi aici: http://www.uavforecast.com/#
Completeaza Bucharest, si apoi mergi pe link-ul Map, acolo unde iti apare cu rosu "Warning: 2 DJI No-Fly Zones nearby, check the map for details."
Cand apare harta, bifeaza Show DJI nfz, si o sa vezi cercuri rosii unde dronele echipate cu Naza nici macar nu decoleaza. Stadioanele si casa poporului, in principal.
Dar DJI e mai permiziv, daca se poate zice asa, in mod normal Bucurestiul este sub un cerc de clase mai mici ca G de la Ploiesti pana la Giurgiu.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 December 2015 - 12:15 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#72 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 December 2015 - 12:31 PM

Si iata ca apar susoteli despre o prima tara care se va alinia aiurelilor americane... Franta !
- 350g limita pentru "free flight", sa fie oare o intamplare ca au exclus drona lor nationala de 390 grame din categoria free ? :unsure: posibil, prea era potenta...
- ce este peste 350g va fi inregistrata la politie, si ... sa ai asigurare !
- inclusiva statia ! i se va inregistra "semnatura", care apoi va putea fi arhivata de catre orice releu GSM in aria caruia o deschizi, timp de 6 luni, ca orice convorbire telefonica ! Big Brother cred ca se simte umilit...
Daca ne paste si pe noi asa ceva, prevad o trecere inapoi la FM, sau... la sisteme RC open, carora li se poate altera semnatura :D

Motivele invocate au fost recentele zboruri in jurul unor centrale nucleare, nu atentatele teroriste.

Ce vad si mai nasol, este ca nici una din aceste prevederi nu se inscrie in spiritul documentului EASA discutat in vara... deci e cale libera ca legislatiile nationale sa fie peste cele EU, degeaba visam noi ca vine "legea buna" de la EU... tot ce hotaresc ai nostrii ne va lovi.
Si mai absurd este ca aceste limitari apar in tara cu una din cele mai corecte comunitati FPV RC, in Franta se stie dintotdeauna ca nu e loc de zboruri FPV LR, s-a zburat numai cu puteri legale pe video, care la noi ar fi luate in ras, cu care fara antene speciale ai raza de maxim 500m, motiv pentru care aici s-a dezvoltat mai mult latura de zbor in curse cu obstacole decat zboruri de distanta, care erai trimis sa le faci in Spania, daca intrebai ceva de genul intr-un forum francez...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#73 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 20 December 2015 - 01:36 PM

Pe termen lung, putem să privim situația și prin prisma modului în care autoritățile reacționează la activitatea civilă.

De exemplu, aseară am trecut prin fața primăriei și, chiar dacă observasem mai demult, abia acum mi-a picat fisa de ce s-a efectuat acea modificare.

Mai precis, chiar în fața primăriei (Brașov) este copie a lupoaicei ce-i hrănește pe Romulus și Remus.
Toți pozacii amatori ce vizitează zona țineau morțiș să-și tragă un selfie acolo chiar dacă era în spațiu verde cu interdicția clară de a nu păși pe spațiul verde.

Ce au făcut autoritățile Nu, nu au amendat pe nimeni. Nici avertizări verbale n-au prea fost.
S-a pietruit, în schimb o alee largă până la monument.

Alt exemplu, de data asta mai generic, aplicabil în toată țara:

Stradă sau tronson cu staționare interzisă unde șoferii parchează sistematic.
Se cară amenzi cu găleata? Nu. Se desființează spațiu verde sau trotuar și se înființează parcare.

Concluzie: noi facem legea. Noi toți.
Depinde de noi dacă plecăm capul sau ridicăm privirea spre cer.

Dacă continuăm să ne desfășurăm activitatea și demonstrăm societății că suntem responsabili, că nu ne interesează să filmăm, cu drona, vecina cum se c**ă, că nu avem ca scop dărâmarea curselor OTP-WAW cu dronele noastre, nu vom mai fi criminalizați.

Responsabilitatea fiind cuvântul cheie.

Dinozaurilor o să le fie frică în continuare. Interesele și IQ-ul lor ne permițându-le mai mult.

L.E. și trebuie să le mai ardem un perdaf celor dintre noi care pun botul urgent cu: "trebuia o lege în domeniu, e o lege bună, mie-mi convine"

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 20 December 2015 - 01:39 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#74 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 21 December 2015 - 08:30 AM

O lege e necesară din simplul motiv că ar trebui să ne protejeze. De la apariția modificărilor Codului Aerian și a altor câteva reglementări în domeniu, până la Ordinul 8, aeromodelismul fusese scos, în totalitate în afara legii și mai puteam zbura doar datorită faptului că autoritățile au închis ochii. Ordinul 8 a repus o parte din aeromodeliști în legalitate (numai cei legitimați FRMd), lucru deloc corect. Legile nu sunt perfecte, dar sunt perfectibile. Aici a apărut marea problemă - lehamitea românului de a-și exprima opinia direct pe pagina deschisă discuțiilor libere. Una e să meargă la discuții 4 persoane reprezentând două asociații, care să afirme că au "...'nșpe mii" de membri în spate și altă poveste este ca cei "...nșpe mii" să bombardeze site-ul respectiv cu opinii. Nu s-a întâmplat. Solicitări a depus doar ARA, câțiva agarici droniști comerciali (6 la număr) și doar 5 persoane în particular. Alta ar fi fost povestea dacă majoritatea celor interesați ar fi scris. Lipsa de timp nu e o scuză. Chiar dacă nu erai de acord în totalitate cu documentul ARA, se putea da copy/paste direct pe site și atunci autoritatea respectivă ar fi fost mai atentă. Mde ... .
URA şi la zbor fofezelor !
0

#75 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 December 2015 - 09:13 AM

Interesant, cand spuneam ca ar fi trebuit ca toate organizatiile "zburatorilor" sa atace in contencios ordinul 8 unii ii tot dadeau ca "e de bine"...
Un ordin ambiguu, tampit formulat si plin de aiureli!
0

#76 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 December 2015 - 09:23 AM

Care organizatii ?
Cand spuneam ca trebuie intai organizat local cluburi, si apoi reprezentantii lor sa stabileasca un for national, unii o dadeau cu intalnirea in persoana... a unor simple persoane fizice...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#77 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 21 December 2015 - 09:27 AM

Vezi postarearenatoa, la 20 December 2015 - 12:31 PM, a spus:

..............
- inclusiva statia ! i se va inregistra "semnatura", care apoi va putea fi arhivata de catre orice releu GSM in aria caruia o deschizi, timp de 6 luni, ca orice convorbire telefonica ! Big Brother cred ca se simte umilit...
Daca ne paste si pe noi asa ceva, prevad o trecere inapoi la FM, sau... la sisteme RC open, carora li se poate altera semnatura :D
......



Asta e bull-shit! Fara antene dedicate nu poti face acest lucru. Si nu vad nici o companie telecom privata sa investeasca in asa ceva, doar sa prinda criminalii R/C.
Antenele uzuale de telefonie, merg pana la 2170 MHz max. La cele cu 4G "2600", se mai adauga banda 2500-2690 MHz.

Deci, nu asculta nimic in 2.4.
Daca ai armonici care ajung din 2.4 in benzile de telefonie, atunci deja ai probleme, ca alea sunt monitorizate 24/24 cu sample-uri la cateva secunde. Si apoi, operatorul instant te spune la ANCOM care vine si te urecheaza. :)
0

#78 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 21 December 2015 - 01:01 PM

Moș Garett, te rog citește tot ce se scrie. Lucrezi cumva la "Antene" ? :)
Am spus că până la apariția O 8 eram toți în ilegalitate. După lege și un avion de hârtie era aparat de zbor. (Într-o discuție particulară, am dat cuiva textul de lege respectiv). Deci, Ordinul 8, așa cum e, rezolvase o parte din probleme. Ăsta este motivul pentru care, Eu, am susținut că ordinul este bun. Să vedem mintenaș, după dispariția lui, ce se mai poate zbura legal.
Am scris "Eu" pentru că am impresia că sunt singurul care a susținut ordinul. Nu am spus că e perfect.
În momentul în care ordinul a căzut în primă instanță CTR nu a mai vrut să ne lase să zburăm și a trebuit să le explic telefonic că va produce efecte până la pronunțarea recursului. Noroc că sunt băieți destupați și au înțeles că nu reprezentăm un pericol așa cum ne organizasem sesiunile de zbor.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#79 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 21 December 2015 - 01:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 December 2015 - 09:23 AM, a spus:

Care organizatii ?
Cand spuneam ca trebuie intai organizat local cluburi, si apoi reprezentantii lor sa stabileasca un for national, unii o dadeau cu intalnirea in persoana... a unor simple persoane fizice...


Ce de șaorma domn' profesor. : )
Cluburi locale există. Câte sunt ... atâtea vor rămâne datorită modului nostru de a gândi. Dacă nu "iese ceva" nu se agită românul. Apariția ARA m-a surprins plăcut, dar cu ce eforturi din partea unui grup mic de persoane. Nici măcar virtual nu s-au înghesuit să dea un amărât de vot pentru o Adunare Generală. Despre ce naiba vorbim ?
URA şi la zbor fofezelor !
0

#80 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 December 2015 - 01:36 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 21 December 2015 - 01:01 PM, a spus:

Am scris "Eu" pentru că am impresia că sunt singurul care a susținut ordinul.

Probabil ca da!
Daca se adunau cateva mii de modelisti care sa faca scandal se rezolva, vezi povestea cu ciobanii!
Problema la noi este ca 90% din persoane au impresia ca trebuie sa se caciuleasca in fata "marimilor" pentru a castiga "bunavointa" acestora, nu inteleg ca de fapt functionarimea e platita de cetateni, nu viceversa!
Gata, ca iar mi se reproseaza ca as fi anarhist! :D
Sunt de acord cu reglementari de bun simt dar nu cu idiotenii scornite de unii care n-au vazut in viata lor obiectul pe care vor sa-l "reglementeze".

Aceasta postare a fost editata de Garett: 21 December 2015 - 01:37 PM

0

#81 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 December 2015 - 02:03 PM

Nu exista mii de modelisti, si nu se agita pentru ca de fapt, dupa cum vedeti din viata de zi cu zi, treaba e subtire, mai mult ne rupem noi pe aici de grija, nu se compara cu ciobanii, care chiar i-au atins...

Ia sa vedem prima arestare de posesor de drona, sa vedem atunci daca mai ramanem indiferenti... si chiar si atunci, ne ametim cu apa rece ca am fi mii, nici macar sute, nu includ posesorii de heli de 100 grame.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#82 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 21 December 2015 - 06:23 PM

House of Representatives a spus:

The Administrator of the Federal Aviation Administration may not promulgate any rule or regulation regarding a model aircraft, or an aircraft being developed as a model aircraft


http://hackaday.com/...snt-make-sense/
Eu ştiu că Americanii sunt prea proşti, în general, ca să se prindă.
https://www.gpo.gov/...-112hrpt381.pdf fiind în vigoare, nu? (Pag. 68, sec 336)

Deci...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#83 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 December 2015 - 12:26 PM

AMA se pune contra inregistrarii ! Dar numai pentru "ai nostrii..." ;)

http://amablog.model...model-aircraft/
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro