Modelism - RHC Forum: Utilizare rasina poliesterica si fibra de sticla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Utilizare rasina poliesterica si fibra de sticla ce, cum, cat?

#1 Useril este offline   Kromag 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 03-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Sarat

Postat 10 August 2015 - 10:52 AM

Va cer ajutorul intr-o problema.
Am lucrat sambata la o coca de lemn pe care am acoperit-o cu fibra de sticla. Am folosit tesatura de 18 gr/mp (voal) si rasina poliesterica cu intaritorul aferent (MEK). Voalul l-am pus doar ca sa tina furnirul pe coca sa nu sara in timp, avand in vedere ca oricum coca va fi vopsita. Mentionez ca este prima data cand lucrez cu fibra de sticla. Suprafata de acoperit - cca. 0,4 mp.
Dotare:
-cantar electronic de bucatarie, seringi medicale de 5-10 ml., manusi de menaj sau chirurgicale, trafalet mic cu rola cu par (cu 2 de rezerva), foarfeca, cutter, pensula cu par scurt (tunsa), recipient pentru amestec, folie de protectie (protejarea spatiului de lucru).
Am lucrat afara, dar nu prea am simtit mirosuri puternice. Macheta am pus-o pe un calapod din polistiren extrudat (care se topeste in contact cu rasina, asa cum am constatat).
Voalul l-am taiat in bucati inainte sa amestec rasina (recomand o proba la rece pentru ca, dupa ce prepari rasina, pierzi din timpul de oala daca nu ai fibra gata debitata).
Am facut amestecul intr-o cutie de plastic (stiren cred) de la un fel de branza. Atentie din ce material este recipientul pentru poate fi dizolvat/topit la polimerizarea rasinii.
Deci, am cantarit 200 ml. de rasina si cu o seringa am pus 4 ml. intaritor (2%, asa zice fisa tehnica) si am amestecat cam 30 sec. Culoarea s-a schimbat din verzui-albastrui in mov-pamantiu (n-am gasit alte nuante, ca sa ma exprim asa). Ok, am inceput sa dau coca cu rasina (cu pensula mica cu par scurt) apoi am pus voalul. Am folosit un trafalet mic cu rola cu par (pe care l-am tuns sa nu tina multa rasina) pentru intinderea voalului/rasinii. Am mai dat un strat de rasina peste, ca sa scot un strat frumos, dar... nu prea am mai apucat peste tot!
Rasina care mai era in cutie (cam 130 ml) a inceput sa se gelifieze (ca o racitura), apoi a inceput sa iasa fum din ea! Dand cu pensula prin ea, am vazut ca intarirea a fost destul de rapida (cca. 2 min.) si nu s-a mai putut lucra cu ea. Am rasturnat bucata de rasina polimerizata din care continua sa iasa fum, ocazie cu care am vazut ca pe fundul cutiei de plastic erau zone unde s-a topit materialul (de la caldura degajata de reactia de polimerizare). Cam 1 ora a fost fierbinte si a mirosit a plastic topit.
Timpul de oala (adica timpul cat rasina ramane lichida si permite folosirea) este de cca. 12 min. (fisa tehnica spune intre 6 si 15 min.). Eu cred ca atat am apucat sa lucrez.

Problema este urmatoarea:
- Am facut ceva gresit la amestec de s-a intarit cam repede (dupa parerea mea) sau este bine sa fac mai putina rasina (cam 50 ml.) la o tura de fibra?
- La borduri (sub copastie, care nu-i montata) voalul nu este in contact cu lemnul peste tot. Sunt zone (f. mici ce-i drept, de cativa mm. patrati din loc in loc) in care voalul s-a desprins din neglijenta mea. Ce pot sa-i fac? Il smirgheluiesc si dau cu rasina epoxy (Bison cu 2 tuburi) sau chit poliesteric?
- Ce altceva ma mai puteti sfatui in legatura cu folosirea fibrei de sticla/rasinei poliesterice?
Multumesc.

PS: total costuri
- rasina si intaritor - 30 lei/0,5 l + 17 lei transport curier;
- fibra de sticla - 8 lei/buc. (0,45 mp de 18 gr./mp)
- pensula, trafalet, cutter - 10 lei;
- seringi 10 ml - 0,5 lei/buc.;
- manusi - 5 lei.
0

#2 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 10 August 2015 - 11:48 AM

1....a iesit fum deoarece ai pus prea mult intaritor...asta fiind si cauza intaririi rapide a amestecului
2....daca tesatura nu este lipita pe toata suprafata cocii si apar locuri in care aceasta este desprinsa atunci trebuie taiata portiunea respectiva si pusa alta tesatura care sa adere la locul respectiv....in caz contrar,daca macheta este navigabila vei avea probleme cu apa.
3....incearca sa folosesti rasina epoxidica,se lucreaza mult mai bine iar rezultatele vor fi altele
4....daca macheta va fi navigabila,atunci ar trebui sa folosesti mai multe straturi de tesatura in invelirea ei,deoarece 18 gr e cam subtire.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#3 Useril este offline   Kromag 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 03-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Sarat

Postat 10 August 2015 - 12:00 PM

Multumesc, robert.
Dar
1. Am pus cat scrie in fisa tehnica 4 ml. intaritor la 200 ml. rasina. Daca pun mai putin (2-3 ml.) se mai intareste?
3. Am inteles ca rasina epoxi e mai pretentioasa la lucru si mai scumpa.
2. si 4. Am uitat sa spun ca macheta e statica. Fibra va fi doar suport pentru chit si vopseaua finala. De aceea am folosit fibra de 18 gr./mp.
0

#4 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 10 August 2015 - 12:10 PM

pai daca macheta este statica,puteai da o mana de rasina pe interior si pe esterior,apoi slefuit,chituit si vopsit....fara sa te mai complici cu tesatura.....cat despre rasina epoxidica,intr-adevar este mai scumpa insa se lucreaza muklt mai bine si patrunde in locuri unde rasina poliesterica nu poate...este mai lichida in termeni netehnici.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#5 Useril este offline   Kromag 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 03-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Sarat

Postat 10 August 2015 - 12:30 PM

Rasina e rasina poliesterica preaccelerata LERPOL TIX 3603 – rasina ortoftalica tixotropizata, preaccelerata cu accelerator de cobalt in proportie de 1% iar intaritorul inclus se foloseste in proportie de 2% .
Informatia vanzatorului. Deci, in rasina e acceleratorul, separat am intaritorul.
Dar acum am vazut ca: Timp de gelifiere, la 20 oC (100 g rasina + 1g MEKP 50): 22 – 30 Minute CTS 95/1.
Adica intaritor 1%, nu 2%.
Temperatura cand am lucrat cu ea era cam de 34 de grade (caldura mare, mon'ser) la ora 7 seara.
Mai am cam 300 ml. rasina (si ceva intaritor) si mai fac experimente... poate ma prind.

Multumesc, robert.
Daca cineva mai are si alte informatii pe care le considera utile, poate posta.

PS: robert, poate ne-am intersectat la campionat la Galati. Sambata am fost si am facut poze la premiere. Cele de aici. Pe pagina clubului, in poza de la pagina campionatului, subsemnatul e in fundal si se uita in obiectiv! ;)
0

#6 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 10 August 2015 - 12:39 PM

posibil insa eu la campionatul de la Galati am fost doar o singura zi sa imi salut colegii si cam atat.... nu mi-a permis timpul sa stau mai mult cu ei.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#7 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 10 August 2015 - 02:34 PM

Daca nu ai folosit-o deja, poate te ajuta informatiile urmatoare:
1) De obicei la intaritor Norpol se pune 1 pana la 4 la suta in functie de timpul de lucru dorit, vechimea intaritorului - deoarece pierde in timp din oxygen, si foarte important - functie de temperatura, diferentele de la 20 la 35 grade sunt destul de mari la timpul de reactive, incearca sa racesti rasina si odata aplicata desi se va incalzi de la mulaj nu e problema fiind deja pus in opera.
2) Rasina poliesterica este foarte dificil de vopsit , vopseaua are aproape are aceeasi aderenta ca la sticla. Trebuie deci slefuita cu smirghel pentru orice aplicare ulterioara de chit sau vopsea.
3) Se poate chitui, dupa matuirea cu smirghel si degresare, cu chit auto care este tot poliesteric.
4) Pentru demulare, daca este cazul, este foarte util alcoolul polivinilic (PVA) ce formeaza o pelicula neaderenta peste ceara uscata si lustruita data pe mulajul negative. Doar cu ceara este destul de probabil sa se lipeasca matrita cu noua piesa realizata. SPOR!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#8 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 10 August 2015 - 02:51 PM

Post scriptum: Ai grija cum depozitezi resturile ca dai foc la casa cu declansare intarziata si te miri de unde. Eu am lasat candva afara pe beton IARNA la 2-5 grade un ghem de fibra impregnat cu rasina de marimea unei mingi de tenis de camp iar dupa o ora din ea iesea fum alb. De aceea la rasina poliesterica se dau straturi de 2-3mm iar dupa reactia exoterma si intarire se trece la stratul urmator, astfel "miezul" are racirea asigurata; altfel caldura in exces poate duce la topire sau crapaturi in rasina si pierdea calitatii produsului final.
Pentru culoare e mai indicat sa amesteci un pigment compatibil direct in rasina inainte de intaritor. Eu am incercat si cu oxizi praf (alb de titan, rosu de fier, verde de crom,etc.) dar trebuie omogenizat foarte bine sa nu ramana granule - eventual in rasina putina pentru a rezulta o pasta groasa - mai usor de "frecat" ca la maioneza apoi restul de rasina dupa ce s-au spart toate granulele. Pentru machete poti incerca si pigmenti din "pastilele" uscate de aquarele ce sunt solubile in apa.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#9 Useril este offline   Kromag 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 03-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Sarat

Postat 10 August 2015 - 03:49 PM

Multumesc H7-25, dar am scris mai sus ca am terminat deja.
Vreau doar sfaturi cu ce trebuie facut la urmatoarea lucrare.

Nu le dau la apa, nu torn matrite! Doar impanzesc coca sa nu crape furnirul (sa nu aiba vreo erectie spontana peste vreo 2-3 ani!) si vopseaua finala. Machetele sunt doar statice!
O poz(n)a face cat 1012 cuvinte...
Imagine atasata: New_fiber 1.jpgImagine atasata: New_fiber 2.jpg
Am si ceva cristale de rasina, dar ies la smirghel.

Aceasta postare a fost editata de Kromag: 10 August 2015 - 03:52 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro