Modelism - RHC Forum: punerea unui satelit pe orbita - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

punerea unui satelit pe orbita detalii proiect in cadrul n-prize

#1 Useril este offline   alchimist 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 October 2015 - 07:51 PM

Buna ziua,

M-am inscris la concursul n-prize si o sa incerc sa pun pe orbita un satelit de 20 grame. Satelitul va fi o minge din fibra de sticla cu diamterul de 10 cm vopsita reflectorizant, si va fi urmarita cu telescopul. Ar trebui sa fie mai vizibila decat Sputnik 1 care era o oglinda sferica, pentru ca razele de lumina de la soare vin paralel si un singur punct de pe sfera reflecta complet lumina.

Pentru atingerea altitudinii ma gandesc la o racheta in trei trepte cu boostere. As dori ca boosterele, prima si a doua treapta sa fie grupuri de motoare identice, desi voi avea dificultati cu aprinderea boosterelor si a primei trepte. Ca si combustibil vreau sa folosesc nitrat de amoniu cu zahar, la care adaug azotat de potasiu pentru stabilizarea fazei cristaline. Le dizolv in apa si le distilez in "vid". Lichidul obtinut il intind cu pensula si il usc cu o suflanta de aer cald, sub 90 grade Celsius. Sticlaria si pompa de vid vor sosi din China, probabil peste o luna de zile. Metoda e copiata de la fabricile de azotat de amoniu. GUIPREP estimeaza un impuls specific de vreo 210 secunde, dar e posibil sa ajung la un procent diferit de KNO3.

Pentru traiectorie o sa folosesc senzori electronici obisnuiti, eventual giroscop cu fibra optica. Ideea e sa obtin o stabilizare a rachetei astfel incat sa urce drept in sus pana la ultima treapta. Nu doresc sa fac o racheta ghidata ci doar stabilizata. Dupa ultima treapta se va orienta paralel cu solul si va accelera. Un radar de la sol va ajuta racheta prin intermediul unei antene fazate in varful rachetei.

Astept idei sau observatii, si o sa revin cu detalii dupa ce experimentez cu combustibilul.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2015 - 08:58 PM

Sunt total pe dinafara din domeniu, dar imi mai amintesc de lecturile Jules Verne din copilarie, si am retinut de acolo povestea cu prima viteza cosmica, asa ca intreb si eu mirat: chiar astea sa fie tehnologiile cu care se atinge 28476 km/oră ?! :unsure: Nu mai zic de constructia in sine a rachetei...

Pentru ca fara sa atingi aceasta viteza nu poti vorbi de "punerea pe orbita"...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 October 2015 - 08:59 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 October 2015 - 09:18 PM

Poate ajuta si acest topic:

http://www.rhcforum....udinea-de-30km/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   alchimist 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 October 2015 - 11:12 PM

Impulsul specific e foarte important. Zaharul obsinuit da maxim 160 secunde.
La pagina 117 din "Elemente de cosmonautica" de Stoenescu se da un exemplu-scoala, o racheta in trei trepte, combustibil cu impuls de 245 secunde, si raportul maselor pentru fiecare treapta doar 3. Nu s-a tinut cont de frecarea cu aerul in schimb. Raportul obtinut in acel exemplu e aproximativ o tona de racheta pentru un kg de satelit. La 20 de grame de satelit imi trebuie 22 kg de racheta, aproximativ.

Raportul de masa pe care il pot obtine va depinde de carcasa motorului si sitemul de stabilizare.
0

#5 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 02 November 2015 - 11:06 PM

Satelitul va fi o minge din fibra de sticla cu diamterul de 10 cm vopsita reflectorizant, si va fi urmarita cu telescopul. Ar trebui sa fie mai vizibila decat Sputnik 1 care era o oglinda sferica, pentru ca razele de lumina de la soare vin paralel si un singur punct de pe sfera reflecta complet lumina.

Cum naiba sa vezi o sfera de 10 cm , in miscare cu vreo 10km/sec, aflata la vreo 300 km departare ?! De unde stii unde s-o cauti ? Un telescop puternic e bun daca urmaresti tinte oarecum fixe ... si pt sfera aia chiar trebuie sa fie puternic ...
0

#6 Useril este offline   alchimist 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 November 2015 - 05:32 PM

Vanguard 1 are 16.5 cm diametru, la altitudini intre 660-3840km, aceeasi viteza, si poate fi observat optic.
0

#7 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 03 November 2015 - 06:01 PM

Cred ca-ti trebuie o montura controlata, sa stii traiectoria, ... astea mi se par SF uri ... cind spui ca o sa-l urmaresti, la cine te referi ? Te intreb pt ca daca ai experienta in observatii astronomice as vrea sa te intreb cite ceva ...
0

#8 Useril este offline   alchimist 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 November 2015 - 06:14 PM

Vezi postareaBorian, la 03 November 2015 - 06:01 PM, a spus:

Cred ca-ti trebuie o montura controlata, sa stii traiectoria, ... astea mi se par SF uri ... cind spui ca o sa-l urmaresti, la cine te referi ? Te intreb pt ca daca ai experienta in observatii astronomice as vrea sa te intreb cite ceva ...


Nu am nici cea mai vaga idee despre cum se urmareste optic. Ma astept ca cineva cu acces la un telescop performant sau mai stiu eu ce aparat sa il observe pentru mine. Eu am simplificat povestea dupa cum ziceam in postul anterior: daca au putut aia inseamna ca se poate. De ideea asta cu o simpla "minge" drept satelit as cam tine, pentru ca imi simplifica foarte mult munca. E posibil sa ajute faptul ca racheta purtatoare va fi ghidata prin radar pana la lansare.
E clar ca prefer sa imi spui dinainte ca nu pot, decat sa imi dau seama dupa ce am lansat. Cel mai bine ar fi daca ai avea ceva idei cum sa imbunatatesc vizibilitatea. Alternativa e un circuit electronic minuscul, cu o baterie la fel. Aveau cei de la wikisat unul dar au pierdut contactul cu el inca de la testele in balon, din cate stiu. In telecomunicatii am cunostinte si stiu ca e foarte dificil cu circuite electronice.
0

#9 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 03 November 2015 - 07:40 PM

Mai bine-l faci cillindric ... poate ... sau e greu de stabilizat sa nu se dea peste cap ?
0

#10 Useril este offline   alchimist 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 November 2015 - 08:11 PM

Vezi postareaBorian, la 03 November 2015 - 07:40 PM, a spus:

Mai bine-l faci cillindric ... poate ... sau e greu de stabilizat sa nu se dea peste cap ?

Nu sunt in stare sa il stabilizez, la dimensiunile si greutatea aia. Ultima treapta ma gandesc sa o stabilizez prin rotatie in jurul axei proprii, dar mai trebuie sa si separ satelitul de racheta fara nici o faramaitura de rotatie in plus. Pe langa asta zice-se ca exista o frecare cu spatiul, care franeaza asa cate putin satelitul, dar il poate si roti. Satelitii normali au ceva combustibil pentru orientare si corectia traiectoriei, dar la mine nu e loc.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro