Modelism - RHC Forum: Problema range - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Problema range Radiocomanda HK

#1 Useril este offline   cyberanizer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 26-December 08

Postat 06 November 2015 - 04:03 PM

Am achizitionat o radiocomanda in 2,4ghz marca hobbyking de la un tip care sustinea ca e in stare buna de funcionare, DAR: daca ma indepartez mai mult de 1 metru de receptor, nu mai functioneaza nimic. M-am uitat bine la antene sa vad daca sunt lipite ok, ...nu erau. Am lipit totul la loc cum trebuie, si la receptor si la telecomanda si am mai castigat juma de metru. Acum, pana la 1500 metrii range, ce ar mai trebui sa fac?
0

#2 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 06 November 2015 - 04:04 PM

schimba receptorul, cea mai frecventa cauza este receptorul in pierderea razei. Daca poti proba statia cu un alt receptor ar fi ideal.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#3 Useril este offline   cyberanizer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 26-December 08

Postat 06 November 2015 - 04:21 PM

Receptorul e cel original. Nu am cu ce alt receptor sa probez... Am vazut ca la receptor antena e schimbata. Initial trebuia sa fie una mai scurta dar acum e una...lunga, de vre-o 200mm. Nu e cea originala. Posibil sa fie asta cauza?
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2015 - 04:22 PM

Vezi postareacyberanizer, la 06 November 2015 - 04:03 PM, a spus:

Am achizitionat o radiocomanda in 2,4ghz marca hobbyking de la un tip care sustinea ca e in stare buna de funcionare, DAR: daca ma indepartez mai mult de 1 metru de receptor, nu mai functioneaza nimic. M-am uitat bine la antene sa vad daca sunt lipite ok, ...nu erau. Am lipit totul la loc cum trebuie, si la receptor si la telecomanda si am mai castigat juma de metru. Acum, pana la 1500 metrii range, ce ar mai trebui sa fac?


Daca ai functionat minute bune cu antenele la Tx nelipite ok, fie intrerupte fie scurt, sunt sanse sa ti se fi dus finalul de la Tx, in loc de 100mW acum emiti doar cu 1mW.
Un Rx nu se defecteaza daca are antena delipita, dar daca in urma lipiturilor tale ai facut scurt pe antena, iarasi e posibil range scurt.

Fara cunostiinte si echipament de testare nu ai decat sa gasesti una la fel si sa testezi incrucisat ca sa descoperi care din doua e defect.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   cyberanizer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 26-December 08

Postat 06 November 2015 - 04:38 PM

Cand am desfacut telecomanda, cele 2 pad-uri pe care era lipita antena, faceau scurt intre ele. Si dupa ce am lipit-o bine, am mai castigat 1 metru jumate in range...
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2015 - 06:02 PM

Mda... probabil de la scurtul ala ti s-a dus finalul, tu emiti acum doar cu un cei cativa mW care atacau finalul, prin niste trasee de 2-3mm pe post de antena.

De gasit alta statie de acelasi model, cu alt defect, si facut din doua una. Sau sa se uite un electronist adevarat in ea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   cyberanizer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 26-December 08

Postat 06 November 2015 - 07:07 PM

Din cate am citit pe net, cand se arde finalul, parca se arde defapt un tranzistor. Daca e asa, as putea sa il schimb si eu..
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 November 2015 - 07:34 PM

In 2.4G este mai curand un integrat. De asta e necesar un electronist care sa il poata gasi.
Daca poti pune o imagine a placii de unde pleaca firul antenei... poate incercam aici...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   cyberanizer 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 26-December 08

Postat 06 November 2015 - 07:59 PM

Acum sunt la lucru. Ajung acasa deseara si pun poza.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro