Modelism - RHC Forum: Teren de Zbor SATU NOU Halchiu Brasov - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Teren de Zbor SATU NOU Halchiu Brasov Teren de zbor pentru aeromodele si nu numai

#1 Useril este offline   vasipop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1173
  • Inregistrat: 31-January 12
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Aeromodelism cu sau fara motor, Fotografia

Postat 21 September 2015 - 11:40 AM

Sâmbătă 19.09.2015 am fost invitaţi de către ALBERT Loţi pe terenul de zbor special amenajat, prin eforturi proprii, la marginea comunei SATU NOU, localitate aflată lângă comuna Hălchiu din judeţul Braşov.
Prietenul nostru a amenajat două hectare de teren pentru a putea fi folosite de către aeromodeliştii din Braşov şi nu numai. Locaţia este foarte bine amplasată; între terenuri agricole, dar cu acces pe drum pietruit.
După acomodare ne-am pus pe zburat, şi am fost foarte mulţumiţi... aşa că am pus şi de un concurs amical F5J.
În orice caz se poate zbura de la F3P până la F3M fără nici un fel de problemă. Terenul are lungimea de 400 de metri şi lăţimea de 50 de metri. Suprafaţa foarte bine întreţinută, tasată cu vibrocompactorul şi iarba tunsă.
Pentru planorişti pot spune că distanţa până la primul obstacol semnificativ este de 2000 de metri (2Km). Distanţa din Braşov până la locul faptei este de 20 de Km.
Din păcate absorbit de frumuseţea locului nu am făcut poze, dar Vali şi Ştefan au făcut la greu, aşa că sunt sigur că o să posteze ei.
În rest am să-l rog pe proprietar să ne spună despre reguli, când şi cum se poate zbura... etc. (inclusiv coordonate GPS)

Cu Drag: POP Vasile-Petre
NU POT nu există în vocabularul aeromodelistului.....
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2015 - 10:31 PM

Fain terenul. M-am nimerit si eu pe acolo din intamplare asa ca am participat la inaugurare.

Distanta de Brasov nu e mare si e pe partea cu trafic rezonabil. In sat inaintea drumului de pamant sunt cateva magazine universale cu de toate. Drumul pe pamant e scurt, nu pune probleme.

Terenul era gata branduit de dl. Pop - si baietii au adus un umbrar + gratar. Tot confortul civilizatiei moderne.

Spatiu e destul, daca nu poti decolo/ateriza acolo nici un teren dublu nu e suficient.

Daca Albert Loti nu se razgandeste (si pune porumb) brasovenii au o alternativa beton, fara suprapuneri cu aviatia mare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4594.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4599.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4600.JPG
  • Imagine atasata: IMG_4603.JPG

0

#3 Useril este offline   cornelc 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 04-September 13

Postat 24 September 2015 - 07:19 PM

Vezi postareavasipop, la 21 September 2015 - 11:40 AM, a spus:

Sâmbătă 19.09.2015 am fost invitaţi de către ALBERT Loţi pe terenul de zbor special amenajat, prin eforturi proprii, la marginea comunei SATU NOU, localitate aflată lângă comuna Hălchiu din judeţul Braşov.
Prietenul nostru a amenajat două hectare de teren pentru a putea fi folosite de către aeromodeliştii din Braşov şi nu numai. Locaţia este foarte bine amplasată; între terenuri agricole, dar cu acces pe drum pietruit.
După acomodare ne-am pus pe zburat, şi am fost foarte mulţumiţi... aşa că am pus şi de un concurs amical F5J.
În orice caz se poate zbura de la F3P până la F3M fără nici un fel de problemă. Terenul are lungimea de 400 de metri şi lăţimea de 50 de metri. Suprafaţa foarte bine întreţinută, tasată cu vibrocompactorul şi iarba tunsă.
Pentru planorişti pot spune că distanţa până la primul obstacol semnificativ este de 2000 de metri (2Km). Distanţa din Braşov până la locul faptei este de 20 de Km.
Din păcate absorbit de frumuseţea locului nu am făcut poze, dar Vali şi Ştefan au făcut la greu, aşa că sunt sigur că o să posteze ei.
În rest am să-l rog pe proprietar să ne spună despre reguli, când şi cum se poate zbura... etc. (inclusiv coordonate GPS)

Cu Drag: POP Vasile-Petre



Nici nu se putea mai bine de asa, acolo am si eu terenul de casa yuppiiiii :) abia astept sa vin pe acolo... apropo trebuie sa platim ceva taxe ca la Sanpetru?
0

#4 Useril este offline   vasipop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1173
  • Inregistrat: 31-January 12
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Aeromodelism cu sau fara motor, Fotografia

Postat 25 September 2015 - 08:19 AM

Nici nu se putea mai bine de asa, acolo am si eu terenul de casa yuppiiiii :) abia astept sa vin pe acolo... apropo trebuie sa platim ceva taxe ca la Sanpetru?
[/quote]

Nu e cazul de taxe, din cate am inteles de la Loti putem folosi terenul la orice ora din zi, sau noapte cu condita mentinerii curateniei pe teren.

Cu drag: PVP
NU POT nu există în vocabularul aeromodelistului.....
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro