Modelism - RHC Forum: Black Friday si la avioane - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Black Friday si la avioane

#1 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 November 2015 - 10:51 AM

Sunt un pic trist sa vad ca magazinele noastre de profil care sunt suparate ca noi nu sustinem economia nu s-au gandit sa faca si ei Black Friday, exceptie fiind Dragos pe care il felicit, singurul din Romania care a avut aceasta initiativa.
Pentru restul, nu pot decat sa le zic ca nah, sa se mai gandeasca si la noi.

Aceasta postare a fost editata de bogdan.motrici: 20 November 2015 - 10:53 AM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 November 2015 - 12:48 PM

Adica... apel la pomana, sau cum sa inteleg asta ?

Poate imi explici si mie, ca zici esti in bransa asta cu aburitul, cam de unde ar trebui sa vina aceste reduceri ?
Ii apuca brusc un atac de filantropie pe unii ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 November 2015 - 02:22 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 November 2015 - 12:48 PM, a spus:

Adica... apel la pomana, sau cum sa inteleg asta ?

Poate imi explici si mie, ca zici esti in bransa asta cu aburitul, cam de unde ar trebui sa vina aceste reduceri ?
Ii apuca brusc un atac de filantropie pe unii ?

Se negociaza la sange niste cantitati cu furnizorii apoi se reduce din marja procentuala si se merge pe gross profit la volum dar cu marja % mica per produs. :)
Am lucrat in retail 5 ani, cunosc toate marjele de profit pe fiecare categorie de produse si cum se poate obtine un pret bun.
Daca unul din cei putini jucatori pe piata de RC ar merge pe profit la volum si marja procentuala de black Friday cred ca ar castiga ceva banuti.
Sau, cumperi special pentru black Friday 50 de avioane, faci pre-order dinainte, stii ca iei pret bun de la furnizor si uite asa se face promotia.
Sunt modalitate si se poate sa stii, dar nu vor, ii doare la cot.
Aia de la botosani traiesc din vanzarea de drone, eu nu mai cumpar veci ca m-au pus sa platesc transport la garantie, cei de prin centrul tarii sunt de bun simt, am cerut discount, am primit, le-am zis, uite, am cumparat de atat si am primit. Iar cei doi din Bucuresti sunt amandoi de bun simt.
Cred ca 4 sunt in total de mai mare anvergura, ca asa mici mai sunt pe ici pe colo.
Ar putea sa isi fac o alianta sa promoveze preturi bune, daca nu, nu e problema, eu cumpar de la lindinger si HK iar din tara doar din mijloc :) si uneori din Bucuresti.
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 November 2015 - 06:59 PM

Asta e marketing pe stil vechi, de neckermann, care ca si dinozaurii... se duce.

Piata de azi a devenit obraznica, vrea BF per-ma-nent ! asa i-au invatat shop-urile chinezesti... care, ghici cine le-a crescut sa ajunga mari...

La ce saracie de piata sa negociezi cantitati, cand tu nu esti in stare sa dai un avion pe luna ? Crezi ca 10-20% gadila pe cineva, cand toti s-au invatat sa cumpere fara TVA?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 November 2015 - 07:28 PM

hai să vedem reducerile!!!..
0

#6 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 November 2015 - 07:36 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 November 2015 - 06:59 PM, a spus:

Asta e marketing pe stil vechi, de neckermann, care ca si dinozaurii... se duce.

Piata de azi a devenit obraznica, vrea BF per-ma-nent ! asa i-au invatat shop-urile chinezesti... care, ghici cine le-a crescut sa ajunga mari...

La ce saracie de piata sa negociezi cantitati, cand tu nu esti in stare sa dai un avion pe luna ? Crezi ca 10-20% gadila pe cineva, cand toti s-au invatat sa cumpere fara TVA?

Pai de ce vin ei un avion pe luna? pt. ca nu au gama, preturi, etc.
0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 November 2015 - 08:40 PM

Sau pentru ca exista oferte mai bune. De ce sa dau cu 30-40% mai mult in tara cand pot lua de la HK cam tot ce vreau? Pana acum ceva vreme era treaba cu adusul din China si asteptarea lunga, acum cu depozitele europene intr-o saptamana ai la tocul usii tot ce-ti pofteste inima.
Nu zic ca-s lacome magazinele romanesti ci competitia ii omoara. Si faptul ca sustin o afacere romaneasca nu e un motiv intemeiat sa saracesc eu.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro