Modelism - RHC Forum: Router CNC hobby " Low Cost " - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Router CNC hobby " Low Cost " 1200x600x150 mm

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 November 2015 - 02:22 PM

Inainte de telefoanele ''inteligente'', pe vremea cand se faceau lucruri adevarate si care sa dureze, batiurile din fonta ale masinilor unelte se lasau in curtea fabricii, la ruginit, zece ani. Asta facea ca tensiunile interne sa dispara si batiul respectiv sa-si mentina cotele. Deci, as zice ca tensiunile respective exista. Erau batiuri adevarate, grele, dintr-o bucata, care nu vibrau.
Era si un procedeu de accelerare, dar cu rezultate mai modeste. Piesa se incalzea si era supusa, in cuptor, la vibratii.
Acum am ''avansat''. Aproape totul este vopsea stralucitoare. Scuze pentru patetism, dar, in general, ma deprima acest progres.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 20 November 2015 - 02:24 PM

0

#32 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 November 2015 - 11:17 PM

Imi cer scuze pentru ca am descchis " cutia Pandorei " relativ la " asezarea " imbinarilor otel - aluminiu , ca o compensare ... la ora la care am obosit sa mai " adaptez" suportii de fixare pentru ghidajele suspendate , sugerez .... absolut offtopic ... dati volumul la maximul suportabil .. si Say Geronimo o piesa antrenanta cand faci munca de "chinez batran "....
0

#33 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 November 2015 - 02:59 PM

Vezi postareadan_mitea, la 20 November 2015 - 02:22 PM, a spus:

Inainte de telefoanele ''inteligente'', pe vremea cand se faceau lucruri adevarate si care sa dureze, batiurile din fonta ale masinilor unelte se lasau in curtea fabricii, la ruginit, zece ani. Asta facea ca tensiunile interne sa dispara si batiul respectiv sa-si mentina cotele. Deci, as zice ca tensiunile respective exista. Erau batiuri adevarate, grele, dintr-o bucata, care nu vibrau.
Era si un procedeu de accelerare, dar cu rezultate mai modeste. Piesa se incalzea si era supusa, in cuptor, la vibratii.
Acum am ''avansat''. Aproape totul este vopsea stralucitoare. Scuze pentru patetism, dar, in general, ma deprima acest progres.


Asa este, imbatranirea naturala este cel mai bun remediu impotriva vibratiilor. Se aplica in principal la fonte si oteluri iar pe vremea ailalta, notiunea de a tine banii ''pe stoc'' nu exista pentru simplul fapt ca atat banii cat si stocul apartineau patriei, erau in circuitul patriei si se dadeau in folosinta (in majoritate) in patrie. Nu exista competitie care sa puna presiune TEMPORALA pe stocuri (acolo unde nu era cazul bineinteles). Subiectul imbatranirii este unul vast iar cristalografia este un subiect care-mi este drag, ca atare am sa incerc sa spun trei vorbe fara sa ma intind despre imbatranire, pentru cei care vor sa afle ce se intampla cu metalele DUPA ce au luat fiinta.

Metalul este un animal viu. Dupa ce s-a nascut el continua sa ''respire'' intr-un anume fel. In principiu, cam orice metal folosit in practica este un aliaj intre cel putin un A si un B. Alierea poate fi inteleasa ca alianta, in care elementul A si elementul B decid de comun acord sa-si puna resursele comune ''la bataie'' cu scopul de a forma un element C care , pe segmente LIMITATE, sa fie mai bun decat A sau B. Scopul alierii si tratamentelor subsecvente este obtinerea unui rezultat specific. De exemplu, vreau ca firele de cupru folosite la cablurile electrice sa fie DUCTILE (adica sa poata fi trase in fire cu usurinta) si NU vreau ca ele sa aiba neaparat DURITATE mare, caci duritatea nu-mi serveste nici unui scop. In contraexemplu, vreau batiurile de la freze sa fie DURE si sa NU fie ductile, caci n-am ce face cu ductilitatea la batiuri.

Scopul imbatranirii este cresterea duritatii metalului. Pare ciudat ca prin simpla trecere a timpului un metal devine mai dur. Nu orice metal. Spre exemplu, aliajele binare ale aluminiului (clasele 3,4,5) nu castiga duritate semnificativa prin trecerea timpului (sau prin tratament termic de imbatranire). Clasa 2,7,8 in schimb castiga cresterea duritatii prin tratamente de imbatranire.

In principiu, cresterea duritatii in timp are la baza fenomenul de difuziune a atomilor care s-au aliat, care inseamna cam cat din elementul A s-a contopit cu elementul B si cam cat NU s-a contopit. Vorbim strict de cantitati aici. Acea cantitate care NU s-a contopit a format mici insule, adica niste bucati de compusi SOLID intr-o masa de topitura LICHIDA. Aceste insule de SOLID sunt ''rebelii'' de serviciu si se numesc precipitati. Acesti precipitati arata ca matricea metalica rezultata in urma alierii si tratamentelor subsecvente este una suprasaturata, adica contine prea mult din A sau B, iar ceea ce este in plus tinde sa o : a) izoleze (formarea de precipitati) si B) elimine . Faptul ca este suprasaturata cu o cantitate de A sau B arata ca matricea metalica are un echilibru INSTABIL (adica are tensiuni, printre altele). Pentru ca natura este minunata, matricea metalica tinde spre echilibru STABIL, adica sa elimine precipitatii. Eliminarea nu trebuie inteleasa ca un avort, ci ca pe o ''indepartare''. De unde se indeparteaza si catre ce se indeparteaza ? Trebuie amintit ca un aliaj nu este niciodata perfect omogen. Este precum Bucurestiul care are mai multe sectoare. Sectoarele sunt diferite unele de altele atat prin compozitie, forma, cat si prin marime, dar impreuna formeaza un tot unitar. La intersectia intre sectoare se nasc in metale asa-numitele plane de alunecare. Un plan de alunecare este locul fizic in care sectorul 1 scoate limba la sectorului 2 . Si vice-versa. Precipitatii din fiecare sector sunt impinsi catre planele de separare, adica catre granitele intre sectoare. Si aici se fac cartile: daca ne imaginam atomii dintr-un sector ca facand parte dintr-un plan cristalografic, iar precipitatii de la granite ca facand parte din alt plan cristalografic, tocmai intelegem de ce matricea metalica sufera o distorsiune. Aceasta distorsiune MARESTE duritatea. Am pus mai sus ghilimele la ''indepartare'', caci este dificil de explicat . In principiu, prin tratament termic (nu neaparat de imbatranire, ci orice tratament), pe curba de racire scade solubilitatea lui A in B ceea ce face posibila aparitia precipitatilor in planele de alunecare. Ca atare ''indepartarea'' nu trebuie inteleasa ca o mana care ia o pisica de ceafa si o da jos de pe soba, ci mai degraba ca o ''efluorescenta'' a precipitatilor in zona planelor de alunecare.

Concluzie: eliminarea tensiunilor prin imbatranire (naturala sau tratament termic de imbatranire) nu are loc ca un fum pe cos, ci ca o CRESTERE a distorsiunii in matricea metalica.

Am scris cat am putut de succint si plastic si sper ca nu m-am aberat/n-am plictisit pe nimeni.
0

#34 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 November 2015 - 04:16 PM

Vezi postareasteelmind, la 22 November 2015 - 02:59 PM, a spus:

Am scris cat am putut de succint si plastic si sper ca nu m-am aberat/n-am plictisit pe nimeni.


Man , cred ca si desertul Gobi e mai " umed " decat dizertatia ta ... LOL .

Acu' , sa nu ma intelegi gresit ... admir pasiunea ta pentru perfectiune si rabdarea de a invata asemenea chestii ... dar , cat
de necesare sunt pentru " average " Ion care vrea sa-si faca un cnc pentru hobby ?

Eu recunosc ...fac o masina mai mult dupa " turul pantalonilor " , dar cateodata ma sperie cat de complicata poate fi treaba asta ... mai ales
dupa ce citesc cate o " eruptie " de-a ta ... Ha !!!

cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 22 November 2015 - 04:17 PM

0

#35 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 22 November 2015 - 06:29 PM

Off topic - rog un moderator sa stearga postul daca il considera neavenit !

Hmm … deliciu si surprindere … asa pot descrie ultimele interventii !
Observ cu consternare , ca “ cutia Pandorei “ e inca deschisa … nu am calitatea de a media aceste controverse , pot doar sa afirm ca doua persoane fata de care ma simt la fel de indatorat si care se bucura de tot respectul meu … katran care a creat absolut “ pro bono “ proiectul pe care il am in executie ,care a dat dovada de multa intelegere si toleranta in prezentarea ideilor mele “ crete “ cat priveste “ jucaria “ in discutie si ... steelmind care s-a implicat activ si constant cu informatii si documentare tehnica , cu extraordinare descrieri si comparatii “ plastice ” - care cel putin in ce ma priveste sunt un deliciu - ( modul de abordare si continutul prezentarilor au fost si continua sa fie de mult folos pentru toti cei afectati la orice nivel de virusul acestui hobby , cel putin asa consider eu .. ) - se dueleaza in observatii lipsite de sens
Mi-e greu sa fiu nu fiu subiectiv si sa afirm fara retineri ca atat abordarea pragmatica , sustinuta de multa experienta practica in “ background ” al lui katran , care proiecteaza si executa dupa “ turul pantalonilor ” masini functionale cu care incanta multi constructori si utilizatori hobbysti , cat si prezentarile teoretice foarte pertinente si plastice catalogate ca “ eruptie “ ale lui steelmind … au dus la cresterea interesului si a documentarii tuturor celor care sunt interesati de subiectul CNC !

Sper ca toti cititorii forumului sa fie macar in principiu de acord cu cele enumerate mai sus !
0

#36 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 November 2015 - 06:55 PM

Vezi postareakatran, la 22 November 2015 - 04:16 PM, a spus:

Man , cred ca si desertul Gobi e mai " umed " decat dizertatia ta ... LOL .

Acu' , sa nu ma intelegi gresit ... admir pasiunea ta pentru perfectiune si rabdarea de a invata asemenea chestii ... dar , cat
de necesare sunt pentru " average " Ion care vrea sa-si faca un cnc pentru hobby ?

Eu recunosc ...fac o masina mai mult dupa " turul pantalonilor " , dar cateodata ma sperie cat de complicata poate fi treaba asta ... mai ales
dupa ce citesc cate o " eruptie " de-a ta ... Ha !!!

cheers.


Inteleg ce spui, caci nici eu nu vad rostul pentru care trebuie sa stiu ca procesorul meu I 7 care are 2,4 MHz are un boost de pana la 3 MHz. Habar n-am nici CE, nici DE CE, nici CUM. Dar mi s-a spus ca ASA trebuie daca vreau sa stau in fata. Si in general cand aud softisti sau electronisti vorbind, chiar daca-i apreciez, tot chineza aud. Dar sunt altii care inteleg ce spun softistii si electronistii si considera util ceea ce aud.

Intr-adevar, sunt multe pe care si daca le stim probabil ca nu vom face nimic cu ele toata viata. Insa nu stim care sunt acelea care ne folosesc decat atunci cand se naste contextul. Pe mine ma intereseaza sa INTELEG cum functioneaza lucrurile iar a intelege inseamna CE, DE CE si CUM. Mie asa mi-ar place sa mi se ''prezinte'' un subiect ca sa-l pot intelege, ca atare asa procedez si eu cand expun pentru altii. Daca plictisesc pe cineva, ei bine, poate sa sara posturile mele cu gratie. Frumusetea vietii sta mai mult in diferentele dintre oameni si mai putin in asemenarile dintre ei. E ca telecomanda la TV: cine o are trebuie s-o foloseasca cum crede potrivit pentru el.

Raspunsul la enuntul tau este NU, nu este nevoie sa stie Ion despre aceste lucruri, se poate descurca excelent si fara a sti despre imbatranirea materialelor. Dar asta presupune ca nevoia este corelata cu aplicarea imediata. Eu invat si lucruri care nu au aplicatie practica imediata si presupun ca nu sunt singurul de pe aici. Ca atare este dupa felul si stilul fiecaruia.
0

#37 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 November 2015 - 07:04 PM

Vezi postareaOcsiRC, la 22 November 2015 - 06:29 PM, a spus:

Off topic - rog un moderator sa stearga postul daca il considera neavenit !

- se dueleaza in observatii lipsite de sens



Nu este duel iar observatiile nu sunt lipsite de sens. Sunt doua feluri diferite de a te uita la aceeasi problema.
0

#38 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 November 2015 - 09:52 PM

Curiozitate: stiut fiind ca o piesa finita la momentul masurarii este o rezultanta intre erorile masinilor care au prelucrat-o + tensiunile interne ale piesei + eroarea instrumentului de masurare + eroarea omului+temperatura de masurare, am masurat o piesa de etalonare din dotare ca sa vad care este suma acestor abateri. Piesa are 1 mm si 1 micron, precizie grad 1 (de inspectie). Dupa 10 masurari , eroarea a fost de +/- 1 micron, adica intre 1.000 si 1.002 mm. Certificatul de inspectie spune ca piesa are abateri de minus 11 nanometri. Trebuie sa-i cred pe ei. Eroarea mea a fost la forta de strangere a surubului fin. Masuratoarea a fost facuta la 22 grade in loc de 20 grade. Atasez poze.

M-am intrebat ce naiba de materiale folosesc, pentru ca la acea subtirime a piesei masurate te-ai astepta sa existe si tensiuni. Probabil ca trebuie sa masor din nou peste 1 an si pe urma iar peste 1 an etc. ca sa vad daca prin imbatranire cotele se strica. Ar trebui sa da.

Atasez poze una cate una.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Calibrare micrometru.jpg
  • Imagine atasata: Slip gauge 1.001  mm.jpg
  • Imagine atasata: CertR.jpg
  • Imagine atasata: TrusaR.jpg

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 22 November 2015 - 09:54 PM

0

#39 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 November 2015 - 09:54 PM

.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 22 November 2015 - 09:55 PM

0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 November 2015 - 09:57 PM

poza 5

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Masurare 1.001  mm.jpg

0

#41 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 November 2015 - 10:45 PM

Vezi postareasteelmind, la 22 November 2015 - 09:52 PM, a spus:

M-am intrebat ce naiba de materiale folosesc, pentru ca la acea subtirime a piesei masurate te-ai astepta sa existe si tensiuni. Probabil ca trebuie sa masor din nou peste 1 an si pe urma iar peste 1 an etc. ca sa vad daca prin imbatranire cotele se strica. Ar trebui sa da.


Cred ca ce ai acolo este deja detensionat si daca repeti masuratorile in conditii identice o sa ai acelasi rezultat. Oricum, materialul este special. Daca urmaresti variatiile doar produse de imbatranire, cred ca sunt de alt ordin de marime si nu le gasesti cu acel micrometru.
Discutia era de piese supuse prelucrarilor mecanice. Probleme mari sunt la sudare sau la piesele recent obtinute. Materialul nu este unul deosebit si aproape toate prelucrarile mecanice "introduc" in piesa tensiuni, care isi vor face candva efectul. Vorbim de otel sau aliaje de aluminiu si prelucrari de finete dupa altele precum sudarea, ambutisarea, laminarea. Fara mare atentie, in timp, dimensiunile si formele obtinute de noi se vor schimba. Din fericire, schimbarea nu este rapida si noi nu suntem atat de pretentiosi. Facem mereu reglaje si ne adaptam daca este cazul.
Spor la treaba la bricolat.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#42 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 23 November 2015 - 06:21 AM

@steelmind

Man ...nu e nici un duel ... nici nu-mi trece prin cap sa subapreciez interventiile tale .
Dar ma distreaza la maximum ...Exprimarea mea a fost probabil prea plastica , daca am deranjat
i-mi cer scuze ...

Ma distreaza analogiile tale ... sunt pur si simplu " delicioase " . Informatia este extrem de pertinenta ,
chiar daca mie personal nu-mi foloseste mare lucru ... presupun ca sunt utilizatori care gasesc aceste
postari foarte utile .

@OcsiRC

Man , nu te supara ... chiar nu am intentionat sa jignesc sau sa supar pe nimeni . Scuze daca ti-am poluat topicul ...
Dar nu m-am putut abtine ... @steelmind e un tip extraordinar de pedant , il cunosc personal , a venit la mine in atelier si
nu mi-as permite sa-l critic . Da-mi place la maxim sa-l mai " intep " , mai ales ca e un tip deschis la minte , si intelege gluma ... sper !!!


cheers.
0

#43 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 November 2015 - 11:02 AM

Vezi postareakatran, la 23 November 2015 - 06:21 AM, a spus:

@steelmind

Man ...nu e nici un duel ... nici nu-mi trece prin cap sa subapreciez interventiile tale .
Dar ma distreaza la maximum ...Exprimarea mea a fost probabil prea plastica , daca am deranjat
i-mi cer scuze ...

Ma distreaza analogiile tale ... sunt pur si simplu " delicioase " . Informatia este extrem de pertinenta ,
chiar daca mie personal nu-mi foloseste mare lucru ... presupun ca sunt utilizatori care gasesc aceste
postari foarte utile .

@OcsiRC

Man , nu te supara ... chiar nu am intentionat sa jignesc sau sa supar pe nimeni . Scuze daca ti-am poluat topicul ...
Dar nu m-am putut abtine ... @steelmind e un tip extraordinar de pedant , il cunosc personal , a venit la mine in atelier si
nu mi-as permite sa-l critic . Da-mi place la maxim sa-l mai " intep " , mai ales ca e un tip deschis la minte , si intelege gluma ... sper !!!


cheers.


Asta i-am mentionat si eu ca nu este nici un duel ci schimb de pareri . Nici macar nu sunt contrare parerile, ci complementare. Tu esti mai direct si le spui mai scurt si mai la obiect si nu te pierzi in teorii, poate si pentru faptul ca timpul tau alocat acestui hobby este mai putin decat ti-ai dori. Eu am ceva mai mult timp de alocat acestei indeletniciri si imi permit "luxul" de a ma abera putin prin teorii, asta ca sa explorez limitele fiecarui segment. Dupa care ma fixez pe miezul foarte practic al problemei. Repet, este o chestie de stil personal. Un lucru stiu sigur: nu vreau sa inventez apa calda, ca atare citesc si ascult la experientele altora pentru a-mi insusi lucrurile bune si a ma feri de greselile deja facute si repetate de altii. Asa m-am format-trebuie intai sa inteleg conceptul, dupa care trec la fizicalitatea lucrurilor; spre exemplu daca imi propun sa ma apuc maine de croitorie, poimaine citesc deja despre compozitia frunzei de dud pe care o mananca viermii de matase, ca sa inteleg tesatura din care se constituie matasea. Fiecare cu piticii lui. Salutare !
0

#44 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 23 November 2015 - 11:31 AM

Domnilor , imi cer scuze pentru interventia deplasata … am interpretat eronat modul prietenesc de comunicare … profit de ocazie sa revin cu multumiri pentru sprijinul si suportul acordat !
0

#45 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 23 November 2015 - 11:53 AM

Vezi postareasteelmind, la 23 November 2015 - 11:02 AM, a spus:

daca ma apuc maine de croitorie, poimaine citesc deja despre compozitia frunzei de dud pe care o mananca viermii de matase ...


...Quod erat demonstrandum...ROFL !!!!!!
0

#46 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 03 December 2015 - 07:33 PM

Cred ca sasiul din profile din aluminiu prezentat intr-un mesaj anterior si imbinat prin suruburi, sufera de cu totul alte probleme decat cele ale tensiunilor interne ale materialului. Poate ar fi trebuit sa i se spuna ca acestea sunt neglijabile in cazul de fata si ca mai importante sunt erorile de paralelism si planietate. In rest putem sa ne dam dostorate in tensiuni remanente (frecvente la imbinarea prin sudura), daca lucrurile elementare pentru o astfel de constructie nu sunt respectate....
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#47 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 December 2015 - 08:13 PM

Ha! Te-am prins! Te-ai suparat de comentarii! Nu era cazul. Daca e sa fiu cinstit, doar curiozitatea m-a indemnat sa verific termenii aia, dar problema nu ma doare deloc. Sunt atatea de rezolvat pana vezi ceva span sau rumegus pe podea, ca nu se gandeste nimeni la fleacuri.
Pe de alta parte, cred ca multi dintre noi aliniaza un ghidaj dupa celalalt si obtin o miscare oarecum "lina", dar rar ghidajele sunt in acelasi plan si prin urmare nu-s nici paralele. Pana la urma nu-i grav. La piesele mari nu se observa. Mai toate materialele de tip placa sau foaie sunt deformabile si ajung sa copieze forma mesei de lucru.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#48 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 December 2015 - 09:20 PM

Vezi postareaOldMann, la 03 December 2015 - 07:33 PM, a spus:

Cred ca sasiul din profile din aluminiu prezentat intr-un mesaj anterior si imbinat prin suruburi, sufera de cu totul alte probleme decat cele ale tensiunilor interne ale materialului. Poate ar fi trebuit sa i se spuna ca acestea sunt neglijabile in cazul de fata si ca mai importante sunt erorile de paralelism si planietate. In rest putem sa ne dam dostorate in tensiuni remanente (frecvente la imbinarea prin sudura), daca lucrurile elementare pentru o astfel de constructie nu sunt respectate....


Corect. Mergand pe firul propus de tine, in Africa se moare de foame, ca atare nu este moral sa ne facem cnc-uri.
0

#49 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 04 December 2015 - 10:43 PM

eu cred ca va certati degeaba de fapt
si se ajunge la fortarea râmei in piatra
nici un cnc "home-made" nu va fi mai mult decat home-made
dar in acelasi timp acel cnc va fi in stare sa faca un lagar de rulment si 3 piese care se si imbina practic una in alta ducand la rezultatul scontat
cu cat se tine cont mai mult de detalii de genul celor expuse de steelmind cu atat vom obtine o masina mai eficienta
dar cu cat ne pierdem in detalii de genul asta cu atat mai mult ajungem sa bagam bani in ceva ce nu vom folosi in mod curent

raman la parerea ca trebuie gasit un compromis intre toate aceste cerinte si din pacate acel compromis este determinat de buget
ii intreb pe multi din clientii mei la ce vor sa foloseasca masina ce si-o doresc si cate ore pe zi e nevoie sa lucreze
clienti care folosesc masina cate 10 ore pe zi, zi de zi, nu au ezitat niciodata sa plateasca nush cate mii de euro pe anumite componente

insa clientii ce vor o masina pentru hobby se ingrozesc din start la gandul ca pretul unei masini relativ modeste ajunge la o numar cu 3 zerouri, in euro

asa ca... totul e relativ... la buget, coane Fanica!
si parca imi place mai mult varianta in care se face din rahat bici care sa pocneasca si sa nu stropeasca decat varianta in care iese ceva "beton" insa foarte putin justificat practic si cu multe mii de euro investite

Aceasta postare a fost editata de sebba: 04 December 2015 - 10:44 PM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#50 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 04 December 2015 - 11:14 PM

Sebba, tu ai dreptate in ceea ce zici pt. 95% din cazurile din practica.
Dar tre` sa spun ca eu de exemplu daca ma apuc sa fac calcule d-astea, nu-mi pot justifica banii investiti in masinuta mea decat daca traiesc vreo 300 ani sa fac piese, in ritmu` in care le fac.
Nu totu` in lumea asta ii guvernat de eficienta, mai exista si placerile omului care n-au nimic cu partea financiara....
De ex. io nu-mi "spurc" masina ca sa fac nu stiu ce basoreliefuri in lemn nici daca-mi scot suruburile cu bile pe tema asta... :D .
Nah, toti avem ciudateniile pe care le avem... da` noi sa fim sanatosi. :drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#51 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 December 2015 - 03:25 PM

Vezi postareasebba, la 04 December 2015 - 10:43 PM, a spus:

eu cred ca va certati degeaba de fapt
si se ajunge la fortarea râmei in piatra
nici un cnc "home-made" nu va fi mai mult decat home-made
dar in acelasi timp acel cnc va fi in stare sa faca un lagar de rulment si 3 piese care se si imbina practic una in alta ducand la rezultatul scontat
cu cat se tine cont mai mult de detalii de genul celor expuse de steelmind cu atat vom obtine o masina mai eficienta
dar cu cat ne pierdem in detalii de genul asta cu atat mai mult ajungem sa bagam bani in ceva ce nu vom folosi in mod curent

raman la parerea ca trebuie gasit un compromis intre toate aceste cerinte si din pacate acel compromis este determinat de buget
ii intreb pe multi din clientii mei la ce vor sa foloseasca masina ce si-o doresc si cate ore pe zi e nevoie sa lucreze
clienti care folosesc masina cate 10 ore pe zi, zi de zi, nu au ezitat niciodata sa plateasca nush cate mii de euro pe anumite componente

insa clientii ce vor o masina pentru hobby se ingrozesc din start la gandul ca pretul unei masini relativ modeste ajunge la o numar cu 3 zerouri, in euro

asa ca... totul e relativ... la buget, coane Fanica!
si parca imi place mai mult varianta in care se face din rahat bici care sa pocneasca si sa nu stropeasca decat varianta in care iese ceva "beton" insa foarte putin justificat practic si cu multe mii de euro investite


Eu nu vad ca se cearta cineva. Cel putin eu nu apreciez ca ma cert cu nimeni. Respect parerea ta, asa cum spune si Informer, probabil ca este valabila pt 95% din oameni. Personal, eu pic in marja aia de 5%. Una din zonele mele de interes este matriteria. Tolerantele sunt altele si marturisesc ca sunt "tigan" cu fiecare sutime abatere. Dar asta este piticul meu si nu-l export, insa il sustin. Iar discutia de fata a originat cu postul lui Dan Mitea care a mentionat cum se facea detensionarea old school pt anumite repere. Eu am intarit spusele lui, aducand si niste argumente ingineresti. Katran s-a indoit ca are cineva folosinta de aceste argumente ingineresti iar eu i-am raspuns ca cine nu considera interesante acele argumente poate sa ignore postul. Este ceea ce facem multi dintre noi mai mereu cand intram pe aici, citim diferite postari si NU participam in nici un fel caci NU ne intereseaza. Ignoram acele postari. Nu vad nici o problema in a ignora niste postari. Aceasta discutie NU avea legatura directa cu cnc-ul "low cost" al lui OCsiRC din acest topic, ci erau aprecieri generaliste care se potrivesc in foarte multe alte posturi (de fapt ipostaze ale realitatii). OldMan a considerat ca aceste aprecieri AU legatura cu topicul cnc "low cost" si a opinat ca tensiunile sunt un soi de "moft" , caci paralelismul si perpendicularitatea sunt esentiale. Fara a contrazice ca acestea sunt esentiale, el a facut aceasta remarca ca si cum OCsiRC a si facut cnc-ul, l-a si gresit dpdv al paralelismului si ca acum comentariile sunt in zona neimportanta , caci zona importanta a fost deja executata si a iesit gresit. Aprecierea lui a fost cumva ca o "sentinta" deja data lui OCsiRC. Iar mie exprimarea lui mi s-a parut injusta . In concluzie: 1) nu se cearta nimeni cu nimeni ci discuta IN CONTRADICTORIU , ceea ce este altceva caci contradictia constructiva inseamna progres; B) cine gaseste pasaje care nu-l intereseaza SA LE IGNORE; c) sustin in continuare ideea ca fiecare sutime este la fel de importanta precum cea de langa ea; d) fiecare este liber sa numere sutimile pana la numarul cu care se simte confortabil si ar fi ideal daca cei care numara mai multe sutimi nu i-ar mai semi-"ridiculiza" pe cei care fac eforturi sa numere mai putine, caci fiecare decide pentru el ce este important IN CAZUL SAU si intelege ca generalizarile au valoare doar statistica; e) un site unde fiecare isi spune parerea este un demers excelent si este la fel ca marfa pe raft la supermarket- fiecare alege ce vrea; f) ma bucur sa aud ca exista clienti care folosesc cnc hobby-made 10 ore din 10 in fiecare zi si in ceea ce ma priveste nu simt nevoia sa contrazic ca asa este.

Vezi postareainformer, la 04 December 2015 - 11:14 PM, a spus:

Sebba, tu ai dreptate in ceea ce zici pt. 95% din cazurile din practica.
Dar tre` sa spun ca eu de exemplu daca ma apuc sa fac calcule d-astea, nu-mi pot justifica banii investiti in masinuta mea decat daca traiesc vreo 300 ani sa fac piese, in ritmu` in care le fac.
Nu totu` in lumea asta ii guvernat de eficienta, mai exista si placerile omului care n-au nimic cu partea financiara....
De ex. io nu-mi "spurc" masina ca sa fac nu stiu ce basoreliefuri in lemn nici daca-mi scot suruburile cu bile pe tema asta... :D .
Nah, toti avem ciudateniile pe care le avem... da` noi sa fim sanatosi. :drinks:


Subscriu in totalitate.
0

#52 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 December 2015 - 11:17 PM

Vezi postareainformer, la 04 December 2015 - 11:14 PM, a spus:

Sebba, tu ai dreptate in ceea ce zici pt. 95% din cazurile din practica.
Dar tre` sa spun ca eu de exemplu daca ma apuc sa fac calcule d-astea, nu-mi pot justifica banii investiti in masinuta mea decat daca traiesc vreo 300 ani sa fac piese, in ritmu` in care le fac.
Nu totu` in lumea asta ii guvernat de eficienta, mai exista si placerile omului care n-au nimic cu partea financiara....
De ex. io nu-mi "spurc" masina ca sa fac nu stiu ce basoreliefuri in lemn nici daca-mi scot suruburile cu bile pe tema asta... :D .
Nah, toti avem ciudateniile pe care le avem... da` noi sa fim sanatosi. :drinks:


Modificare: subscriu la opinie, nu si la exemplul cu "spurcatul" masinii cu basoreliefuri. Dar respect opinia ta.
0

#53 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 05 December 2015 - 11:51 PM

Vezi postareasteelmind, la 05 December 2015 - 11:17 PM, a spus:

Modificare: subscriu la opinie, nu si la exemplul cu "spurcatul" masinii cu basoreliefuri. Dar respect opinia ta.

Pai, pot sa si explic de ce, chiar daca probabil alti colegi nu sunt de aceeasi parere:
- primul motiv si poate mai "ciudat" este ca, fiind genul care-si pastreaza sculele absolut curate, n-am pofta sa curat masina de rumegus... cei care au frezat lemn, textolit, bachelita sau alte materiale de acest gen cred ca ma inteleg. :D
- al doilea motiv este ca am cumparat o masina atat de precisa cat mi-am permis sa cumpar dar oricum mult mai precisa decat ce-i nevoie ca sa frezez "sculpturi"... mi se pare ca as irosi "orzul pe gaste". Imi cer scuze, nu vreau sa ofensez pe nimeni, este o simpla opinie personala. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de informer: 05 December 2015 - 11:52 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#54 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 December 2015 - 12:15 AM

Vezi postareainformer, la 05 December 2015 - 11:51 PM, a spus:

....... este o simpla opinie personala. :drinks:


Exact. Si trebuie respectata.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro