Modelism - RHC Forum: Video HD low latency... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Video HD low latency...

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 June 2016 - 09:19 AM

Cu anuntul de azi-noapte ca "s-a bagat la HK" se incheie o lunga perioada de incertitudini legata de lansarea asa zisului prim sistem de video downlink digital HD care ar avea latenta suficient de redusa ca sa fie capabil de racing.

Deja este backorder, asa ca ramane sa asteptam primii cobai sa ne spuna daca a meritat 700$... :unsure:

Dupa mine, greutatea si marimea echipamentului face praf performanta racerul-ului, pui HD ca sa te "rupi in figuri", joc de cuvinte intentionat :)
Ca nu se poate spune ca ti-ar aduce un avantaj ca sa castigi cursa... dar spectatorii o sa poata vedea in sfarsit in conditii decente in timp real cu ce se mananca o cursa din asta.

Sunt curios daca de la noi are cineva vreo intentie... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 June 2016 - 09:19 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 23 June 2016 - 03:10 PM

Păi care e diferența față de varianta DIY?
http://www.rcgroups....d.php?t=2664393

Merită prețul ăla doar dacă nu are lag semnificativ. De miniaturizat cred că se mai poate miniaturiza.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 June 2016 - 03:41 PM

De latenta e vorba, evident, ca este destinata celor de racing, la 100-200ms erau si pana acum solutii, dar la racing deja nu se mai vorbeste in ms, ci in cadre, cica peste 3-4 cadre latenta nu mai poti face performanta.
Asta inseamna 1/20 secunde = 50ms, la 60 fps.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 23 June 2016 - 06:17 PM

Cred că o să apară și o soluție mai ieftină/sau chiar DIY dar trebuie să vină un mic geniu și să ia un procesor capabil să citească datele pe CSI de la camera video și să le trimită mai departe pe wifi comprimate.

Până atunci doar ne uităm la un buget de 700+USD sau testăm soluții bolovănoase cu rpi...

Dar din ce am văzut se pierde timp pentru a duce pixelii de la cameră într-un format video de compresie, asta este o operație oarecum inutilă pe VTX. Camerele pe USB funcționează pe Windows/Linux/Android folosind protocolul UVC (USB video class), dacă s-ar transmite streamul fără a mai face conversia pe VTX mă gândesc că s-ar obține ceva timpi semnificativi.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 June 2016 - 07:12 PM

VTX... care? ala analog de FPV ? cam greu sa trimiti cu el un stream digital, nu crezi ? :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 June 2016 - 07:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 23 June 2016 - 10:31 PM

VTX-ul digital. Adică ceva compus din raspberry cu ceva soft + modul wifi.

Pe de altă parte, mă gândesc că o cameră actioncam cum este gopro are deja aproape toate astea (cameră, logic board, wifi), trebuie doar bunăvoința/interesul producătorului să implementeze stream-ul video HD. Sau un hacker/modder care să facă treaba în locul lor.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 June 2016 - 10:14 AM

Simplifici prea mult lucrurile.
GoPro nu are procesor sa faca compresia la viteza suficienta, iar rata hdmi raw este imensa.
De fapt cu asta vine noua Amimon, procesor proprietar care ia direct din camera, comprima instant si chiar transmisia este ceva nou, foloseste multiple canale din noua banda de 5G simultan cu altele din cea veche de 5.8G, un singur canal de 10-20M nu ajunge.
Basca si decomprimarea la sol este la fel de rapida, nici asta nu e trivial, primii ochelari HD aveau latent numai si din conversia de la HDMI la semnalele necesare panourilor LCD.
Ca de fapt toata electronica asta costa poate chiar si sub 100$ nu mai conteaza, atat timp cat sunt primii si singurii. Acum e de facut cascavalul, pana nu sunt copiati :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 24 June 2016 - 08:42 PM

Păi cam asta voiam să zic și eu... Dar nu cred că toate action-cam-urile astea cu Ambarella nu pot face compresia real time. Chiar dacă azi nu o pot face, mai studiază puțin problema, mai schimbă un cip ceva și se rezolvă.
Dar aseară m-am uitat chiar pe portofoliul de procesoare de la Ambarella, și la cum se laudă compresia în h264 e suportată nativ.

Trebuie doar spartă problema în subprobleme, cine filmează, cine face compresia video, cine cu cine comunică, cine face transferul pe wifi.

P.S. Eu nu dau 700+USD, la banii ăștia fac în regim DIY ceva într-un form factor mai mic. :D
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 June 2016 - 09:12 PM

Iti fac eu review la ea :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 26 June 2016 - 10:36 AM

După ce am căutat soluții de implementare se pare că un pi zero nu e cea mai fericită soluție, nu ar avea suficient zvâc se pare... :(
Pi2, Pi3 se descurcă fără probleme, dar sunt prea mari, nu au treabă cu racing-ul.

Prin urmare ca alternativă low cost mă gândesc că ar merge un stick TV cu Android, important să fie dual core/quad core. Intel Compute Stick nu știu dacă e ok cu procesoarele Atom și mai și costă un minim 100USD.
Un stick TV cu Android ar putea să ofere procesor quad core/dual core, mufă USB full (sau microUSB OTG), mufă HDMI, card microSD, etc.
Dazavantajul major ar fi că rulează Android și e nevoie de suport în kernel, compilare, bătăi de cap.
În plus, nu este nici un fel de standardizare, sunt jdemii de stick-uri TV pe piață...
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 June 2016 - 08:58 PM

Comparatia asta ar trebui in mod normal sa ne puna pe strans bani pentru un sistem HD, chiar fara latenta joasa :)


Aceasta postare a fost editata de renatoa: 26 June 2016 - 08:58 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 26 June 2016 - 09:40 PM

Tot nu dau 700$, cand o sa fie 100$ si range cat cele analogice atunci *poate* ma gandesc sa-mi iau, dar o sa fiu fortat sa-mi schimb si ochelarii http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
Inregistrarea aia din stanga nu pare live feed, e prea curatahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/ohmy.gif...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 26 June 2016 - 09:41 PM

0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 June 2016 - 02:12 PM

Oooouuups ! Tzapa cat china... pentru cei ce au muscat din primul val, cel cu 700$... pretul la sistemul HD s-a redus brusc fara nici o explicatie la... 372 Euro !!!
Acum devine nu numai atractiv... ba chiar... :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2016 - 08:38 AM

Nu merita, sunt sisteme analogice destul de ok, la o fractiune de pret. Analogul lui HPI Guy e de tot rasul oricum.
0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2016 - 08:58 AM

Avand deja la activ ceva ore de zbor HD, e adevarat ca din ala lenes, dar oricum digital, pot sa iti zic ca am si uitat frustrarile de pe vremea analogului, si nu m-as mai intoarce la pureci si intreruperi niciodata.
Vulpea... strugurii... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 01 July 2016 - 11:10 AM

Nea' Renato, cu tot respectul cuvenit, ce zburati matale cu link hd nu prea se pune ca FPV, daca nu iesi din raza vizuala nu prea are haz FPV-ul, obtii imaginea aia de pe bepop cu o oglinda pe model si un binoclu... si e si latenta mai buna :)
Vulpile tot cu analogic o sa mai stea, minim 2 ani, pana nu vedem performante de analogic la capitolul lag, range, consum, flexibilitate antene/frecvente/camere.
Cum mai puneti osd custom pe un downlink hd? N-am vazut inca osd in stilul celor vechi pentru downlink hd si nici nu stau la mila producatorului de camera.
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2016 - 12:54 PM

Nu va faceti iluzii, pana la toamna toata lumea buna o sa fie pe video digital si pana in cealalta toamna cu camere stereoscopice gen VR.

La cati bani curg in drone (si la cat de ieftine sunt) e clar ca asta e singurul loc in care se poate pompa ceva progres spectaculos.

Si sunt :"sportivi" si "sportivi" - nu toti merg la campionate mondiale, daca pretul e corect vor accepta ceva latenta pentru o imagine buna, stereoscopica.
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2016 - 01:44 PM

Cu stereoscopia, adica 3D-ul, nu sunt de acord, s-a fasait.
Panasonic si Sony au anuntat ca ies din piata asta, si fii sigur ca nu ca sa i-o lase lui Samsung...
Pentru acasa nu merge, pur si simplu lumea are dureri de cap, este nenatural ce se serveste fortat pe post de 3D.
Fiziologic, doar speculand paralaxa, nu poti avea senzatie de profunzime la mai mult de 30m, ti-o zice orice doctor.
Asa ca asta o face buna doar la racing, ca sa simti mai intens apropierea de obstacol, la FPV de inaltime, unde totul e la infinit, devine doar o ameteala care iti face ochii crucis.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 01 July 2016 - 05:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 July 2016 - 01:44 PM, a spus:

Fiziologic, doar speculand paralaxa, nu poti avea senzatie de profunzime la mai mult de 30m, ti-o zice orice doctor.

Exceptând cazul în care percepţia profunzimii este augmentată artificial. Adică, în cazul camerelor video dispuse la distanţă mai mare decât IPD-ul uman, permit sesizarea profunzimii şi la distanţe de ordinul kilometrilor.
Camerele situate pe vârfurile aripilor, de exemplu.
Desigur, o să fie fain când/dacă o să apară sisteme care ţin cont de paralaxă.
Era un sistem interesant care urmărea poziţia pupilelor unui şofer în timpul examinării (era un proiect de strângere de date cu privire la atenţia şoferilor în timpul condusului versus diverse surse de distracţie gen telefon)
Tehnologia există, trebuie doar asamblat un sistem. Ghimbal-uri brushless, analizoare de poziţie a pupilelor, giroscoape, atmel-uri.... :D


Am doar o nelămurire cu privire la sistemul ăsta de FPV-HD: De ce, băieţii ce le testează, ţin toate cele cinci antene perfect paralele între ele? Nu e un sistem diversity care ar trebui să reducă latenţa şi pachetele pierdute din pricina polarizării şi propagării multi-cale? Deci fiecare antenă ar trebui să se afle la 90 de grade faţă de oricare alta?
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2016 - 06:05 PM

In noul val de streaming digital din ultimii ani, vezi 802.11ac si MIMO, multipath nu mai e bau-bau de evitat, ci chiar e de dorit, orice pachet ratacit prin cine stie ce reflexie este bine venit, au ajuns sa poata asambla pachete venite cu decalaje de faza de neimaginat in epoca religiei CP.

Inainte de Amimon am studiat putin cum functioneaza aceleasi principii la Bebop, si am ramas impresionat... acolo sunt doua antene MIMO amplasate la 120 grade pe picioarele din spate, si sub frame, faci o rotatie completa si nu ai scadere semnal nici macar 0.5dB ! Voiam sa le inlocuiesc cu biquad-uri, sperand sa castig 6dB, aiurea, mergea mai prost ca inainte...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 July 2016 - 06:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 July 2016 - 08:13 AM

Stati linistiti ca le-au scos de tot, nu mai sunt la nici un pret :)
Cred ca au navalit cu preorder pe productia pe un an inainte... e clar ca a fost o incercare sa tatoneze piata :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 03 July 2016 - 09:36 AM

Sunt suficienți care preferă analogicul pe ochelari Fatshark decat pe un ecran de 5 inch de 800x480, greu să îi convingi să treacă pe digital.

Aceasta postare a fost editata de Arise: 03 July 2016 - 09:36 AM

0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 July 2016 - 11:23 AM

Eu am Zeiss Cinemizer, si toata lumea cu FS a recunoscut ca au imagine mai buna... nu mult, dar pe acolo, sesizabil...
Diferenta inca fata de un imaginea digitala pe un IPS 4.5" de 854x480 este asa de daramatoare, mult mai mare decat o emisiune SD vs HD pe un TV de 32".
Asa incat ma intreb ce fel de display ati privit, probabil unul din ala de 480x284 vandut drept 800x480 ;)

Nu am la indemana ceva mai bun sa ilustrez acum decat comparatia aceasta, destul de des pusa pe masa cand una din parti nu stie de ce vorbeste cealalata:
http://static.rcgrou...0%20YouTube.png
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 July 2016 - 11:41 AM

Mai exact asa arata ecranul meu, imagine luata acum de la fereastra.
Cele doua cercuri dispar cand cuplez game controlerul cu joystick-uri, linia osd din partea de sus imi arata inaltimea, distanta, viteza, satelitii, timpul de zbor, taria semnalului, starea bateriei, mie imi ajunge...
Dar nu de numere era vorba, ci de calitatea imaginii, ce vedeti pe ecranul PC, acelasi lucru il vad si in display, care consta intr-o casca DIY cu ecran incorporat si lentile de adaptare dioptrie.

Fisiere atasate


... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 July 2016 - 08:58 AM

Stie cineva daca la Zeiss Cinemizer OLED , se poate conecta un receptor 5,8 G .... ?
Am vazut ca are intrare HDMI dar si mufe ( Audio, Video ) Jack ...


http://www.drohnen.d...test-vergleich/
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 July 2016 - 09:08 AM

Cat o fi germana aia de urata si tot se intelege ca da... de fapt pagina este intr-un site de drone si este despre cat de potriviti ar fi pentru FPV.
Si concluzia este total pe langa... dupa ce ii lauda ca bat la calitate imagine orice FS, se plang ca intra lumina pe laterala, ca si cum ar fi greu sa ii bagi intr-o masca de ski...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 July 2016 - 09:21 AM

Vezi postarearenatoa, la 04 July 2016 - 09:08 AM, a spus:

Cat o fi germana aia de urata si tot se intelege ca da... de fapt pagina este intr-un site de drone si este despre cat de potriviti ar fi pentru FPV.
Si concluzia este total pe langa... dupa ce ii lauda ca bat la calitate imagine orice FS, se plang ca intra lumina pe laterala, ca si cum ar fi greu sa ii bagi intr-o masca de ski...


Intrebai domn Renatoa , ca data trecuta intelesesem ca doar modelul PLUS ar avea intrare video/audio analog ...
Am gasit unii la 420 GBP ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 July 2016 - 09:48 AM

Scump domne... cu halat sau fara ?

Aia cu plus sunt cei analogici, de am eu.

Eu zic ca nu este de cumprata ACUM... e perioada de framantari si asezari in HD, mai la toamna...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 July 2016 - 09:50 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 July 2016 - 10:01 AM

Fara halat ( shipping )
Te referi si la transmisie HD ?

Iese deja prohibitiv la parai ...

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 04 July 2016 - 10:02 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 July 2016 - 01:25 PM

Ochelarii astia ii iei daca ai in vedere ca vreodata vei trece la transmisie HD, altfel nu merita diferenta fata de 200 cu cat iei cei analogici, Cinemizer Plus, fara OLED.
Deci:
- Cinemizer Plus, gri inchis-negru, analogici, 640x480, 2-300 Euro
- Cinemizer OLED, albi, analog/HD, 870x500, 4-500 Euro

Daca te uiti la rezolutie, constati ca mai mult pe latime se castiga, ca sa se poata viziona 16:9.
Cum o camera FOV nu da semnal de ecran lat, vei avea doua benzi negre laterale si o imagine efectiva de aprox 670x500, o crestere infima pentru diferenta aia de pret.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro