Modelism - RHC Forum: Inregistrarea UAV... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Inregistrarea UAV... ... Task Force Recommendations Final Report

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 November 2015 - 10:23 AM

S-au facut publice recomandarile unei echipe instituite adhoc, in mai putin de o luna, dupa ce FAA a pitrocit subiectul 3-4 ani, privind inregistrarea zburatoarelor fara pilot in US.

Aveti documentul atasat, nu este mare, merita frunzarit, este interesanta, ca sa nu zic amuzanta modalitatea cum au calculat periculozitatea unei "jucarii" picate din cer.

Este clar ca scenariile s-au axat pe multicoptere, dovada fiind suprafata mica, de numai 2 dmp, luata in calcul cand s-a calculat rezistenta aerului. Un DLG are de 10x mai mult, de exemplu...

Pentru cei care nu au timp sau chef sa citeasca, concluziile:
- un obiect de 250 grame cazand de la 150m inaltime atinge la sol o viteza de 57mph
- la o asemenea viteza acest obiect lovind in cap o persoana sunt sanse 30% sa moara
- probabilitatea unui asemenea eveniment ca sa se intample este de 1 la 20 mil ore de zbor, considerata acceptabila :)

Deci verdictul: orice jucarie zburatoare peste 250g va necesita inregistrare de acum inainte, proces care se va face chiar la cumparare, dupa cum se profileaza situatia.

Si nu in ultimul rand, este interesanta componenta echipei, unii din membrii nu s-ar putea zice ca ne sunt dusmani, si destul de multi au interes sa vanda... ar fi interesant de stiut cum s-a votat :unsure:

"While general agreement was ultimately reached on the 250 gram weight, there were Task Force members who believed it was too conservative, as the weight could negatively impact the credibility of the sUAS registration program and thus lessen compliance levels because it would require registration of some sUAS generally considered to be in the “toy” category.
Others took the opposite view that there should be no registration exemption for UAS of any size."

Va fi interesant daca acest document va avea vreun impact asupra reglementarilor inca neaparute in EU, mai ales in contextul tulbure al ultimelor zile... Sa speram ca ramane 1-2 kg categoria open...

● 3D Robotics (3DR)
● Academy of Model Aeronautics (AMA)
● Aerospace Industries Association (AIA)
● Air Line Pilots Association (ALPA)
● Aircraft Owners and Pilots Association (AOPA)
● Amazon Prime Air
● Amazon Retail
● American Association of Airport Executives (AAAE)
● Association for Unmanned Vehicle Systems International (AUVSI)
● Best Buy
● Consumer Technology Association (CTA)
● DJI
● General Aviation Manufacturers Association (GAMA)
● GoogleX
● GoPro
● Helicopter Association International (HAI)
● International Association of Chiefs of Police (IACP)
● Management Association for Private Photogrammetric Surveyors (MAPPS)
● Measure
● National Association of State Aviation Officials (NASAO)
● National Business Aviation Association (NBAA)
● Parrot
● Precision Hawk
● Small UAV Coalition
● Walmart

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 25 November 2015 - 11:47 AM

O iau razna baietii incet,incet.Bine asta nu inseamna ca si noi o luam dupa iei.

Pai miniplanorul ala de il dau pustiului meu nu stiu exact daca se incadreaza in 250 grame.Deja o trag spre absurd si sunt convins ca no-r sa aiba sorti de izbanda asa ca,.......datii drumul mai departe. :rofl:
SUNTEM FUDULI
0

#3 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 25 November 2015 - 12:59 PM

Ma tem ca cele 250gr sunt aduse in discutie si in legislatia romana. Din surse neoficiale stim ca proiectul de lege pe care ARA impreuna cu alte entitati au discutat in cadrul unei dezbateri publice la sediul AACR, a suferit intre timp unele modificari radicale. De ceva vreme incercam sa aflam cand va fi dezbaterea publica pe tema noii forme a acestui proiect, insa pare ca se doreste trecerea acestei forme a legii fara o dezbatere publica, ori o dezbatere formala, ferita de ochii publicului pe o perioada scurta, ascunsa noua si opiniei publice.
0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 25 November 2015 - 02:15 PM

la noi...am găsit reglementat deja ce trebuie făcut cu UAV din categoria A şi B1. aici



RACR-AZAC.610 Documente de admisibilitate la zbor
(1) Pentru UAV de categoria A nu este necesar niciun document de admisibilitate la zbor, cu exceptia celor a căror masă maximă la decolare depăseste 15 kg si sunt destinate operatiunilor de lucru aerian.
(2) Pentru UAV de categoria A a căror masă maximă la decolare depăseste 15 kg si sunt destinate operatiunilor de lucru aerian, precum si pentru UAV de categoria B1 este necesară emiterea unui permis de zbor national de către AACR.

Sper să mai fie de actualitate. Ordinul ăla lasă mână liberă, totuşi, jucăriilor sub un kg...deocamdată.

Ideea e că e deja timpul să se reglementeze zborul uav-urilor pe la noi, pentru toată lumea. Nu mai e mult până vreo-un elicopter Smurd dă de pământ pentru că cineva vrea să flmeze (cu un UAV, sau mă rog, un Fantom cât o fi el) cum decolează...
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 November 2015 - 03:48 PM

UAV sunt toate, revedeti definitiile ICAO.
UAV = orice RC, fara limita de greutate
UAV devine drona cand este capabil(a) de zbor autonom
definirea drept model craft, model plane, aeromodel este valabila numai daca evolueaza in spatiul aerian al unui club.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 25 November 2015 - 04:16 PM

Ok, deci se purcede la înregistrarea UFO-ului peste sfert de kil (americanii parcă gândeau în pietre, livre şi alte d-al-de-astea), cu nume, prenume, pronume, cenepeu, adresă şi grupă sanguină, la achiziţionare... deci care e cu di-ai-uai-ul n-are nici o treabă cu astea.
Bun. Pfiu...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#7 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 November 2015 - 04:18 PM

Vezi postareaSăndel, la 25 November 2015 - 04:16 PM, a spus:

Ok, deci se purcede la înregistrarea UFO-ului peste sfert de kil (americanii parcă gândeau în pietre, livre şi alte d-al-de-astea), cu nume, prenume, pronume, cenepeu, adresă şi grupă sanguină, la achiziţionare... deci care e cu di-ai-uai-ul n-are nici o treabă cu astea.
Bun. Pfiu...


la asta ma gandeam si eu... DIYurile cum le controleaza?
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 November 2015 - 04:37 PM

Nu kit-uri va aduce Santa un million sub bradurile si pe cerurile americane... nu de alea ii doare pe ei...

Amazon, Best Buy si Walmart vand retefeiuri cu cel putin un ordin de marime peste HK ...

Posibil varianta finala sa cuprinda si clauze de inregistrare voluntara, cine este prins fara probabil fiind un pic urecheat.

Nici ce s-a vandut in urma nu cred ca va fi lasat de izbeliste... la tot ce s-a vandut cu factura au toate datele necesare ca sa emita certificatul de inregistrare si sa il trimita acasa.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 November 2015 - 04:40 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   sorr 

  • Dreamer
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 618
  • Inregistrat: 06-March 12
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Reînvierea unei vechi pasiuni...

Postat 25 November 2015 - 08:51 PM

Dragilor, am impresia ca autoritatile se crizeaza puternic-mai ales americanii. Din pacate boala asta se ia.
Pare-se, va trebui sa-mi înmatriculez cele 2-3 spume pe care le am prin casa. Nu mai am scăpare.
Bag de seama ca populatia deja a crescut peste masura, in timp ce cantitatea de inteligenta a ramas constanta.
Cand ai incetat sa mai fii copil, ai murit demult. (Constantin Brancusi)
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2015 - 09:48 AM

Crizare, dar sa stim si noi ... :)
Pana la urma, ce e rau in a stii al cui e daca pica undeva si face buba mare ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 November 2015 - 10:23 AM

Vezi postarearenatoa, la 26 November 2015 - 09:48 AM, a spus:

Crizare, dar sa stim si noi ... :)
Pana la urma, ce e rau in a stii al cui e daca pica undeva si face buba mare ?


(nu noi o sa stim, noi doar o sa platim)

Unora le e frica de propriul nume (pre) (i-si iau nume de scena sa se protejeze, ha ha ha) cum crezi ca-si asuma propriile fapte.

Eu am mai intrebat pe forum, CARE E PROCEDURA DE INREGISTRARE ?, in afara ca costa 100 eur, n-a suflat nimic nici un 'oficial', nici de inregistrare nici de asigurare. N-or mai apucat, ca i-o fi saltat inainte ?

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 26 November 2015 - 10:24 AM

0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2015 - 11:20 AM

Cum asa, nu e nici un secret, sunt destul de sigur ca s-a mai postat asta pana acum !!! :o

http://www.caa.ro/me...s/Ghid_RPAS.pdf
http://www.caa.ro/pd...od%20DN-219.doc
http://www.caa.ro/pd...re%20spatiu.pdf

Doar ca e pentru cele comerciale, cel putin pana acum...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 26 November 2015 - 12:13 PM

Vezi postareasorr, la 25 November 2015 - 08:51 PM, a spus:

Dragilor, am impresia ca autoritatile se crizeaza puternic-mai ales americanii. Din pacate boala asta se ia.
Pare-se, va trebui sa-mi înmatriculez cele 2-3 spume pe care le am prin casa. Nu mai am scăpare.
Bag de seama ca populatia deja a crescut peste masura, in timp ce cantitatea de inteligenta a ramas constanta.

Mda, in saracia de USA se preconizeaza a fi 0.001$ pe bucata, la noi e 90e+TVA, ca niste 'burgheji" ce suntem! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Garett: 26 November 2015 - 12:16 PM

0

#14 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 26 November 2015 - 12:37 PM

Oare cit ar costa 'pe bune' sa-ti parchezi scirt-u'n pom ?

http://www.rhcforum....page__hl__scara

Cred ca la tarifele de acuma nici nu-ti trebuie mai mult. Chiar mai mult, am vazut mai multe accidente urite de tot, cu soferi care 'se uitau dupa avion' spre linistea noastra nu era aeromodel in zbor, era 1/1...

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 26 November 2015 - 12:38 PM

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 November 2015 - 02:32 PM

Fierbinte, de ieri... de ce nu ma mai mira coincidente din astea...

http://www.verticalm...terinLosAngeles

"We think it was a drone. After talking to them, from what I see from the extensive damage, and the fact that there are no feathers or blood to indicate a bird strike, it had to be a drone."

Asta va fi verdictul vremurilor care vin... daca nu a macanit, TREBUIE sa fi fost o drona !

Sa ne dotam dronele cu rezervoare de vopsea rosie, si aruncatoare de fulgi...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 November 2015 - 02:34 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 26 November 2015 - 07:06 PM

Am avut curiozitatea și am citit documentul. Dacă nici ăștia nu mai știu aerodinamică ... .
Formule corecte, aplicare eronată. Coeficientul de rezistență la înaintare este mult mai mare (2,1 - calculat, testat măsurat pe quad-ul meu care are 300 g). În niciun caz nu poate atinge 90 km/h în cădere. Ei nu au luat în calcul faptul că rotoarele vor continua să se învârtă chiar dacă se opresc motoarele, ceea ce produce o semnificativă rezistență. Testat cu un pistol radar - quad-ul de 300 g a atins doar 38,6 km/h în cădere. Hm ... cam departe de 57 mPh. :pardon:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#17 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 885
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 November 2015 - 08:57 AM

Vezi postareavlad1, la 26 November 2015 - 12:37 PM, a spus:

Oare cit ar costa 'pe bune' sa-ti parchezi scirt-u'n pom ?

http://www.rhcforum....page__hl__scara

Cred ca la tarifele de acuma nici nu-ti trebuie mai mult. Chiar mai mult, am vazut mai multe accidente urite de tot, cu soferi care 'se uitau dupa avion' spre linistea noastra nu era aeromodel in zbor, era 1/1...

S-a intamplat la noi in toamna si un alpinist utilitar a luat pentru "de parcare", pentru doua ore de munca 200 lei. Dca te intrebi ce a facut in doua ore iti spun eu: modelul era in varful unui pom de aprox 15-20 m omul s-a urcat asigurandu-se tot timpul de crengile din jur pentru a nu cadea si a coborat aeromodelul intreg munca de profesionist zic eu.
Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 November 2015 - 12:23 AM

Au aparut NFZ-uri DJI in Romania !

http://www.rhcforum....post__p__832162
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 December 2015 - 11:47 AM

Vezi postareaxorg, la 25 November 2015 - 12:59 PM, a spus:

Ma tem ca cele 250gr sunt aduse in discutie si in legislatia romana. Din surse neoficiale stim ca proiectul de lege pe care ARA impreuna cu alte entitati au discutat in cadrul unei dezbateri publice la sediul AACR, a suferit intre timp unele modificari radicale. De ceva vreme incercam sa aflam cand va fi dezbaterea publica pe tema noii forme a acestui proiect, insa pare ca se doreste trecerea acestei forme a legii fara o dezbatere publica, ori o dezbatere formala, ferita de ochii publicului pe o perioada scurta, ascunsa noua si opiniei publice.


Poate ar fi cazul ca sa fie pusi la curent memebrii ARA si cu aceste discutii, nu mai vorbesc de legi aprobate prin subteran, care sa le aflam apoi din presa cu surprindere, ca articolul de mai semnalat de andyned la cafenea multicoptere...

http://jurnalul.ro/s...rie-702433.html

As fi curios pe baza carei legi se abereaza toate cele din articol ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 03 December 2015 - 12:23 PM

Articolul e scris cu fundul, autorul are o vaga idee despre cum functioneaza treaba:

"Ca un exemplu, dacă sunteți un fermier care vrea să își verifice recolta cu drona, va trebui să aveți avizul Ministerului Apărării. "

Atunci ma urc pe-un scaun sau cocot camera pe un catarg de 15m si-mi trag tarlaua in cate poze vreau, ca doar e tarlaua mea. Daca am drona inmatriculata si vreau sa-i filmez lui Culita terenul proprietate personala, am nevoie de acordul lui in scris si segregarea spatiului aerian. Daca sunt obiective mai sensibile, atunci intervine MApN-ul.
0

#21 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 03 December 2015 - 12:23 PM

.

Aceasta postare a fost editata de Andyned: 03 December 2015 - 12:23 PM

0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 December 2015 - 09:56 PM

Nu as fi crezut niciodata ca pericolul nu va veni de la autoritati, ci de la companii... care evident, facand lobby, vor face autoritatile sa ne ia si vazduhul, ala putin care il aveam... :angry2:

Credeati ca 150m e prea putin ?! Incepeti sa va ganditi ca s-ar putea sa fie amputat la 61m !

Dupa ce s-a vazut in comisia care a emis documentu subiect al topicului de fata, acum Amazon se crede autoritate de reglementare si isi da cu parerea cum ar imparti ei aerul... incredibil !

https://images-na.ss...ion_of_sUAS.pdf
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 03 December 2015 - 10:03 PM

Vezi postarearenatoa, la 03 December 2015 - 11:47 AM, a spus:

Poate ar fi cazul ca sa fie pusi la curent memebrii ARA si cu aceste discutii, nu mai vorbesc de legi aprobate prin subteran, care sa le aflam apoi din presa cu surprindere, ca articolul de mai semnalat de andyned la cafenea multicoptere...

http://jurnalul.ro/s...rie-702433.html

As fi curios pe baza carei legi se abereaza toate cele din articol ?

Ce ar putea ARA sa spuna despre articolul indicat? Daca vrei un pic de barfa pe tema asta, caci punerea in discutie a unor astfel de surse eu astfel o consider, iti expun opinia mea personala. Ma rezum la doua dintre afirmatiile acestui articol: „Folosirea unei drone neidentificate se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la un an sau cu o amendă penală”, a declarat Remus Dogaru. Cateva randuri mai jos afirma autorul ca: "nu avem o legislație care să prevadă și ce se întâmplă în cazul incidentelor produse de drone." Personal inteleg ca in privinta identificarii domnul Remus Dogaru, asimileaza dronele aeronavelor si aplica in consecinta legislatia existenta. Dar in privinta incidentelor scoate dronele din sfera aeronavelor si spune ca nu are legislatie pentru acestea. Probabil ca este prea mare deranjul autoritatii pentru instrumentarea incidentelor conform legii, in consecinta interpreteaza prevederile legale intr-un mod cat mai favorabil dansilor. Altfel spus, unde-i convine, e lege, dar unde-i prea mult de munca pentru autoritate, inca se mai cauta legea. Posibil ca din legislatia actuala sunt pierdute ceva pagini si inca se mai cauta. Cum as putea altfel sa interpretez articoulul asta care spune ca avem o jumatate de lege in vigoare? Stim cu totii ca inca este in vigoare ordinul8/2014, dar si ala e cam prapadit, pt. ca a dat o instanta cu el de pamant si a ramas cam sifonat de atunci, in opinia mea atat de sifonat ca face mizerie pe masa discutiilor daca se va dorii vreodata aplicarea sa. Oricum discutia pe tema sa ramane sterila, pentru ca la 30 ianuarie 2016 ordinul va sucomba prin puterea propriului sau articol 8; citez: "art.8 Prezentul ordin se aplică până la data de 30 ianuarie 2016." Astfel ca daca nu apare o alta reglementare pe furis, "adica fara dezbatere publica sau fara stirea noastra, avem sanse ca din 1.feb.2016 revenim la aeromodele si sa uitam cu totul de isteria ordinului 8, macar pentru o scurta vreme. Daca apare in dezbatere publica insa, sper sa avem timp cat sa ne consultam cu totii membtii ARA, pe mail, aici pe forum si pe orice alte cai in privinta respectivei reglementari. Momentan si oficial cunoastem cu totii acelasi proiect de lege, cel negociat de ARA la AACR, neoficial sau pe barfe se pare ca de atunci a suferit unele modificari restrictive in cea ce ne priveste si mai mult de atat nu se doreste respectata promisiunea scrisa a Ministerului Transporturilor din vremea domnului Ioan Rus prin care ne promisese asiguratrea unui cadru legislativ favorabil semnarii unui protocol prin care noi sa ne putem oferii ajutorul in cazul unor situatii de urgenta, desi ARA are la activ exercitii comune cu structurile MI, iar o prima forma a unui protocol este posibil a fi semnata chiar anul asta. Cu alte cuvinte degeaba vrea Ministerul de Interne sa lucreze cu noi ca domnii de la MT se mai gandesc daca ne dau sa nu voie. Sunt mult mai importante interesele dansilor, decat dorinta noastra de a ajuta voluntar in situatii de forta majora, acolo unde prin intermediul exercitiilor am dovedit deja ca putem fi de un real folos autoritatilor.
0

#24 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 04 December 2015 - 11:36 AM

Discutia noastra de primavara anului 2014 a ajuns si in Germania unde se discute ceva de 500gramme si 100 de metri si asociatiile sint in plina miscare. Chiar nu credeam ca ajungem asa departe. A si picat enthusiazmul si aeromodelele stau ca si plumb pe rafturi in magazinele de modelism, nevindute. Incearcati se vindeti un aeormodel peste 10kg acum la pret normal. Doar la muzeu sau export in Africa. Iar si acollo in Africa de sud am citit despre un aerodrom unde au voie 40 de metri inaltime pe raza de vreo 150metri.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#25 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 04 December 2015 - 11:46 AM

Clar, ne întoarcem la captive.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2015 - 11:52 AM

Sau la planorism la panta, in EU pantele care sunt declarate neexploatabile agricol sunt domeniu public ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 December 2015 - 01:22 PM

Uite, o buna ocazie pentru a protesta oficial la Amazon in curte, pentru intentiile lor de impartire a spatiului aerian...

http://economie.hotn...n-challenge.htm

Cu presa de fata, cu de toate...
Dar nuuu... nu facem noi asa ceva... nu e in spiritul mioritic... :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 04 December 2015 - 02:38 PM

Să prindă vreo termică și să se ducă peste plafon ca s-o ia, pilotul, pe coajă de la reporteri?

Dar concursul Amazon (licitația de software cu preț fix) e pur on-line. Ne adunăm la ei în inbox?
Eventual un boicot dar sunt destui coderi la Iași cărora le-ar prinde bine 10000.


Side note: Lege, legi, ordine și reglementări... Zilnic mor, în accodente rutiere, aproximativ zece oameni.
Pagubele materiale și numărul de răniți sunt mult mai consistente.
Deci 7, 8, 10, 11 morți pe zi. Peste trei mii de morți anual dacă nu m-am ramolit de tot și nu mai reușesc să înmulțesc 10 cu 365.

Au fost interzise autovehiculele?
Morți din pricina dronelor? Răniți? Ah, că unu și-a scurtat un deget arătând altuia cât de periculoasă e elicea sau vreun kindersurprise s-a bărbierit prematur cu dji-ul? Și că nu mai dă nici un pilot vina pe extratereștrii când îi scapă un bocanc în plexy? (De supărare că s-a răcit ciorba făcută de nevastă și el e tot la muncă, zic și eu)

Circ pentru devierea atenției maselor de la alte chestiuni.
E normal ca "autoritățile" să nu placă abilitatea prostimii de a vedea lucrurile de sus, în andamblu, în afara culoarelor prestabilite. E normal ca "forțele" să nu-și dorească ca prostimea să găsească răniții sau accidentații din zone izolate.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#29 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 05 December 2015 - 10:45 AM

Vezi postareawabo1, la 04 December 2015 - 11:36 AM, a spus:

Discutia noastra de primavara anului 2014 a ajuns si in Germania unde se discute ceva de 500gramme si 100 de metri si asociatiile sint in plina miscare. Chiar nu credeam ca ajungem asa departe. A si picat enthusiazmul si aeromodelele stau ca si plumb pe rafturi in magazinele de modelism, nevindute. Incearcati se vindeti un aeormodel peste 10kg acum la pret normal. Doar la muzeu sau export in Africa. Iar si acollo in Africa de sud am citit despre un aerodrom unde au voie 40 de metri inaltime pe raza de vreo 150metri.


Nu-ș de unde luați informațiile. :pardon:
Într-adevăr se discută de limitări (500 gr. și 100 m) dar numai pentru cei care o fac doar la liber, pentru că ai voie pe terenul propriu, sau pe unul public dacă nu există așezări în apropiere. Singura restricție este în zona aeroporturilor.
Pentru modelele mari și sportivi legitimați/afiliați, modelele sunt deja înmatriculate.
La ambele expo-târguri la care am fost anul ăsta (Ravensburg și Stuttgart) se cumpăra la greu. Drept e că majoritatea erau multicoptere (din cele mari, grele și scumpe), dar și avionașe, planorașe, ... .
Aeromodelele cele mari stau oricum pe rafturi mai mult din simplul motiv că neamțul nu dă cu banii de gard doar pentru că e cool să cumpere un model mare și să se dea mare la vecini că și-a luat sfârlează cu fofează de 10 kile. Astea le cumpără doar cei care sunt specializați pe probe de acest gen, iar foarte mulți și le construiesc singuri.
La Ravensburg s-au vândut în fața mea două Sebart F3A, ultima variantă, cu dublu rotor (contrarotativă) la 1700 euroi bucata. Aveți cumva impresia că au fost cumpărate pentru zbor la pășune ?
Hm. Nu-ș ce să zic ... !
URA şi la zbor fofezelor !
0

#30 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 05 December 2015 - 12:32 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 05 December 2015 - 10:45 AM, a spus:

Nu-ș de unde luați informațiile. :pardon:

Va recomand, in caz ca si vorbiti limba germana, se cititi forumurile germane de specialitate si revistele de specialitate. De acollo va luati informatiile ca se fiti informati, complet. Mai departe deveniti membru DMFV si aveti revista lor unde va puteti lua informatii si mai departe. Nu uitati sa cititi si ce emite ministerul de transport din Germania. Poate atunci va lamuriti mai clar. Daca pana in primavara anul 15 mai eram convinis ca situatia de acollo va ramane cit de cit liber, va pot spune ca acum chiar este sumbru situatia. German find de origine si membru DMFV, modelist de 45 ani si care se informeaza deasupra subiectului si prin contacte din cluburi germane tind se cred ca in cazul asta sunt mai informat de cit un vizitator de expozitii punctuale. Dar ma rog, am sezisat ca din alte postari ca ati devenit un fel de zeu pe forumul aceasta care indiferent ce emite, are credinta. Oricum am vrut se ma abtin si cer scuze ca am abatat din nou la idea se numai postez aici.
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro