Modelism - RHC Forum: navomodel pentru pescuit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

navomodel pentru pescuit sfat privind navomodel plantat / nadit

#1 Useril este offline   gsteph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 12-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 12 May 2003 - 07:27 PM

cine ar putea sa ma ajute?

nu sunt modelist, am ajuns pe acest site cautand radiocomenzi sau navomodele pentru pescuit (pentru plantat momeala).
initial m-am gandit sa cumpar o jucarie si sa incerc sa o adaptez, navomodelul in cauza cred ca nu ar trebui sa fie performant, este suficient sa pluteasca, sa se deplaseze si sa care / elibereze carligul cu momeala exact unde il trimit (pana in 100m distanta). pasul doi a fost sa ma gandesc sa cumpar o radiocomanda si sa fac eu o barcutza.

am gasit aici radiocomanda Hitec Ranger 2 N AM 40MHz la 2.387.240 lei. cu barca, si restul, incep sa ma apropii de pretul unora care produc asa ceva.

poate cineva sa imi dea un sfat? sau are cineva o oferta potrivita (pana in 70-80 euroi) pentru o astfel de aplicatie?

multumesc,
gsteph
0

#2 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 12 May 2003 - 09:26 PM

salut,
Cred ca am o solutie pentru tine, zic eu relativ ieftina daca ai putina indemanare. Cumperi o masinuta telecomandata (pret aprox. 500.000 ) . Telecomanda din dotare are o raza de actiune de cel putin 150 m in camp deschis (eventual daca poti , verifica) . Masinuta se poate adapta extrem de simplu pentru scopul propus avand 2 motoare (unul pentru directie si altul pentru deplasare inainte-inapoi) .I-ti mai trebuie un electromagnet pentru carligul de eliberare al momelei montat pe comanda -mers inapoi . Un prieten electronist te va putea ajuta cu siguranta (mai sant necesare in circuit niste diode etc.) Corpul "ambarcatiunii" poti sa-l confectionezi din polistiren expandat iar un lighean din plastic cu fundul decupat prins cu o balama si zavorat de electromagnet tine loc de containerul cu momeala . Daca nu te descurci poate-ti trimit o schema (sper sa am timp) . Bafta si fir intins !
0

#3 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 May 2003 - 06:25 AM

Asa ceva cu motor inclus.
Mai este nevoie de acumulatori si statie. Noua 2.400.000 lei.
Pret promo 1.500.000 lei.

Length: 560 mm
Width: 195 mm
Total displacement: 1000 g

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de leo: 27 May 2003 - 01:53 PM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#4 Useril este offline   gsteph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 12-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2003 - 08:02 AM

multumesc, ma gandeam sa iau ceva de prin magazine.

voi cauta intai o barca, sunt niste distribuitori de jucarii care ar putea avea ceva.
din mersul inapoi ma gandeam sa fac comanda care imi trebuie, cu electronica e ok.
cu ligheanul de transport... sa ma asigur ca il aduc inapoi si nu se scufunda.
in prima faza as vrea sa vad ca duce carligul unde am nadit cu barca adevarata.
am ales ideea asta cu navomodelul ca sa nu fac plimbari cu barca pe lac decat dimineata/seara.

ati vazu prin magazine si barci teleghidate?
abia miercuri sau in weekend o sa am timp de cautari sau cumparaturi.

Aceasta postare a fost editata de gsteph: 13 May 2003 - 08:03 AM

0

#5 Useril este offline   lichter 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 May 2003 - 09:04 AM

Am vazut la un magazin in zona garii de nord (cred ca gipo, sau ceva de genul asta) un navomodel construit special in acest scop. Arata binisor si avea doua basculante pentru momeala. Nu m-am interesat nici cit costa nici ce alte functii mai are (l-am vazut doar in vitrina), dar cred ca ati putea sa mergeti sa intrebati. Macar aflati cam cu e construit.
0

#6 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 13 May 2003 - 02:02 PM

am vrut sa fac un link dar nu ma lasa....scuze!

Aceasta postare a fost editata de zozo: 13 May 2003 - 02:15 PM

0

#7 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 13 May 2003 - 05:57 PM

Cel mai bine ar fi sa iei legatura cu cineva care a mai construit asa ceva,daca te apuci singur s-ar putea sa ai probleme cu flotabilitatea,stabiliatea si cu directia de mers...mai pe scurt sa nu mearga.

Aia de la gipo pescar costa cam 13.000.000 lei cu tot cu RC dar fara acumulatori.

Eu am mai construit impreuna cu cineva mai experimentat ,asa ceva,mai bine zis am adaptat o fosta nava si a mers destul de bine.

Lista de probleme intilnite:
1. pentru a se bascula,cuva, trebuie asezata la o inaltime destul de mare fata de punte iar asta influenteaza stabilitatea de aceea i-ti recomand un corp de nava mai lat si cu un centru de greutate cit mai jos
2. constructia trebuie sa fie cit mai usoara astfel incit atunci cind vei pune incarcatura de strot sau porumb,incarcatura care poate depasi 1 kg,sa nu i-ti scufunde nava,mai bine zis sa ai o rezerva de flotabilitate mare.Corpul ar trebui sa il faci din placaz de aviatie de 1mm sau 1.5 mm.
3. viteza navei trebuie sa fie destul de mica deoarece o viteza mare ,mai ales la plecare,duce la pirderea incarcaturii sau la smulgerea forfacelor din cuva.Pt.o viteza redusa la plecare se recomanda un variator de viteza,dar asta creste costurile.

Cu putin ajutor poti face un navomodel care sa faca fata cerintelor tale ,mai mult poti elimina plimbarile de nadire definitiv,transportind nada tot cu navomodelul.

ATENTIE: ACESTE SFATURI SUNT CU TITLU INFORMATIV SI ELE VIN DIN EXPERIENTA ACUMULATA IN INCERCAREA DE A TRANSFORMA UN NAVOMODEL DE EVOLUTIE IN UNUL DE PESCUIT.
ACESTEA SUNT OBSERVATII PERSONALE CARE POT SA NU FIE EFICIENTE 100%.

In speranta ca i-ti vor fi de folos i-ti urez: spor la lucru si succes!

:) :) :)
Homo Nauticus
0

#8 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2003 - 12:42 AM

Gsteph,

Eu am vazut cam acu un an la magazinele de pescari din Obor un kitch de navo rc pt plantat momeala. Era o chinezaraie la fo 3-400.000! Nu zic ca ar mai fi de actualitate, dar cine stie? S-ar putea sa fie aceeasi chestie pe care a pomenit-o Lichter, dar parca nu era asa de scumpa.

Incearca si la adresa de mai jos:

gheorghe_rachita@hotmail.com
Tel.: 0254 210912; 0724 241491

Sunt unii de fac asa ceva pe coca de velier F5E clasa 1 metru. Iti pun pe MI o adresa de www. dar nu stiu daca nu cumva va fi cenzurata, ca e de la concurenta. Daca iti vin niste #####, trimite-mi o adresa privata de mail si o rezolvam. Oricum, s-ar putea sa stii despre ce e vorba, daca ai scormonit cat de cat pe Internet.

Valterash
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#9 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2003 - 05:49 AM

Salut,

Daca chiar esti interesat de o barcuta pentru pescari performanta, te pot pune in legatura cu cineva care construieste in mod curent asa ceva.

Din cate stiu nu sunt chiar ieftine dar au si performante bune - nu se transforma rapid in submarine....

:)

Dot.
0

#10 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 14 May 2003 - 07:45 AM

Exact adresa aceea vroiam si eu sa ti-o "indic" despre care vorbeste Valteras ca acolo vezi niste poze minunate cu o astfel de ambarcatziune specializata. Pretzurile sunt ca atare suficient de frumoase dar poate itzi vine o idee si construiesti una.

Succes!
0

#11 Useril este offline   gsteph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 12-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2003 - 03:34 PM

multumesc pentru sugestii

este tentanta ideea de a ma apuca de construit. numai sa mai gasesc si timp.
sa cumpar ceva... intre mobilier prin casa, cosnita si alte cele, si "jucariile" mele este clar ce va "incuraja" sotia mea...

gsteph
0

#12 Useril este offline   gsteph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 12-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2003 - 06:16 PM

iata ca revin.

am avut ceva probleme la "scarbici" si nu am nici o clipa libera sa mai scriu aici.

acum e mai destins cadrul, si am si o barcutza jucarie. cu doua motoare imersate, ceea ce e cam prost cred eu.

radiocomanda / receiverul sunt cu niste circuite gen DTMF (de negasit pe net, ca si manufacturer-ul), dar exista un canal liber. din asta si left/right se pot scoate inca 2 stari, cu 2-3 porti si un circuit simplu cu tranzistori pentru motorul basculei.
probele in cada (fara valuri...) arata ca este stabila. cred ca va duce forfacele.

gsteph
0

#13 Useril este offline   bebeto 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 May 2003 - 12:52 AM

Mai are de dus si ceva nada, nu crezi?Cine stie,poate ne intalnim pe balta,tu cu barcuta ta,eu cu a mea.......si care pe care!!!! :o
0

#14 Useril este offline   gica viteza 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 08-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Dristor

Postat 20 May 2003 - 08:28 PM

Dar ce te faci daca in apa sunt balarii ? Barcuta fiind de jucarie n-o sa poata iesi din ele si obligatoriu va trebui sa faci baie.
Parerea mea este ca trebuie sa faci un model mai mare, sa pui in el un acumulator cu plumb de 5-10A/12V si ca motor unul cu reductor, de exemplu DECAPERM. Atunci poti fi sigur ca iti va duce forfatele unde vrei tu si nu va ramane navomodelul impotmolit in balarii.

succes !
...vitezomanul gica spray...
0

#15 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 21 May 2003 - 12:27 PM

Corect ,gica viteza barca tre sa fie mare!


Daca ne vinzi matale Gica Viteza un DECAPERM e si mai bine ...ca asa ceva mai gasesti doar la muzeu!
Homo Nauticus
0

#16 Useril este offline   lichter 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 May 2003 - 03:18 PM

Domilor, daca va e frica de balarii (frica justificata, nu zic nu),
de ce nu incercati un hovercraft?

Este un domn care a construit unul pe o platforma de polistiren, ester, sau cum i se mai zice.

Incercati aici.
0

#17 Useril este offline   gsteph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 12-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2003 - 04:25 PM

da, la balarii nu m-am gandit. de fapt am exclus ideea mai demult, pentru ca ma duc mai mult pe balti ingrijite, (si populate si evident mai scumpe).

i-am facut driverul motorului pentru bascula, lucrez la bascula cuvei (0.5l vol). in weekend cred ca voi face si probe, in cada intai.

pentru nepescari si pentru ca am vazut ca s-au mai facut comentarii despre baie / recuperare navomodel / nadit cu tona: posed o barca pneumatica. nadirea in cantitati mari se face de 1-2 ori pe zi. dar cand plantezi odata cu forfacul lasi si o mana de nada din aceleasi componente (incluzand si cea din momeala). cum intr-o zi este posibil sa fie nevoie sa plantezi de ceva mai multe ori si daca ai mai multe scule... faci sport. eu nu fac, sunt lenes. de aia voiam o barca pentru plantat.

insa trebuie sa multumesc celor care au raspuns "provocarii", pentru ca sugestiile si comentariile sunt de folos.

gsteph

ps. am vazut hovercraft-ul, ma gandisem inainte de acest forum la asa ceva, dar cu propulsia in apa, sau elice imersata, sau care e termenul. pentru ca apa e mediu mai dens si pe vant nu stiu cum se comporta.
0

#18 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 23 May 2003 - 08:08 AM

Cu aeroglisoru' nu plantezi pe timp de vint nimic, mai ales ca trebuie sa plantezi la locul la care ai nadit,adica la punct fix.Da-ne niste detalii despre sistemul tau de basculare. :)
Homo Nauticus
0

#19 Useril este offline   gsteph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 12-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2003 - 11:42 AM

iar nu prea mai am timp sa mai trec pe aici... si nici sa mai lucrez la jucrarie.
da, un soi de hidro sau aeroglisor as fi vrut la inceput.
da e mai bine sa aiba chila.
bascula: 1 cutie de plastic de la salate de peste (aprox. paralelipiped) in spatele barcii, sau doua si atunci dispuse lateral. va (vor) fi fixata (-e) la 1/2 pe un suport din aluminiu astfel ca sa se roteasca liber. motorul cuplat la un ax filetat pe care am o piulita care nu se roteste (aluneca pe o sina) - si am o miscare de translatie, iar mai departe fie o parghie. nu am apucat sa pun in practica ideea inca.

pentru ca am prajit IC-ul din telecomanda!!!!

ca un idiot am uitat sa scot bateria si am plimbat un pic pcb-ul peste ea cand incercam sa cuplez pe turbo un switch. s-a distrus "right" pin. am gasit si foile de catalog pe net, sunt cuplu encoder/decoder (TX2C, RX2C) cu functii forw, back, turbo (ce voiam eu sa folosesc), left si right. am carpit cu niste diode din turbo un right. daca nu gasesc circuitul, nepotul meu se va alege cu o jucarie, iar eu cu un drum la magazin...

are cineva o telecomanda de la nikko?

gsteph
0

#20 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 May 2003 - 01:34 PM

Daca te mai intereseaza eu fac asa ceva ,barca are cam80cm cara ~1kg de nada are protectie pentru elicie si o autonomie de vreo 2-3 ore de mars si costa cam 300euroi
0

#21 Useril este offline   gica viteza 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 08-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Dristor

Postat 28 May 2003 - 11:25 PM

Cu ce este dotat acest model care costa 300 de euroi?
Ce tip de motor are?, telecomanda este? doar vorbim intre modelisti si suntem interesati de perfomanta/pret..nu? :D
...vitezomanul gica spray...
0

#22 Useril este offline   gun man 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 May 2003 - 12:59 PM

Are motor tip 600 special in 5 poli si turatie medie statie hitec si altele!!!!!
0

#23 Useril este offline   Cristian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 04-July 03

Postat 04 July 2003 - 10:50 AM

Am realizat un navomodel cu elice

submersibila, utilizat pentru lantarea nazii si a monturilor.
Utilitatea lui consta ca transporta in cele doua containere nada (2 Kg) si montura a doua

lansete pana la o distanta de 300 m si declansarea continutului compartimentelor la locul dorit de

pescar. Pezinta siguranta sporita in exploatare in conditii meteo defavorabile pescuitului:vant,

valuri, ploaie.
viteza medie 1 m/s adica 100 m ii parcurge in aproximativ 2 minute. Autonomie, adica distanta

parcursa esta de 5 Km la o singura incarcare a acumulatorului. Deci dv. puteti sa faceti cel putin 10

lansari ( a cate doua lansete) a cate 400 m dus si intors. Optional aveti urmatoarele accesorii:

Incarcator auto, incarcator 22o V/12 V pentru acumulator, girofar, lanterna, balize pentru iluminatul

nocturn, sonar si camera video.
0

#24 Useril este offline   bebeto 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 04 July 2003 - 02:41 PM

In sfarsit am terminat-o !!!!

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  p1.jpg (38.45K)
    Number of downloads: 910

0

#25 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 05 July 2003 - 09:41 AM

Arata bine dar nu pricep la ce i-ti foloseste cabina aia? :(
Homo Nauticus
0

#26 Useril este offline   bebeto 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 July 2003 - 08:19 PM

Pletila, la 5 Jul 2003, 09:41, a spus:

Arata bine dar nu pricep la ce i-ti foloseste cabina aia? :D

nu stiu,chestie de design !(asa mi-a placut !?) :D
0

#27 Useril este offline   gica viteza 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 08-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Dristor

Postat 14 July 2003 - 10:16 PM

A trecut sambata,dumineca si vrem sa auzim vesti daca ai capturat MONSTRUL cu noul navomodel de pescuit.


fir intins iti urez.
...vitezomanul gica spray...
0

#28 Useril este offline   bebeto 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 July 2003 - 01:48 PM

gica viteza, la 14 Jul 2003, 22:16, a spus:

A trecut sambata,dumineca si vrem sa auzim vesti daca ai capturat MONSTRUL cu noul navomodel de pescuit.


fir intins iti urez.

Multam ptr. urare !La pescuit ajung la inceputul lunii august,pe Snagov.Atunci sparg sticla de sampanie !
0

#29 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 September 2003 - 07:03 PM

Am vazut si eu la un en-gros de langa Buc, un navomodel pt pescuit, facut din tabla, cu servouri care cred ca erau de la faruri de la masina :(
Sistem de propulsie: 2 ventilatoare dinalea care le pui in geam.(probabil sa nu sperie pestii)
Radiocomanda era una din aia de pe vremea lu' bunicu'
Cat despre pret: fabuloasa suma de 9.000.000 lei!! :D
Pai daca s-ar vinde si cu jumate' din pret, ma las de aeromodele si ma apuc de facut barci/aeroglisoare pt pescari!

Inca ceva, nu prea ma pricep la pescuit dar ma intrebam daca nu cumva o barcuta din asta cu elice scufundata ar speria creaturile subacvatice? :
Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#30 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 03 September 2003 - 08:26 PM

Eu daca as construi asa ceva, nu as face bascula, ci 2 capace sub coca navei. Asta ca sa fie mai complicat, sa ma distrez :( , daca tot fac navomodel. Pentru ca trebuie montura de lansete?
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro