Modelism - RHC Forum: Probleme setare minicnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme setare minicnc valorile rezultate sunt incorecte

#1 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 18 September 2015 - 06:55 PM

Am construit un mic cnc, rudimentar, pe structura de pal cu surub metric, cu aceste motoare si aceste drivere


Soft folosesc: Solidworks - HSMExperss - Mach3


Am setat steps/unit - 666.6666666666667 pt ca surubul este M10 iar driverele sunt setate la 1000 micropasi

La testele pe care le-am facut in lemn incercand sa frezez un patrat acesta imi iese cu aproximativ 1.6 - 1.7 mm mai mare pe axa X si cu 0.8 - 1 mm mai mare pe axa Y

Am setat backlash la 0.2 pe X si 0.16 pe Y la cum le-am calculat miscand axele din MDI inainte si inapoi, situatia nu s-a remediat.

Originea o iau cu freza incercad sa pun mijlocul ei deasupra marginii bucatii de lemn pe care fac testele, dar si aceasta imi depaseste marginile bucatii de lemn stock in timpul frezarii.
Ceva gresesc si nu stiu unde, daca cineva ma poate indruma as fi recunoscator.
0

#2 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 19 September 2015 - 09:26 AM

Salut,

Matematica mea, posibile eronata, imi spune asa.

1.8 grade/step ->200 pasi/rotatie completa -> 200 000 micropasi/rotatie completa

Surub M10 -> banuiesc ca are filet de 1.5mm -> 200 000 micropasi/1.5mm -> 133333.3333333333 stept/unit

N-am experienta cu steppere dar asa ar trebui sa mearga. Inca ceva, vezi daca eroarea ta se amplifica, adica: daca faci jog 100mm ai abatere de 1mm, la jog de 200mm tot 1mm ai abatere sau mai mult? Daca e asa atunci e altceva, daca se amplifica eroare atunci e din setarea asta...

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 19 September 2015 - 09:26 AM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#3 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 19 September 2015 - 12:56 PM

Salut Darius.
Cred ca nu ai setat bine steps/unit.
1. Mergi la Settings(alt6) apoi Set steps per Unit si iti apare o fereastra Axis Calibration. Acolo iti spune sa alegi o axa care doresti sa o calibrezi, sa presupunem axa X.
2. Apare apoi o caseta de dialog in care te intreaba cat doresti sa se deplaseze axa X, introduci valoarea dorita (sa zicem 50 mm) dupa care masori cat mai precis distanta parcursa si introduci valoarea masurata in noua caseta de dialog.
3. In final, alta caseta de dialog va aparea, unde iti spune ca axa X va fi setata la XXXXXX steps/unit si daca doresti sa accepti.
Probabil nu va iesi din prima dar iti vei face o parere despre cat trebuie setat steps/unit.
Daca pe toate axele ai surub M10, mergi la Motor tunning si introduci aceleasi valori la toate axele.
Lasa backlash pentru inceput 0 nu ai nevoie de el la teste.
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#4 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 September 2015 - 02:54 PM

Da am uitat sa precizez ca am lucrat si cu setarile automate care le facea Axis Calibration... acolo valoarea care imi iesea era 668-667-666 probabil din cauza sublerului cu, care faceam masuratorile pe care nu am decat zecimale.

Deci stiu ca e bun calculul pt ca pe driver scrie " steps/rev " dupa care imi arata cum sa pun swich-urile ca sa am pasii pe care ii vreau eu pe o revoluie...deci eu am 1000 steps/rev de unde rezulta 666.6666666666667, valoare in jurul careia se invart si valorile pe care mi le da din Axis Calibration
0

#5 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 19 September 2015 - 04:48 PM

Din datele prezentate ceva nu se leaga, undeva este o greseala.
Calculele colegului Bughy sunt corecte, rezulatul este 133333.3333333333 stept/unit.
Motoarele sunt 1,8 grade/pas, deci la o revolutie completa sunt 200 de pasi: (1,8o * 200 pasi = 360o)
Daca surubul este M10, pasul este 1,5 mm.
Deci, la 1000 micropasi surubul va efectua o revolutie completa si va muta axa cu 1,5 mm (1000 * 200 = 200000/1.5=133333,3333333333)

Incearca sa pui 400 micropasi 200*400=80000/1.5= 53333,33333333333
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#6 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 19 September 2015 - 05:05 PM

Revin cu o completare. M-am uitat peste fisa driverelor si intradevar acolo e specificat pulse/rev. Ceea ce inseamna ca intradevar ai 1000 de pasi pe turatie, ceea ce corespunde cu calulele tale. Era cam exagerat 1000 de pasi / 1.8grade ce-i drept. Cum ai setarile de curent? Tot ce pot sa ma gandesc e fie ca sursa nu duce cat ii ceri si pierzi pasi fie ca se misca prea greu masinaria ta si pierde pasi datorita micropasirii. Incearca cu o setare de microstep mai bruta cum spunea si colegul gyany_eugen.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#7 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 September 2015 - 08:19 PM

Eu am o sursa de 48v, 10 A pt toate cele trei motoare + motorul de frezare care este de 400W

Treaba frustranta este ca la Axis calibration totul este corect, daca ii dau sa mearga 10 mm este merge intradevar 10 mm
Am zis ca este din backslash cand masina taie in lemn asa ca am setat modul backlash on si cum am spus l-am pus la 0.2 pe X si 0.16 pe Y, dar cotele sunt tot eronate
Eu am piulita simpla pe surub fara nici un sistem de anulare a backslash.

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 19 September 2015 - 08:21 PM

0

#8 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 19 September 2015 - 10:10 PM

Cred ca este vorba de ,,missunderstood information"
Cum adica 1000 pasi per turatie? Turatie a cui? Nu ne raporam la 1,8o/step?
Cu pierderea pasilor eu zic ca e exclus, caci atunci cand pierzi pasi, cotele proiectului rezultat sunt mai mici, nicicum mai mari.
Incearca sa faci cum am zis mai sus si eu si Bughy, posteaza niste rezultate si vedem ce iese.
E greu de spus, fara a vedea aparatul, fara a auzi aparatul, etc.
Oricum, dupa datele prezentate de tine esti destul de aproape.
Mi-am frecat creierii vreo luna de zile pana sa inteleg ce se intampla, am pus intrebari in tara la noi, fara a primi vreun ajutor, culmea e ca am fost ajutat din Africa de Sud, cu niste informatii banale, care la timpul respectiv mi-au fost de mare folos.

Aceasta postare a fost editata de gyany_eugen: 19 September 2015 - 10:15 PM

Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#9 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 20 September 2015 - 09:43 PM

Vezi postareagyany_eugen, la 19 September 2015 - 10:10 PM, a spus:

Cred ca este vorba de ,,missunderstood information"
Cum adica 1000 pasi per turatie? Turatie a cui? Nu ne raporam la 1,8o/step?


da, daca driver-ul este setat la 1000 , axul motorului va face o rotatie completa 360o in 1000 de micropasi.
1,8o/step este valoarea pentru un pas intreg(fullstep) pentru care a fost construit motorul rspectiv.
ca sa se roteasca axul motorului 1,8o/step, driverele trebuiesc setate la 200, dar driverele pe care le are nu suporta aceast lucru.

on topic - daca eroarea apare doar cand ai incarcare(tai in material) si dispare la mersul in gol, inseamna ca cnc-ul nu e sufficient de solid construit si flexeaza.
incearca sa tai cu o viteza de deplasare mai mica si angajare mai mica in material
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 September 2015 - 11:10 PM

Setarile pe care le-ai facut sunt (macar teoretic) corecte pentru ce ai acolo. Adica atat iti iese din calcule daca surubul este M10 cu pas normal, de 1,5 mm si ai micropasirea setata la 1000. Daca patratul frezat iese mai mare inseamna ca freza nu a mers cat trebuie in material deci sunt doua posibilitati. Ori ai pierdut pasi ori ai declarat gresit diametrul sculei. Cum exista oarece diferenta intre deplasarea pe X si Y inclin sa cred ca pica varianta cu declararea incorecta a diametrului, dar n-ar fi rau sa verifici deoarece nu stii exact jocurile din piulite si diferenta nu-i extrem de mare.

Ca pierde pasi nu-i grav, o poti rezolva daca gasesti cauza. Din experienta ti-as recomanda ca in lipsa unei mecanici extrem de precise si corect facute sa nu mergi cu micropasire mare. Adica la actionare pe surub sa nu depasesti 200 sau 400 (as scrie si 800 dar deja ai pas prea mic la surub si raman la ce am scris mai devreme). Daca o iei tot teoretic, la o micropasire de 400, cu motorul alimentat corect si ignorand jocurile, o sa obtii o precizie de 1,5/400=0,00375 mm. Adica o precizie obtinuta de masinile industriale. Nu vreau sa te dezamagesc, dar este exclus sa ai norocul sa mearga si la tine. Redu micropasirea la 400 (sau cat poti mai aproape de 200). La cum iti lauzi mecanica nu ar trebui sa te deranjeze sa nu folosesti deloc micropasire si sa lasi totul setat la 200 de pasi pe rotatie. Vezi de alimentarea driverului sa fie OK, de frecventa din Mach3 sa fie oarecum corelata cu PC-ul pe care-l ai si poti lasa Kernel Speed pe 25000 Hz in configurare, port si pini si cam atat. O alta problema ar putea sa fie de la legatura pe portul paralel. Sunt PC-uri care dau un 5V aproape curat si te poti baza pe ei sau sunt unele la care 1 logic abia daca trece de 3V. Teoretic respecta regula, dar s-ar putea sa nu placa la intrare in CNC. Corelat cu o frecventa mare de lucru, da cu virgula... Nu stiu ce mai ai pe acolo, dar e bine de folosit un BOB care sa-ti refaca semnalul. Mai toti am inceput asa si toti am trecut prin probleme, dar toate se rezolva incetisor.
Vorbim ca pentru noi e simplu. Vezi si de o legatura la masa lipsa intre PC si drivere si eventual si de o oarece lipsa a ecranarii firelor. Apar multe batai de cap si din cauzele astea doua, de la final.

Cum inclin sa cred ca pierzi pasi, ti-as recomanda sa citesti si subiectele deschise pe aceasta tema pe forum, daca n-ai facut-o deja.

PS. Si cel mai important, nu sari peste a verifica ce ti-a scris colegul de mai sus, Florinhome, ca-i devreme acasa dupa cum ii zice nick-ul si stie ce spune.
Spor la treaba.

Alt PS. Nu-i pacat sa nu iei legatura cu niste pasionati mai aproape de tine ca locatie si sa pui motoarele alea pe o mecanica adevarata? Ca decat sa te enervezi pe parcurs zicand ca prinzi experienta improvizand cum poti, mai degraba ai amana momentul succesului folosind o mecanica buna. Nu stiu, zic si eu. Parca n-ar fi tare departe... Adaptare dupa vorba moldoveanului: motoare ai, drivere ai, poti iesi la sosea...
(Hai sa-ti zic si originalul: "Geaca de piele am, oleaca de bataie stiu, ma duc pe centru!‎")

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 September 2015 - 11:23 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 21 September 2015 - 02:16 PM

Da de aceea nici nu am pus poze cu "masina", ca nu mi-ati mai raspunde nici unul, si mi-ati zice sa nu va mai deranjez cu prostii :lol:

Va spun setarile cu, care am lucrat in lemn (nu stiu ce fel de lemn, nici tare nici moale) cutfeed : 100mm/min
spindlespeed: 15000rpm (nu am cum sa masor asta, dar il dau aproape la maxim motorul)
optimal load: 2.65mm (folosesc o freza de 6.5mm)



Am calculatorul pe care este instalat mach3 si la care sunt conectate driverele prin LPT, iar eu fac design-ul si generez g-codul de pe alt calculator dupa care ma conectez la celalat prin remote desktop, pentru ca pe cel principal nu am port LPt si la Mach3 ii trebuie sa fie OS-ul pe 32 biti din cate am inteles...si cum am avut un calculator mai vechi prin casa mi-a fost mai
usor sa fac sistemul acesta. Ce vreau sa intreb este ce " Vezi si de o legatura la masa lipsa intre PC si drivere si eventual si de o oarece lipsa a ecranarii firelor"? Eu nu am asa ceva. Ar trebuii?
Deci merge incet pentru ca, asa cum si florinhome si-a dat seama structura flexeaza, dar am zis ca la aceste viteze pot compensa. Am impresia ca, ghidajele mele bara rotunda de fi 12 cu rulment liniar sunt prea slabe.

Treaba este ca am facut un calcul si sub 2500 lei nu ies cu alta mecanica mai solida, si asta mi se pare mult pt un proiect hobby pana la urma , mai ales considerand cat am dat pe moatoare si drivere :)

Maine am sa mai fac o incercare am sa o filmez si poate va dati voi seama daca este din pasi sau din constructie.
0

#12 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 September 2015 - 03:57 PM

video

La ultimul test l-am setat la 20mm/min si valorile rezultate au fost cu 0.5mm pe Y si 0.7 mm pe X mai mari, deci tind sa cred ca joaca constructia...

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 25 September 2015 - 03:58 PM

0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 25 September 2015 - 04:25 PM

Vezi postareaDarius12, la 25 September 2015 - 03:57 PM, a spus:

video

La ultimul test l-am setat la 20mm/min si valorile rezultate au fost cu 0.5mm pe Y si 0.7 mm pe X mai mari, deci tind sa cred ca joaca constructia...

Probabil ca si overhang este mare pt constructie. Cred ca e bine sa incerci cu freze care au diametrul de prelucrare egal cu diametrul cozii; in felul asta te feresti de efectul centrifugal al capului.
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 25 September 2015 - 09:26 PM

Vezi postareaDarius12, la 25 September 2015 - 03:57 PM, a spus:

video

La ultimul test l-am setat la 20mm/min si valorile rezultate au fost cu 0.5mm pe Y si 0.7 mm pe X mai mari, deci tind sa cred ca joaca constructia...


Iuui... da` de ce face asa tagadam-tagadam-tagadam pe o axa? :) intreb si io de curiozitate... :drinks: .
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 25 September 2015 - 09:36 PM

Vezi postareainformer, la 25 September 2015 - 09:26 PM, a spus:

Iuui... da` de ce face asa tagadam-tagadam-tagadam pe o axa? :) intreb si io de curiozitate... :drinks: .



Cum am zis e cam rudimentar....surubul motor de pe axa X (ca si de pe Y de altfel) este strans in pozitie de 2 piulite in fata si doua in spate.Ele preseaza rulmentul in care este bagat surubul pe palul din care e facut masina, iar rulmentul din spate nu se incastreaza corect in gaura facuta pt el.Daca destrang putin piulitele nu mai pusca, dar mai bine asa sa il stiu ca e bine prins

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 25 September 2015 - 09:38 PM

0

#16 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 25 September 2015 - 09:45 PM

Pai atunci, dupa mintea mea, daca obtii o precizie de cateva zecimi cu suruburi metrice, rulmenti in pal si structura de lemn... io nu cred ca poti cere mai mult.
La ce precizie te-ai astepta... sau ai spera? Si intreb la modul serios, nu fac glume....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#17 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 September 2015 - 06:40 AM

0.2-0.4

Mda ma gandesc, ca sunt destul de aproape

Cand am cumparat ghidajele aveam alte motoare (nema17, 0.8A) dar acum ca am aceste motoare as vrea sa il fac mai mare si pe structura de teava patrata dupa acest model. Oare daca folosesc aceste ghidaje cu fi 25 au sa fie destul? Pentru ca cele pe patina imi depasesc bugetul preconizat.
0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 September 2015 - 08:47 AM

Vezi postareaDarius12, la 26 September 2015 - 06:40 AM, a spus:

0.2-0.4

Mda ma gandesc, ca sunt destul de aproape

Cand am cumparat ghidajele aveam alte motoare (nema17, 0.8A) dar acum ca am aceste motoare as vrea sa il fac mai mare si pe structura de teava patrata dupa acest model. Oare daca folosesc aceste ghidaje cu fi 25 au sa fie destul? Pentru ca cele pe patina imi depasesc bugetul preconizat.


Alege bare rezemate pe toata lungimea. Iar modelul din Instructables merita facut doar daca sprijini portalul SERIOS (o ipotenuza in planulXZ) . In kit, portalul este "flimsy" (niste panze si devine un velier grozav).
0

#19 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 26 September 2015 - 09:51 AM

Vezi postareasteelmind, la 26 September 2015 - 08:47 AM, a spus:

Alege bare rezemate pe toata lungimea. Iar modelul din Instructables merita facut doar daca sprijini portalul SERIOS (o ipotenuza in planulXZ) . In kit, portalul este "flimsy" (niste panze si devine un velier grozav).


Nu am gasit pe fi 20-25 modelul sprijinit pe toata lungimea pe un site romanesc. Tu zici ca ar trebui o diagonala intre ghidajele liniare de pe axa Y?
0

#20 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 26 September 2015 - 09:52 AM

Vezi postareaDarius12, la 25 September 2015 - 03:57 PM, a spus:

video

La ultimul test l-am setat la 20mm/min si valorile rezultate au fost cu 0.5mm pe Y si 0.7 mm pe X mai mari, deci tind sa cred ca joaca constructia...


Din filmulet am avut senzatia ca cineva invarte la coarba, cam asa se aude. Pe constructie din pal ma indoiesc ca vei obtine paralelism la axe. Fiind un material moale, daca vei da o gaura de 8mm, la masuratoare va da 8,3...9mm. Mai mult, gaurit acasa pe "genunchi", si chiar cu masina de banc, tot vei obtine o mabila la care usile vor sta una mai sus si una mai jos. Asta e palul.
Primul pas l-ai facut , nu incerca sa obtii mai mult ca nu iese.

Alea doua zecimi de care vorbesti tu ca ar avea precizie ....pe mine ma pune pe ganduri. Probabil daca masori erorile de paralelism la axe vei constata ca sunt ceva mai mari.
Iar in mecanica suma erorilor e roarea finala.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#21 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 September 2015 - 11:02 AM

Vezi postareaDarius12, la 26 September 2015 - 09:51 AM, a spus:

Nu am gasit pe fi 20-25 modelul sprijinit pe toata lungimea pe un site romanesc. Tu zici ca ar trebui o diagonala intre ghidajele liniare de pe axa Y?


Modelul din Instructables este gandit prost. Probabil ca merge la polistiren. Este supradimensionat acolo unde nu e cazul-inaltimea portalului- si subdimensionat acolo unde nu e cazul-talpa portalului. Te poti inspira din el daca ii faci niste ajustari: reduci inaltimea portalului si lungesti talpa portalului. Sigur ca lungirea talpii portalului va ocupa o lungime mai mare din masa, moment in care tu decizi daca: te multumesti cu un X (axa lunga) mai mic sau lungesti si cadrul mesei ca sa ajungi la X-ul dorit. Verticala portalului si cu talpa portalului de care sunt fixate patinele, vor forma un L. Daca laturile L-ului le vedem ca 2 catete, atunci ele trebuiesc unite printr-o ipotenuza. Iar sinele care sprijina portalul merita puse "in picioare" si nu la interior sau la exterior. Portalul este cel mai greu element in miscare si trebuie tratat cu ceva deferenta. Patinele de la barele sprijinite sunt niste cilindri intrerupti pe generatoare, deci au capacitate redusa de a se comporta simetric. De aceea, sinele merita pozitionate perpendicular pe sol. La caruciorul de pe Y le poti pozitiona paralel cu solul caci greutatea carucior-motor este evident mai mica.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro