Modelism - RHC Forum: "Planorul romanesc" - short kit-uri disponibile - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

"Planorul romanesc" - short kit-uri disponibile ...balsa de 2 mm pentru toata lumea....

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 06:51 PM

Hai sa va spun mai intai vestea cea buna : in ultimele luni i-am facut lui Lasercut cateva vizite, si in consecinta am un stoc consistent de short-kit-uri sau fisierele pregatite/validate in caz ca mai e nevoie de kituri suplimentare.
Daca va intereseaza un kit cu acelasi profil dar cu alta coarda (sau alta grosime) se poate obtine usor prin scalare. Daca doriti alte profile nu e un capat de tara, in doar cateva ore de lucru am fisierele gata pentru taiere.
Iata ce am la ora actuala (si cu stocurile respective - in principiu NU e un topic de vanzare, ce nu voi folosi voi dona unui cerc de modelism dar daca va intereseaza ceva sau doriti detalii suplimentare in afara de ce va fi in topic rog PM

1 AG35 - 20 cm - 20 nervuri centrale - 2x20 nervuri descrescatoare (de la 20 cm la 10.5 cm din 0.5 in 0.5 cm).
Am prezentat kitul in alt topic.
Ce se poate face: planor intre 2 si 3 m, tip Allegro / Pulsar 2500 / bubble Dancer (dar cu coarda de 20 cm).
Stoc: 4 buc (greutati 22g, 26 g, 30 g, 34 g). Am nevoie doar de un singur kit, pot vinde 3 kituri (pret estimativ 100 de lei).

2. AG35mod (ceva mai “slim”, grosime 7.5%, cam 15 mm) - 20 cm - 18 nervuri centrale, 2x19 descrescator din 0.5 in 0.5 cm
Ce se poate face: planor intre 2 si 3 m, tip Allegro / Pulsar 2500 / bubble Dancer (dar cu coarda de 20 cm). De notat ca profilul e modificat (e un pic “subtiat”)
Stoc: 0 buc (am taiat un singur kit care este in lucru). Pret estimativ 75 lei.

3. AG35 - 18 cm - 24 nervuri centrale +2x15 nervuri urechi.
Ce se poate face: planor intre 1.5 si 2.5 m, tip Allegro / Pulsar 2500 / (dar cu coarda de 18 cm). E un short kit pentru planor tip Pulsar 2500 (dar cu profil AG35)
Stoc: 2 bucati (25 g si 40g). Am nevoie de un sigur kit, unul il scot la vanzare - pret estimativ 75 de lei.

4. AG45 - 18 cm - 24 +2x15
Ce se poate face: DLG, sau planor 1.5-2.5 m cu profil slim.
Stoc: 2 bucati(14 g si 15 g). Se scot ambele la vanzare, pret estimativ 75 lei

5. AG25 - 17.5 cm - 20 + 2x18
Ce se poate face: planor intre 1.5 si 2.5 m, tip Allegro / Pulsar 2500 / Element 2m (dar cu coarda de 17.5 cm). E un short kit pentru planor tip Pulsar 2500 cu profil AG25.
Stoc: 2 bucati(30 g si 33 g). Am nevoie de un sigur kit, unul il scot la vanzare - pret estimativ 75 de lei.

6. AG25 - 17.5 cm - 20 + 2x18 (ultimele 6 nervuri au gauri pentru tija de 5 mm)
Ce se poate face: planor intre 1.5 si 2.5 m, tip Allegro / Pulsar 2500 / Element 2m (dar cu coarda de 17.5 cm). E un short kit pentru planor tip Element 2m sau Pulsar 2000 (cu dublu diedru): 12 nervuri sunt simple, 6 nervuri au gaura petru teava de carbon de 5 mm.
Stoc: 3 bucati(30g, 35 g si 37g) . Am nevoie de un sigur kit, doua le scot la vanzare - pret estimativ 75 de lei.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2015 - 07:53 PM

Super, pacat ca eu nu construiesc (inca).
0

#3 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 06 October 2015 - 09:28 PM

Din cate imi amintesc kiturile tale au si ampenajele acolo.
Asa ca imi fac de lucru pentru iarna - vreau un kit de la pct.1 :drinks:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 09:47 PM

Vezi postareaTravel Air, la 06 October 2015 - 09:28 PM, a spus:

Din cate imi amintesc kiturile tale au si ampenajele acolo.
Asa ca imi fac de lucru pentru iarna - vreau un kit de la pct.1 :drinks:


Asta am uitat sa precizez: la fiecare kit trimit si un set de nervuri pentru ampenaje.
Am avut si unele kituri de 1 placa in care am reusit sa includ absolut tot (nervuri de aripa si de ampenaje ...kiturile "slim") dar la ultimele versiuni din motive de pastrat exact grosimea profilului respectiv am preferat sa tai separat ampenajele.
Si ca sa va faceti o idee cum naiba incap intre 50 si 60 de nervuri pe o placa de 10x100 cm (amplasarea nervurilor pe placa este optimizata manual..)....
Piesele de ampenaj la care se refera TravelAir sunt cele subtiri si lunguiete de la tipul 1....
Tipul 1 este cel mai vechi kit pe care l-am proiectat si nu are numerotate nervurile...dar toate kiturile sint deja decupate, sortate pe dimensiuni si nervurile sunt lipite intre ele cu scoci de hartie asa ca sunt usor de identificat sau numerotat.
Pentru kituri pot da si chesoane din balsa de 2 sau 3 mm pentru distante intre nervuri de 3.75 cm, 4 cm, 4.5 cm sau 5 cm (asta inseamna ca lungime chesoanelor e de 35.5 mm, 38mm, 43 mm, 48 mm...). Din motive de "lene" chesoanele au fost amplasate si taiate longitudinal. Un set de chesoane are pretul de 25 de lei.
Ma duc sa fac o sedinta foto ca sa vedeti pe viu ce contine un kit de nervuri....

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  tip1.jpg (136.39K)
    Number of downloads: 80
  • Fisier atasat  tip2.jpg (68.67K)
    Number of downloads: 79
  • Fisier atasat  tip3.jpg (73.32K)
    Number of downloads: 63
  • Fisier atasat  tip5.jpg (70.46K)
    Number of downloads: 50
  • Fisier atasat  tip6.jpg (67.95K)
    Number of downloads: 90

0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 10:41 PM

kiturile de tip 1,6 si 5 (toate au stabilizatorii care se vad la tipul 1...)

Fisiere atasate


0

#6 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 10:43 PM

kitul de tip 4...
poza "de familie"...
seturile de chesoane....

Fisiere atasate


0

#7 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 06 October 2015 - 10:57 PM

Este buna ideea, doar intreb:
Ai cum sa faci un kit complet?
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#8 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 11:10 PM

Kiturile de tip 1, 2 si 3 sunt de dificultate mica: profilul AG35 are partea inferioara plata si se monteaza usor.
Kitul 4 e mai special: profilul e "slim", trebuie sa ai mina buna, sa folosesti materiale usoare si servo de grosime mica (sau fara servo, doar ampenaje).
Kitul 5 e de dificultate medie: AG25 are ceva camber (dar pe de alta parte camber-ul apare exact in zona suprafetei de control...deci montarea segmentului central nu e o problema) si trebuie sa fii atent sa nu rupi nervurile. "Urechile" sunt dintr-un singur segment, cu atentie se poate face si un washout.
Kitul 6 e cu o treapta mai dificil din cauza dublului diedru si a imbinarii intre teava si lonjeron; bineinteles ca se poate face si washout. Este foarte similar cu kitul de Element 2m (acelasi profil, aproape aceleasi dimensiuni... dar nu e o copie 100% identica).
Kiturile 5 si 6 au nervurile 1-12 comune, difera doar ultimele 6 nervuri: la kitul 5 sunt in "prelungirea" primelor 12, la kitul 6 lungimea scade ceva mai "abrupt" pentru segmentul extrem.
Maine pun si ceva planuri ...sau poate e mai bine sa fac un topic separat cu planurile pntru fiecare tip de kit?
0

#9 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 11:34 PM

Vezi postareaZeus, la 06 October 2015 - 10:57 PM, a spus:

Este buna ideea, doar intreb:
Ai cum sa faci un kit complet?

Toate kiturile sunt complete ... in sensul ca poti sa faci aripile si ampenajele (am precizat ca sunt SHORT kituri). Poate nu se vad bine in imagini din cauza culorii mochetei...dar kiturile sut complete (pentru segment central + 2 urechi + stabilizatoare).
Pentru compozite fiecare se descurca cum poate... eu mi-am adus din Croatia si din Ungaria dar avem colegi pe forum care se ocupa cu asa ceva (si de fapt postul asta era un fel de minge ridicata la fileu.. "kiturile de balsa sunt gata...cine se ofera cu compozitele?").
De fapt kiturile se pot folosi fie in constructie cu compozite ...fie 100% clasic (D-box de balsa si celelalte). Aveam in lucru (aka in CAD deocamdata) si un set de piese pentru fuselaj din balsa (si cu ceva carbon daca exista posibilitatea). Boom-ul e de fapt un trunchi de piramida cu sectiune octogonala, iar sectiunea octogonala se continua si spre varf (la pod). Ar trebui sa fie usor de asamblat ...vezi fisierul atasat. Piesele lungi sunt pentru boom, octogoanele alea concentrice sunt "formers" in diverse sectiuni (nu stiu traducera in romana), piesele mai scurte din placa de sus formeaza pod-ul. E doar o idee, cam cum se poate face un fuselaj din 2 placi de balsa de 2 mm daca nu ai compozite la dispozitie.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 October 2015 - 11:36 PM

0

#10 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 October 2015 - 11:51 PM

Vezi postareaZeus, la 06 October 2015 - 10:57 PM, a spus:

Este buna ideea, doar intreb:
Ai cum sa faci un kit complet?

Acum vreun an cineva (nu mai zic cine) se plangea ca short kit-urile aduse din SUA costa prea scump ... m-am ocupat "putin" de problema respectiva si asta e rezultatul.
Sa nu ma intelegeti gresit...nu fac vreun business din asta, preturile respective sunt puse sa acopere materialele + taierea + transportul la/dela LaserCut (nu sunt din Bucuresti). Dar in nici un caz nu vor acoperi timpul folosit la proiectarea lor.
Cine doreste poate sa taie si local, am precizat acum catva timp ca pot sa dau fisierele in format gata de taiere. Doar ca vreau sa imi protejez nitel munca (cu o licenta gen Creative Commons).
Saiu daca are cineva posibilitatea sa completeze kit-ul cu compozite are acordul meu deplin. Daca va intereseaza o colaborare astept un PM.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 October 2015 - 11:53 PM

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 October 2015 - 08:00 AM

Comparativ cu 160 euro - 200$ de la Hoellein sau CLM-Pro... "te vinzi" ieftin :)

Bravo, ma miram eu ce tot strangi acolo ca viezurele din toate zarile, si nu faci nimic cu ele... de fapt furai meserie :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 07 October 2015 - 08:20 AM

Las' ca fac eu unul sa vedem daca are si "sosul magic" :)


Vezi postarearenatoa, la 07 October 2015 - 08:00 AM, a spus:

Comparativ cu 160 euro - 200$ de la Hoellein sau CLM-Pro... "te vinzi" ieftin :)

Bravo, ma miram eu ce tot strangi acolo ca viezurele din toate zarile, si nu faci nimic cu ele... de fapt furai meserie :)

Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#13 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 13 October 2015 - 10:26 AM

A ajuns coletul.
Iata ce am primit :yahoo:

Fisier atasat  20151013_102625.jpg (465.4K)
Number of downloads: 64

Se anunta o iarna interesanta.
Ceva idei de servouri?
Fusul va fi cel de la Valibv de 270grame.

Fisier atasat  index.php.jpg (356.38K)
Number of downloads: 0
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#14 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2015 - 05:20 PM

Cam ce se poate face cu kiturile respective: coarda 20 cm, lungime segment central 94 cm, profil AG35 modificat (cu grosime 8%), infoliat si cu cabluri pentru servo ajunge la 161 grame. Inca doua servo-uri sa zicem 19 g...va iesi in jur de 180 grame.
Tinta mea de greutate penru tipul asta de aripa era de 2 gr / cm de aripa :) (deci targetul a fost atins). D-boxul era bineinteles B-grade de la CLM-Pro.
"Urechile" sub forma de trapez si lungime 1 m mi-au iesit in jur de 100g fiecare ...deci cam 110 gr cu tot cu servo. Per total 400 g la 3 m anvergura.

Fisiere atasate


0

#15 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 01 November 2015 - 05:36 PM

Superb. Arata profi. :clapping:
Mai multe poze!! Si mai detaliate :drinks:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#16 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2015 - 05:37 PM

AG25, coarda 17.5 cm (kitul de Element 2m). D-box de kevlar-carbon home-made (facut din tesatura destul de grea de 160 gr/mp). Tinta mea de greutate pentru acest tip de aripa era de 1.5 gr /cm de aripa. Segmentul central de 68 cm mi-a iesit de 104 grame...probabil cu un D-box "de firma" pot sa il scot sub 90 de grame.
D-box-ul de crbon-kevlr are o suprafata destul de "3D", pentru infoliere am lipit cu CA o fasie de 5 mm latime de folie de laminat hartie (cu suprafata lucioasa spre D-box si cu lipiciul spre folie).
Nu este cea mai estetica solutie, dar cu costul foarte scazut de executie (am scos short-kit-ul la vanzare cu 75 de lei, iar costul pentru 2 metri de D-BOX facut "in casa" e cam 30-40 de lei) iti poti permite sa iti faci doua seturi de aripi. De fapt asta e abordarea mea, fac totul in dublu exemplar, eventual cu mici deosebiri: 2 segmete centrale unul simplu si unul cu flapsuri, 2 seturi de urechi (simplu si cu eleroane). In felul asta am piese de rezerva si o mare flexibilitate (planor pur, REF, REA, full house).

Fisiere atasate


0

#17 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 01 November 2015 - 05:57 PM

Felicitari, arata bine !

Pentru a scoate suprafata lucioasa si uniforma la D-Box, cea mai eleganta si ieftina solutie este sa vacuumezi ca in link-ul de aici.

Din ultima imagine se observa ca nervurile sunt taiate cu fibra transfersala... nu era mai ok sa le fi taiat normal pe lungimea nervurii ?
0

#18 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2015 - 06:07 PM

Vezi postareaTravel Air, la 01 November 2015 - 05:36 PM, a spus:

Superb. Arata profi. :clapping:
Mai multe poze!! Si mai detaliate :drinks:

https://picasaweb.go...Aripi_profil_AG
Aripa cu folie rosie nu e 100% gata:
- trebuie sa ii dau gaurile de prindere
- trebuie sa ii pun servo
- trebuie sa ii "degajez" gaura prin care va trece tija de carbon intre segmente (in interior e montata teava patrata de alama cu latura de 5 mm pe o lungime de 6 mm, trebuie sa dau gaura in nervura finala care este din brad de 3mm si "capacita" cu carbon de 3x0.5 mm).
La o alta aripa am facut nervura finala din carbon de 1.5 mm grosime ... dar dupa ce am terminat de taiat cu discul diamantat conturul nervurii aratam ca un miner iesit din schimb ...asa ca am renutat la idee. Poate fac rost de textolit luni (sa vad ce gasesc luni la magazinele de electronice) si incerc sa il tai marti la LaserCut.
Cam asta era ideea: la kiturile de coarda 17.5 cm se poate obtine 1.5 gr/cm de aripa, la cel cu coarda de 20 cm cam 2 gr/cm de aripa (ma refer la segmentul central, la urechi oricum se obtine mai putin). Cam asa iese si din calcul: raportul de coarda e cam de 1.15, daca ridicam asta la patrat obtinem un 1.32 la raportul suprafetelor, deci petru coarda de 20 cm creste greutatea cu 1/3 (corect: 1.5gr/cp fata de 2 gr/cm). Asa putem estima cam cum va fi la coarda de 22 cm (cm 2.4-2.5 gr/cmp) su de 25 cm (cam 3-3.2 gr/cm de aripa).
400 grame aripa, 163 grame are setul de fuselaj de la LM-Pro (http://www.clm-pro.c...uselage-set-125 ...ei zic 151grame...tot dracul ala e..), hai sa zicem 7 grame tijele de control sa iasa rotund, 30 de grame receptorul (600 de grame pina acum), inca 200 de grame bateria si BEC (am ajuns la 800), hai sa fim generosi si mai punem 50 grame 2 servouri solide... si asa ajunge planorul de 3 m la 850 de grame. Electric poti sa il scoti sub 1000g (ca la greutatea asta nu ai nevoie de cine stie ce motorizare... ai facut planor de balsa si compozit de 3 m cu greutatea unui Easyglider de 1.8 m anvergura). Si cum suprafata aripii e cam de 50 dmp sau chiar un pic mai mult ...rezulta o incarcare alara de 17-20 g/dmp.
0

#19 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2015 - 06:22 PM

Vezi postareaZippo, la 01 November 2015 - 05:57 PM, a spus:

Felicitari, arata bine !

Pentru a scoate suprafata lucioasa si uniforma la D-Box, cea mai eleganta si ieftina solutie este sa vacuumezi ca in link-ul de aici.

Din ultima imagine se observa ca nervurile sunt taiate cu fibra transfersala... nu era mai ok sa le fi taiat normal pe lungimea nervurii ?

Am explicat in topicul de compozite ca D-box-ul e facut "quick and dirty": fara matrita, fara vacuum, doar taiat materialul (nu la 45 de grade, cam la 30 de grade...) si pensulat cu epoxi de 10 minute diluat 1:1 cu alcool sau diluant. Metoda fara pretentii, de cerc de modelism...dar care iti permite sa faci un d-box foarte ieftin, foarte simplu si foarte rapid.
Am in lucru doar 2 modele cu D-box de genul asta (unul va fi de 2 metri cu coarda 17.5 si altul de 2.5 m coarda 20 cm), tehnologia era mai mult proof-of-concept. Pentru modelele mai cu pretentii am D-box din Croatia, din Ungaria si de la OcsiRC.
Ideea e ca nu vreau sa ma apuc de fabricat compozite (cu fcut pozitiv la CNC, matrita, etc, etc...) nu am dotare si nici rabdarea necesara. "Nisa" mea de lucru si specializarea sunt kiturile de balsa.
Kitul respectiv nu e taiat de mine, este chiar kitul original de Element 2m de la CLM-Pro. Cu acelasi profil si dimensiuni am facut kiturile proiectate de mine (de tip 5 si 6 parca). Sunt compatibile 100% la profil cu kitul CLM-Pro (nu sunt identice, kiturile CLM-pro nervurile sectionate pentru lonjeron dintr-o bucata, kiturile mele sutn ceva mai flexibile si optimizate aranjarea pe placa ..dar la profil sunt 100% identice).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 01 November 2015 - 06:22 PM

0

#20 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 November 2015 - 06:38 PM

Si o intrebare punctuala: la Element 2m servo de flaps se monteaza pe extrados.
La Pulsar 2000 servo de flaps se monteaza pe extrados iar cel de eleroane pe intrados.
In afara faptului evident ca montarea la profil AG25 sau 35 se face mai usor pe partea plata a intradosului (mai ales daca nu ai capace subtiri si flexibile de carbon ci capace mai grose si rigide de plastic) ... unde se recomanda montarea servo-urilor?
Pe intrados sunt protejate cumva la aterizare de capac (in extremis se poate agata o buruiana de tija de actionare) si mi se pare ca air-flow-ul este mai important pe extrados (deci e bine sa montezi servo pe intrados).
Sunt ceva avantaje la montarea pe extrados care imi scapa? Fiind indecis deocamdata toate aripile au folia nedecupata in zona, pot sa le montez si pe extra- si pe intrados.
0

#21 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 01 November 2015 - 09:29 PM

Eu am avut montate și pe extrados și pe intrados,fără diferențe notabile de performanță. Pentru mine tine mai mult de gust și ușurință în exploatare.
Sultan Eduard
0

#22 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 November 2015 - 11:47 PM

La kiturile prezentare anterior se adauga (gata de taiere, daca am timp trag o fuga la LaserCut luni sau marti si tai cateva bucati):
7. AG 35 - 22.5 cm - 30 + 2x 15
Ce se poate face: planor intre 2.5 si 3,8 m, tip Bubble Dancer (dar cu coarda de 22.5 cm).
Stoc: eu voi taia pentru mine 2 sau 3 seturi de nervuri...daca mai doreste cineva acum e momentul sa ma contacteze pe PM.
Pretul estimativ este de 100 de lei fara stabilizatori, 120 de lei cu stabilizatori.
Detalii: in imaginea alaturata ce este cu negru va fi taiat laser, ce este cu rosu va fi doar trasat (gravat).
Nervurile pentru "urechi" au dimensiunea descrescatoare din 0.5 in 0.5 cm (22.5 -v22 -v21.5 ..... - 11 - 10,5 cm).
Zona de suprafata de comanda pe nervurile de pe segmentul central este deja taiate (in ideea ca la anvergura destul de mare ai nevoie de flaps pentru franare). Aceeasi zona pe "urechi" este doar trasata (deci eleroanele sunt optionale), daca doriti eleroane taiati cu cutterul pe liniile trasate, iar in zona marcata cu x puteti da o gaura de diametru 3 mm pentru a monta o tija antitorsiune.
Toate nervurile au numerotare pentru o identificare usoara.
Exemplu de aripa facuta cu asa ceva: sa presupunem ca nervurile 22.5 cm de la capetele de segmente se dubleaza ...segmentul central va avea in acest fel lungimea de 25 x distanta intre nervuri (30 - 2 nervuri dublate pentru "urechi" - 2 nervuri dublate pentru segmentul central = 26 nervuri => 25 de intervale). Consideram distanta intre nervuri de 5 cm => segmentul central va avea aproximativ 125 cm. Cele 25 de nervuri de "urechi" inseamna 24 de intervale x 5 cm = 120 cm pe fiecare ureche. Pina acum avem 125 +120 +120 = 365 cm anvergura, la capete se pot monta piese de balsa de 5-8 cm latime e unde rezulta ca se pot face aripi de aproximativ 3.7-3.8 m folosind un interval uzual de 5 cm intre nervuri. Suprafata unei asemenea aripi de 3.8 m anvergura este de aproximativ 69 dmp. Se poate estima ca greutatea aripii va fi de aproximativ 2.4 - 2.5 gr / cm de aripa, la 3.8 m aripa va avea o greutate de aprox 900-950 de grame.

Fisiere atasate


0

#23 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 November 2015 - 11:54 PM

In acest moment practic sunt disponibile kituri AG35 sau AG25 pentru coarda de 7 inchi (anvergura 150-250 cm), 8 inchi (200-300 cm) si 9 inchi (250-380 cm).
Daca mai doriti si alte profile sau dimensiuni va rog sa ma anuntati.
0

#24 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 07 November 2015 - 12:13 AM

:good:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#25 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 08 November 2015 - 10:06 AM

Vezi postareaender67, la 06 November 2015 - 11:54 PM, a spus:

In acest moment practic sunt disponibile kituri AG35 sau AG25 pentru coarda de 7 inchi (anvergura 150-250 cm), 8 inchi (200-300 cm) si 9 inchi (250-380 cm).
Daca mai doriti si alte profile sau dimensiuni va rog sa ma anuntati.

Poti sa pui o imagine cu profilul de 9 inch?
0

#26 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 November 2015 - 12:21 PM

Vezi postareavlad1, la 08 November 2015 - 10:06 AM, a spus:

Poti sa pui o imagine cu profilul de 9 inch?

Am atasat un jpeg... daca vrei ceva modificari poti (sau alte dimensiuni / alt profil) poti sa spui...

Fisiere atasate


0

#27 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 26 November 2015 - 10:54 PM

Un mic "rib tease" - poza de familie:
- AG25 de 7 inch
- AG35 de 8 inch
- AG35 de 9 inch
...balsa si nervurile de capat de sticlotextolit.
Despre gaurile alea patrate si dreptunghiulare ... in curand (maine?) intr-un post separat despre solutii tehnice de iimbinare segmente de aripa.

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro