Modelism - RHC Forum: Întâlniri/evenimente/concursuri 2016 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Întâlniri/evenimente/concursuri 2016

#1 Useril este offline   Alexandra D. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 17-March 14
  • Gender:Female
  • Interests:Aeromodelism

Postat 15 November 2015 - 04:17 PM

Stimați aeromodeliști,

Anul 2015 este pe sfârșite, astfel încât ne gândim deja la anul 2016 și în acest scop, am dori să vă lansăm o „provocare”. Știm că în decursul acestui an au avut loc mai multe întâlniri aeromodelistice și am dori să menținem tradiția cu ajutorul dumneavoastră, membri și non-membri deopotrivă. ARA dorește să sprijine aceste întâlniri și să fie alături de dumneavoastră în organizare. Prin urmare, am dori ca cei interesați de organizarea unor astfel de evenimente să ne scrie, fie printr-un reply la această postare, fie pe adresa info@aeromodelism.ro

Ce am dori să aflăm de la dumneavoastră este:

-data aproximativă la care credeți că va avea loc întâlnirea
-localitatea și județul
-clasa/clasele de aeromodele/ întâlnire deschisă tuturor
-o persoană de contact+ nr. de telefon
-cu ce considerați că vă putem ajuta

Sperăm ca această inițiativă să vă placă și să ne fiți alături și în anul 2016.

--
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt ARA
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt al Asociației Române de Aeromodelism
alexandra.diaconescu@aeromodelism.ro
0

#2 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 15 November 2015 - 06:33 PM

Aveti tot respectul meu pentru o astfel de initiativa si imi sustin ideea de a se organiza un festival indoor in perioada de iarna , cand vremea nu ne prea permite sa zburam sub cerul liber.
Motivul principal este lipsa unor astfel de evenimente din calendarul zburatorilor liberi de legitimatii dar sa nu uitam insa de frumusetea zborului in sala, de faptul ca la nivel de distractie orice aeromodelist isi poate permite un depronel construit sau un kit entry si nu in ultimul rand de spectaculozitatea concursurilor care se pot organiza in cadrul unui astfel de eveniment gen aeromusical, pattern,pylon race,combat, balloon pop,spot landing ,limbo etc
In trecut astfel de intalniri erau organizate de clubul Aeropower si va pot spune di experienta ca distracia era maxima si atmosfera fantastica,aveam si public si magazin de profil mese de lucru amenajate ce sa mai... german style ,cei care veneau sunt sigur ca ar mai veni asa cum sunt la fel de sigur ca vor fi prezenti si cei care inca nu au avut contact cu zborul in sala.

Data ideala> perioada de iarna ...+ 30 zile incepand de la anuntul evenimentului pentru organizare si procurarea celor necesare.
Locatia > musai Bucuresti ,motivele sunt multe si intemeiate, daca este nevoie dau si explicatii.
Clasele> orice zburatoare care se incadreaza la zborul in sala si care beneficiaza de un stapan capabil sa nu puna in pericol participantii si publicul la categoria... fara categorie si zburatoare adecvata pentru concursul la care se vrea ...daca se vrea si daca se face.
Persoana fizica > eu adica Mihai Catalin Dinu ,tel>0723 483 183 < smartphone :blink: >
ARA poate ajuta>in primul rand cu obtinerea unui spatiu adecvat pentru o zi sau doua in functie de durata evenimentului,mediatizarea lui,eventual contactarea magazinelor de profil din tara in speranta participarii si eventual acordarii de premii exclusiv pentru juniorii care vor participa < se evita astfel pariciparea oportunistilor care vin doar daca sunt premii > si nu in ultimul rand ARA poate ajuta chemand la arme zburatorii indecisi.
Ar trebui luat in considerare si posibilitatea participarii de elicoptere max class 250 ,multirotoare max class 250 si de ce nu automodele electrice...ar fi shaorma cu de toate nu?
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de bicut: 15 November 2015 - 06:36 PM

0

#3 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 15 November 2015 - 09:07 PM

[quote name='bicut' timestamp='1447605237' post='830524']
Aveti tot respectul meu pentru o astfel de initiativa si imi sustin ideea de a se organiza un festival indoor in perioada de iarna , cand vremea nu ne prea permite sa zburam sub cerul liber.
Motivul principal este lipsa unor astfel de evenimente din calendarul zburatorilor liberi de legitimatii dar sa nu uitam insa de frumusetea zborului in sala, de faptul ca la nivel de distractie orice aeromodelist isi poate permite un depronel construit sau un kit entry si nu in ultimul rand de spectaculozitatea concursurilor care se pot organiza in cadrul unui astfel de eveniment gen aeromusical, pattern,pylon race,combat, balloon pop,spot landing ,limbo etc
In trecut astfel de intalniri erau organizate de clubul Aeropower si va pot spune di experienta ca distracia era maxima si atmosfera fantastica,aveam si public si magazin de profil mese de lucru amenajate ce sa mai... german style ,cei care veneau sunt sigur ca ar mai veni asa cum sunt la fel de sigur ca vor fi prezenti si cei care inca nu au avut contact cu zborul in sala.

Data ideala> perioada de iarna ...+ 30 zile incepand de la anuntul evenimentului pentru organizare si procurarea celor necesare.
Locatia > musai Bucuresti ,motivele sunt multe si intemeiate, daca este nevoie dau si explicatii.
Clasele> orice zburatoare care se incadreaza la zborul in sala si care beneficiaza de un stapan capabil sa nu puna in pericol participantii si publicul la categoria... fara categorie si zburatoare adecvata pentru concursul la care se vrea ...daca se vrea si daca se face.
Persoana fizica > eu adica Mihai Catalin Dinu ,tel>0723 483 183 < smartphone :blink: >
ARA poate ajuta>in primul rand cu obtinerea unui spatiu adecvat pentru o zi sau doua in functie de durata evenimentului,mediatizarea lui,eventual contactarea magazinelor de profil din tara in speranta participarii si eventual acordarii de premii exclusiv pentru juniorii care vor participa < se evita astfel pariciparea oportunistilor care vin doar daca sunt premii > si nu in ultimul rand ARA poate ajuta chemand la arme zburatorii indecisi.
Ar trebui luat in considerare si posibilitatea participarii de elicoptere max class 250 ,multirotoare max class 250 si de ce nu automodele electrice...ar fi shaorma cu de toate nu?
Va multumesc.


:good: :clapping: :drinks:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#4 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2015 - 10:16 AM

Cred ca sunt in asentimentul tuturor celor care au participat anul asta la F3M Aerobatic Challenge Brasov: un concurs de acrobatie F3M ( impus + freestyle) n-ar trebui sa lipseasca nici in 2016 ( si de-acum incolo) din calendarul manifestarilor sustinute/organizate de ARA.

Numarul avioanelor din clasa >=50 cc incepe sa creasca, la fel si nivelul zburatorilor, in consecinta, un astfel de eveniment ar trebui sa fie factor motivational pentru toti cei care vor sa evolueze + spectacol.

Probabil cel mai potrivit ar fi in iulie/ august, locatia ramane de stabilit in functie de disponibilitate.

Ce am invatat, organizatoric, din experienta de anul aceasta: n-ar trebui combinat cu o intalnire de fun-fly, va trebui sa fie o zi intreaga dedicata doar acestei intalniri ( pentru nu-i frustra pe cei care vin sa zboare de placere si nu au timp/loc).
















0

#5 Useril este offline   Kony87 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 09-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Dej
  • Interests:Aeromodele Captive si RC

Postat 16 November 2015 - 03:16 PM

În primul rând,bună ziua tuturor aeromodelistilor de pe acest forum.
Doresc,cu sprijinul Asociației ARA,a clubului sportiv de aeromodelism Gloria Dej afiliat la FRMD și primăria Municipiului Dej, să propun inițierea/organizarea unei întâliniri aeromodelistice RC care să fie desfășurată în orasul Dej, judetul Cluj și propun includerea si de aeromodele captive,F2B(acrobație) și F2D(combat/lupte aeriene) la această întâlnire. O dată exactă,nu vă pot spune momentan,de preferabil pe durata verii,să fie cald și frumos afară iar data să fie fixată în așa fel încât să fim prezenți intr-un număr cât mai mare. Vă mulțumesc.

Cu stimă,
Csibi-Kuti Konrad
Președinte C.S. Gloria Dej
0

#6 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2126
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 16 November 2015 - 05:53 PM

Desi sunt unul din clasa medie ca venit ,ca aeromodelisti desi batran in bransa trebuie sa tineti seama ca ARA este limitata dpdv financiar atat timp cat noi nu cotizam.

Nu imi arog acest drept insa o suma de 120 lei pe an cotizatie(vorbeam cu Andras despre asta asa ca TEMA,de lucru) este super OK si ar avea cu ce sa poata face fata unor mici chestii de organizare.


La Pucioasa in perioada Serbarilor orasului sfarsit de August 2016,va invitam pe Portavionul nostru la un FunFly In Memoriam Mitica Diaconescu.
multumim ARA si Red Bull pt ajutorul din anul acesta.
0

#7 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 16 November 2015 - 10:42 PM

Vezi postareasandu62, la 16 November 2015 - 05:53 PM, a spus:

Desi sunt unul din clasa medie ca venit ,ca aeromodelisti desi batran in bransa trebuie sa tineti seama ca ARA este limitata dpdv financiar atat timp cat noi nu cotizam.

Nu imi arog acest drept insa o suma de 120 lei pe an cotizatie(vorbeam cu Andras despre asta asa ca TEMA,de lucru) este super OK si ar avea cu ce sa poata face fata unor mici chestii de organizare.


La Pucioasa in perioada Serbarilor orasului sfarsit de August 2016,va invitam pe Portavionul nostru la un FunFly In Memoriam Mitica Diaconescu.
multumim ARA si Red Bull pt ajutorul din anul acesta.


120 lei pe an e o suma de bun simt, nu cred ca e un capat de tara pentru o pasiune care trebuie intretinuta, problema e alta, la ce mai e bun frmd ? sa-i scoatem de la bugetul de stat pentru ca nu ne mai reprezinta cu nimic si sa bagam ARA acolo unde e locul. zic si eu, nu dati cu parul. si cand mai e vre-o actiune cu isu sa apelati la cei din zona intai si pe urma cei din alte zari ca altfel gandurile ne duc in alta parte :p

Aceasta postare a fost editata de worms: 16 November 2015 - 10:44 PM

0

#8 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2126
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 17 November 2015 - 06:30 PM

ARA este ONG
FRMd este afiliata la Min Sportului FAI cu sub clase pt fiecare ramura
dar ce nevoie avem de Ei?
daca vreun aeromodelist ar accede la promovare intr-o etapa superioara de concurs as intelege ....
ori toate concursurile sunt Open deci poti participa platind o taxa de concurs si gata...pt ca FRMd si asa nu ti asigura cine stie ce sau deloc.





















o
0

#9 Useril este offline   banicerub 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 30-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras sau Campina
  • Interests:motoplanoare

Postat 11 January 2016 - 06:28 PM

Asociatia "Aproape de natura" cu sediul in Fagaras, ar dori sa organizeze cateva evenimente ce vor implica si aeromodelismul (ca agrement; deschis tuturor participantilor) si anume;

1) 30-31 iuie " Zbor la panta pe Transalpina"
2) 6-7 august "Tabara la Dragus". in una din zile dorim sa avem un atelier de construit aeromodele din kit(asemanatoare cu cele facute de ARA la Sanpetru si RR)
3) 17-18 sept Drumetie "Flying for nature"
4) octombrie "zbor la panta in Muntii Baiului"

http://aproapedenatura.ro/evenimente/
contact@aproapedenatura.ro

Ne puteti ajuta prin participare.







Vezi postareaAlexandra D., la 15 November 2015 - 04:17 PM, a spus:

Stimați aeromodeliști,

Anul 2015 este pe sfârșite, astfel încât ne gândim deja la anul 2016 și în acest scop, am dori să vă lansăm o „provocare”. Știm că în decursul acestui an au avut loc mai multe întâlniri aeromodelistice și am dori să menținem tradiția cu ajutorul dumneavoastră, membri și non-membri deopotrivă. ARA dorește să sprijine aceste întâlniri și să fie alături de dumneavoastră în organizare. Prin urmare, am dori ca cei interesați de organizarea unor astfel de evenimente să ne scrie, fie printr-un reply la această postare, fie pe adresa info@aeromodelism.ro

Ce am dori să aflăm de la dumneavoastră este:

-data aproximativă la care credeți că va avea loc întâlnirea
-localitatea și județul
-clasa/clasele de aeromodele/ întâlnire deschisă tuturor
-o persoană de contact+ nr. de telefon
-cu ce considerați că vă putem ajuta

Sperăm ca această inițiativă să vă placă și să ne fiți alături și în anul 2016.

--
Alexandra Diaconescu
Purtător de cuvânt ARA

Bogdan B
0

#10 Useril este offline   sandu62 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2126
  • Inregistrat: 25-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Pucioasa / DB
  • Interests:Aeromodele & Elicoptere

Postat 20 January 2016 - 01:30 PM

http://www.primatv.r...ie-la-zbor.html
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro