Modelism - RHC Forum: Cotatie prelucrare CNC in AL sau alt material disponibil - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cotatie prelucrare CNC in AL sau alt material disponibil caut un doritor sa prelucreze doua piese contra cost

#1 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 13 October 2015 - 11:27 AM

Cum spune si titlul, caut un CNC-ist care doreste sa prelucreze doua piese in AL, orice aliaj ar fi disponibil, sau chiar otel daca e mai usor de gasit sau bronz, poate chiar un plastic foarte dur. Nu am materialul, presupun ca aveti deja un furnizor daca va ocupati cu cnc. As prefera in AL.

Desenele atasate mai jos in DWG, DXF.
https://copy.com/TYKOam7irMquAI8E

Va multumesc
Florin
0

#2 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 13 October 2015 - 12:43 PM

Cu ce tolerante?

Stima,
Bogdan
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#3 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 13 October 2015 - 02:36 PM

Este posibil 0.02mm ?


Vezi postareaBughy, la 13 October 2015 - 12:43 PM, a spus:

Cu ce tolerante?

Stima,
Bogdan

Florin
0

#4 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 13 October 2015 - 08:21 PM

0.02mm ? Si cu ce masori alea 2 sutimi ? Sa zicem ca gasesti pe cineva care declara ca poate s-o faca ... Cum verifici cotele ? Din cate
stiu , orice subler , chiar si alea mai serioase , vin cu hartii de conformitate ( in teorie ) in care se spune clar ca au erori de 0.025mm ...
La gauri e posibil sa poti masura corect , daca folosesti micrometre de interior ...

Ideea e ca , sincer , nu cred ca se poate scoate precizia de 0,02mm cu masini construite in regim DIY . Chiar daca sunt construite cu
componente de top ( suruburi cu bile precision ground , servomotoare , ghidaje profilate , etc ) , tot nu se poate spune ca se poate
lucra la asemnea precizii ... erorile de constructie / aliniere / TIR-ul motorului de frezare , se aduna ...

Eu cel putin , nu cred ca pot sa obtin asemnea precizii ... nu exclud faptul ca se poate , dar pe alt gen de masini ... iar asta inseamna
costuri ridicate ...

Cheers.
0

#5 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 13 October 2015 - 10:59 PM

La un moment dat aveai o masina la vinzare la care ai declarat ca lucreaza pina la 0.02mm. In fine, nu are asta importanta, m-ar ajuta mai mult un pret si o toleranta postata de operator. Eu degeaba cer 0.02 sau 0.01 sau 0.3 daca nu se pot scoate. Doresc o oferta sincera impreuna cu tolerante de prelucrare postate de operator in urma unei experiente de prelucrare. Presupun ca fiecare a mai prelucrat cite ceva si le-a masurat apoi stabilindu-si niste cote uzuale...

Multumesc mult.

Vezi postareakatran, la 13 October 2015 - 08:21 PM, a spus:

0.02mm ? Si cu ce masori alea 2 sutimi ? Sa zicem ca gasesti pe cineva care declara ca poate s-o faca ... Cum verifici cotele ? Din cate
stiu , orice subler , chiar si alea mai serioase , vin cu hartii de conformitate ( in teorie ) in care se spune clar ca au erori de 0.025mm ...
La gauri e posibil sa poti masura corect , daca folosesti micrometre de interior ...

Ideea e ca , sincer , nu cred ca se poate scoate precizia de 0,02mm cu masini construite in regim DIY . Chiar daca sunt construite cu
componente de top ( suruburi cu bile precision ground , servomotoare , ghidaje profilate , etc ) , tot nu se poate spune ca se poate
lucra la asemnea precizii ... erorile de constructie / aliniere / TIR-ul motorului de frezare , se aduna ...

Eu cel putin , nu cred ca pot sa obtin asemnea precizii ... nu exclud faptul ca se poate , dar pe alt gen de masini ... iar asta inseamna
costuri ridicate ...

Cheers.

Florin
0

#6 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 October 2015 - 05:09 AM

Vezi postareaisvflorin, la 13 October 2015 - 10:59 PM, a spus:

La un moment dat aveai o masina la vinzare la care ai declarat ca lucreaza pina la 0.02mm.


Exact ...si acum ma trec fiori cand ma gandesc ce prostii debitam ... Dar mi-am revenit ...sper.
Masina respectiva ( sau masinile , ca au fost mai multe ) , cel putin in teorie lucra la toleranta
respectiva . Am testat cu clientii de fata , dar ... le-am explicat foarte clar ca exista acele
erori pe care nu le poti controla ...sunt multi care m-au sunat sa-mi cumpere masinile , si pe
care i-am intors din drum ... Sa fie clar , aici nu e vorba de bani , ci de onestitate si corectitudine .

In fine , spor la treaba si succes .


cheers.
0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 October 2015 - 11:03 AM

Anumite cote pot fi masurate cu precizie mare, in special pe conturul piesei, daca piesa are muchie dreapta (sau pocket-ul profil rectangular), folosind un slip gage ca benchmark. Un slip gage de 100 mm lungime de la Mitutoyo costa vreo 80 euro iar unul de 50 mm costa vreo 65 euro si au, atentie, 0,5 microni abatere de lungime. Cu ele se pot masura piese 0-50mm, 0-100 mm, 0-150 mm , care sunt dimensiuni des intalnite in prelucrare. Bineinteles ca se pot cumpara mai multe si uni cap la cap, in functie de buget. Masurate piese prelucrate DE PROBA (simulari multiple) cu DRO-ul din Mach, dupa care masurat slip gage-ul tot cu DRO-ul din Mach. Diferenta aflata,( particulara fiecarei masini) se amendeaza la cotele finite ale piesei in CAM, avand grija ca dimensiunile frezelor +speeds&feeds din simulari sa se regaseasca in prelucrarea piesei finale. La contururi curbe nu merge varianta asta.
0

#8 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 14 October 2015 - 12:20 PM

Va multumesc pentru informatii, dar va rog sa sa tinem topicul doar pentru oferte. Nu vreau sa devina o discutie tehnica.

Vezi postareasteelmind, la 14 October 2015 - 11:03 AM, a spus:

Anumite cote pot fi masurate cu precizie mare, in special pe conturul piesei, daca piesa are muchie dreapta (sau pocket-ul profil rectangular), folosind un slip gage ca benchmark. Un slip gage de 100 mm lungime de la Mitutoyo costa vreo 80 euro iar unul de 50 mm costa vreo 65 euro si au, atentie, 0,5 microni abatere de lungime. Cu ele se pot masura piese 0-50mm, 0-100 mm, 0-150 mm , care sunt dimensiuni des intalnite in prelucrare. Bineinteles ca se pot cumpara mai multe si uni cap la cap, in functie de buget. Masurate piese prelucrate DE PROBA (simulari multiple) cu DRO-ul din Mach, dupa care masurat slip gage-ul tot cu DRO-ul din Mach. Diferenta aflata,( particulara fiecarei masini) se amendeaza la cotele finite ale piesei in CAM, avand grija ca dimensiunile frezelor +speeds&feeds din simulari sa se regaseasca in prelucrarea piesei finale. La contururi curbe nu merge varianta asta.

Florin
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 October 2015 - 01:51 PM

Vezi postareaisvflorin, la 14 October 2015 - 12:20 PM, a spus:

Va multumesc pentru informatii, dar va rog sa sa tinem topicul doar pentru oferte. Nu vreau sa devina o discutie tehnica.


Ok.
0

#10 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 October 2015 - 03:12 PM

Vezi postareaisvflorin, la 14 October 2015 - 12:20 PM, a spus:

Va multumesc pentru informatii, dar va rog sa sa tinem topicul doar pentru oferte. Nu vreau sa devina o discutie tehnica.



O.K ...sorry .
0

#11 Useril este offline   isvflorin 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 13-October 08
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sailing, boatbuilding

Postat 16 October 2015 - 03:10 PM

Vezi postareakatran, la 14 October 2015 - 03:12 PM, a spus:

O.K ...sorry .


Nu face nimic. Sint un pic surprins totusi ca la cite masini par ca se construiesc pe forumuri, nu se baga nimeni la prelucrat.
Florin
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro