Modelism - RHC Forum: Convocarea Adunării Generale - 2015 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Convocarea Adunării Generale - 2015

#61 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 22 December 2015 - 10:44 PM

Vezi postareaMADA, la 22 December 2015 - 09:46 PM, a spus:

Nu sunt vorbe aruncate, ti-am expus o varianta in care ai putea pune potentialii interesati de RC sa piloteze la fata locului niste modele accesibile ulterior, fara sa astepte ani de zile si sa spere ca isi vor putea permite un aeromodel care costa 5,000 euro.
Si ai putea avea si 2 modele performante, clasice, de 2.7 m, pe care sa expui reclama sponsorului. Ca doar nu tuseste daca nu e branduit pe materiale compozite.
Toate in acelasi buget.


Aici nu am facut referire la tine ci o ideie generala. Cu idei si planuri clare putem consrtrui.
Am intales mesajul vostru in legatura cu meetingul aviatic si am sa mai rumeg situatia si care ar fi o varianta mai buna.

In continuare astept propuneri pentru a promova aeromodelismul....sau alte idei cu alt scop care ar ajuta asociatia si membri asociatiei.


Multumesc pt observatii.

Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 22 December 2015 - 10:46 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#62 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 December 2015 - 11:35 PM

Vezi postareaMADA, la 22 December 2015 - 09:27 PM, a spus:

Pe bune????? Si genul acesta de atitudine nu se va bate cap in cap cu unul din principalele obiective urmarite de ARA, respectiv acela de "a vinde zborul RC" unui numar cat mai mare de participanti? Va ganditi sa le povestiti ca alternativa istoria aeromodelismului romanesc sau ce anume?


”Pe bune ?????” - Exact atitudinea necesară. :clapping: :drinks:
Normal că se bat cap în cap, altfel problema nu ar mai exista. Se pare că nu merge fără implicare. Trebuie neapărat să ne legăm de anumite exprimări și să le traducem ad literam ? ”A vinde zborul RC” ? Oare chiar la o activitate strict comercială s-a referit Andras ? E o interpretare cel puțin rău voitoare mai ales că o scoți special la înaintare.
Nu. Nu le povestesc istoria aeromodelismului. Pardon ! Nu le povesteam, că nu mai sunt în țară.

Mde Ioane, mde ... .
URA şi la zbor fofezelor !
0

#63 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 23 December 2015 - 12:00 AM

Nivelul fiecarui aeromodelist se masoara in banii bagati in zburatoare ? Ne mandrim cu faptul ca avem un hobby nobil, indiferent de ce model zboara fiecare sau ne laudam care si cum are 3 co#e si care are acrobatul din cel mai pur carbon ?
0

#64 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 23 December 2015 - 08:22 AM

Nu ca trag spuza pe turta "moriscarilor" dar, cata vreme excludeti din start quadurile ("dronele") n-o sa aveti prea mare succes in a convinge "masele largi"!
Reality check (v2.0): un avion/planor/whatever necesita un nivel de skill mult mai mare, nu stiu cati sunt dispusi sa investeasca timp si bani sa si-l dezvolte.
Doi la mana, quadurile deja se vand in hypermarketuri, pe masura ce se ieftinesc numarul detinatorilor va fi mult mai mare. Iar "Regular Joe" nu da doi bani gauriti pe ordinul 8, 16, 64, RPAS, AACR, ROMATSA sau alte acronime! Si, vorbind de Romania, politia are cu totul alte chestii de facut decat sa stea cu ochii pe sus dupa moristi! Pe astia ar trebui sa faceti un efort sa incercati sa-i atrageti, sa-i instruiti si sa-i ghidati cat de cat. Exemplu perfect, hartiuta aia facuta de AMA cu do's and don'ts!
Pofta vine...zburand, de la morisca de 200 lei luata din hypermarket pana la racerul FPV de 200e e mai aproape, si mai plauzibil decat de la polistirenul de 150 lei pana la EXTRA-ul de 5000!
0

#65 Useril este offline   bicut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1189
  • Inregistrat: 20-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 23 December 2015 - 09:18 AM

Vezi postareaGarett, la 23 December 2015 - 08:22 AM, a spus:

Pofta vine...zburand, de la morisca de 200 lei luata din hypermarket pana la racerul FPV de 200e e mai aproape, si mai plauzibil decat de la polistirenul de 150 lei pana la EXTRA-ul de 5000!


Corect!
Imi retrag ideea cu Bixler-ul si ma atasez emotional de cea cu morisca de 200 lei luata din supermarket...este geniala! ...aeromodelisn adevarat!
Si deasemenea ii rog pe toti cei care au avut alte idei sa-si revizuiasca planurile.
Imi cer scuze pentru instabilitate ...sunt emotiv!
0

#66 Useril este offline   tibko 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 23 December 2015 - 09:44 AM

Cand mergeti la un meeting aviatic, ce va impresioneaza masiv? Wilga sau MiG-urile?
Cand mergeti la o expozitie de masini, ce va impresioneaza masiv? Noul Logan sau un Lamborghini?
Cand mergeti la un raliu, ce va impresioneaza masiv? Un Renault 5 puscat sau un WRC?

Cam asa e si cu modelul de 5000 de euro. Lumea trebuie sa vada si sa ia contact cu varful de gama. Apoi, trebuie sa fie acolo cineva care sa le si spuna ca....."OK, asta ii 5000 de euro, dar uite, cu 5 milioane poti sa obtii ASTA (un bixler, un wingdragon, un FPV racer etc)".

Eu personal, am inceput acum vreo 10 ani dupa ce am vazut un motoplanor de 2m in actiune. Mi-a picat fatza. Individul respectiv mi-a spus sa ma duc acasa, sa dau un click pe Sierra pe un WingDragon RTF, am baxat 5 milioane si GATA. Am avut un inceput. L-am spart, l-am refacut, iarasi l-am spart si m-am distrat de minune, pana l-am pierdut definitiv. Apoi am trecut la alte modele.
Inainte de acel motoplanor am mai vazut diferite modele de jucarie si m-au lasat rece, nu dadeam 2 bani pe aeromodelism (ex: avion de spuma castigat in LukOil, 30cm, zboara).

Deci, the bigger the better!
0

#67 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 December 2015 - 10:00 AM

Eu am inceput sa zbor si sa construiesc jeturi pentru ca am vazut pe vremuri la un meeting la Siria Arad un modelist din Ungaria care a zburat un jet si am fost tare impresionat ! Si acum imi aduc aminte cum zbura si ce emoti mi-a dat ,normal ca in acea vreme nici gand sa imi permit ,eu aveam salar de 1000 ron si modelul costa 7000 eur .dar daca iti doresti ..........
0

#68 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 December 2015 - 12:14 PM

Vezi postareafly, la 23 December 2015 - 10:00 AM, a spus:

Eu am inceput sa zbor si sa construiesc jeturi pentru ca am vazut pe vremuri la un meeting la Siria Arad un modelist din Ungaria care a zburat un jet si am fost tare impresionat ! Si acum imi aduc aminte cum zbura si ce emoti mi-a dat ,normal ca in acea vreme nici gand sa imi permit ,eu aveam salar de 1000 ron si modelul costa 7000 eur .dar daca iti doresti ..........


Mugu,
(mi-e jena sa-ti spun musca cum vrei tu, chiar daca ti-ai scris cu Stan si Bran in avatar)

Mecanismul se numeste proces cognitiv, difera de la individ la individ (in functie de virsta, IQ...) nu trebuie sa-l inventati acum (avem colegi cu experienta mai mare). Exemplul (cam cum l-ai patit tu) are rolul lui in mecanismul cognitiv, dar are si dezavantajul ca-ti fixeaza o tinta care poate fi gresita. Dupa o vreme ajungi la concluzia ca nu asta iti doresti sau tinta e prea departe...
0

#69 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 23 December 2015 - 12:25 PM

Imi cer scuze ,IQ meu este mai slab .....nu mai intervin ....
0

#70 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 December 2015 - 01:26 PM

Tibko v-a cam raspuns la toti si gata. Cand vin cu benzinarul acasa si adultii se opresc la masina sa il vada iar copii sunt deja dispearti. Unul urla din parculet la masa sa il aduca la masina sa il vada. Gesticuleaza si la avioane mico dar nu asa tare ca la alea mari. Acum la un show aviatic nu ai unde zbura spume, intelegeti lucru asta. 3 benzinare mari de 3.1 vor face show de show. Cum se spunea cine stie sa vanda cu ghilimele evident si sa promoveze va explica ca copilu poate sa aiba si benzinar la 2m cu 1500 eur sau electric la 1.5m cu 600 eur sau spuma la 100 eur.
Dronele ies din discutie, se prezinta frumos ca sunt doar niste lustre si atat. Daca vor racer e altceva dar dupa ce invata sa zboare avioane.
0

#71 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 23 December 2015 - 02:28 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 23 December 2015 - 01:26 PM, a spus:

Tibko v-a cam raspuns la toti si gata. Cand vin cu benzinarul acasa si adultii se opresc la masina sa il vada iar copii sunt deja dispearti. Unul urla din parculet la masa sa il aduca la masina sa il vada. Gesticuleaza si la avioane mico dar nu asa tare ca la alea mari. Acum la un show aviatic nu ai unde zbura spume, intelegeti lucru asta. 3 benzinare mari de 3.1 vor face show de show. Cum se spunea cine stie sa vanda cu ghilimele evident si sa promoveze va explica ca copilu poate sa aiba si benzinar la 2m cu 1500 eur sau electric la 1.5m cu 600 eur sau spuma la 100 eur.
Dronele ies din discutie, se prezinta frumos ca sunt doar niste lustre si atat. Daca vor racer e altceva dar dupa ce invata sa zboare avioane.

Bogdan, aici iti dau dreptate. Pe vremuri, prin 2009 cand m-a apucat din nou filoxera cu avioanele, aveam un Soaring de 1.2 m parca, si de cate ori ieseam atunci in parc ( nu era modernizat), in fata blocului meu era un maidan,se uita lumea ca la urs.
Acum cand plec la Copaceni si scot benzinarul, sa vezi fete la copiii mici din parc pana pun avionul in masina..gen oaaaau, zboara, etc..
E adevarat ca in 2009 nu credeam vreodata ca o sa am un benzinar, cu atat mai mult la anvergura asta, dar..
Asa ca ..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#72 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 December 2015 - 02:42 PM

Ma intreb la planoarele de peste 3m de ce nu or face asa... :unsure:
Precis bagati ceva feromoni in carburantul ala si intaratati bietii copii... :angry:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#73 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 December 2015 - 02:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 December 2015 - 02:42 PM, a spus:

Precis bagati ceva feromoni in carburantul ala si intaratati bietii copii... :angry:


:))))) Asa e si la mine unde zbor, numai ca lumea se opreste si se uita indiferent de ce avion am , atata timp cat zboara . Oamenii se opresc ca la usa cortului .. si mai vin si langa mine si ma iau la intreabari cand sunt cu avionul in aer.. :wacko:

Daca as zbura un benzinar de vreo 2 metri cred ca s-ar umple pajistea unde zbor :))

Aceasta postare a fost editata de Parfenov: 23 December 2015 - 02:50 PM

Parfenov Razvan
0

#74 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 23 December 2015 - 09:16 PM

Se pare că totuși IQ-ul și bunul simț primează în fața unui pur sentiment de ... invidie ? Sau cum să-l numesc ? Egoism ? Nu știu.
(Cătăline !!!! Ce mă împiedic și cad peste tine ... . :rofl: :drinks: )
Adevărul este că ne construim toată viața pe vise și pe parcurs încercând să le realizăm, ne putem da seama că avem alte obiective care ni se potrivesc mai bine, sau mergem până la capăt în încercarea de a atinge visul. Faptul că noi nu am putut, din indiferent ce motiv, nu înseamnă că trebuie să îngrădim o oportunitate care nu ne aduce o plăcere directă, sau nu ne împlinește și nouă visul. Cu siguranță că și mie mi-ar place la nebunie să zbor un model de 5000 de euroi, dar ... când o să-l cumpăr eu. Deocamdată există persoanele antrenate să poată zbura așa ceva cu risc cât mai mic de distrugere și posibil să existe și posibilitatea achiziționării respectivelor modele. Ar trebui să mă ”oftic” și să mă împotrivesc ? Oare nu ar fi posibil să obțineți finanțare și pentru niște jet-uri ? Nu glumesc.
Personal, am renunțat la proiecte la care țin foarte mult doar să ajut ceva copii să poată zbura, să intre în competiții, să-și aleagă o cale, plus ceva susținere organizatorică pentru ceilalți membri. Nu am niciun regret în privința asta. Proiectele le voi realiza la pensie. :rolleyes:
Povești : - Miting aviatic la Bacău, la unitatea de aviație. A zburat Dan cu un model destul de mare, YAK 54 electric, 3D. Lumea a fost impresionată. Am zburat eu un amărât de Nemesis 90 (vai de mama lui), un F3A depășit, motorizat cu un 20 CC pe metanol. Deși Dan este mult mai antrenat decât mine și a executat figurile cum trebuie, ce credeți că i-a impresionat mai tare ? Nemesis-ul, mai mare și mai zgomotos.
- La una din expozițiile de aici a zburat campionul Germaniei cu un F3A Sebart, ultima variantă. Model de 1700 de euro. Zbor superb pentru cine știe ce privește, dar a zburat și un altcineva un model mai mare. Un Edge de 3 metri, benzinar, cu instalație de fum. Ce de ”wow” și de aplauze deși evoluția în sine nu a fost nici pe departe ce ar fi trebuit. Cu siguranță că și juniorul Cosmin va zbura mai bine modelul după ce-l termină.
Vreți să aibă și organizația/clubul vostru un model de top ? Îl poate avea oricine. Bateți domnilor la uși, faceți proiecte că bani sunt de nici nu vă vine a crede.
Încetați cu protestele aiuristice de genul: ”Io nu am decât o oaie bearcă în curte. Ăla de ce să cumpere un Merinos ?” Seamănă cu : ... să moară vecinul să-i iau capra.

Iar am scris mult. Mde. Poate totuși înțelege cineva.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#75 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 28 December 2015 - 04:07 PM

Consiliul de conducere, respectiv directoratul în funcţie convoacă Adunarea Generală.


În urma sondajului „Sondaj Convocarea Adunării Generale în locație virtuală” mai mulți membri au venit cu propunerea ca adunarea generală să aibă loc în locație virtuală adică o conferință care are la bază diferite tipuri de platforme de live meeting. Vă informăm că în urma sondajului nu s-au întrunit numarul de voturi ca adunare generală să aibă loc aibă loc în locație virtuală. (54 voturi dintr-un total de 162 posibile din care 51 de voturi pro iar 3 voturi contra).

Adunarea va avea loc la Brașov pentru data de: 05.03.2016, 12.03.2016, 19.03.2016 sau 26.03.2016
Membrii sunt rugați să voteze pe pagina Asociației data la care vor putea participa la Adunarea Generală iar votul va fi activ până în data de 26.02.2016 inclusiv. Votul este confirmarea prezenței, de asemenea cea mai votată dată va fi cea aleasă; minoritatea se supune majorității.

Această adunare generală este considerată statutară și ia hotărâre cu majoritatea simplă a celor prezenți iar locația find una fizică. ( cei care vor fi prezenți și vor avea drept de vot vor decide pentru toții membri ).

Vă aducem la cunoștință faptul că prezenţa dumneavoastră la şedinţa Adunării Generale, în calitate de membri activi cu drepturi depline ai asociaţiei, este necesară, deoarece problemele expuse în Ordinea de zi cu trimitere la gestionarea propriilor resurse și a viitoarelor activități ale asociației, vă privesc în mod personal şi direct.

Conform statutului Art.20. Hotărârile Adunării Generale vor fi adoptate cu majoritate de voturi. În cazul egalității de voturi, votul Președintelui este decisiv. Pot vota doar membri activi care au împlinit 18 ani.

Până la data de 29.01.2016 vă rugăm să ne trimiteți pe info@aeromodelism.ro propunerile dumneavoastră cu ceea ce doriți să facă ARA în următorul an (propunerile vor fi prezentate pe Ordinea de zi in Adunarea Generală pentru stabilirea strategiei și obiectivelor generale ale asociației)

OBS:
1. În cazul în care doriți să participați la Adunarea Generală și a expirat termenul de votare vă rugăm să ne transmiteți intenția la adresa de e-mail info@aeromodelism.ro
2. Pentru cei care încă nu s-au autentificat pe pagina asociației (www.aeromodelism.ro) vă reamintim ca în data de 03 Septembrie 2015 ați primit un e-mail cu datele de autentificare pentru pagina asociație de la adresa "ARA - Asociația Română de Aeromodelism" . În cazul în care întâmpinați problem de autentificare vă rugăm să ne informați la adresa de e-mail info@aeromodelism.ro


Cu Stimă,

Echipa ARA
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#76 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 28 December 2015 - 05:46 PM

Astazi inainte se citesc aici am trimis citeva propuneri la conducere ARA si uitete, o parte de argumente pentru ele regasesc aici in discutia care nu am mai deschis de cind am postat furios ultima data. Vad ca multi alti vad si ei discrepanta intre realitate de aeromodleism si SF de 5000 EUR. Sunt curios cum se va prinde ideile formulate prin mail daca au vreun sens.

Contest in continuare grandomania de a reprezinta aeromodelism la un show cu aeromodele care nu reprezinta realitate, mai ales in cazul ca oricum ele devin la sara lor UAV inmatriculate cu regim special care probabil sint elitiste si numai o se aiba nici loc de zbor pentru antrenamente. Aeromodelismul cum arata viitor vor fi in cel mai ferecit caz sub 5kg si zburati sub 120metri.

Ca sa revin la subiect. ARA trebuie sa se concentreze se pastram libertatea de zbor in primul rind, pe urma in pastrarea de baza modelisitiilor prin promovare la tineret mai ales si doar pe urma se fie un fel de dependent financiar de sponsori mari cu pretentii mari. Mai bine si mai sanataos fara sponzori doar cu mijloce propri dar si folosirea nu dupa cum vrea sponsor ci cum doresc modelisti.

In rest ma bucur ca din cauza lipsa de interes la vot online am trecut la faza sa ne intalnim live ca sa ne batem cu armele verbale in fata locului despre cum si ce trebuie se actioneze ARA:)

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 28 December 2015 - 05:47 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#77 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 29 December 2015 - 01:35 AM

Am observat disputele starnite in legatura cu proiectul participari la meetinguri aviatice, cel de la punctul 3. Doresc sa precizez ca sponsorii pot alege unul sau mai multe proiecte pe care doresc sa le sponsorizeze. Faptul ca proiectul numarul 3 nu place cuiva, nu-l impiedica cu nimic sa sponsorizeze un alt proiect. Pentru ca tot veni vorba de sponsorizari, doresc sa va aduc in atentie si ultimul proiect din lista, “protocol cu MI care permite membrilor ARA sa ajute autoritatile in cazul situatiilor de urgenta”. Va aduc in atentie acest proiect, pentru ca este deja in desfasurare si a inceput sa inregistreze deja unele rezultate si mai ales aprecieri din partea autoritatilor. Rezultatele de pana acum sunt obtinute in principal prin eforturile financiare personale ale membrilor ARA, motiv pentru care doresc sa le multumesc si pe aceasta cale. Mai exact in randul ARA exista un grup de inimosi care stiind ca nu vor avea nici un beneficiu au plecat de prin toate colturile tarii, pe cheltuiala lor personala, pentru a demonstra autoritatilor ca aeromodelisti sunt de folos in situatiile de urgenta si au reusit pe deplin asta. Tot acesti inimosi si-au adunat de pe la prieteni de la rude echipamentele si au facut o demonstratie de ingeniozitate la solicitatrea autoritatilor in cadrul unui exercitiu comun cu unele necesitati specifice. Acesti oameni minunati, adevaratii pasionati ai modelismului si tehnologiei si-au zburat echipamentele in conditii in care nici un aparat de zbor 1la1 nu ar fi intraznit macar sa decoleze si au facut asta cunoscut riscul asupra echipamentului si constientizand ca aveau sa urmeze probleme tehnice inerente. Au dat tot ce au avut mai bun, doar pentru a demonstra ca se poate si au reusit. In zadar insa efortul lor daca nu reusim sa ducem mai departe acest proiect, iar asta nu se poate fara o sursa de finantare. Avem nevoie sa platim transportul pentru viitoarele exercitii, nu putem cere oamenilor sa ajute autoritatile, dar sa-si cheltuiasca si proprii bani pentru asta. Avem nevoie de cazare pentru unele deplasari. In mare cu sprijinul altor inimosi de la MI ne-am descurcat cumva pana acum, dar avem nevoie sa ne permitem cazarea prin propriile noastre surse. Au stat oameniii nostrii pe la manastiri pe unde se putea si a fost frumos ca nimeni nu s-a vaitat de asta, dar as vrea sa le putem oferii mai mult, ca ei sa fie concentrati pe misiune si nu pe grija cazarii. Visul cel mare pentru acest proiect ar fi gasirea unor surse de finantare, care sa ne permita inclusiv achizitionarea unor echipamente si adaptarea acestora la specificul activitatii structurilor cu care exersam. Mai exact dorim ca prin actiunile noastre sa punem la dispozitia autoritatilor, nu doar cei mai iscusiti piloti, dar si know how-ul pasionatilor astia, a caror ingeniozitate se dovedeste deja extrem de utila in domeniul sit. de urgenta. Sa dirijam pasiunea alor nostrii intru crearea unor sisteme specializate pe natura situatiei de urgenta specifica structurilor cu care facem exercitiile operative. Astfel daca doriti sponsorizarea acestui proiect, am sa va rog sa va ganditi ca experienta acestor exercitii candva o sa fie folosita pentru salvarea unor vieti, orice suma cat de mica este binevenita, orice litru de benzina pentru deplasare, orice noapte de cazare pentru exercitiile noastre conteaza. Daca insa in generozitatea voastra, veti rasfata acest proiect cu sume prea mari, nu va faceti griji, avem destule modalitati utile de ai cheltuii. Ne-a fost sugereata necesitatea unei camere de termoviziune, un router 4G cu antena externa si etc.. , echipamente ce nu prea se gasesc usor printre jucariile hobbystilor.
Domnilor tebuie sa stiti insa ca ne-a fost sugerat si ca acest proiect deranjeaza si ar fi indicat sa-l oprim si sa ne ocupam de hobbyul nostru. Poate mai mult decat aprecierile autoritatilor asta ar trebuii sa ne motiveze in continuarea acestui proiect. Noi, o mana de pasionati fara finantare, dar cu multa inima, am adus deja deranj in lumea profesionistilor din domeniu si asta insemana ca suntem cu adevarat buni, inseamna ca hobbystii astia pana acum blamati de autoritati, au inca multe de spus in domeniul zburatoarelor fara pilot la bord.
Aici scrisorile oficiale de multumire pentru activittea ARA:
https://aeromodelism.../IsQNT0XA8M.pdf
https://aeromodelism.../BlobemRRVi.PDF
0

#78 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2015 - 09:56 AM

bani par sa fie... :unsure:

http://www.hotnews.r...-41-mil-lei.htm

Mi se pare aberant sa participi la asemenea misiuni si sa nu fii tratat ca toti participantii... adica sa nu aloce si pentru "hobby-isti" macar hrana si cazare, nu mai zic de deplasare...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 December 2015 - 09:56 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#79 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 29 December 2015 - 11:29 AM

Vezi postarearenatoa, la 29 December 2015 - 09:56 AM, a spus:

bani par sa fie... :unsure:

http://www.hotnews.r...-41-mil-lei.htm

Mi se pare aberant sa participi la asemenea misiuni si sa nu fii tratat ca toti participantii... adica sa nu aloce si pentru "hobby-isti" macar hrana si cazare, nu mai zic de deplasare...

In sistemul de stat orice ban inseamna luni de zile si maldare de hartii, iar voluntarii oricum nu pot fi platiti cat sunt voluntari. Inclusiv Smurdul functioneaza pe baza de sponsorizari, majoritatea echipamentelor de acolo, salvari etc.. sunt achizitionate prin sponsorizari. Bugetul consolidat al statului poate fi accesat doar dupa 3 ani de activitate cu astfel de proiecte, atunci asociatia poate deveni de utilitate publica si pote fi sustinut cu bani de la bugetul de stat. Ceva gen FRMD spre exemplu. Dar dupa cum vezi "banul si puterea sunt pericole morale", lucrurile frumoase si utile se pot face fara banii de la stat. Un minim de finantare prin sponsorizari poate asigura un viitor de succes acestui proiect si mai degraba vom accesa fonduri europene decat bani de la stat. Daca vreti acum sa fiti platiti pentru participarea voastra la acest proiect, va rog nu veniti, daca vreti insa sa invatati, sa ajutati, sa capatati experienta si sa claditi un sistem functional de colaborare prin care sa dovedim ca aeromodelisti pot sustine institutiile statului in cazul situatiilor de urgenta, va astept cu drag oricand.
0

#80 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 29 December 2015 - 06:21 PM

Omeni buni, deschideti situl ARA si votati data de adunare. Pana acum 6 voturi. Si daca nu intre mai multa lume si voteaza, voi fi doar eu si cu Andras si inca un membru (Xorg?) acollo. Banuiesc ca nu doriti se am eu 33% din puterea votului :)?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#81 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2095
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 29 December 2015 - 06:31 PM

Si cum votez daca-mi convine orice data? Carcoteam si eu... :pardon: Pensionar fiind, nu conteaza...

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 29 December 2015 - 06:31 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#82 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2015 - 06:31 PM

De fapt cele 6 voturi de le vedeati acolo acum 5 minute pot fi doar 2-3 persoane, care au bifat multiple casutze, insemnand ca pot participa indiferent de data.
Am bifat toate cele 4 date, siiii... hopa, avem 10 voturi, in loc de 6, desi sunt doar o persoana am adus 4 voturi... ce mai logica de sondaj...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 December 2015 - 06:32 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#83 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 30 December 2015 - 04:35 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 December 2015 - 06:31 PM, a spus:

De fapt cele 6 voturi de le vedeati acolo acum 5 minute pot fi doar 2-3 persoane, care au bifat multiple casutze, insemnand ca pot participa indiferent de data.
Am bifat toate cele 4 date, siiii... hopa, avem 10 voturi, in loc de 6, desi sunt doar o persoana am adus 4 voturi... ce mai logica de sondaj...

Problema a fost rezolvata ... era un bug la un numar mai mare de obtiuni. Voturile nu au fost afectate.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#84 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 30 December 2015 - 08:21 PM

De când sunt la Germănica m-am molipsit și sunt mai greu de cap. Peste ce eram până amu.
Deci sunt 160 membri votanți. Când s-a întrebat de ce nu s-a înghesuit lumea să dea cu click-ul, s-a afirmat că ar fi destui copii, deci fără drept de vot. Hmmm, mai departe îmi da cu virgulă. "Ce-ai făcut Bobiță ? "

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 30 December 2015 - 08:24 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#85 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 December 2015 - 10:15 PM

Intai votezi si pe urma (te) intrebi :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#86 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 03 January 2016 - 06:38 PM

https://www.facebook...16488111875625/
0

#87 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 January 2016 - 01:20 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 03 January 2016 - 06:38 PM, a spus:



Nu am facebook și nici nu-mi fac. :p :)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#88 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 January 2016 - 01:30 PM

Serios vorbind, ar fi interesant de știut câți membri cu drept de vot sunt din totalul de ~160.
Sunt de părere că la o A.G. în persoană va fi o prezență mult mai mică decât la una virtuală.
În cazul acesta hotărãrile care se vor lua ... .
Voi vedea cine din cei prezenți gândește mai aproape de felul meu de a raționa și-l voi delega să voteze și în numele meu. Să nu spuneți că nu se poate. Va primi scrisoare de delegare semnată de mine și confirmată de un notar.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#89 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2016 - 02:15 PM

Incredibil, trasei cu ochiul la situatie, si doar 12 voturi din care 6, jumatate, sunt de NE-participare !
Ma intreb ce mesaj se doreste transmis, cum poti sa nu fi disponibil in nici una din cele 3 zile...
Poate ar fi bine ca cei 6 sa posteze motivatia.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#90 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 04 January 2016 - 02:19 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 January 2016 - 02:15 PM, a spus:

Incredibil, trasei cu ochiul la situatie, si doar 12 voturi din care 6, jumatate, sunt de NE-participare !
Ma intreb ce mesaj se doreste transmis, cum poti sa nu fi disponibil in nici una din cele 3 zile...
Poate ar fi bine ca cei 6 sa posteze motivatia.

Uite eu sunt unul dintre ei! Prefer sa stau in fata unui PC pentru o astfel de intalnire decat sa merg "poate" 160 km de la Bucuresti pana la Brasov, probabil, pentru o discutie care asa cum ai zis si tu poate avea loc on line fara doar si poate!
Asta ca nu vorbim si de costuri!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro