Modelism - RHC Forum: Prima lansare-nocturna! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Prima lansare-nocturna! Povestea primului meu navomodel propulsa

#1 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

  Postat 10 May 2003 - 08:45 AM

Inca din copilarie (de pe la vreo 4 ani ) visam sa construiesc un propulsat electric caruia sa-i dau drumu pe lac ...asa aiurea sa se tot duca.Pe vremea aia nu stiam absolut nimic de modelism...nici macar ca exista.

Iarna trecuta din plictiseala,in timp ce pandeam cim mi se usuca vopseaua pe macheta lui TENDER DRACHE am inceput sa construies din resturi de materiale si ceva lemn de balsa un navomodel simplu ,mai exact o salupa de prospectiuni hidrografice.Dat fiind faptul ca am gasit un motoras mai vechi de la o jucarie mi-a dat prin cap sa il montez.Bineinteles ca noua constuctie a trebuit sa i-si modifice suprastructura pentru o mai buna stabilitate.
In final (dupa montaj si vopsire) s-a obtinut un hibrid de navomodel aducind pe undeva cu o vedeta torpiloare.Toata jucaria masura ...22.5 CM.
Elicea am confectionat-o din cupru (din lipsa de elicii de dimensiunu asa se mici ...aproximativ 1.2 cm in diametru).Si ca sursa de curent initial 1 baterie Duracel power check ,ulterior 2 baterii.

A trecut iarna si am vrut sa ma duc cu dracaria la girla sa vad ce am facut.Auzisem o gramada de basme:nu o sa tina bateriile decit 3 metrii ,elicea nu e buna ca nu e nu sitiu cum ca o sa se scufunde, ca nu o sa mearga e.t.c.Deja eram curios.

In sfirsit azi noapte pe la ora 22-23 am ajuns in Herastru cu barca in punga ,hotarat sa o lansez fie ce-o fi.
Lacul superb la ora aceea ,nici un val,apa calduta.luminat de felinare...ce mai : splendid.
Reglez cirma asa incit sa aiba o oarecere giratie si lansez darcaria care descrie un arc de cerc cu diam. aproximativ 1 metru.Vine cuminte la mal,reglez din nou si iata ca dracaria pleaca spre larg, lasind un siaj care arata superb il lumina difuza a parcului.De data asta cercul e mult mai larg si pentru un moment am avut impresia ca nu mai are de gind sa se intoarca ci pleaca sa descopere America.Eroare ...dracaria se inoarce si vine din nou la mal.Am mai lansat de citeva ori cu acelasi rezultat multumitor.
La verificarea tehnica de final nu s-a constatat nici o scurgere in interior (si nici o gaura de apa) :) .
Am plecat fericit ,fiindca mi-am implinit un vis... dar am plecat si cu o idee nastrusnica: sa pun lumini de drum pe ,pescador. :rolleyes: O fi bine , ofi rau... om vedea.
Maine pun si poze cu dracaria,asa daca imi dau seama cum se pun pozele astea. :)
Homo Nauticus
0

#2 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 10 May 2003 - 09:25 AM

Iarna viitoare sa vezi ca-i pui si-un R/C si faci siaje toata noaptea! Pune LED-uri ca au consum mic si sunt unele care si lumineaza puternic de tot, plus ca ai toate culorile necesare pentru un vaporash. Succes in continuare si sa vedem pozele
0

#3 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 10 May 2003 - 10:27 AM

Pt. zozo: luminile sunt pt alta nava , una de 1.2 M
Succes si tie
Homo Nauticus
0

#4 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 10 May 2003 - 12:16 PM

s-a marcat! oricum asteptam cu nerabdare pozele....si bineinteles evolutia acestuia ( al pescadorului ) pe lacul din Sebes la editia RR 2004 ( dar daca se poate si mai repede )!
0

#5 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 11 May 2003 - 10:11 AM

Am trimis si poze si probabil ca o sa fie pe galerie in curind.
Homo Nauticus
0

#6 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 12 May 2003 - 07:46 AM

check..... :D
0

#7 Guest_Webmaster_*

  • Grup: Guests

Postat 14 May 2003 - 12:03 PM

pozele sunt disponibile in Galeria Foto
0

#8 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 14 May 2003 - 09:25 PM

URA!!!!!!

Multumesc webmaster.
Homo Nauticus
0

#9 Useril este offline   st3fy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 19-January 03

Postat 08 July 2003 - 02:39 PM

bravo ma
0

#10 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 08 July 2003 - 04:18 PM

Unde-s pozele de noapte?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#11 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 09 July 2003 - 07:53 AM

Cine crezi ca mai statea sa faca poze? Nu mi-am luat aparatul fiindca am crezut ca se scufunda si nu voiam sa imortalizez momentul. :)
Homo Nauticus
0

#12 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 21 July 2003 - 03:42 PM

Am vazut pozele dar am o nemultumire mare legata de faptul ca e a doua oara pe ziua de azi ca vad dop de apa luat ca sistem de referinta. De aceea propun ca de acum inainte acesta sa fie inlocuit cu dop de bere (preferabil SKOL sau Stella) sau dop de vin (preferabil Riesling, Muscat, Cabernet).
:huh:
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro