Modelism - RHC Forum: Pinch sau Thumbs? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pinch sau Thumbs? lamuriri

#1 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 17 August 2015 - 01:15 PM

Mie mi-a venit natural metoda "Thumbs" adica doar cu degetul mare, dar de ceva timp tot cochetez cu Pinch.

Evident ca sunt mult mai neindemanatic cu Pinch, ar trebui sa investesc timp in asta si nu sunt inca convins ca merita trecerea. Multi zic ca e doar o treaba de preferinta, dar din ce simt eu in incercarile initiale cu Pinch...chiar se simte un plus de precizie si control.
Parca esti mai stapan pe stick-uri.
0

#2 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 17 August 2015 - 05:41 PM

Cred ca intr-adevar e o chestiune de obisnuinta, dupa cum ai apucat sa tii statia la primele zboruri.

Eu am inceput cu un Graupner/JR MC19, care era stilul "tray" cu stickuri inalte si agatatoare de gat. Prin urmare a fost mai usor sa incep cu "pinch".


La urmatoarele statii JR chiar mi-am comandat set de stickuri mai lungi, asa ma obisnuisem.
Am incercat ulterior thums dar prea tarziu.

Cu noile statii cu stickuri reglabile, si mai usoare, poti face thumbs cu usurinta.
0

#3 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 17 August 2015 - 05:53 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 17 August 2015 - 01:15 PM, a spus:

Mie mi-a venit natural metoda "Thumbs" adica doar cu degetul mare, dar de ceva timp tot cochetez cu Pinch.

Evident ca sunt mult mai neindemanatic cu Pinch, ar trebui sa investesc timp in asta si nu sunt inca convins ca merita trecerea. Multi zic ca e doar o treaba de preferinta, dar din ce simt eu in incercarile initiale cu Pinch...chiar se simte un plus de precizie si control.
Parca esti mai stapan pe stick-uri.



Asa am facut si eu. Am invatat numai cu 'thumbs' dar si mie mi se pare ca ai precizie mai buna cu 'pinch'. In schimb nu am reusit sa aplic in realitate, doar in sim. Pana nu se obisnuiesc degetele, am impresia ca pierd orientarea mult mai usor cu 'pinch'.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro