Modelism - RHC Forum: Constructie CNC pentru lemn - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Constructie CNC pentru lemn Orice sfat e binevenit

#1 Useril este offline   soso_ph 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 10-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 13 October 2015 - 08:38 PM

Buna seara tuturor!

Ma gandesc de mai mult timp sa-mi construiesc un CNC dar cred ca acum a venit timpul.
Vreau sa prelucrez in special placaj si lemn. Poate si plastice dar nu si metale.

Nu ma pricep prea bine si sper ca voi primi ajutor aici asa cum am mai primit de altfel si in alte topicuri.
Suma de care dispun ar fi max 1000eur asa ca voi incerca sa fac o structura cat mai solida (la care nu m-am hotarat inca) pe care mai apoi sa o imbunatatesc. Ma refer in special la axele X si Z. Spun asta pentru ca am pe acasa cateva componente pe care as vrea sa le folosesc.
Dimensiunile CNC-ului ar fi 1000X500mm. Nu e foarte batut in cuie acesc aspect.

Printre acareturi am cateva motorase nema23 de aprox 1N, De aici prima nelamurire:

1. De ce se folosesc motoare mari pe direct si nu mai mici cu reductor? Pentru ca e mai simplu sau mai sunt si alte considerente? Ma gandesc ca viteza de deplasare se poate compensa marind turatia motorului...
Daca tot am aceste motoare as incerca sa le folosesc cu reductor cu curea dintata (doua de axa Y si cate unul pe celelalte axe X si Z).
Daca nu se poate o sa le vand si o sa cumpar altele.

2. Se poate folosi ghidajul mai mic din poza pentru aza Z? Ma gandesc sa-i pun si patina de la al doilea ghidaj ca sa fie mai rezistent...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF3478.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3483.JPG

0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 October 2015 - 11:10 PM

Vezi postareasoso_ph, la 13 October 2015 - 08:38 PM, a spus:

Buna seara tuturor!

Ma gandesc de mai mult timp sa-mi construiesc un CNC dar cred ca acum a venit timpul.
Vreau sa prelucrez in special placaj si lemn. Poate si plastice dar nu si metale.

Nu ma pricep prea bine si sper ca voi primi ajutor aici asa cum am mai primit de altfel si in alte topicuri.
Suma de care dispun ar fi max 1000eur asa ca voi incerca sa fac o structura cat mai solida (la care nu m-am hotarat inca) pe care mai apoi sa o imbunatatesc. Ma refer in special la axele X si Z. Spun asta pentru ca am pe acasa cateva componente pe care as vrea sa le folosesc.
Dimensiunile CNC-ului ar fi 1000X500mm. Nu e foarte batut in cuie acesc aspect.

Printre acareturi am cateva motorase nema23 de aprox 1N, De aici prima nelamurire:

1. De ce se folosesc motoare mari pe direct si nu mai mici cu reductor? Pentru ca e mai simplu sau mai sunt si alte considerente? Ma gandesc ca viteza de deplasare se poate compensa marind turatia motorului...
Daca tot am aceste motoare as incerca sa le folosesc cu reductor cu curea dintata (doua de axa Y si cate unul pe celelalte axe X si Z).
Daca nu se poate o sa le vand si o sa cumpar altele.

2. Se poate folosi ghidajul mai mic din poza pentru aza Z? Ma gandesc sa-i pun si patina de la al doilea ghidaj ca sa fie mai rezistent...


Salut. 1000/500 util sau total ? Daca sunt utili, inseamna aprox 1300/700. Motorul de frezare Kress e vreo 200 euro cu transport. Cred ca bugetul este mic.Referitor la steppere, turatiile peste 3-400 rpm sunt de evitat ( se pierde drastic din cuplu, peste 50%). Iar cu patinele, orice 2 este mai bun decat orice 1, dar este prematur pana cand schitezi Z-ul.
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 October 2015 - 11:16 PM

Acum am vazut ca in poza suruburile par cu pas de 10 cel putin. S-ar putea pe Z sa te incurce un pas mai mare de 5.
0

#4 Useril este offline   soso_ph 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 10-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 14 October 2015 - 08:33 PM

Vezi postareasteelmind, la 13 October 2015 - 11:16 PM, a spus:

Acum am vazut ca in poza suruburile par cu pas de 10 cel putin. S-ar putea pe Z sa te incurce un pas mai mare de 5.


1000/500 util as vrea.

Da, pasul surubului e de 10mm. Am sperat ca pot rezolva problema asta din raportul "reductorului".
Am zis 1000eur gandindu-ma ca folosesc ghidajul ala ca si axa Z, motoarele daca fac fata si 4 patine THK de 15mm cu doua axe pe care deasemeni le am pentru axa X. Daca nu ma incadrez caut pe ebay componente folosite. Trebuie sa fac ceva functional, precizie foarte mare nu am nevoie.

In concluzie ghidajul de mai sus cu pas de 10mm nu poate fi folosit nici cu reductor sa zicem 2:1 sau 3:1 pentru Z?
Motoarele de 1N ar putea sa faca fata fara reductor pe aza Y puse doua (cate unul pe fiecare sina)?
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 October 2015 - 12:15 AM

Vezi postareasoso_ph, la 14 October 2015 - 08:33 PM, a spus:

1000/500 util as vrea.

Da, pasul surubului e de 10mm. Am sperat ca pot rezolva problema asta din raportul "reductorului".
Am zis 1000eur gandindu-ma ca folosesc ghidajul ala ca si axa Z, motoarele daca fac fata si 4 patine THK de 15mm cu doua axe pe care deasemeni le am pentru axa X. Daca nu ma incadrez caut pe ebay componente folosite. Trebuie sa fac ceva functional, precizie foarte mare nu am nevoie.

In concluzie ghidajul de mai sus cu pas de 10mm nu poate fi folosit nici cu reductor sa zicem 2:1 sau 3:1 pentru Z?
Motoarele de 1N ar putea sa faca fata fara reductor pe aza Y puse doua (cate unul pe fiecare sina)?


Ba da, poti folosi surubul cu pas de 10 pe Z, pentru ca il ai deja. Nu este prea ortodox, dar nici un cap de lume. Poti pune roti dintate de reducere, doar ca nu stiu ce poate motorul de 1 N. Ai vreun grafic cuplu-turatie al lui ? Ce greutate va avea portalul ? Ce suruburi vei folosi ? Ce sine ? Toate astea maresc frecarile si inertiile si iti consuma din acel 1 N, care oricum este valoare ipotetica de catalog. Personal n-as miza pe 1 N sa-mi care un portal pe o distanta de 1 m, si cu roti dintate de reducere. Ca principiu, daca poate 1 cm poate si 1m, dar sper pentru tine ca ai ceva bunici chinezi care sa te fi invatat rabdarea indelungata, caci vei fi nevoit s-o exersezi. Poate te uiti dupa niste motorase mai puternice, macar de 3 N; nu cred ca-i un cost prea mare. Faptul ca nu vrei precizie te ajuta la buget sa cumperi niste suruburi clasa C7 care sunt cele mai ieftine. Sine rezemate as recomanda, care sunt mai putin ieftine decat cele suspendate dar evident mai ieftine decat cele profilate. Pentru ca prelucrezi lemn, pe X si Y chiar sugerez surub cu pas de 10 daca iei motorase de macar 3 N. Vreau sa precizez un lucru: un motor slab face face doar daca dai adancimi de aschiere foarte mici=timp indeeeeeeeeeeeeeeeeeeelungat de prelucrare, ca sa nu moara freza in material. Am sa ma risc cu un exemplu: daca vrei sa frezezi 1 cm adancime, pe un dreptunghi de 1000 mm lungime si 500 mm latime: avansul in cazul unui motor de 1 N va fi probabil de 400-600 mm/minut (depinde si de rigiditate) iar DOC pe la 2 mm. Rezulta 25-35 minute. Cu motoare de 3 N, la acelasi feed, DOC-ul va putea fi de macar 5mm, deci timp de 10-15 minute. Tu decizi ce este ok.
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 October 2015 - 12:24 AM

Precizez ca in exemplul de mai sus am gandit doar un ''chenar'' de 1000/500 mm, grosimea chenarului fiind diametrul frezei de probabil 6 mm. Nu inseamna ca tot planul dreptunghiului va fi raschetat cu 1 cm adancime.
0

#7 Useril este offline   soso_ph 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 10-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 October 2015 - 06:21 PM

Vezi postareasteelmind, la 15 October 2015 - 12:24 AM, a spus:

Precizez ca in exemplul de mai sus am gandit doar un ''chenar'' de 1000/500 mm, grosimea chenarului fiind diametrul frezei de probabil 6 mm. Nu inseamna ca tot planul dreptunghiului va fi raschetat cu 1 cm adancime.


Mda...renunt la motorasele pe care le am. O sa le pun la vanzare si o sa-mi cumpar altele de 3N.

Ca spindle o fi bun asta? http://www.ebay.co.u...UQAAOSwT6pVk8xr
Vreau in special pentru frezare in lemn. Daca stie cineva un motor mai ieftin si/sau mai bun va rog sa-mi dati un sfat.
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 October 2015 - 10:35 PM

Vezi postareasoso_ph, la 22 October 2015 - 06:21 PM, a spus:

Mda...renunt la motorasele pe care le am. O sa le pun la vanzare si o sa-mi cumpar altele de 3N.

Ca spindle o fi bun asta? http://www.ebay.co.u...UQAAOSwT6pVk8xr
Vreau in special pentru frezare in lemn. Daca stie cineva un motor mai ieftin si/sau mai bun va rog sa-mi dati un sfat.


Pretul este foarte bun. Chinezul zice ca rulmentii sunt nemtesti si costa cam 150 dolari iar el vinde motorul si VFD-ul cu pana in 200 de dolari......e tras de par, dar la pretul asta..... Este la fel la pret cu un Kress iar ala stii ca este sigur nemtesc si nu are VFD, amandoua fiind de 800 de W.....personal, daca la acelasi pret am de ales intre un motor nemtesc si unul chinezesc care pretinde ca are rulmenti nemtesti, evident ca as merge pe Kress....dar tu decizi daca faptul ca are VFD-ul de 1,5Kw si poate vei dori in viitor sa schimbi motorul de 800 W cu unul de 1,5Kw, este un avantaj de vreun fel.....
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro