Modelism - RHC Forum: Strung Optimum - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Strung Optimum Cine detine unul si ce parere are

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 September 2015 - 12:48 PM

Salut. Ma bate un gand cu un strung Optimum 2807 V si doream sa stiu cine are deja unul, chiar si vreun frate mai mic sau mai mare si ce parere are. Informatiile mele sunt urmatoarele: 1)facut in China la Weiss, dupa specificatiile si sub controlul calitatii celor de la Optimum; 2)electronica Siemens; 3) se pare ca, desi seamana cu celelalte facute tot de Weiss, care se vand sub diverse branduri de catre Warco, Chester, Amadeal etc, specificatiile celor de la Optimum facute catre Weiss face ca astea sa fie cica mai precise; are TIR la conul universalului de 9 microni. Unii pe forumuri in UK si US au zis ca TIR-ul la universal este in jur de +/- 1 sutime. In cazul particular al acestui 2807 V, nemtii spun ca TIR-ul la universal este de 4 sutimi (4000 rpm). Motorul este de 1500 W cu invertor, foarte silentios, distanta centre 700, swing de 280 mm. Am vorbit cu un tip de pe Youtube care are un 180×300 si a zis ca in 8 ani n-a avut probleme cu rulmentii si nici cu altceva; centrat patul foarte bine pe postament/masa, te poti juca la piese cu 1-2 sutimi. Orice parere este binevenita. Ola !
0

#2 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2015 - 04:39 PM

Salut, vad ca esti din Bucuresti. Eu am un 250x500 Optimum, nu prea il folosesc din diverse motive. Daca doresti poti veni sa-l vezi masori probezi inainte de a lua o decizie de cumparare. Sa nu intelegi gresit, al meu nu e de vanzare.
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 September 2015 - 05:14 PM

Vezi postareaLaserCut, la 15 September 2015 - 04:39 PM, a spus:

Salut, vad ca esti din Bucuresti. Eu am un 250x500 Optimum, nu prea il folosesc din diverse motive. Daca doresti poti veni sa-l vezi masori probezi inainte de a lua o decizie de cumparare. Sa nu intelegi gresit, al meu nu e de vanzare.


Super ! Pe unde, cand, cum ? Un numar de telefon ? Il scriu si pe al meu : 0733660733

Multam !
0

#4 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2015 - 05:27 PM

Ti-am notat telefonul. Te astept cand doresti. Daca e musai unul de banc il poti lua dar te sfatuiesc sa cumperi SH, nu merita banii unul nou. Daca nu e obligatoriu unul de banc, cu aceeasi bani sau chiar mai putini poti cumpara un strung romanesc sanatos cu care vei putea face muult mai multe si in timp mult mai scurt.
0

#5 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 15 September 2015 - 07:19 PM

User-ul @katran de pe elforum a avut asaceva.
Tot acolo mai are cineva un Quantum ( @andreigradu), versiunea tot ( nu se mai vinde/face) a lor.
De astea stiu eu , precis mai sint ,hmmm cineva din Cluj mai are ceva Optimum.
La Optimum n`am vazut comentarii negative , doar pretul e semnificativ mai mare decit la altele.


Grig
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 September 2015 - 07:45 PM

Vezi postareaIon_Bumbu, la 15 September 2015 - 07:19 PM, a spus:

User-ul @katran de pe elforum a avut asaceva.
Tot acolo mai are cineva un Quantum ( @andreigradu), versiunea tot ( nu se mai vinde/face) a lor.
De astea stiu eu , precis mai sint ,hmmm cineva din Cluj mai are ceva Optimum.
La Optimum n`am vazut comentarii negative , doar pretul e semnificativ mai mare decit la altele.


Grig


Stiu ca Gabi Katran a avut o freza Optimum, un BF 30 daca nu ma insel,nu si strung. Am sa ma uit dupa Andrei Gradu. Multumesc.
0

#7 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 15 September 2015 - 08:52 PM

A avut inainte de Pinacho

Grig
0

#8 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 15 September 2015 - 08:59 PM

Vezi postareaIon_Bumbu, la 15 September 2015 - 08:52 PM, a spus:

A avut inainte de Pinacho
Grig


( ROCAST ... D280 x 700 Vario )

Aceasta postare a fost editata de Ion_Bumbu: 15 September 2015 - 09:00 PM

0

#9 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 17 September 2015 - 08:12 AM

Salutare,
Eu am un opti 240x500G cumparat orbeste de la rocast prin 2006, pe vremea aia nu aveau nici cataloage, nici showroom, am platit, si dupa 1 luna si ceva a ajuns in Ro. Este un strung destul de bun, fata de competitori, chiar daca este acelasi strung, Optimum sunt altceva. Pot spune ca ma pricep la utilaje, am , si am avut multe modele. Acum depinde pentru ce intentionezi sa-l folosesti, eu am inceput cu hobby, si am lucrat pe el tot timpul, foarte multe proiecte si piese, daca ai talent, poti scoate precizie de ordinul micronilor. Un strung la fel, l-am facut cnc in urma cu 2-3 ani, si lucreaza foarte bine. Stiu aproape toata gama Optimum cu exceptia celor foarte mari, am un prieten care are varianta vario, nu este chiar un convertizor de frecventa, este mai mult un fel de regulator de turatie, problema este ca tot timpul le-au scumpit, si subscriu la ce spunea un alt coleg mai sus, ai varianta sa-ti iei un second bun, dar totul depinde de scop.
Daca sunt si alte intrebari cu un anumit specific, voi raspunde cu placere.
Stima,
Marius.
0

#10 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 17 September 2015 - 08:42 AM

Hmm... intr-adevar , am avut modelul ala de strung ... chiar i-am facut niste upgrade-uri ( DRO , schimbare rapida pentru cutite ... ) dar nu m-a impresionat
Second-hand ... eu nu m-as complica ...e dificil sa gasesti un strung folosit in mintile lui ...
Acuma am un Pinacho , un utilaj spaniol , facut la mama lui , nu in ape internationale ... diferenta este astronomica ... este adevarat ca si pretul e pe masura .
Nu ma pricep la strungarie , dar tot reusesc sa scot alea 2 sutimi , chiar daca mai gresesc cate ceva ...scula conteaza .
Una peste alta , cel mai bun pariu tot Optimum va fi ... chiar daca e chinezesc . Macar ai o garantie , si daca ceva crapa , te poti duce cu fierul la reparat ...cumva .

Eu zic sa mai lasati micronii aia in pace ... si sutimea e greu de masurat corect , ca n-avem noi scule care sa poata face asa ceva ... ce sa
mai spun de microni ... o scula de masurat serioasa costa cat juma' de strung , nu cred ca sunt prea multi obsedati din astia pe aici pe forum ...

Succes.
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 September 2015 - 10:28 AM

Vezi postareakatran, la 17 September 2015 - 08:42 AM, a spus:

Hmm... intr-adevar , am avut modelul ala de strung ... chiar i-am facut niste upgrade-uri ( DRO , schimbare rapida pentru cutite ... ) dar nu m-a impresionat
Second-hand ... eu nu m-as complica ...e dificil sa gasesti un strung folosit in mintile lui ...
Acuma am un Pinacho , un utilaj spaniol , facut la mama lui , nu in ape internationale ... diferenta este astronomica ... este adevarat ca si pretul e pe masura .
Nu ma pricep la strungarie , dar tot reusesc sa scot alea 2 sutimi , chiar daca mai gresesc cate ceva ...scula conteaza .
Una peste alta , cel mai bun pariu tot Optimum va fi ... chiar daca e chinezesc . Macar ai o garantie , si daca ceva crapa , te poti duce cu fierul la reparat ...cumva .

Eu zic sa mai lasati micronii aia in pace ... si sutimea e greu de masurat corect , ca n-avem noi scule care sa poata face asa ceva ... ce sa
mai spun de microni ... o scula de masurat serioasa costa cat juma' de strung , nu cred ca sunt prea multi obsedati din astia pe aici pe forum ...

Succes.


Salut Gabi. M-am orientat catre un Optimum nou; in Germania l-am gasit la un dealer cu 2850 euro +tva, tva pe care nu am sa-l platesc caci il iau pe firma unui amic care este inregistrat in ROI (registrul operatorilor intracomunitari). Transportul este 195 euro. La Rocast este 3150 euro +obligatoriu tva, deci 3900 euro, adica cu 30% mai mult. In plus, un batiu din beton va compensa pentru lipsa de fonta prin comparatie cu un strung mare. Cei 9 microni din conul brosei +4000 rpm max imi dau confortul ca rulmentii sunt seriosi si ca nu am sa dau degeaba bani pe scule balansate pt 5000 rpm (rohm, bison, poate albrecht). Conul mt2 din pinola papusii mobile va fi Rohm. Si bineinteles quick change tool post+fixed&follow steady. Va fi folosit pt precizie si nu pentru volum, ca atare degrosarile mari nu vor intra in atentie. Iar un slant bed cnc facut din beton epoxy nu ar trebui sa fie rocket science.
0

#12 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 17 September 2015 - 10:32 AM

Salutare,
Nu obisnuiesc sa vorbesc fara sa stiu ce, cand am spus ca poti scoate precizie de cativa microni, am spus bazat pe experienta personala a unor piese de precizie pe care le-am realizat de-a lungul timpului. Personal, chiar sunt obsedat daca vrei de obtinerea preciziei micronice, bineinteles, am investit sume importante in achizitionarea unor scule de masura profesionale, unele dintre ele sunt mai mult decat jumatate din pretul unui strung Optimum. Chiar am avut niste discutii pe tema alezajelor, cand ne-am intalnit pe la Adrian, era vorba de cote de rulment cu freza versus cap de alezat, daca iti mai amintesti, a trecut ceva vreme de atunci.
Stima,
Marius.
0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 September 2015 - 12:06 PM

Vezi postareacnc77hobby, la 17 September 2015 - 10:32 AM, a spus:

Salutare,
Nu obisnuiesc sa vorbesc fara sa stiu ce, cand am spus ca poti scoate precizie de cativa microni, am spus bazat pe experienta personala a unor piese de precizie pe care le-am realizat de-a lungul timpului. Personal, chiar sunt obsedat daca vrei de obtinerea preciziei micronice, bineinteles, am investit sume importante in achizitionarea unor scule de masura profesionale, unele dintre ele sunt mai mult decat jumatate din pretul unui strung Optimum. Chiar am avut niste discutii pe tema alezajelor, cand ne-am intalnit pe la Adrian, era vorba de cote de rulment cu freza versus cap de alezat, daca iti mai amintesti, a trecut ceva vreme de atunci.
Stima,
Marius.


Am vazut piesele si motorasul ce l-ai facut si pot doar sa te felicit pt pricepere si aplecare ! Foarte misto si ma bucur sa vad calitate. Bravo ! Sunt nou in strungarie asa ca orice sfat este binevenit; ma bucur de asemenea ca si tu confirmi ceea ce am vazut pe Youtube la altii de pe alte meleaguri si anume ca, Optimum are o calitate buna la un pret mediu; insa restul de la bun la foarte bun il face priceperea omului din spatele strungului. Multumesc si am sa apelez la sfaturile tale cand am sa am strungul si ma voi fi acomodat cu bazele strungariei.
0

#14 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 17 September 2015 - 01:05 PM

Vezi postareacnc77hobby, la 17 September 2015 - 10:32 AM, a spus:

Salutare,
Nu obisnuiesc sa vorbesc fara sa stiu ce, cand am spus ca poti scoate precizie de cativa microni, am spus bazat pe experienta personala a unor piese de precizie pe care le-am realizat de-a lungul timpului. Personal, chiar sunt obsedat daca vrei de obtinerea preciziei micronice, bineinteles, am investit sume importante in achizitionarea unor scule de masura profesionale, unele dintre ele sunt mai mult decat jumatate din pretul unui strung Optimum. Chiar am avut niste discutii pe tema alezajelor, cand ne-am intalnit pe la Adrian, era vorba de cote de rulment cu freza versus cap de alezat, daca iti mai amintesti, a trecut ceva vreme de atunci.
Stima,
Marius.



Deci ...am dreptate ...nu-i asa ? Sa masori microni inseamna scule , nu jucarii ... iar astea sunt scumpe ... calificativul " obsedat " l-am folosit in sensul ca exista oameni care sunt extrem de
tipicari/pasionati/sau cum vrei tu , dar astia sunt foarte putini ... indiferent cum ai privi lucrurile , partea financiara este foarte ... cum sa spun ... importanta ...

N-am intentionat sa jignesc pe nimeni , doar incercam sa exprim un punct de vedere personal ... daca exprimarea a lasat de dorit , i-mi cer scuze . O.K ?

Acuma , sa vorbim putin cinstit ... unde avem nevoie de asemenea precizii , avand in vedere ca , in definitiv , e un hobby ? Ce ansambluri mecanice censtruim noi ?
Nu neg ca exista si zone de interes unde precizia de lucru de ordinul micronilor este realmente necesara , dar nisa asta este foarte , foarte stramta ... Chiar si cotele
de rulment nu necesita asa ceva ... Routerul meu CNC are componentele facute la o precizie standard de 0.025mm ( toolroom ) , si lucreaza foarte bine ... Cel putin din punctul meu de vedere ...

cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 17 September 2015 - 01:06 PM

0

#15 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 September 2015 - 02:24 PM

Vezi postareakatran, la 17 September 2015 - 01:05 PM, a spus:

Deci ...am dreptate ...nu-i asa ? Sa masori microni inseamna scule , nu jucarii ... iar astea sunt scumpe ... calificativul " obsedat " l-am folosit in sensul ca exista oameni care sunt extrem de
tipicari/pasionati/sau cum vrei tu , dar astia sunt foarte putini ... indiferent cum ai privi lucrurile , partea financiara este foarte ... cum sa spun ... importanta ...

N-am intentionat sa jignesc pe nimeni , doar incercam sa exprim un punct de vedere personal ... daca exprimarea a lasat de dorit , i-mi cer scuze . O.K ?

Acuma , sa vorbim putin cinstit ... unde avem nevoie de asemenea precizii , avand in vedere ca , in definitiv , e un hobby ? Ce ansambluri mecanice censtruim noi ?
Nu neg ca exista si zone de interes unde precizia de lucru de ordinul micronilor este realmente necesara , dar nisa asta este foarte , foarte stramta ... Chiar si cotele
de rulment nu necesita asa ceva ... Routerul meu CNC are componentele facute la o precizie standard de 0.025mm ( toolroom ) , si lucreaza foarte bine ... Cel putin din punctul meu de vedere ...

cheers.


Ai dreptate Gabi,domeniile de interes la microni sunt putine. La rulmenti, depinde in ce clase de precizie ai nevoie in functie de aplicatii. La h7 de exemplu, mergi pe vreo 2 sutimi(in functie de diametru), insa experienta ne invata ca daca avem 2 sutimi la brosa nu vom avea niciodata tot 2 sutimi in piesa; si-atunci un 0 sutimi in brosa se pot transforma in 2 sutimi in piesa , daca restul de acareturi sunt la locul lor (vibratii, feed&speed etc).Zic si eu !
0

#16 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 17 September 2015 - 03:28 PM

Vezi postareasteelmind, la 17 September 2015 - 02:24 PM, a spus:

Ai dreptate Gabi,domeniile de interes la microni sunt putine. La rulmenti, depinde in ce clase de precizie ai nevoie in functie de aplicatii. La h7 de exemplu, mergi pe vreo 2 sutimi(in functie de diametru), insa experienta ne invata ca daca avem 2 sutimi la brosa nu vom avea niciodata tot 2 sutimi in piesa; si-atunci un 0 sutimi in brosa se pot transforma in 2 sutimi in piesa , daca restul de acareturi sunt la locul lor (vibratii, feed&speed etc).Zic si eu !



N-am vazut pe nimeni sa construiasca o brosa aici pe forum ... alea le cumparam , nu ? Si raportul intre calitate ( precizie ) / pret este direct proportional ... Evident ca motoarele de
frezare serioase folosesc rulmenti ABEC sau mai buni , si aia nu-s bagati in gauri frezate la sutime ... acolo e clar ca trebuie alezaj micrometric . Eu vorbeam despre ce construim noi , cu
manutele noastre in atelierul personal ( indiferent ca e in beci , subsol , sau hala de lucru ) .

Cat despre vibratii , speed/feed , etc ... daca cineva este atat de curajos sa spuna ca poate construi o masina unealta ( router cnc , strung , etc ) in conditii de hobby , si sa reuseasca sa scape
de vibratii complet , sau sa reuseasca sa acordeze la modul ideal feed-ul , DOC-ul , speed-ul si toate alea , sa scoata cota la precizie de microni ... ce sa zic , da-mi voie sa ma indoiesc ... macar
pana la proba contrarie . Masinile care lucreaza intr-adevar in zona aia de percizie sunt putine , scumpe , si extrem de greu de realizat , chiar si in conditii de laborator ... gandeste-te ca doar o
variatie minora de temperatura poate rade cativa microni din cota ... ce sa mai zic de procedura corecta de masurare sau alte alea ... Zic si eu !!!
0

#17 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 September 2015 - 08:51 PM

Vezi postareakatran, la 17 September 2015 - 03:28 PM, a spus:

N-am vazut pe nimeni sa construiasca o brosa aici pe forum ... alea le cumparam , nu ? Si raportul intre calitate ( precizie ) / pret este direct proportional ... Evident ca motoarele de
frezare serioase folosesc rulmenti ABEC sau mai buni , si aia nu-s bagati in gauri frezate la sutime ... acolo e clar ca trebuie alezaj micrometric . Eu vorbeam despre ce construim noi , cu
manutele noastre in atelierul personal ( indiferent ca e in beci , subsol , sau hala de lucru ) .

Cat despre vibratii , speed/feed , etc ... daca cineva este atat de curajos sa spuna ca poate construi o masina unealta ( router cnc , strung , etc ) in conditii de hobby , si sa reuseasca sa scape
de vibratii complet , sau sa reuseasca sa acordeze la modul ideal feed-ul , DOC-ul , speed-ul si toate alea , sa scoata cota la precizie de microni ... ce sa zic , da-mi voie sa ma indoiesc ... macar
pana la proba contrarie . Masinile care lucreaza intr-adevar in zona aia de percizie sunt putine , scumpe , si extrem de greu de realizat , chiar si in conditii de laborator ... gandeste-te ca doar o
variatie minora de temperatura poate rade cativa microni din cota ... ce sa mai zic de procedura corecta de masurare sau alte alea ... Zic si eu !!!


Asa este. Ma refeream la capacitatea de a scoate 2 sutimi la piesa finala. Pentru asta , brosa masinii CUMPARATE cu care se face piesa respectiva, trebuie sa fie mai buna de 2 sutimi.
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 September 2015 - 10:50 PM

Pentru regimul de hobby unde omul din spatele masinii face toti banii, sutimile din imperfectiunile brosei nu au importanta. Pana si o penseta cu bataie radiala de 0,5 mm poate scoate cota perfecta cu declararea corecta a diametrului real de prelucrare, chiar daca freza atinge materialul cu un dinte. Nu este corect, dar rezultatul poate fi bun. Este ca si la folosirea unui cap de alezare, unde nu ai un diametru de scula ci un diametru efectiv prelucrat, care include toate imperfectiunile sculelor. Daca stiu ca n-am cumparat o scula de 30 euro, presupun din start ca poate fi si incovoiata sau excentrica, deci nu ma deranjeaza daca-i declar diametrul cu un 0,05 mai mare, sau cu cat trebuie real.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 September 2015 - 11:17 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 September 2015 - 11:18 PM

Vezi postareabitex, la 17 September 2015 - 10:50 PM, a spus:

Pentru regimul de hobby unde omul din spatele masinii face toti banii, sutimile din imperfectiunile brosei nu au importanta. Pana si o penseta cu bataie radiala de 0,5 mm poate scoate cota perfecta cu declararea corecta a diametrului real de prelucrare, chiar daca freza atinge materialul cu un dinte. Nu este corect, dar rezultatul poate fi bun. Este ca si la folosirea unui cap de alezare, unde nu ai un diametru de scula ci un diametru efectiv prelucrat, care include toate imperfectiunile sculelor. Daca stiu ca n-am cumparat o scula de 30 euro, presupun din start ca poate fi si incovoiata, deci nu ma deranjeaza daca-i declar diametrul cu un 0,05 mai mare, sau cu cat trebuie real.


Probabil ca asa este cum spui tu; sunt nou in strungarie asa ca n-am opinie practica.
0

#20 Useril este offline   Fantoche 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 13-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2015 - 12:44 AM

Vezi postareasteelmind, la 15 September 2015 - 12:48 PM, a spus:

Salut. Ma bate un gand cu un strung Optimum 2807 V si doream sa stiu cine are deja unul, chiar si vreun frate mai mic sau mai mare si ce parere are. Informatiile mele sunt urmatoarele: 1)facut in China la Weiss, dupa specificatiile si sub controlul calitatii celor de la Optimum; 2)electronica Siemens; 3) se pare ca, desi seamana cu celelalte facute tot de Weiss, care se vand sub diverse branduri de catre Warco, Chester, Amadeal etc, specificatiile celor de la Optimum facute catre Weiss face ca astea sa fie cica mai precise; are TIR la conul universalului de 9 microni. Unii pe forumuri in UK si US au zis ca TIR-ul la universal este in jur de +/- 1 sutime. In cazul particular al acestui 2807 V, nemtii spun ca TIR-ul la universal este de 4 sutimi (4000 rpm). Motorul este de 1500 W cu invertor, foarte silentios, distanta centre 700, swing de 280 mm. Am vorbit cu un tip de pe Youtube care are un 180×300 si a zis ca in 8 ani n-a avut probleme cu rulmentii si nici cu altceva; centrat patul foarte bine pe postament/masa, te poti juca la piese cu 1-2 sutimi. Orice parere este binevenita. Ola !


Salut.Detin la randul meu un strungulet de la Optimum mai precis TU2004V.Il am de un an si desii in marea parte a timpului lucreaza piese foarte mici din alama a fost abuzat de multe ori cu degrosari mari si piese apropiate de limita de prindere a universalului.Am mereu teama rulmentilor si pun periodic comparatorul pe ax dar inca nu a aparut nici cea mai mica bataie.In ciuda dimensiunilor am strunjit cu el ,din bara de inox de 200 cu diametrul 80, axul cu flansa de universal de la axa 4 a CNC-ului.E drept pasul de degrosare a fost de 0.5mm si racire abundenta pe placuta dar cu rabdare piesa a iesit la cota de rulment.
Singurul lucru neplacut la acest model e faptul ca nu poti inversa sensul axului conducator...asa ca daca ai si vreun filet de facut pe acolo strategia de prelucrare dintr-o prindere in universal trebuie gandita foarte bine.La TU 2807 nu mai e problema asta si e dorinta mea de upgrade clara dar din pacate atelierul meu e la mansarda si nu vreau sa imi amintesc cum a fost sa duc BF20l-ul in 4 oameni pe scara elicoidala...si avea 115 kg nu 180...
Parerea mea e sa mergi pe Optimum...am multe scule de la ei si raportul calitate pret e foarte bun.
0

#21 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 September 2015 - 10:23 AM

Vezi postareaFantoche, la 18 September 2015 - 12:44 AM, a spus:

Salut.Detin la randul meu un strungulet de la Optimum mai precis TU2004V.Il am de un an si desii in marea parte a timpului lucreaza piese foarte mici din alama a fost abuzat de multe ori cu degrosari mari si piese apropiate de limita de prindere a universalului.Am mereu teama rulmentilor si pun periodic comparatorul pe ax dar inca nu a aparut nici cea mai mica bataie.In ciuda dimensiunilor am strunjit cu el ,din bara de inox de 200 cu diametrul 80, axul cu flansa de universal de la axa 4 a CNC-ului.E drept pasul de degrosare a fost de 0.5mm si racire abundenta pe placuta dar cu rabdare piesa a iesit la cota de rulment.
Singurul lucru neplacut la acest model e faptul ca nu poti inversa sensul axului conducator...asa ca daca ai si vreun filet de facut pe acolo strategia de prelucrare dintr-o prindere in universal trebuie gandita foarte bine.La TU 2807 nu mai e problema asta si e dorinta mea de upgrade clara dar din pacate atelierul meu e la mansarda si nu vreau sa imi amintesc cum a fost sa duc BF20l-ul in 4 oameni pe scara elicoidala...si avea 115 kg nu 180...
Parerea mea e sa mergi pe Optimum...am multe scule de la ei si raportul calitate pret e foarte bun.


Salut. Multumesc pentru informatii. Si cred ca nu o sa ai probleme cu rulmentii prea curand daca il operezi normal; un lucru pe care l-am vazut la strungurile facute de Weiss pentru Warco, Grizzly, Chester etc. este ca rulmentii, in special la variantele mai mici, au rulmenti angulari. La Optimum, chiar si cele mai mici au rulmenti conici deci, teoretic pot primi mai mult abuz. Nerecomandat totusi. Multumesc inca o data si have fun cu el !
0

#22 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 21 September 2015 - 09:08 AM

Vezi postareakatran, la 17 September 2015 - 01:05 PM, a spus:

Deci ...am dreptate ...nu-i asa ? Sa masori microni inseamna scule , nu jucarii ... iar astea sunt scumpe ... calificativul " obsedat " l-am folosit in sensul ca exista oameni care sunt extrem de
tipicari/pasionati/sau cum vrei tu , dar astia sunt foarte putini ... indiferent cum ai privi lucrurile , partea financiara este foarte ... cum sa spun ... importanta ...

N-am intentionat sa jignesc pe nimeni , doar incercam sa exprim un punct de vedere personal ... daca exprimarea a lasat de dorit , i-mi cer scuze . O.K ?

Acuma , sa vorbim putin cinstit ... unde avem nevoie de asemenea precizii , avand in vedere ca , in definitiv , e un hobby ? Ce ansambluri mecanice censtruim noi ?
Nu neg ca exista si zone de interes unde precizia de lucru de ordinul micronilor este realmente necesara , dar nisa asta este foarte , foarte stramta ... Chiar si cotele
de rulment nu necesita asa ceva ... Routerul meu CNC are componentele facute la o precizie standard de 0.025mm ( toolroom ) , si lucreaza foarte bine ... Cel putin din punctul meu de vedere ...

cheers.


Salutare,
Da, ai dreptate, sunt scule foarte scumpe, si clar ca partea financiara este importanta. Si sa vorbim cinstit, cotele de rulment chiar necesita asa ceva, acum depinde in ce conditii lucreaza. Eu sunt pasionat de modelism, si obinuiesc sa construiesc motoare pentru modele, asa de hobby. Sunt chestii destul de complexe geometric si mecanic, in majoritatea specificatiilor sunt tolerante maxime admise, de cel mult 0,01, cu 0.025 este risipa de material, sa nu mai spun de temperatura si turatiile de lucru, sunt 2 parametri unde cota de rulment chiar trebuie respectata. Lucrez de ceva vreme la un proiect destul de complex din punctul meu de vedere, si manual si cnc, cu foarte multe dispozitive ajutatoare, cu o freza Bf20l si un strung opti 240x500, cu ajutorul carora reusesc sa scot cotele cerute, ajutat si de experienta din spate, si nu in ultimul rand, de scule de masura de calitate profi.
Atasez cateva poze cu o masurare, apoi piesa finala, urmata de o carcasa, si un ansamblu mai complex.
Rectific, intai este poza finala, apoi masuratoarea, nu mai stau sa editez.
Stima,
Marius

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00127.jpg
  • Imagine atasata: DSC00117x.jpg
  • Imagine atasata: DSC00140x.jpg
  • Imagine atasata: P1130098.jpg

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 21 September 2015 - 09:10 AM

0

#23 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 21 September 2015 - 01:56 PM

Felicitari pentru realizare. Arata foarte bine.

Daca imi permiti o precizare, in opinia mea, precizie de micron la aluminiu mi se pare o gluma. Doar daca pui mana pe el se "duc" micronii. Plus de asta, cu ce-i masori?(Vb lui Katran) Pana si micrometrele standart au nevoie de temperatura constanta si calibrare inainte de o masurare 100% corecta la sutime. Micronii sunt in lumea lor.

PS. Un Datron M10 pro se lauda cu prezicie absoluta de +-20um, si repetabilitate de +-10um. Si aia e masina...

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 21 September 2015 - 01:57 PM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#24 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 September 2015 - 03:22 PM

Vezi postareaBughy, la 21 September 2015 - 01:56 PM, a spus:

Felicitari pentru realizare. Arata foarte bine.

Daca imi permiti o precizare, in opinia mea, precizie de micron la aluminiu mi se pare o gluma. Doar daca pui mana pe el se "duc" micronii. Plus de asta, cu ce-i masori?(Vb lui Katran) Pana si micrometrele standart au nevoie de temperatura constanta si calibrare inainte de o masurare 100% corecta la sutime. Micronii sunt in lumea lor.

PS. Un Datron M10 pro se lauda cu prezicie absoluta de +-20um, si repetabilitate de +-10um. Si aia e masina...


De acord cu tine ca aluminiul si micronii nu incap in aceeasi propozitie. Totusi m-as feri de afirmatia cu micronii in general. Am un comparator Mitutoyo in microni. Mi s-a intamplat sa masor o piesa de 5-7-10 ori aceeasi cota, tocmai pentru a elimina eroarea de 2 sutimi a aparatului declarata de producator. De-a lungul a aproximativ 10 masuratori am picat pe 4 sutimi diferenta, adica 2 ai aparatului + 2 eroarea de proces ( temperatura, paralaxa). Nu conteaza daca masor 2 mm si 3 sutimi sau 20 cm si 8 sutimi, ca date de intrare. O concluzie ar fi ca prin masurari multiple ale aceleasi cote, reusesti sa-ti cunosti "calul" cu care masori, dupa care amendezi cotele de prelucrare cu acea diferenta - la aceeasi operatie. Schimband operatia, se pot schimba nitel abaterile. In plus, testele de amortizare dinamica a vibratiilor se fac pe cutitul de strung (se incorporeaza traductori in el pentru ca este scula care nu se roteste si in plus are mai multa "carne" in lungime iar contactul cu piesa este-teoretic-punctiform). Asta nu inseamna ca, cu scule hobby poti sa atingi microni REGULAT. In operatii specifice repetitive insa, dublate de masuratori multiple pe aceeasi cota, este posibil. Altfel spus, eu afirm niste exceptii, iar Datron afirma regula pentru masina lor. Desigur ca este mai reconfortant sa stii ca regula este de 2 sutimi decat sa stii exceptia care ar putea fi de 9 microni.
0

#25 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 September 2015 - 03:25 PM

Am avut in minte otelul in exemplul de mai sus.
0

#26 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 September 2015 - 03:33 PM

Cred ca oboseala isi spune cuvantul. Mai sus, cu exceptia Datron, unde am scris sutimi sunt de fapt microni. Scuze de erata.
0

#27 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 September 2015 - 03:56 PM

Test runout in conul brosei 0,01 mm

https://youtu.be/6RwUPPexWW0
0

#28 Useril este offline   cnc77hobby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 18-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi

Postat 22 September 2015 - 12:23 PM

Salut,
M 10 pro, are si optiune de scale de masura de la Renishaw, iar asta schimba datele problemei la 1 micron precizia de lucru, parte proasta este ca schimba si pretul.
In alta ordine de idei, la micrometerele de interior in 3 puncte, si nu numai, de la Mitutoyo, mare parte din componenetele care pot suferi modificari de temperatura, sunt din carbura. Chiar nu vreau sa intru in polemici despre precizia micronica, temeratura, repetabilitate de masurare, si calculul erorilor, pentru ca este offtopic, si incarcam postul aiurea.
Stima.

Aceasta postare a fost editata de cnc77hobby: 22 September 2015 - 12:23 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro