Modelism - RHC Forum: Strung Bernardo Hobby 250 si Freza Bernardo KF 10 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Strung Bernardo Hobby 250 si Freza Bernardo KF 10 Cum pun CNC pe produsele Bernardo

#1 Useril este offline   ga6riel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-November 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2015 - 04:20 PM

Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum si-mi cer scuze daca am gresit postarea.
Doresc sa pun un sistem CNC pe strung Bernardo Hobby 250 si pe Masina de gaurit si frtezat Bernardo KF 10.
Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 November 2015 - 07:54 PM

Buna ziua.
N-ai gresit nimic, dar e cale lunga pana sa-ti vezi visul implinit.
Buna ar fi completarea locatiei in profil. Deseori conteaza. Facand aluzie la "patriotismul local", fiecare incearca sa-ai ajute pe cei mai apropiati. Adica este mai eficient asa.
O alta idee, ar fi ca daca tot ai intrat pe strada asta cu CNC-urile, pana vine ajutorul concret, n-ar fi rau sa incepi sa studiezi singur problema. Exista documentatie destula. Am curajul sa spun ca si pe RHC am dezbatut aspectele importante ale domeniului, legate de aspectul hobby. Practic, gasesti cam tot ce este util.

La cum ai pus problema, pisica este in curtea noastra. Trebuie sa vedem cele doua sisteme si sa vedem ce se poate face pe ele, concret. O sa facem si asta. Dar garantez ca mai tarziu, vor aparea intrebari de genul: "ce performante vrei sa obtii? ", "cam cat poti investi? " si multe altele...
Poti sa scurtezi timpul dialogului incepand sa le rezolvi simultan. Adica sa-ti treci locatia in profil, sa inveti cat de multe poti singur (n-as vre sa crezi ca sunt rautacios, dar candva tot va exista un moment cand nu te va mai putea ajuta nimeni si trebuie sa mergi pe cont propriu), si sa revii cu mai multe detalii despre specificul prelucrarilor. Masinile le aflam, dar pot fi destule amanunte importante, legate de specificul prelucrarilor. Una este sa prelucrezi carburi metalice pentru alte scule, alta e sa fac piese din aliaje de aluminiu si total diferit sa faci plute de pescuit din balsa. Scuze pentru gluma nesarata, dar pricepi unde vreau sa ajung.
Mult succes si sper sa ne suporti cat mai mult!
Cu respect, Ovidiu.

PS. Ca sa nu raman offtopic, raspunsul la intrebarea ta este DA. Poti primi ajutor de pe acest forum. O facem total dezinteresat si cu cea mai mare placere. Am mintit putin. Avem un interes. Avem interesul sa fim cat mai multi pasionati de CNC-uri, sa ne cunoastem si sa dezvoltam domeniul, dupa puterile noastre.
Spor la treaba!

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 November 2015 - 08:00 PM

Vezi postareaga6riel, la 23 November 2015 - 04:20 PM, a spus:

Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum si-mi cer scuze daca am gresit postarea.
Doresc sa pun un sistem CNC pe strung Bernardo Hobby 250 si pe Masina de gaurit si frtezat Bernardo KF 10.
Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc anticipat.


Salut. Nu ai gresit postarea, esti in locul potrivit. Cineva te poate ajuta. Dar e bine sa specifici in ce zona a tarii. Pe urma, la freza, vrei sa schimbi suruburile si sa pui sine sau raman suruburile masinii si coada de randunica ? Mai urmeaza vreo 100 de intrebari, dar mai intai acestea trebuiesc clarificate.
0

#4 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 24 November 2015 - 06:50 AM

Salut

Se poate ... dar n-o sa obtii cine stie ce masini cnc . Sunt destul de multe modificari necesare ...am cautat nitel jucariile pe net sa vad
cum arata , si , din punctul meu de vedere , nu merita .

De exemplu , la strung , daca pui motoare pas cu pas pe axe ( evident combinate cu suruburi cu bile
si modificarile necesare / blocuri de piulita/rulmenti ) nu vei mai avea posibilitatea sa filetezi ...pentru asta ai nevoie de un spindle ( motor de antrenare )
indexat ( cu encoder pe coada ) . Iar asta costa mai mult decat utilajul ( motor servo , encoder , drive ) .
Plus ca modul in care este construita masina este destul de putin pretabil la conversie cnc . Va trebui sa muti pozitia suruburilor de antrenare ( bile sau trapez ) ,
sa gasesti o solutie sa prinzi cumva motoarele stepper , si sa reproiectezi prinderile piulitelor / rulmentilor . Ai putea pur si simplu sa inlocuiesti cumva rotile de avans
direct cu motoare , dar vei avea probleme cu backlash-ul ( jocul axial ) .

La freza , e si mai tembela chestia ... Idem , ai putea pur si simplu sa pui motoare in locul rozetelor de avans si sa inveti sa " traiesti " cu backlash-ul , sau modifici
complet sistemul de antrenare ... asta inseamna reproiectare , repozitionare subansambluri , inserarea unor piese complet noi , custom .

Daca ai putea sa faci rost de modelele 3D ale masinilor , poate ca as putea sa incerc sa te ajut , in sensul ca as putea sa fac niste schite de principiu pentru ce ar
trebui facut / modificat / realizat .

Succes.


Edit :

Sper ca astea sunt jucariile ...le-am pus aici pentru o mai buna intelegere a situatiei .


cheers

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 03-1000_1.jpg_2.jpg
  • Imagine atasata: 02-1005_1.jpg_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de katran: 24 November 2015 - 06:52 AM

0

#5 Useril este offline   ga6riel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-November 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 09:13 AM

Va salut si va multumesc cu aceeasi prietenie pentru ajutor,
Am inceput prin a face completarile sugerate de voi, locatie, varsta, sex etc.
Legat de intentiile mele referitoare la masinutele Bernardo, da, acestea sunt, cele mentionate de katran.
Nu am pretentii mari de la acestea, ci doar sa pot prelucra carburi metalice pentru alte scule de dimensiuni mici (accesorii de scule pentru aceste jucarii), sa fac piese de dimensiuni mici din metale, aluminiu, alama, textolit, teflon si ptfe, si diferite piese componente ale unor motorase, angrenaje etc.
In ceea ce priveste modificarea in ansambu a masinutelor, as dori sa nu fac modificar prea mari, daca se poate sa fac rost de pachete CNC care sa le montez pe masinute si sa ma apuc de treaba (???), ar fi minunat.
Imi puteti sugera spre exemplu cu ce sa incep - referitor la documentatia de studiu de pe acest forum?
O alta idee este ca sunt un tip ce tine la gluma, chiat si la cele mai nesarate, inteleg chiar si ironiile. Nu sunt suparacios, si mai cu seama, viata m-a invatat sa accept oamenii asa cum sunt pentru a-i cunoaste mai bine.
Va multumesc inca odata pentru concursul dat si sper sa avem o colaborare cat mai indelungata.

Aceasta postare a fost editata de ga6riel: 24 November 2015 - 09:18 AM

0

#6 Useril este offline   ga6riel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-November 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 10:30 AM

Poate ajuta si datele tehnice ale acestor (jucarii)...Fisier atasat  Strung si Masina de gaurit si frezat.doc (52K)
Number of downloads: 162
0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 November 2015 - 11:13 AM

Vezi postareaga6riel, la 24 November 2015 - 09:13 AM, a spus:


Nu am pretentii mari de la acestea, ci doar sa pot prelucra carburi metalice pentru alte scule de dimensiuni mici (accesorii de scule pentru aceste jucarii), sa fac piese de dimensiuni mici din metale, aluminiu, alama, textolit, teflon si ptfe, si diferite piese componente ale unor motorase, angrenaje etc.


Aici nu prea inteleg. Vrei sa prelucrezi carburi metalice sau vrei sa folosesti scule cu carburi metalice cu care sa prelucrezi metale, plastice, etc ?
0

#8 Useril este offline   ga6riel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-November 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 11:40 AM

Vezi postareasteelmind, la 24 November 2015 - 11:13 AM, a spus:

Aici nu prea inteleg. Vrei sa prelucrezi carburi metalice sau vrei sa folosesti scule cu carburi metalice cu care sa prelucrezi metale, plastice, etc ?


Sa folosesc pentru prelucrare metale, aluminiu, cupru etc.
Scuze pentru graba...
0

#9 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 24 November 2015 - 12:28 PM

Nu stiu despre ce glume vorbesti ... mai ales nesarate ... nu cred ca a facut cineva asa ceva ... inca !!!

Kituri de modificare pentru masinutele tale nu vei gasi ... tocmai pentru motivul care l-am enuntat mai sus : nu merita .
Cel putin eu n-am auzit despre asa ceva ... am vazut pentru scule nitel mai " seriaose " , gen Optimum BF20 ( cred ca asta e cea
mai mica de care am auzit ) . Ceva informatii ai putea gasi pe " https://littlemachineshop.com " , acolo parca am vazut ceva
despre strungul tau ( ma rog , modelul chinezesc care sta la baza tuturor acestor copii )

Este foarte important ca ai mentionat ce vrei sa faci cu masinile ... la fel de important este sa stii cam la ce precizii vrei
sa lucrezi ... asta este un factor extrem de important in alegerea componentelor pentru retrofit .

Modificari va trebui sa faci ...chiar majore , n-ai incotro . Daca nu ai ceva cunostiinte de mecanica si mai ai si doua
maini stangi , esti in pom !!! De asemenea , ar fi foarte indicat sa faci o schita , ceva ... Eu cand am facut retrofitul la
BF-ul 30 , a trebuit sa " construiesc " modelul 3D cu sublerul ... dar asa am reusit sa-mi proiectez modificarile corect . Ai ceva
abilitati de desen ? De preferinta asistat de computer ( software de editare 3D / Rhino , SolidWorks , Autocad ) ...


Trebuie sa inveti ... ce e ala un motor stepper , cum functioneaza si de ce . Ce e ala un surub cu bile , ce e ala backlash ...
Chiar daca prin absurd vei gasi un asa zis kit de conversie ( lucru de care ma indoiesc foarte tare ) , tot trebuie sa-l implementezi ...
N-o sa vina nimeni sa-l monteze pentru tine ... Trebuie sa te familiarizezi cu softul de lucru ( CAD/modelare, desen, vectori , Cam/coduri G , si
interfata computer -masina , respectiv Mach3 sau altceva de genul asta ) . Nu va fi foarte simplu , dar daca ai vointa , timp si determinare ,
sunt sigur ca vei reusi ... poate nu in prima faza ( o sa vrei sa cauti un ciocan foarte mare sa demolezi sculele ) , dar mai incolo , dupa ce
de dai cu capul de toate pragurile , vei reusi cu siguranta .

Succese !!!
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 November 2015 - 01:08 PM

Vezi postareaga6riel, la 24 November 2015 - 11:40 AM, a spus:

Sa folosesc pentru prelucrare metale, aluminiu, cupru etc.
Scuze pentru graba...


Sincer, nici de data asta n-am inteles pentru ca si carburile metalice sunt tot metale. Probabil ca in timp va trebui sa te obisnuiesti un pic cu jargonul pentru a evita confuzii. Banuiesc ca prin metale te referi la otel iar din cele peste 3500 de formulari de aliere te referi probabil la otelul slab aliat folosit la table, profile etc gen Sj 2xx (spre ex. 235) si Sj 3xx, care sunt cele mai slabe oteluri, deci mai usor de prelucrat (cand n-au tunder !). Doar pentru a avea o idee, carburile metalice fata de de Sjxxx sunt cam ca Porche fata de Logan. Noi toti pe aici avem +/- Logane, asa ca este bine sa-ti definesti de la inceput nevoile din punct de vedere al otelului folosit in proiectele tale. Aluminiul si cuprul sunt clare. Pe urma, asa cum spune si Katran, daca ai sti ce presupune conversia la masinutele tale s-ar putea sa ajungi singur la concluzia ca nu merita-nici ca performante nici ca bani. Dar nu stii ce presupune, deci nu poti sa ajungi singur la concluzia asta. De aceea, poate merita sa-i crezi pe cei care au multa experienta in constructia de cnc-uri, precum Katran si alti cativa veterani pe aici, ca sa nu dai bani degeaba. Daca vezi problema eminamente ca pe o placere si nici un pic ca un efort financiar deja efectuat, atunci poti merge mai departe cu conversia. Poti sa fii 300% sigur ca dupa o perioada vei vrea ceva mai mare si mai performant, iar la acel moment va trebui sa te gandesti ce faci cu investitia pe care vrei s-o faci la momentul prezent. Prin vanzare, POATE o sa-ti recuperezi 30% din ceea ce ai platit deja + din ceea ce o sa mai platesti pentru conversie in CNC. Daca decizi sa meregi mai departe cu conversia, macar NU schimba suruburile trapezoidale actuale(mai ieftine si mai imprecise) cu suruburi cu bile (mai scumpe si precise) si NU schimba mecanismul de culisare al axelor (coada de randunica) cu ghidaje liniare (scumpe si precise). In felul asta poti sa-ti continui demersul si sa-ti limitezi viitoarele pierderi financiare. Se limiteaza astfel si precizia de prelucrare. Fara suruburi cu bile si ghidaje liniare (si daca sunt si alte criterii indeplinite) te poti astepta la erori ale preciziei de prelucrare in jur de 0.2-0.5 mm/100 mm, care este o eroare semi-acceptabila pentru multe proiecte. Daca vizezi erori mai mici de 0.2 mm, atunci trebuie sa te gandesti foarte bine ce faci mai departe.
0

#11 Useril este offline   ga6riel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-November 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 01:15 PM

Eu spun ca daca un Sherline poate fi upgradat CNC, cred ca si jucarioarele mele pot fi. Zic si eu...(???)
Multumesc mult lui katran pentru motivatie. :))
Sper sa reusim intr-un final sa le upgradam, fie si in 2020 sau mai tarziu. :)
0

#12 Useril este offline   ga6riel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-November 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2015 - 01:28 PM

Vezi postareasteelmind, la 24 November 2015 - 01:08 PM, a spus:

Sincer, nici de data asta n-am inteles pentru ca si carburile metalice sunt tot metale. Probabil ca in timp va trebui sa te obisnuiesti un pic cu jargonul pentru a evita confuzii. Banuiesc ca prin metale te referi la otel iar din cele peste 3500 de formulari de aliere te referi probabil la otelul slab aliat folosit la table, profile etc gen Sj 2xx (spre ex. 235) si Sj 3xx, care sunt cele mai slabe oteluri, deci mai usor de prelucrat (cand n-au tunder !). Doar pentru a avea o idee, carburile metalice fata de de Sjxxx sunt cam ca Porche fata de Logan. Noi toti pe aici avem +/- Logane, asa ca este bine sa-ti definesti de la inceput nevoile din punct de vedere al otelului folosit in proiectele tale. Aluminiul si cuprul sunt clare. Pe urma, asa cum spune si Katran, daca ai sti ce presupune conversia la masinutele tale s-ar putea sa ajungi singur la concluzia ca nu merita-nici ca performante nici ca bani. Dar nu stii ce presupune, deci nu poti sa ajungi singur la concluzia asta. De aceea, poate merita sa-i crezi pe cei care au multa experienta in constructia de cnc-uri, precum Katran si alti cativa veterani pe aici, ca sa nu dai bani degeaba. Daca vezi problema eminamente ca pe o placere si nici un pic ca un efort financiar deja efectuat, atunci poti merge mai departe cu conversia. Poti sa fii 300% sigur ca dupa o perioada vei vrea ceva mai mare si mai performant, iar la acel moment va trebui sa te gandesti ce faci cu investitia pe care vrei s-o faci la momentul prezent. Prin vanzare, POATE o sa-ti recuperezi 30% din ceea ce ai platit deja + din ceea ce o sa mai platesti pentru conversie in CNC. Daca decizi sa meregi mai departe cu conversia, macar NU schimba suruburile trapezoidale actuale(mai ieftine si mai imprecise) cu suruburi cu bile (mai scumpe si precise) si NU schimba mecanismul de culisare al axelor (coada de randunica) cu ghidaje liniare (scumpe si precise). In felul asta poti sa-ti continui demersul si sa-ti limitezi viitoarele pierderi financiare. Se limiteaza astfel si precizia de prelucrare. Fara suruburi cu bile si ghidaje liniare (si daca sunt si alte criterii indeplinite) te poti astepta la erori ale preciziei de prelucrare in jur de 0.2-0.5 mm/100 mm, care este o eroare semi-acceptabila pentru multe proiecte. Daca vizezi erori mai mici de 0.2 mm, atunci trebuie sa te gandesti foarte bine ce faci mai departe.


Pe langa alte operatiuni, vreau sa confectionez cu aceste masinute, arbori cotiti in miniatura, biele care sa si functioneze pe arbori, pistonase care asemenea sa functioneze impreuna cu arborii si cu bielele etc. Credeti ca voi reusi cu masinutele acestea? Nu cred ca voi dori ceva mai mare si mai performant, sunt un tip migalos si am o suficienta satisfactie sa numar bobitele de nisip. Pana la urma - urmei, trebuie sa faca cineva si asta. (!!!)
0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 November 2015 - 02:11 PM

Vezi postareaga6riel, la 24 November 2015 - 01:28 PM, a spus:

Pe langa alte operatiuni, vreau sa confectionez cu aceste masinute, arbori cotiti in miniatura, biele care sa si functioneze pe arbori, pistonase care asemenea sa functioneze impreuna cu arborii si cu bielele etc. Credeti ca voi reusi cu masinutele acestea? Nu cred ca voi dori ceva mai mare si mai performant, sunt un tip migalos si am o suficienta satisfactie sa numar bobitele de nisip. Pana la urma - urmei, trebuie sa faca cineva si asta. (!!!)


Da, se poate. Cat de bine o sa iasa, asta nu-ti poate spune nimeni.
0

#14 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 24 November 2015 - 02:15 PM

Vezi postareaga6riel, la 24 November 2015 - 01:15 PM, a spus:

Eu spun ca daca un Sherline poate fi upgradat CNC, cred ca si jucarioarele mele pot fi. Zic si eu...(???)
Multumesc mult lui katran pentru motivatie. :))
Sper sa reusim intr-un final sa le upgradam, fie si in 2020 sau mai tarziu. :)



Ha !!! Sherline este din start gandit pentru conversie CNC !!! Iar nivelul de calitate este mult peste jucariile tale ...
M-am jucat cu scule Sherline vreo 3 ani , pana ce mi-au trebuit curse de lucru mai mari ... Retrofitul la Sherline este
dea dreptul banal , nici n-ai nevoie de cine stie ce scule ... dar , repet , sculele alea sunt gandite asa .

Motivatie ? M-ai pierdut frate ...

cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 24 November 2015 - 02:16 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro