Modelism - RHC Forum: Cum sa faci un ESC waterproof - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cum sa faci un ESC waterproof sau orice alta componenta electronica

#1 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 01 September 2015 - 09:39 AM

Este o intrebare pusa de multi. Pentru cei mai multi automodelismul inseamna distractie, bashing, sarituri imense, dar si noroi, apa sau zapada. Desi in ziua de azi majoritatea esc-urilor vin waterproof, dar nu si receptoarele. Sigur, se folosesc cutiute waterproof, insa nu sunt mereu foarte comode.
Astfel, o metoda simpla sa faci un regulator waterproof, este sa folosesti lac (eu folosesc lac de exterior, ce se aplica cu pensula). De ce? Pentru ca este mai vascos si se intareste relativ repede.
Prima data desfaci regulatorul sa ajungi la pcb. Il cureti cu ajutorul unei periute cu alcool izopropilic. Dupa ce e complet uscat, treci la partea cu lacul.
Procedeul e simplu, fie cu o pensula mica aplici peste tot pe regulator, fie ii faci baie ca in poza. Am pus pe un capac cam 1cm nivel de ulei si am bagat regulatorul. Pe lac scrie se aplica straturi la interval de 6 ore, asa ca, dupa 6 ore i-am mai facut odata baie. Am considerat ca doua straturi sunt suficiente.
http://i.imgur.com/bFCL6u2.jpg

Dupa 24 ore a fost gata de montat in cutiuta lui.

http://i.imgur.com/OC0bJU0.jpg

Nu sunt responsabil de vreun defect cauzat de catre aceasta metoda.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#2 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 01 September 2015 - 09:41 AM

Pentru receptor trebuie avut grija sa nu se acopere de tot pinii, in acest caz trebuie cu grija curatati de lac. Pentru regulatoare cu mufa de fan/sensor, dupa aplicarea fiecarui strat, cu ajutorul unui compresor de aer suflati incet unde e mufa pentru ca lacul sa iasa afara. :drinks:

Custom CNC parts GNS Racing
0

#3 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 01 September 2015 - 04:36 PM

eu am vazut un filmulet pe youtube cu un ulei special Corrosion X...mi-a adus un prieten din USA si am facut la fel cu un mamba max..a functionat pana l-am ars eu prin inversarea firelor...cum a spus si radu..nu sunt responsabil pt eventuale defecte..cu Corrosion X nu desfaci nimic..pur si simplu il introduci acolo 1 min, il scoti si atat....search youtube
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#4 Useril este offline   maneta 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1579
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Gender:Male
  • Location:dr. tr. severin

Postat 21 October 2015 - 11:19 AM

Eu am facut acelasi procedeu ca si voi numai ca am dat cu spray lac in 3 straturi.
team durango dex410 V4
team durango desc410
savage flux
vorza flux


Tel. 0748382727
0

#5 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 22 October 2015 - 09:53 AM

E fain sa-ti faci singur un ESC waterproof, dar as atrage atentia la cateva aspecte la care este bine sa fiti atenti cand faceti asta.
Lacul trebuie sa reziste la temperaturi destul de mari, comparabile cu temperaturile la care se incalzesc MOS-FETii ca sa nu se topeasca si sa inceapa sa conduca electric, afectand astfel masurarea unor semnale cum ar fi tensiunile de alimentare si tensiunile de Back-EMF.
De asemenea, lacul trebuie sa aiba o conductibilitate termica cat mai buna, caci dupa ce se acopera componentele cu lac, daca acesta nu conduce termic suficient de bine, se cumuleaza caldura la nivelul componenteleor solicitate in curent.
Inca un aspect, cel mai important: nu acoperiti suprafata capsulelor tranzistorilor de putere cu lac(ma refer la acei tranzistori care intra in contact termic cu radiatorul), oricare ar fi el, caci se afecteaza transferul termic dintre tranzistori si radiator si chiar daca se masoara temperaturi mici la nivelul radiatorului, capsulele tranzistorilor ajung la temperaturi mult mai mari si la solicitari mari in curent, se vor arde, sau defecta, mult mai repede.
Chiar daca vedeti asta in tot felul de filmulete pe youtube, acei tipi vor arata cum se face un ESC waterproof, dar niciodata nu va vor arata si filmuletele acelor ESC-uri arse din cauzele astea ;)
Am lucrat si lucrez in electronica si am ceva ani de studiat modelele si comportamentele termice, am studiat parametrii lacurilor speciale pentru izolare hidro si transfer termic si pot sa va spun din experienta aceste lucruri. Plus ca am desfacut ESC-uri de la diferite branduri si am studiat cum realizeaza ei aceasta izolatie hidro si transferul termic de la componentele de putere spre radiatorul ventilat si se vede clar ca ei nu procedeaza prin acoperirea suprafetelor de disipare termica.
Nu spun ca nu este bine ce faceti, dar... multa atentie, caci ESC-urile nu sunt chiar ieftine!
Mult spor si numai bine!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#6 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 22 October 2015 - 06:10 PM

Inca un vot pentru Corrosion X. Cum spunea si Alex, e simplu de folosit, e safe pentru electronice (pentru asta a fost facut) si chiar functioneaza, ESC, receptoare, etc. Se gaseste sub forma de spray sau conserva dar intradevar nu stiu daca se vinde pe undeva in europa.

http://www.amazon.co...z/dp/B0009H1AMG
0

#7 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 22 October 2015 - 10:30 PM

Pana acum am facut 4-5 esc-uri si 3-4 receptii. Am folosit acest produs
Fisier atasat  bison_epoxy_universal.jpg (60.61K)
Number of downloads: 0
Partea buna este ca se usuca in cateva ore, timp in care are timp sa umple toate golurile, sa se duca pe fiecare piesa, devine transparent, strat subtire, si se aplica usor cu o scobitoare, este vascos ca un prenandez.
Il recomand cu cea mai mare placere.
Mdea, uitasem, rezista la temperature destul de mari cu - si +.
Mai exista un astfel de adeziv care se intareste in 5 minute, nu prea recomand, pentru ca nu are destul timp sa faca un strat cat mai subtire si perfect fara bule de aer.

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 22 October 2015 - 10:31 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#8 Useril este offline   revolt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 590
  • Inregistrat: 25-February 15
  • Gender:Male

Postat 22 October 2015 - 10:33 PM

si eu votez tot cu epoxy.. e mai usor de gasit, cel putin in romania si isi face treaba cu brio..
Hpi Savage Flux XL 3 diffs
Hpi Savage Flux XL
Hpi Savage Flux

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro