Modelism - RHC Forum: Incepator din Ploiesti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator din Ploiesti Ce Radiocomanda si heli sa-mi cumpar?

#1 Useril este offline   sitka 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-July 15

Postat 22 July 2015 - 05:28 PM

Avand in vedere ca m-a cuprins si pe mine acest "virus",dupa un coaxial syma cu camera video si un Walkera V200 D02 4 ch, pe care dupa ce am reusit sa-l reglez cat de cat si sa pot sa-l ridic de la pamant .... am avut un singur zbor(daca se poate numi zbor) 7 secunde....,m-am pus pe citit topicuri,am citit sfaturi pe care le-ati dat si acum m-am hotarat
1-ce ce vreau sa fac in continuare
2-sa cer sfaturi de la dvs. cei experimentati sa ma indrumati in ceea ce vreau sa fac!
Dupa ce am citit prin aceste topicuri ptr. a putea ajunge la un anumit nivel de cunostinte si abilitati in pilotare trebuie mai intai
1-ore multe petrecute pe simulator
2-o "pasarica" mai mica rezistenta la crashu-ri si la care sa gasesc repede si ieftin piese de schimb
3-bineinteles o radiocomanda adecvata
Eu m-am gandit ,ptr. a salva niste bani din buget sa-mi cumpar o telecomanda care sa aibe si simulator pe care sa o cuplez la computer si
sa ma joc cu ea-o data ma acomodez cu comenzile direct pe statie si salvez si banii de simulator separat
Problema este ca nu stiu ce radiocomanda sa aleg si aici va rog sa veniti dvs. cu sugestii
Ceea ce stiu este ca Futaba are sistem FHSS iar radiocomenzile de la Spektrum sistem DSMX,DSMX2
Nu stiu care este diferenta intre ele ceea ce vreau eu este sa pot folosi radiocomanda atat pe pasarica mica cat si ulterior (cand voi capata experienta cat de cat)pe un 450 la care visesz de pe acum.
Referitor la "pasarele"-le cu care sa poti incepe parerile sunt impartite si as dori indrumare....
Blade sau T-rex
Nu am zburat cu niciunul dintre ele dar intrebarea mea este :
majoritatea au inceput cu Blade mCpx si au fost multumiti de heli dar in viitor as dori sa achizitionez un T-rex 450 de la Align
si as dori sa stiu ce radiocomanda sa-mi cumpar ptr. a o putea folosi la amandoua DACA se poate bineinteles?
Cred ca ati trecut si voi prin acesta situatie de aceea VA ROG ajutati-ma si pe mine cu sfaturi!!!!!
Buget ptr.inceput-1500ron max 2000
Daca sunt si alte variante ptr. pasarele cu atat mai bine
Va multumesc anticipat si astept parerile dvs.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 05:45 PM

Ai un buget generos.

Fiecare statie emite pe limba ei, nu se inteleg intre ele. Elicopterele Blade vin cu receptoare Spektrum.

Poti cumpara o statie Spektrum originala sau o statie China cu emisie compatibila Spektrum - ai multe posibilitati (la fel si la receptoare).

La Futaba ai doar statii Futaba (dar exista receptoare compatibile China)

Ca heli as zice ca cel mai bine incepi cu un heli mic gen Syma/Nine Eagels/Wltoys - care vine cu tot cu statie - si face cam orice. Nu stiu care merge si pe simulator.

Ulterior, dupa ce inveti sa zbori poti trece la un heli mare 450 sau mai bine 500 - cu ce statie vrei tu.

Poti cumpara si un heli Blade gata compatibil cu o statie Spektrum dar e mai scump. Cel mai reusit e dupa mine Blade 130X (care nu se mai face dar se mai gaseste).

http://www.heli.ro/E...blade-130-x-bnf
0

#3 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 22 July 2015 - 07:30 PM

Iti recomand cu caldura wltoys v977, e perfect pentru incepatori. Se intretine usor si e durabil. Il gasesti aici

Pana te dezmeticesti si inveti sa zbori cat de cat abia o sa-ti dai seama mai exact ce iti cumperi pe viitor - futaba/spektrum
0

#4 Useril este offline   marius_paturan 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 09-December 12
  • Gender:Male
  • Location:SECIU
  • Interests:RC SI PESCUIT

Postat 22 July 2015 - 07:40 PM

Vezi postareadaniel_ionut, la 22 July 2015 - 07:30 PM, a spus:

Iti recomand cu caldura wltoys v977, e perfect pentru incepatori. Se intretine usor si e durabil. Il gasesti aici

Pana te dezmeticesti si inveti sa zbori cat de cat abia o sa-ti dai seama mai exact ce iti cumperi pe viitor - futaba/spektrum

salve daca spui ca, esti din ploiesti te invitam la zbor ;la satu nou sau la banesti sa te decumentezi si cu heli vorbesti cu ella (irinel)te asteptam printe noi bafta si urmareste forum antalniri pentru ploiesti:good:

Aceasta postare a fost editata de marius_paturan: 22 July 2015 - 07:43 PM

Dji mavic mini
kunulun.2000m
aripa x-5


rx/tx
turnigy 9x v2
0

#5 Useril este offline   eellaa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Elicoptere, Avioane & Planoare

Postat 22 July 2015 - 10:28 PM

Cu statia e greu de decis la cat de variata este oferta. Eu mi-am luat din prima un Aurora 9 sa am statie buna. In general am fost si sunt foarte multumit de ea cand o folosesc cu receptoarele originale. Problema a fost cand am vrut si eu sa zbor un MCPX sau orice alt elicopter de la Blade ce vine cu receptoare Spektrum.

Pentru inceput am luat un 450 de la HK pe care l-am cam dat des de pamant si incet, incet l-am cam facut Align. Cand am vazut cat costa un crash la 450 reparat cu piese Align, am cumparat un mcpx cu tot cu un DX4 - o porcarie de statie ca si senzatie stickuri, dar functioneaza bine. Si acum o folosesc pe simulator ( nu vreau sa uzez inutil Aurica). Si la MCPX sunt destul de scumpe piesele, dar macar se rupe mult mai greu spre deloc daca il zbori peste iarba inalta (multe chiar le lipeam cu Ciano si mai mergeau mult si bine).

Daca ar fi sa o iau de la capat:

1. O statie ieftina careia ii poti schimba partea de emisie sa poti sa folosesti si cu Spektrum si care sa o folosesti si la simulator (sa nu iti pese de ea)
2. Simulator pana faci circuite cu fata, spatele si macar il ti in hover inverted
3. Un heli mic si ieftin sau ceva de la Blade tinand cont ca ai buget
4. Cand stapanesti heli mic (hover, circuite relaxat) treci la 450 sau ce mai vrei tu cu o statie buna ( asta daca inca iti place si nu vrei sa te lasi :) ).

450 am 3 bucati...( flybar, flybareless si dfc) ...daca vrei sa vezi, dai un telefon, stabilim cand ne intalnim intr-o seara si le sucesti pe toate partile :).

Am si un MCPX ...dar nu l-am verificat de mult daca mai functioneaza....putin simulator si iti dadeam sa te joci putin... :drinks:

In caz ca vrei sa iei legatura cu mine 0727736342.

PS: sa nu faci ca mine...aduni multe elicoptere si le ti pe post de bibelouri. Unul cu ceva piese de schimb si zburat la greu.

Aceasta postare a fost editata de eellaa: 22 July 2015 - 10:31 PM

0

#6 Useril este offline   sitka 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-July 15

Postat 28 July 2015 - 06:55 PM

Vreau in primul rand sa multumesc tuturor celor care mi-au sarit in ajutor cu sfaturi si recomandari
Ma bucur ca nu sunt singurul din Ploiesti care are aceasta pasiune si pe aceasta cale vreau sa ii multumesc
domnului Irinel din Ploiesti ptr. sfaturi si domnului Stiganas (moderator) ptr. recomandarea ptr. Heli
Am comandat Blade 130 x ptr. inceput cu ceva piese de schimb(or sa mai vina si altele)
Dar nu am reusit sa ma decid la Radiocomanda.....
Ma incanta o radiocomanda de la Spektrum si anume DX7-7canale cu receptor AR 8000
Din ceea ce am citit pe forum am inteles ca Futaba sau JR ar fi peste Spektrum in acest domeniu....
Ce ma sfatuiti sa fac????
Eu pe viitor visez la un T-rex 450....stiu ca ar merge si Spectrum cu receptorul aferent,dar as dori
o parere din partea dvs. cei mai experimentati.
As mai dori daca se poate sa-mi spune-ti de unde pot face rost de un cablu (interfata) ptr. radiocomanda
ptr. a putea sa o folosesc pe post de simulator!!!!(pe computer)
0

#7 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 28 July 2015 - 09:15 PM

E ok spektrum iar daca zbori FBL nu mai conteaza prea mult modelul statiei pentru ca totul se face din unitate.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2015 - 11:05 PM

DX7 e o statie foarte moderna, Futaba si JR nu sunt peste, de fapt, dupa parerea mea sunt mult in urma. Oricum130x merge numai cu Spektrum.

De fapt DX7 am vrut sa-mi cumpar si eu, cred ca are cel mai bun raport pret/functii in acest moment.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro