Modelism - RHC Forum: Sfaturi pt incepator in zbor ULM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sfaturi pt incepator in zbor ULM

#1 Useril este offline   greenhulk 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-October 15

  Postat 05 October 2015 - 04:28 PM

Salutare tuturor, sunt nou pe forum si in aviatie in general, si am nevoie de sfaturile si parerile voastre. Concret, intentionez sa ma apuc de cursurile pt obtinerea licentei de pilot ULM. Am facut un zbor de agrement, m-am interesat in ce consta pregatirea si cum se desfasoara cursurile, preturi, etc. Desi costul instruirii e unul semnificativ, nu e cel mai mare obstacol pt mine, fiindca nu tb sa dai toti banii odata (orele de zbor se pot plati pe parcurs).

Ce ma preocupa pe mine : dupa obtinerea brevetului, care sunt optiunile pentru a zbura in continuare (pana la urma asta e scopul suprem)? Se pot inchiria avioane, sau e mai bine sa-mi cumpar propriul aparat de zbor? Voi cum ati procedat? Achizitionarea unui avion, pe langa impedimentul reprezentat de pret, mai prezinta si costuri recurente destul de serioase (hangarare, revizii, mentenanta, etc). Am inteles ca mai exista si posibilitatea de asociere cu alte persoane pt a detine un avion in coproprietate, insa fiind un novice un domeniu, nu stiu pe nimeni de incredere cu care m-as putea asocia.


Sau ma pot inscrie intr-un aeroclub, care sa aiba avioane proprii, share-uite intre membri, exista asa ceva?


Vreau sa fiu cat mai informat inainte de a lua o decizie, de aceea apelez la experienta si recomandarile voastre. Va multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   greenhulk 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-October 15

Postat 25 October 2015 - 05:57 PM

Chiar nimeni nu-mi poate da un sfat?
0

#3 Useril este offline   cornelc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 04-September 13

Postat 07 November 2015 - 12:43 PM

Vezi postareagreenhulk, la 25 October 2015 - 05:57 PM, a spus:

Chiar nimeni nu-mi poate da un sfat?

si pe mine ma intereseaza sa mai aflu informatii de genul asta dar in general acest forum este dedicat modelistilor. parerea mea este ca daca vrei sa afli informatii concrete si corecte cel mai bine este sa mergi pe un aerodrome si sa stai de vorba cu un posesor ULM sau un instructor. in legatura cu achizitionarea unui ULM, pe mine m-a sfatuit un bun instructor din Brasov sa fac mai intai scoala apoi sa zbor pe mai multe tipuri de avioane cu aripa sus sau jos si apoi sa decid ce imi doresc in functie de aptitudinile mele si de locul in care vreau sa zbor. sunt avioane care aterizeaza si decoleaza la viteze diferite iar asta este un factor important in alegerea avionului pe care doresti sa il cumperi.
mentionez ca eu nu am experienta in domeniu si s-ar putea sa mai gresesc dar nu este gresit daca mergi la fata locului si astfel vei primi cele mai bune informatii. Bafta

Cornel
0

#4 Useril este offline   greenhulk 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-October 15

Postat 09 November 2015 - 12:02 PM

Salut Cornel,

Multumesc pt raspuns, am vazut ca forumul e dedicat modelismului, dar am vazut ca se discuta si despre zbor in general, in sectiunea asta. Asa ca am zis sa incerc, fiindca orice informatii sunt binevenite :).

Iti impartasesc parerea, am si fost la aerodrom in vara, am facut un zbor de prezentare si am discutat cu pilotul si cu oamenii de acolo, si am aflat cum se desfasoara cursurile, costuri, cum pot intra in legatura cu instructorul, etc. Oricum, recomandarea ta este foarte buna si o sa tin cont de ea; pana la urma e ca si cu o masina (bine, pana la un punct), nu poti sti ce masina ti se potriveste pana nu conduci mai multe tipuri/marci. Eu sper sa ma apuc de scoala pe la inceputul anului viitor, si in timp o sa vad exact ce si cum, amanarea in general aduce oricum si mai multe indoieli si vreau sa nu-mi pierd elanul.

Bafta si tie, daca te apuci de scoala, posteaza in continuare updateuri, si o saptamana excelenta iti doresc!



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro